مشاوره کودک تلفنی

مشاوره کودک تلفنی از جمله خدمات مشاوره روانشناسی است. بدون شک رشد و تربیت درست کودک و نوجوان مسئولیت سنگینی است که به دوش والدین گذاشته شده است. بخصوص کودکان امروز که دائما در حال یادگیری و کسب اطلاعات هستند و همه چیز را می فهمند. طبیعی است که پدر و مادر ها در زمان مواجه شدن با خیلی از مشکلات و مسائل مربوط به کودکان نیازمند راهنمایی از یک فرد متخصص در زمینه کودک شوند. مشاوره تلفنی کودک در این مواقع یکی از بهترین راه حل ها برای والدین می باشد. 

 

مشاوره کودک تلفنی

با توجه به در دسترس نبودن مراکز معتبر در همه جای کشور و تراکم بیش از حد آن‌ها در مناطقی نظیر پایتخت یا شهرهای بزرگ، بسیاری از افراد امکان مراجعه حضوری به این مراکز را ندارند. علاوه بر این مسائلی نظیر شیوع ویروس کرونا باعث شده است که افراد تمایل کمتری به دریافت مشاوره حضوری داشته باشند و خدمات مشاوره تلفنی یا آنلاین کودک را ترجیح دهند. با توجه به اینکه مشکلات مرتبط با کودکان و نوجوانان یکی از مسائل عمده در مشاوره روانشناسی است؛ امروزه بسیاری از مراکز مشاوره اقدام به ارائه خدمات تلفنی در این زمینه کرده‌اند که این امر کار را برای بسیاری از والدین آسان کرده است.

برای آشنایی با نشانه های کودک سالم کلیک کنید.

مشاوره کودک تلفنی در چه زمینه هایی انجام می شود

در جلسات مشاوره تلفنی کودک معمولا موضوعات و مسائل متفاوتی در مورد کودکان مطرح می شود. که در برخی موارد ریشه اصیلی مشکل از نظر پدر و مادر پنهان است و نیاز به ریشه یابی توسط متخصص کودک دارد. ولی به طور کلی از جمله پر تکرار ترین مسائل در جلسات مشاوره کودک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • اصرار کودک بر خواسته اش
 • بیش فعالی کودک
 • پرخاشگری کودک
 • مسائل و سوالات جنسی کودکان
 • دروغ گویی
 • زورگویی کودک در محیط خانه یا مدرسه
 • ترس و فوبیا در کودکان
 • گریه و لجبازی کودک
 • عدم تمرکز کودک
 • مشکلات خواب کودک
 • استرس و اضطراب در کودکان
 • مشکلات ارتباطی کودک با سایرین
 • استعدادیابی کودک
 • پرورش و رشد صحیح کودک
 • و سایر موارد 

سوالات متداول مشاوره کودک تلفنی

از جمله سوالات متداول در جلسات مشاوره تلفنی کودک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • علت پرخاشگری و بی قراری در کودکان چیست ؟
 • با دروغ گویی کودکان چگونه برخورد کنم ؟
 • پاسخ صحیح به سوالات جنسی کودکان چیست ؟
 • چگونه برای فرزندم الگوی مناسبی باشم ؟
 • چگونه در مقابل اصرار و گریه کودک رفتار کنم ؟ 
 • آیا شیطنت های زیاد فرزندم نشانه بیش فعالی اوست ؟
 • نحوه برخورد صحیح با رفتار نامناسب کودک چیست ؟
 • چگونه فرزند خود نسبت به رفتن به مهدکودک علاقه مند کنم ؟
 • طلاق والدین چه تاثیری بر کودک دارد ؟
 • چگونه فرزندم را استعدادیابی کنم ؟
 • شیوه تربیتی متفاوت ( پدر و مادر، مادربزرگ و پدربزرگ، مربیان مهد کودک، معلمان مدرسه و … ) و عدم هماهنگی بین آنها چه تاثیر بر روی کودک دارد ؟
 • چگونه اعتماد به نفس کودکم را بالا ببرم
 • نحوه برخورد صحیح با لجبازی کودک چیست ؟

بعضی ازموضوعاتی که یک مشاور تلفنی کودک می تواند کمک کند

اوتیسم کودک

اوتیسم کودک معمولا توسط والدین توسط مشاهده نشانه هایی در رفتار کودک تشخیص داده می شود. این کودکان در انجام کارهای عادی مانند دیگر همسن و سالان خود عمل نمی کنند و رفتار های متفاوتی دارند. با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند. تمایلی به بازی با هم سنانشان ندارند و اغلب اوقات به طور مداوم یک کلمه را تکرار می کنند. مشاوره کودک به والدین این کودکان کمک می کند تا بتوانند مهارت های رفتاری و کلامی لازم را به این کودکان آموزش بدهند و  کمک فراوانی در درمان این کودکان می کنند.  

بیش فعالی کودک

بیش فعالی کودک نوعی اختلال روانی است که موجب رفتار های خاصی در کودک می شود. این کودکان معمولا پر جنب و جوش هستند و نشانه ای از آرامش در آنها دیده نمی شود. نکته مهم در تشخیص بیش فعال کودک عدم تمرکز در این کودکان است. مشاوره کودک ذهن نو به شما در درمان این بیماری کمک می کند.

سوالات جنسی کودکان

اغلب والدین در زمان مواجه شدن با سوالات جنسی کودکان شان شکه می شوند و نمی دانند باید چه رفتار و واکنشی نسبت به این سوالات داشته باشند. عدم پاسخ گویی صحیح به این سوالات کودک سبب می شود تا کودک از راه های اشتباهی جواب خود را بیابد. در چنین شرایط مشاوره کودک به شما کمک می کند تا بتوانید یک رفتار اصول و صحیح نسبت به سوالات و مسائل جنسی کودک تان داشته باشید. 

کمرویی و خجالت کودک

کمرویی و خجالت کودک موجب انزوا و تنهایی در کودک می شود و زمینه ساز شخصیت منزوی فرد در بزرگسالی است. این مسئله باید توسط والدین جدی گرفته شود. مشاوره تلفنی کودک به والدین کمک می کند تا با تشخیص علت کمرویی کودک، آن را درمان نمایند.

پرخاشگری کودک

پرخاشگری کودک می تواند دلایل متخلفی داشته باشد. اختلالات روانی، محیط، رفتار والدین و حتی بیش فعالی از جلمه علت های پرخاشگری کودک می باشد. نحوه برخورد صحیح و اصولی با کودکان پرخاشگر از مشاوره کودک حضوری و تلفنی ذهن نو میسر است. 

شب ادراری کودک

شب ادراری کودک یکی از مشکلات شایع در کودکان است. برای درمان این مشکل کودکان ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید تا لحاظ جسمی وضعیت کودک را مورد بررسی قرار دهد. مشاوره کودک به شما کمک می کند تا بتوانید شب ادراری کودک را درمان کنید. 

استعدادیابی کودک

استعدادیابی کودکان یکی از دغدغه‌هایی است که با گسترش دانش پدر و مادران بیشتری را به خود جلب کرده است. پدر و مادرها به دنبال این هستند که توانمندی‌های خاص فرزند خود را کشف کرده و از این طریق بتوانند او را در مسیر درستی هدایت کنند. استعدادیابی به موقع و با روش‌های درست کمک می‌کند تا شانس بیشتری برای موفقیت تحصیلی و شغلی داشته باشند. روانشناسان بالینی از جمله متخصصینی هستند که با استفاده از تست‌های هوش می‌توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند با تجربه چندین ساله در زمینه استعدادیابی، با روش‌های مختلف شما پدر و مادرهای عزیز را در این زمینه راهنمایی می‌کند. برای اشنایی با نحوه استعدادیابی کودکان کلیک کنید.

 

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک نوعی خدمات رواندرمانی است که توسط روانشناسان ارائه می‌شود. در این نوع از مشاوره درمانگر تلاش می‌کند تا به تعاملات میان والدین و فرزندان توجه کرده و به الگوهای رفتاری غلط خاتمه بخشد. همچنین جلسات مشاوره برای درمان مشکلات دوران کودکی نظیر اضطراب جدایی، ترس‌ها، افسردگی دوران کودکی، مشکلات مرتبط با مدرسه، اختلال یادگیری و کاهش نمرات تحصیلی نیز می‌توانند به شما و فرزندتان کمک کنند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که مشاوره کودک تنها به زمانی که کودک یا نوجوان دچار مشکل شده اختصاص ندارد بلکه شما برای مسائلی نظیر بهبود مهارت‌های زندگی و ارتباطی فرزندتان نیز می‌توانید از خدمات آن استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید : تربیت کودک

اهمیت و لزوم مراجعه به مشاوره کودک

با توجه به اینکه دوران کودکی یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مراحل از رشد انسان است بسیار اهمیت دارد که والدین وضعیت ذهنی فرزند خود را در این دوران مورد توجه قرار داده و برای ارتقای هرچه بیشتر سلامت روان او بکوشند. در بسیاری از موارد وقتی مشکلات در دوران کودکی مورد درمان قرار بگیرند به راحتی بهبود می‌یابند اما در صورت بی‌توجهی ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیر و پایداری را در زندگی فرد ایجاد کنند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که در کنار سلامت جسم به مسائلی نظیر روحیه و توانمندی‌های ذهنی فرزندتان نیز توجه کنید و در صورت لزوم به موقع از یک مشاور کودک کمک بگیرید. این کار باعث می‌شود که کودک در آینده فرد توانمندتری باشد و معضلات و آسیب‌های کمتری را تجربه نماید.

بیشتر بخوانید : آموزش پدر و مادر

مزایا و محدودیت‌های مشاوره کودک تلفنی

از جمله محدودیت‌های مشاوره تلفنی کودک این است که در مورد بچه‌های کوچک‌تر که هنوز به توانایی کلامی بالایی دست نیافته‌اند و امکان برگزاری جلسات فردی وجود ندارد ممکن نیست. همچنین استفاده از روش‌هایی نظیر بازی درمانی به کمک درمانگر نیز از طریق تلفن امکان پذیر نمی‌باشد. در عین حال این محدودیت تنها مربوط به کودکان خردسال است و سایر کودکان بزرگ‌تر، نوجوانان و والدین آن‌ها همگی می‌توانند با استفاده از جلسات مشاوره تلفنی از مزایای آن بهره مند شوند.

از جمله مزیت‌های این روش این است که افراد از هرجای کشور می‌توانند با بهترین متخصصان تماس گرفته و در مورد مشکلات خود و فرزندشان از آن‌ها مشورت بگیرند. علاوه بر این ممکن است فرزندان در سنین نوجوانی نسبت به مراجعه نزد روانشناس مقاومت داشته باشند و تمایلی به جلسات مشاوره حضوری نشان ندهند. مشاوره تلفنی به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند راحت‌تر با این مسئله کنار بیایند و آزادانه تر مسائل و مشکلات خود را با درمانگر در میان بگذارند.

 

ملاک‌های مهم برای کمک گرفتن از مشاوره تلفنی کودک

دوران کودکی و نوجوانی دوران بسیار مهمی از زندگی است در نتیجه شما نباید از افراد غیر متخصص برای حل مشکلات یا ارتقای توانمندی‌های فرزندتان کمک بگیرید. این کار ممکن است علاوه بر نداشتن فایده؛ آسیب‌هایی را نیز در پی داشته باشد. در نتیجه قبل از هرچیز ملاک‌های درستی را در ذهن خود تصویر نمایید و به کمک آن‌ها از افراد کارآمد و متخصص کمک بگیرید.

برای اینکه از انتخاب خود مطمئن شوید پیش از هر چیز لازم است با مراکز مشاوره‌ای تماس بگیرید که رسماً از سازمان نظام روانشناسی یا سازمان بهزیستی مجوز رسمی برای فعالیت دارند. همچنین متخصصینی که در زمینه کودک مشاوره می‌دهند باید از حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های روانشناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و یا روانشناسی کودکان استثنایی برخوردار باشند. البته شما در مورد مسائلی نظیر برنامه ریزی تحصیلی می‌توانید از افراد تحصیل کرده در گرایش مشاوره نیز کمک بگیرید. علاوه بر مسائل ذکر شده بهتر است سوابق آموزشی و تجربی مشاوران را نیز بررسی نمایید تا بتوانید به بهترین گزینه دست یابید. 

بیشتر بخوانید : کودک استثنایی

مشاوره تلفنی کودک نی نی مایند

متخصصین کودک نی نی مایند آماده خدمت رسانی با ارائه خدمات مشاوره حضوری، آنلاین و تلفنی کودک به شما هستند. اگر قصد دریافت مشاوره کودک را دارید می توانید به راحتی از خدمات مشاوره تلفنی کودک این مرکز بهرمند شوید. شما در هر جایی که هستید می توانید از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین این مرکز بهرمند شوید. 

 

برای دریافت مشاوره از برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی نی نی مایند کافی است با 02191002360 حاصل نمایید.

 

سؤالات متداول

پسر 5 ساله من بعد از تولد خواهرش به شدت پرخاشگر شده و دائما رفتارهای بچگانه تری را از خود نشان می‌دهد. از ما انتظار دارد مثل نوزاد از او مراقبت کنیم. چطور می‌توانم این رفتارهایش را مدیریت کنم؟

این مسئله امری طبیعی در بین فرزندان اول است که پس از تولد فرزند دوم احساس می‌کنند مورد بی‌توجهی قرارگرفته‌اند. همین امر باعث می‌شود که آن‌ها احساس اضطراب کنند اما ممکن است این اضطراب را به شکل‌های دیگری نظیر پرخاشگری نشان دهند. از همین رو لازم است که با یک روانشناس کودک در تماس باشید تا بتوانید علت رفتارهای کودک خود را بهتر بشناسید و واکنش‌های مناسب در برابر این رفتارها را نیز فرا بگیرید.

‫6 دیدگاه ها

 1. من تو شهرستان نمیخوام
  تهران جای خوب میخوام
  بچم اوملمو بردم اینجا هیچ نتیجه ای نداشت همون موقع دختر خالم بچشو تهران استعداد یابی کرده الان تیزهوشان
  نمیخوام این بچم هم اینطوری بشه
  خواهشا ی مرکز خوب بگید حتی اگه شده انلاین مشاوره بدن
  نمیدونم تلفنی یا هر چی
  مشاوره بدن اما فقط تهران فقط
  متشکرم

  1. مرکز مشاوره نی نی مایند و ذهن نو به صورت تخصصی به شما برای استعدادیابی فرزندتون خدمات میدن. میتونید باشماره های درج شده تماس بگیرید و برای مشاوره تلفنی و انلاین و اگر نیاز بود حضوری درخواست بدید

 2. سلام پسر من تمام روز دل درد داره گاهی با خوردن غذا و میوه شدیدتر میشه،صبح ها شدتش زیاد میشه،
  تمام آزمایش هاش و سونو گرافی هم خوب بوده ،شما نظری در مورد اینکه ممکن چه مشکلی داشته باشه، آیا دل درد عصبی؟

  1. سلام اگر در هیچ ازمایشی مشکل جسمی دیده نمیشه احتمال وجود ریشه های روانی این دردها وجود داره. با این حال برای تشخیص باید ارزیابی بالینی انجام بشه. با شماره های درج شده تماس بگیرید راهنمایی تون می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره