ضربه به سر نوزاد

ضربه به سر نوزاد یکی از نگران‌کننده‌ترین اتفاقات برای والدین است که در صورت غفلت یا علت‌های دیگر ممکن است اتفاق بیفتد. با توجه به ضعیف بودن جمجمه نوزادان و آسیب‌پذیر بودن بسیار زیاد، هرگونه ضربه کوچک یا بزرگی می‌تواند به استخوان جمجمه آسیب برساند. در برخی مواقع ممکن است ضربه مشکلات بسیار جدی را با خود به همراه داشته باشد که در صورت عدم درمان به موقع، این مشکلات جدی‌تر نیز خواهند شد. به همین دلیل ضروری است که والدین از علائم ضربه به سر نوزاد آگاهی داشته باشند تا در صورت مشاهده، هرچه‌ سریع‌تر برای درمان اقدام نمایند.

علائم ضربه به سر نوزاد

برخی علائم پس از ضربه خوردن به سر نوزاد نشان‌دهنده مشکل جدی هستند و لازم است که با دیدن آن‌ها هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید. این علائم عبارتند از:

1. تغییر الگوی خواب

زمانی که سر نوزاد به هر دلیلی ضربه می‌خورد، به عنوان یک والد بهتر است بیست و چهار ساعت اول را کاملا به علائم و رفتارهای نوزادتان توجه کنید. اولین مسئله‌ای که پیش می‌آید این است که نوزاد میل زیادی به خوابیدن پیدا کند. به طور کلی نوازادن 85 درصد از زمان شبانه روز را می‌خوابند، اما اگر الگوی خواب نوزاد بعد از ضربه تغییر پیدا کرد حتما برای بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر به بیمارستان مراجعه کنید.

2. ضربه به سر نوزاد | بیهوش شدن نوزاد

ضربه به سر چه برای نوزاد و چه برای بزرگسالان با خطراتی همراه است. بیهوش شدن نوزاد پس از ضربه، نشان دهنده مسئله مهمی است. در مواردی ممکن است نوزاد ابتدا شدیدا گریه کند و سپس بیهوش شود. به طور کلی هرقدر که نوزاد دیرتر به هوش بیاید خطرناک‌تر است. در مواردی بیهوشی تا یک الی دو دقیقه می‌تواند امری طبیعی باشد اما اگر بیهوشی بیشتر از این زمان طول کشید فوراً به بیمارستان مراجعه کنید.

3. تشنج نوزاد

در مواردی ضربه به سر نوزاد می‌تواند باعث تشنج شود. تشنج کردن نشانه‌های مختلفی دارد اما مهم‌ترین نشانه برای تشخیص تشنج قفل شدن دهان و لرزش دست و پا و یا کل بدن نوزاد است. مهمترین نکته‌ای که در ارتباط با تشنج وجود دارد این است که امکان دارد در 24 ساعت اول و یا حتی در طول هفته اول یا هر زمان دیگر رخ دهد. گاهی ممکن است علت تشنج در دوسالگی به دلیل ضربه‌ای بوده باشد که در هنگام نوزادی به سر وارد شده است.

4. حالت تهوع

یکی از نشانه‌هایی که بعد از وارد شدن ضربه به سر برای نوزادان پیش می‌آید، حالت تهوع و استفراغ است. اگر این حالت تهوع و استفراغ به صورت مکرر انجام شود، نشان دهنده یک مسئله خطرناک مانند افزایش فشار داخل جمجمه است که نیاز سریع به اقدامات پزشکی دارد.

5. ضربه به سر نوزاد | انحراف چشم نوزاد

اگر پس از ضربه نوزاد دچار انحراف چشم یا هرگونه تغییرات جسمانی دیگر شود، نشان دهنده وجود یک مشکل جدی می‌باشد که در این وضعیت باید سریع به پزشک مراجعه نمایید تا وضعیت را به طور دقیق بررسی نماید.

6. خروج مایع مغزی نخاعی از گوش و بینی نوزاد

ممکن است پس از وارد شدن ضربه به سر نوزاد مایع مغزی نخاعی که به صورت آبکی است، از گوش و یا بینی نوزاد خارج شود. این مسئله نشان دهنده یک موضوع جدی است و امکان مبتلا شدن به عفونت و یا مننژیت مغزی وجود دارد. چراکه وظیفه مایع مغزی نخاعی محافظت از مغز است و در صورت خروج این مایع اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد.

7. کبودی در نواحی بدن

اگر ضربه وارد شده به سر نوزاد شدید باشد ممکن است برخی از نواحی بدن نوزاد مانند پشت گوش یا پشت چشم کبود شود، این کبودی می‌تواند نشان دهنده خونریزی داخلی و شکستگی جمجمه باشد.

بیشتر بخوانید : نوزاد تازه متولد شده | همه آنچه که باید درباره نوزادان بدانید

چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کرد؟

به طور کلی پس از وارد شدن یک ضربه سنگین و یا سبک به سر نوزاد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اما مواردی وجود دارد که مراجعه به بیمارستان یا پزشک را ضروری می‌کند؛ هنگامی که نوزاد دچار خونریزی، تشنج، حالت تهوع مکرر، شکستگی استخوان، عدم پاسخگویی به محرک‌ها و بیهوشی شد، بهتر است هرچه سریع‌تر به اورژانس بیمارستان مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید. 

مراقبت و راه‌های پیشگیرانه از ضربه سر به نوزاد

راهکارهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند از ضربه خوردن سر نوزاد پیشگیری نمایید و یا در صورت این اتفاق بهترین مراقبت را در پیش بگیرید. این راهکارها عبارتند از: 

1. کاهش تورم سر پس از وارد شدن ضربه به سر

وارد شدن ضربه به سر نوزاد یک اتفاق دلهره‌آور و اضطراب آور است اما همیشه نشان دهنده یک آسیب جدی و غیر قابل جبران نیست. در برخی موارد پس از وارد شدن ضربه فقط قسمت بیرونی سر و جمجمه آسیب می‌بیند. در چنین شرایطی ممکن است همان ناحیه از سر که ضربه خورده است متورم شود.

برای کاهش ورم سر پس از ضربه، می‌توان از یک تکه یخ و پارچه یا حوله استفاده کرد. بهتر است یخ را درون حوله و یا پارچه نازک قرار دهید و به مدت 2 الی 5 دقیقه روی ناحیه مورد نظر بگذارید. در این وضعیت حواس کودک یا نوزاد را پرت کنید؛ می‌توانید کارتون مورد علاقه‌اش را پخش نمایید، تلفن همراه در اختیارش بگذارید، برایش کتاب یا قصه بخوانید و… تا به درد ناشی از ضربه توجه کمتری داشته باشد. همچنین برای تسکین درد می‌توانید از مسکن‌های مختلف مخصوص دوره سنی نوزاد یا کودکتان استفاده کنید.

2. شکستگی سر و استخوان جمجمه

اگر سر نوزاد یا کودکتان دچار شکستگی و خونریزی شد، وقت را هدر ندهید و در اولین فرصت به بیمارستان مراجعه کنید.

3. ضربه به سر نوزاد | ایمن سازی محیط

بهترین کار این است که اقدامات پیشگیرانه را همیشه در نظر بگیرید. وسایلی که روی بلندی و ارتفاع قرار دارد را در نزدیکی نوزاد یا کودک قرار ندهید. همیشه برای بازی کردن کودک مکان جدا و ایمنی را در نظر بگیرید که امکان دسترسی به اشیای مختلف در آن وجود نداشته باشد. همچنین بهتر است در هنگام رانندگی حتما از صندلی و کمربند مخصوص نوزاد استفاده کنید. توصیه می‌شود تمام محیط خانه فرش یا موکت باشد که اگر نوزاد و یا کودک به هر دلیلی به زمین خورد سرش آسیب جدی نبیند. پوشاندن وسایل و اشیاهای نوک تیز با ابر یا پنبه و… در هنگام برخورد به سر می‌تواند باعث کاهش آسیب به سر نوزاد شود. برای جلوگیری از حوادث مقاله مراقبت از نوزاد را مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

آیا ضربه به سر نوزاد همیشه باعث وجود یک مشکل جدی می‌شود؟

در عمده موارد آسیب به سر نوزاد منجر به آسیب دیدگی بیرونی جمجمه و نهایتا تورم سر می‌شود. با این حال اگر ضربه وارد شده به سر سنگین باشد و یا ناحیه خاصی از سر ضربه بخورد، امکان وجود یک آسیب جدی وجود دارد. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطمینان بیشتر پس از وارد شدن ضربه به سر نوزاد، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام میگم کودک من با اسباب بازی هاش خشن برخورد میکنه پرتشون میکنه
  این ایرادی نداره
  بیش فعال نیست؟
  میترسم تو روخدا جواب بدید
  این نابودم نکنه در اینده

  1. نی نی مایند می گوید

   سلام مریم عزیز ، پرخاشگری فرزندتون نسبت به اسباب بازی هاش میتونه ناشی از نوعی نارضایتی و یا الگویی باشه که با اون رفتار شده. بهتره توجه بیشتری به رفتارهای او در موقعیت های دیگه مخصوصا با همبازی هاش بکنید. اگر این نوع رفتارها در ارتباط با والدین ویا سایر موقعیت ها هم بود بهتره از مشاوره تلفنی کودک برای ارزیابی استفاده نمایید.

 2. Latifeh می گوید

  سلام نوزاد من وقتی تو حالت دراز کش خوابیده بودمنمکنارش خوابیده بودم که گوشی از دستم افتاد رو سر نوزاد و گوشی اتفاد زمین . بچم ترسید و خیلی گریه کرد بعدش شیر خورد و خوابید واقعا میترسم خدای نکرده آسیب جدی داشته باشه

  1. نی نی مایند می گوید

   سلام اگر متوجه خراش و یا ورم شدید حتما به مراکز درمان مراجعه نمایید.

 3. ندا می گوید

  سلام اگه در هنگام پوشاندن لباس به سر نوزاد فشار وارد شود و اندکی فرو رفتی ایجاد شود ایا خطرناک است؟
  هیچگونه علایم حتی تورم در ناحیه فشار ندارد.

  1. نی نی مایند می گوید

   سلام در قسمت فوقانی سر نوزاد (که اصلاحا ملاج گفته میشود) نباید تا زمان سفت شدن فشاری وارد شود. ملاج بعد از تولد نرم است و مدتی طول میکشد که جمجمه سفت شود. سعی کنید از لباس هایی با یقه آزاد تر برای پوشاندن استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره