پرخوری کودکان و راه درمان پرخوری عصبی کودک

پرخوری کودکان اگر متوقف نشود آسیب‌های جبران ناپذیری به سلامت کودک وارد خواهد کرد، یکی از این آسیب‌ها تجمع چربی و ناتوانی در کاهش وزن در بزرگسالی است. این کودکان حتی در بزرگسالی نیز دچار مشکل اضافه وزن بوده و این موضوع احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های مرتبط با چافی را افزایش خواهد داد. والدین موظف‌اند توجه ویژه‌ای بر تغذیه و رژِیم کودک‌شان داشته باشند. چرا که کودکان قدرت قضاوت ناقصی دارند و پدر و مادر باید تا زمانی که به بلوغ برسند به آن‌ها برای حفظ سلامتی و رشد بهتر یاری برسانند. اگر نمی‌دانید چگونه از فرزندتان مراقبت کنید، حتما از خدمات مشاوره کودک استفاده نمایید.

دلایل پرخوری کودکان

زمینه وراثتی

پرخوری کودک می‌تواند تحت تاثیر عوامل وراثتی و ژنتیکی قرار داشته باشد. والدینی که خودشان چاق هستند و پرخوری می‌کنند به احتمال بیشتری کودکشان از هنگام تولد چاق هستندو پرخوری می‌کند و عمدتاً این رفتار را در سنین بعدی هم انجام می‌دهد. در نتیجه می‌توان گفت یکی از علل پرخوری مربوط به مسائل زیستی کودک می‌باشد.

عادات غذایی بد به دلیل پرخوری کودکان

طبق نتایج مطالعات محروم کردن کودک از غذا و یا رژیم سخت برای مدت طولانی می‌تواند باعث افزایش پرخوری و چاقی کودک شود. همچنین عدم رعایت وعده‌های غذایی و یا مصرف غذاهای مضر مانند فست فود و یا غذاهای پر چرب می‌تواند میل کودک به خوردن غذای زیاد را افزایش دهد. علاوه بر این، بی‌نظمی و نخوردن وعده‌های اصلی غذایی باعث می‌شود تا کودک همیشه احساس گرسنگی بکند و میل زیادی به پرخوری در وعده‌های مختلف غذایی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بدغذایی کودک

فعالیت بدنی

کودکانی که فعالیت بدنی زیادی انجام می‌دهند، سوخت و ساز بدنشان افزایش پیدا می‌کند و بیشتر میل به پرخوری پیدا می‌کنند. انجام فعالیت بدنی زیاد باعث مصرف کالری می‌شود و در نتیجه کودک احساس گرسنگی پیدا می‌کند و برای رفع گرسنگی به پرخوری روی می‌آورد. خوردن غذا در وعده‌های اصلی و مصرف غذاهای مغذی می‌تواند کالری مصرف شده را بدون پرخوری زیاد به بدن کودک بازگرداند.

تاثیر رسانه‌های اجتماعی و گروه همسالان

امروزه یکی از علل پرخوری در کودکان و یا حتی بزرگسالان تحت تاثیر رسانه‌های اجتماعی و گروه همسالان قرار دارد. کودکان با مشاهده اینکه برخی دوستانشان مواد غذایی مختلفی مصرف می‌کنند خودشان هم میل به پرخوری پیدا می‌کنند. علاوه بر این می‌توان نقش تبلیغات را در ارتباط با این مسئله در نظر گرفت. تبلیغات مواد غذایی برای کودکان به گونه‌ای طراحی می‌شود که کودک با مشاهده آن‌ها تحریک شود و میل بیشتری به مصرف آن‌ها پیدا می‌کند. این دسته از خوراکی‌ها معمولاً ارزش غذایی چندانی ندارند اما به دلیل ادویه‌های بکار رفته در آن‌ها کودک میل بیشتری برای خوردن آن‌ها پیدا می‌کند.

مشاهده و الگوبرداری کودک

کودکان اکثرا اعمال و فعالیت‌هایشان را از طریق مشاهده والدین یا اطرافیانشان یاد می‌گیرند. اگر الگوی کودک کسی باشد که پرخوری می‌کند و چاق است، تحت تاثیر او قرار می‌گیرد و میل به خوردن مواد غذایی مختلف در او زیاد می‌شود.

پریشانی‌های روانشناختی از دلایل پرخوری کودکان

یکی از مسائل جدی و اساسی در ارتباط با پرخوری کودکان پریشانی‌های روانشناختی است. پریشانی‌های روانشناختی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی و… ارتباط نزدیک و مستقیمی با پرخوری در کودکان دارند. به طور کلی کودکانی که مشکلات هیجانی و روانشناختی را تجربه می‌کنند به احتمال بیشتری به سمت پرخوری می‌روند.

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن می‌توانند یکی از عوامل اصلی پرخوری باشند. هر پرخوری را نمی‌توان جزئی از اختلال خوردن در نظر گرفت. به عبارتی صرفاً بر اساس پرخوری کودک نمی‌توان او را مبتلا به اختلال خوردن در نظر گرفت. اختلالات خوردن دارای ملاک‌‎ها و معیارهایی برای تشخیص هستند که ارزیابی و تشخیص آن باید توسط یک متخصص انجام شود.

درمان پرخوری کودکان

دارو درمانی پرخوری کودکان

در مواردی پرخوری کودک به دلیل یک مشکل زیستی یا پزشکی مانند کم کاری تیروئید است. در چنین شرایطی می‌توان از دارو درمانی برای کنترل و مدیریت تغذیه کودک بهره برد.

اصلاح عادات غذایی

پرخوری می‌تواند با عادات غذایی بد کودک مرتبط باشد، در نتیجه با اصلاح عادات غذایی می‌توان وضعیت پرخوری کودک را مدیریت کرد. همچنین اصلاح عادات غذایی والدین باعث می‌شود تا کودک هم شیوه غذا خوردن خود را اصلاح کند، زیرا که کودکان بسیاری از اعمالشان را از والدین خود تقلید می‌کنند. با کاهش وعده‌های غذایی به سه وعده اصلی و خوردن مواد غذایی مغذی می‌توان پرخوری کودک را مدیریت کرد.

مدیریت استرس و هیجانات منفی

همانطور که پریشانی‌های روانشناختی می‌توانند به وجود آورنده و یا شدت دهنده پرخوری کودک باشند، برطرف کردن و درمان این پریشانی‌های روانشناختی نظیر استرس، هیجانات منفی، افسردگی و… می‌تواند به وضعیت خوردن کودک کمک کند. با شناسایی عوامل استرس‌زا و عوامل به وجود آورنده هیجانات منفی کودک، می‌توان پرخوری او را کاهش داد.

ورزش کردن

ورزش برای کاهش وزن و درمان پرخوری کودک موثر است. درست است که فعالیت بدنی زیاد باعث می‌شود تا کودک میل به پرخوری داشته باشد، اما اگر ورزش در کنار رژیم غذایی صحیح انجام شود می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش وزن و رفع عادت پرخوری کودک باشد.

مراجعه به متخصص

در مجموع در ارتباط با درمان پرخوری کودک بهتر است از یک متخصص تغذیه و روانشناس کودک کمک بگیرید. زیرا پرخوری می‌تواند به علل مختلفی روی دهد و درمان زمانی اثربخش است که علت مشکل به درستی مشخص شده باشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

آیا پرخوری کودک نشان دهنده یک اختلال روانی است؟

پرخوری می‌تواند به علل مختلفی روی دهد، به طور کلی مجموع عوامل زیستی، روانی و اجتماعی در پرخوری کودک نقش دارند، و نمی‌توان علت پرخوری کودک را تنها در مسائل روانشناختی در نظر گرفت. برای ارزیابی‌ بیشتر در ارتباط با پرخوری فرزندتان می‌توانید از یک متخصص تغذیه یا روانشناس کودک کمک بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
دریافت مشاوره