شخصیت شناسی با استفاده از آزمون‌ها، نوع رفتار و حرکات

امروزه همه افراد سعی می‌کنند به شیوه‌های مختلف و آزمون‌های گوناگون به شناخت بیشتر شخصیت خود و دیگران دست یابند. شخصیت شناسی در واقع به تلاش برای پی بردن به ویژگی‌هایی اشاره دارد که ساختار کلی شخصیت ما را شکل می‌دهد و از طریق آن می‌توانیم با شخصیت خود و دیگران آشنا شویم و رفتارها را پیش‌بینی کنیم. همچنین به شناخت عمیق‌تری نسبت به حرکات و رفتارهای دیگران دست پیدا کنیم. توجه داشته باشید که دقیق‌ترین و معتبرترین روش شخصیت شناسی بهره بردن از آزمون‌های روانشناسی شخصیت است. در کنار آن شناخت ویژگی‌ها از طریق رفتار و حرکت نیز می‌تواند به این امر کمک کند. در ادامه به بیان روش‌های علمی که به شناخت بیشتر شخصیت خود و دیگران کمک می‌کنند خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

 

شخصیت یعنی چه؟

اولین قدم برای آشنایی با علم شخصیت شناسی، توانایی تعریف واژه شخصیت است. شخصیت به معنای کلیه ویژگی‌ها و رفتارهایی است که به‌صورت پایدار و برای طولانی مدت در فرد باقی می‌مانند. این ویژگی‌ها اکثر مواقع، خود را در رفتارهای فرد نشان خواهند داد. بعضی از ویژگی‌های شخصیتی تحت تأثیر وراثت و بعضی از آن‌ها تحت تأثیر محیط و تربیت فرد ایجاد می‌شوند. با انجام تست mbti می توانید با جنبه های مختلف شخصیت خود آشنا شوید. برای انجام تست ام بی تی آی رایگان کلیک کنید.

 

شخصیت شناسی چیست؟

شخصیت شناسی به تلاش برای شناخت ویژگی‌های شخصیتی در فرد گفته می‌شود. شناخت این ویژگی‌ها به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم دلایل رفتار دیگران را درک کرده و همچنین واکنش آن‌ها نسبت به مسائل مختلف در آینده را پیش‌بینی نماییم. شخصیت شناسی می‌تواند به‌صورت کاملاً علمی و برمبنای آزمون‌های شخصیت انجام گیرد و یا اینکه یک روانشناس در طی مصاحبه با فرد، نکاتی را راجع به شخصیت وی متوجه شود. علاوه بر این برخی نشانه‌ها در زندگی روزمره نیز، می‌تواند نکات مهمی را درباره شخصیت فرد به ما نشان دهد. در کنار این مسئله آزمون‌ها و مصاحبه کمک می‌کند تا در صورتی که فرد به اختلالات شخصیت دچار شده است؛ شناسایی گردد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

 

شخصیت شناسی بر اساس آزمون‌های شخصیت

این روش قوی‌ترین و بهترین راه برای شناسایی ویژگی‌های شخصیتی می‌باشد. تعدادی از معتبرترین آزمون‌های شخصیت شامل موارد زیر هستند.

آزمون شخصیت شناسی چندوجهی مینه سوتا

معتبرترین و پراستفاده ترین آزمون روانی در روانشناسی، تست مینه سوتا یا (MMPI) می‌باشد. این آزمون از 504 سوال تشکیل‌شده است که می‌بایست بر اساس بله یا خیر به آن‌ها پاسخ دهید. در پایان، نتیجه تست اطلاعات دقیقی راجع به میزان درون‌گرایی یا برونگرایی، مردانه یا زنانه بودن شخصیت و همچنین ابتلا به بیماری‌های روانی نظیر افسردگی، اضطراب، خودبیمارانگاری و…. در اختیار شما می‌گذارد.

آزمون شخصیت پنج عاملی یا نئو

این تست پنج جنبه شخصیتی زیر را در هر فرد بررسی می‌کند.

  • درونگرا یا برونگرا بودن
  • میزان انعطاف‌پذیری در برابر تجربیات جدید یا وابسته به سنت‌ها بودن
  • میزان پایداری هیجانات در فرد یا دستخوش هیجانات مختلف شدن
  • علاقه به تجربه موارد جدید یا تمایل به تکرار سبک‌های قدیمی
  • میزان مسئولیت‌پذیری فرد

پس از پایان تست، آزمون 5 نمره در ارتباط با هر یک از این خصوصیات به شما می‌دهد و جایگاه شما را در هر یک از این 5 بعد مشخص می‌کند. برای آشنایی بیشتر و انجام تست شخصیت نئو به صورت آنلاین کلیک کنید.

آزمون‌های فرافکن

در آزمون‌های فرافکن از شما خواسته می‌شود تا با سلیقه خودتان موارد نیمه‌تمام آزمون را پرکنید. برای مثال ممکن است از شما خواسته شود یک جمله نیمه‌تمام را کامل کنید و یا در ارتباط با یک تصویر، داستانی بگویید. اعتقاد بر این است که شما هنگام کامل کردن این موارد ناتمام بخش‌هایی از وجود خود را وارد این موارد می‌کنید. کنار هم قرار دادن کلیه موارد آزمون و نشانه‌های تکرار شده در آن‌ها، اطلاعاتی را راجع به فرد بازگو خواهد کرد. برای مثال افراد افسرده، همواره داستان‌هایی با درون‌مایه ناامیدی یا پایان تلخ را گزارش می‌کنند‌. همچنین در پاسخ‌های افراد مضطرب همواره به یک خطر یا دغدغه اشاره می‌شود.

 

شخصیت شناسی بر مبنای نشانه‌هایی که در رفتار فرد وجود دارد

دست ‌به‌ سینه نشستن

به‌طورکلی اعتقاد بر این است افرادی که به‌صورت دست‌به‌سینه یا انداختن پاها بر روی هم می‌نشینند به نسبت افرادی که به‌صورت بازتری می‌نشیند سطح اضطراب بالاتری را تجربه می‌کنند. در واقع گره کردن دست‌ها به روی‌هم یا انداختن پاها روی یکدیگر نشانه‌هایی از یک حالت تدافعی هستند.

حرکات نامتعارف

انجام هرگونه حرکتی که به‌صورت متعارف از افراد سر نمی‌زند نشان‌دهنده مشکلاتی در درون فرد است برای مثال جویدن ناخن، تکان دادن پاها یا حرکت دادن دست‌ها نشان‌دهنده اضطراب در فرد می‌باشند.

انتخاب محل نشستن

افرادی که هنگام نشستن صندلی‌هایی را در گوشه یا کنج‌ها انتخاب می‌کنند و سعی می‌کنند چندان در معرض دید افراد قرار نگیرند به‌احتمال‌زیاد افرادی هستند درون‌گرا که تمایلی به برقراری روابط جدید ندارند و بالعکس افرادی که در میان یک مجلس می‌نشینند یا درجایی قرار می‌گیرند که امکان دیدن سایرین و ارتباط برقرار کردن وجود داشته باشد، تمایل به برقراری ارتباط‌های جدید و صحبت کردن با دیگران دارند.

نحوه برخورد فرد با دیگران

هنگامی‌که فرد در تعاملاتش با دیگران به آن‌ها احترام گذاشته و بامحبت رفتار می‌کند می‌توانید نتیجه بگیرید که او به‌طورکلی فردی نوع‌دوست و بامحبت است اما هنگامی‌که احساس می‌کنید او نگاهی از بالا به دیگران داشته یا دائماً در حال تذکر دادن وظیفه و مسئولیت دیگران به آن‌هاست نشان‌دهنده وجود شخصیت‌های وسواسی جبری، خودشیفته یا مغرور می‌باشد.

 

شخصیت شناسی از روی دست خط، نقاشی یا امضای فرد

به‌طورکلی افرادی که از خطوط منحنی استفاده می‌کنند افرادی گرم و صمیمی و خواهان برقراری ارتباط با دیگران هستند و در نقطه مقابل این افراد آن‌هایی که در دست خط یا امضا یا حتی نقاشی‌هایشان از خطوط صاف و شکسته استفاده می‌کنند افرادی منظم و جدی هستند که تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارند. همچنین میزان فشاری که فرد بر نوک مداد یا قلم هنگام نوشتن وارد می‌کند یکی از نشانه‌های مهم در ارتباط با اضطراب یا خشم درونی فرد است. هرگونه فشار غیرعادی بر روی کاغذ یا قلم به صورتی که جای آن در پشت کاغذ قابل‌لمس شدن باشد نشان‌دهنده خشمی فروخورده است.

 

کاربرد شخصیت شناسی چیست؟

معمولا برای ازدواج، تحصیل، انتخاب شغل، خودشناسی، تصمیم گیری های مهم و… از این تست ها استفاده می‌شود. لازم است بدانید برای دریافت پاسخ مناسب انجام تست کافی نیست و حتما نیاز به تحلیل دارد. بنابراین در کنار تست نیاز به دریافت مشاوره می باشد. بیشترین کاربرد این تست‌ها در جلسات مشاوره قبل از ازدواج است. 

 

جمع‌بندی پایانی

شخصیت، مجموعه ویژگی‌های ثابت و پایدار در فرد است که خود را در اکثر رفتارهای فرد و در اکثر موقعیت‌ها نشان می‌دهد. شناخت ویژگی‌های افراد، تعامل با آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. به همین خاطر بسیاری از افراد تمایل دارند تا از این طریق اطلاعاتی را در ارتباط با دیگران به دست بیاورند.

برای کسب اطلاعات از شخصیت افراد می‌توانید به رفتارهای آن‌ها توجه کنید و یا از تست‌های شخصیت استفاده کنید. همچنین با دریافت خدمات از مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو نسبت به شناخت بیشتر شخصیت خود و دیگران اقدام نمایید. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت شناسی می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چگونه می‌توان از روی دست خط یا امضای فرد راجع به شخصیت وی قضاوت کرد؟

به‌طورکلی خطوط منحنی نشان‌دهنده برونگرایی و علاقه به برقراری ارتباط هستند و خطوط شکسته، نشان‌دهنده درون‌گرایی و نبود تمایل به ارتباط هستند. همچنین هرگونه فشار اضافی بر نوک قلمی که در دست فرد است، نشان‌دهنده خشم فروخورده یا اضطراب است.

آیا می‌توانیم با توجه به رفتارهای فرد راجع به ویژگی‌های شخصیتی قضاوت کنیم؟

بله، ویژگی‌های شخصیتی هر فرد در رفتارها و تعاملات روزانه وی، تجلی پیدا می‌کند. بااین‌حال توصیه می‌شود این قضاوت‌ها را در صورت مشورت با یک متخصص، جدی بگیرید.

تکان دادن پاها در شرایط عادی نشانه چیست؟

هنگامی‌که فرد در شرایط عادی نشسته یا ایستاده است، تکان دادن پاها یا دست‌ها می‌تواند راهی برای تخلیه اضطرابی باشد که از درون تجربه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره