تبعیض در محیط کار

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

تبعیض در محیط کار یکی از علل فرسودگی شغلی و بی عدالتی در جامعه است. ممکن است به هر دلیلی کارفرما بین کارمندان خود تفاوت هایی قائل شود؛ که این موضوع با تبعیض فرق می‌کند. امروزه در بسیاری از نهاد وارگان ها، تبعیض به صورت مشهود و به اشکال گوناگون، اتفاق می‌افتد. شایسته سالاری مفهومی مقابل تبعیض است که گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود. این سیاست قطعا در محیط کار تاثیرات منفی خواهد داشت؛ در صورت مواجهه با چنین مساله ای حتما برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تبعیض در محیط کار می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی شغلی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

تبعیض در محیط کار

جانب داری و فرق گذاشتن میان کارمندان یک مکان یا کسانی که در یک رده شغلی هستند به معنای تبعیض در محیط کار است. حتما شما هم در محیط کار خود، چنین چیزی را مشاهده کرده اید. اما واکنش صحیح نسبت به این موضوع چیست؟

تبعیض در محیط کار به شکل دستمزد نابرابر، محبت های بی دلیل، پیشرفت شغلی و… خود را در محیط کار نشان می‌دهد. ممکن است شاهد بروز این رفتار در مکان های مختلفی باشیم. جامعه ای با رویکرد سرمایه داری نمونه‌ای از تبعیض است.  اما افراد ساعات زیادی را در محل کارشلن می‌گذرانند؛ پس این موضوع تاثیر بیشتری روی آنان دارد. امروزه در کشور ما استفاده از اقوام درجه یک به عنوان نیروی کار، یکی از انواع تبعیض است.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

تاثیرات تبعیض در محیط کار بر روی کارمندان

در شرکت های بزرگ، احتمالا بیشتر چنین موضوعی را بتوان دید. افراد با درجات شغلی مختلف به رده های پایین تر یا بالاتر نگاه می‌کنند ومتوجه رفتارهای گوناگونی نسبت به خودشان یا دیگران می‌شوند.

دلسرد شدن کارمندان

افراد از این که تلاش های آنان نادیده یا مدام تحقیر می‌شوند؛ دچارناامیدی می‌گردند. این موضوع قطعا بر روی بازدهی سازمان یا شرکت نیز تاثیرگذار خواهد بود. فقط از یک مدیر بی تدبیر و غیرحرفه ای چنین رفتاری بر می‌آید.

نادیده گرفتن قوانین

تبعیض در محیط کار باعث بی اهمیت شدن قوانین برای کارمندان می‌شود. قطعا این امکان وجود دارد که در محیط کار شخصی از بقیه عملکرد بهتری داشته باشد؛ اما این توجیه خوبی برای رفتار تبعیض آمیز نیست. افراد با مشاهده نادیده گرفته شدن حقوق شان، دیگر از قوانین پیروی نمی‌کنند.

رابط سمی کارمندان با یکدیگر

علاوه بر رابطه مدیر با کارمندان، زیردستان با یکدیگر در ارتباط هستند و با وجود تبعیض در محیط کار، این رابطه نیز شکل دیگری به خود می‌گیرد. افراد شروع بع رقابت غیر سازنده یا حسادت با یکدیگر می‌کنند. مدام از از شرایط کاری شاکی می‌شوند. زود تر خسته می‌شوند ودنبال راهی برای فرار از محل کار خود هستند.

کاهش بهره وری

این موضوع روی کیفیت خروجی کار نیز تاثیر گذار است. فرسودگی روانی یا خستگی فیزیکی، بهروه وری را کاهش می‌دهد. اضافه کاری های مداوم یا سپردن تمام مسئلیت های سنگین به یک نفر،نمونه هایی از تبعیض در محل کار هستند که روی روند کاری نیز تاثیر دارند.

آزار جنسی در محیط کار

تبعیض های جنسیتی یا آزار جنسی در محیط کار نمونه هایی از این رفتار هستند. برای مثال مدیر مرد سالاری که کمتر به کارمندان خانم، توجه می‌کند یا شخصی که به دلیل بهره وری جنسی، از آنان حمایت می‌کند.

راه های مقابله با تبعیض در محیط کار

فعالان اجتماعی در طول تاریخ همیشه در حال مبارزه با تبعیض، به شکل های گوناگون بوده اند. درمحیط کار احتمالا کسی از ما حمایت نخواهد کرد. پس در این مورد خودمان باید دست به کار شویم. حتی ممکن است خودمان شخصی باشیم که مورد توجه مدیر یا دیگران است.  در ادامه راهکارهایی برای مقابله با تبعیض در محیط کار آورده‌ایم.

گفتگو با کارفرما یا دیگر همکاران

در قدم اول با مدیر صحبت کنید؛ دلیل این تبعیض را جویا شوید. به اوگوشزد کنید در صورت ادامه این رفتار، روش های دیگر را امتحان خواهید کرد. حرف زدن با همکاران تان شمارا مطمئن خواهد کرد که این رفتار فقط مربوط شماست یا دیگران نیز متوجه چنین چیزی شده اند. پیگیری نکردن ونادیده گرفتن این موضوع  توسط کارمندان تبعیض در محل کار را تشدید خواهد کرد. مدیران ترجیه می دهند مسائل درون خود شرکت حل شود پس در صورت لزوم به مسئول منابع انسانی یا حراست اطلاع دهید.

در برابر تبعیض در محیز کار | نه بگویید

مهارت نه گفتن یکی از راهکار هایی است در چنین شرایطی به کمک شما، خواهد آمد. برای جلوگیری از تبعیض در محل کار یا هر جای دیگری، حتی اگر خودتان نسبت به دیگران محبوب تر هستید؛ نسبت به وظایف اضافه تر یا حقوق بیشتر بدون هیچ دلیلی، ترفیع درجه یا… نه بگویید. این رفتار شما تلنگری به مدیر برای توجه به دیگران می‌زند. نپذیرفتن یک موقعیت بهتر یا درآمد بیشتر، غیر منطقی خواهد بود؛ ولی به دلیل پیشنهاد شدن این موقعیت ها به خودتان نیز فکر کنید.

سرزنش نکنید

سرزنش کردن خود یا همکاران بی نتیجه خواهد بود. تبعیض در محیط کار به معنی، برتری دیگری نیست. افرادی که بین کارمندان تبعیض قائل می‌شوند؛ معمولا به دنبال منافع خود هستند و به احساسات شما اهمیت نمی‌دهند.

به دنبال محبوبیت نباشید

انجام وظایفی که به عهده شماست، با محبوبیت یا معروف بودن در محل کار منافات دارد. بی دلیل به دنبال توجه نباشید. این رفتار برای شما دردسرساز خواهد شد. محبوبیت در محیط کار عواقبی دارد که شما را از این موضوع منصرف خواهد کرد.

روحیه خود را حفظ کنید

حتی اگر شاهد تبعیض در محیط کار هستید؛ علاوه بر اعتراض، سعی کنید انگیزه خود را حفظ کنید و مشتاقانه به کار خود ادامه دهید. اجازه ندهید شرایط سخت سلامت روان شما را خدشه دار کند. حتما برای مقابله یا درمان عوارضی که تبعیض در محیط کار برای شما داشته است از یک روانشناس کمک بگیرید.

سخن پایانی

با پیدا کردن دلایل تبعیض در محیط کار ، پیدا کردن راه حل برای آن آسان تر خواهد بود. از حقوق خود آگاه باشید و تبعیض را در در هیچ مکانی نادیده نگیرید. کوتاه آمدن در مقابل تبعیض باعث رواج در شرایط دیگر نیز می‌شود. تبعیض مانند یک زنجیره بی پایان است که از ابتدایی‌ترین نهادها مثل خانواده، شروع می‌شود. مفهوم عدالت با همسانی متفاوت است. گاهی عدالت ایجاب می‌کند که به بعضی افراد بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. ولی این تبعیض را توجیه نمی‌کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تبعیض در محیط کار می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی شغلی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

وجود تبعیض در محیط کار ، چگونه باعث استرس میشود؟

تبعیض در محیط کار با نادیده گرفتن استعدادها و توانایی های فرد، سلامت روان افرد را تحت تاثیر قرار می ‌دهد؛ که استرس یکی از عوارض آن است.

در مقابل تبعیض چگونه باید، واکنش نشان داد؟

نباید تبعیض در محیط کار را نادیده گرفت. در قدم اول با مدیر خود صحبت کنید و وجود آن مطمئن شوید. در مورد راه های دیگر به طور مفصل در مقاله توضیح داده ایم.

چگونه میتوان در محیط کار محبوب شد؟

محبوبیت همیشه به معنای درخشش در محیط کار نیست. مسئولیت و مخاطراتی برای شما به همراه دارد که از آن منصرف خواهید شد. دلیل محبویت شما نیز مهم خواهد بود.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره