ترس دختر از ازدواج

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ترس دختر از ازدواج موضوعی است که می‌تواند ازدواج خانم‌ها را به خطر بیاندازد، چرا که با بالا رفتن سن خانم توانایی بارداری او نیز ممکن است دچار مشکل شود، بنابراین شانس برای ازدواج‌شان کمتر می‌گردد. به طوری که علاوه بر ترس خانم از ازدواج استرس دیگری مبنی بر دیر شدن زمان ازدواج نیز مضاعف شده وشرایط را دشوارتر خواهد کرد. پس دختر خانم‌هایی که از ازدواج امتناع می‌کنند و یا به نوعی ترس دارند که زندگی مشترکی را شروع کنند، بهتر است هر چه زودتر اقدامی موثر در این باره نمایند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس دختر از ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

دلایل ترس دختر از ازدواج چیست؟

ریشه ترس دختران از ازدواج و گاه حتی مردان می‌تواند ناشی از تجارب آن‌ها در کودکی و نوجوانی باشد. اما گاه الگوبرداری‌های غلط و باورهای معیوب موجب چنین ترسی می‌شود. در ادامه عمده‌ترین دلایل ترس از ازدواج در دختران را شرح داده‌ایم.

برای آشنایی با راه های رفع ترس از زنان کلیک کنید.

پیدا کردن گزینه مناسب

ازدواج تصمیمی است که می‌تواند باعث آرامش و خوشحالی شما باشد. درعین‌حال یک انتخاب اشتباه می‌تواند مشکلات بسیاری را در زندگی ایجاد کند. این منطق برای بسیاری از دختران باعث شده تا آن‌ها از انتخاب کردن یک نفر برای ازدواج ترس داشته باشند. بسیاری از خانم‌ها فکر می‌کنند شاید اگر کمی بیشتر صبر کنند بتوانند گزینه بهتری انتخاب کنند. به همین خاطر به‌درستی راجع به گزینه‌هایی که دارند فکر نمی‌کنند. بهتر است به خاطر داشته باشید شما با هرکسی که ازدواج کنید اگر به اصول زندگی مشترک توجه نداشته باشید دچار مشکل خواهید شد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

ترس دختر از ازدواج به خاطر برنامه‌های شخصی

گاهی اوقات خانم‌ها آن‌قدر درگیر برنامه‌های شخصی مثل درس خواندن می‌شوند که اصلاً به ازدواج فکر نمی‌کنند. اما گاهی اوقات هم دختران از اینکه ازدواج آزادی‌های فردی آن‌ها را از بین ببرد می‌ترسند. بسیاری از خانم‌ها تصورشان این است که پس از ازدواج دیگر به دلیل مخالفت همسر و یا مشغله‌های زندگی مشترک نمی‌توانند برنامه‌های فردی خود را داشته باشند و به همین خاطر از ازدواج دوری می‌کنند.

صحبت‌های اطرافیان

صحبت‌ها و تجربیات اطرافیان هم می‌تواند دلیلی برای ترس زنان از ازدواج باشد. گاهی اوقات دیدن تجربیات تلخ دیگران باعث می‌شود دختران مجرد نیز از اینکه بخواهند ازدواج کنند بترسند. درواقع آن‌ها فکر می‌کنند که این اتفاقات بد قرار است در زندگی آن‌ها هم تکرار شود. اما به خاطر داشته باشید که هیچ‌کس تمامی یک ماجرا را با انصاف کامل برای شما تعریف نخواهد کرد.

ترس دختر از ازدواج برای فرار از مسئولیت‌پذیری

ازدواج مسئولیت سنگینی در زندگی هر یک از ما است. شما در تمام زندگی تنها مسئولیت خود را بر عهده داشته‌اید اما پس از ازدواج باید مسئولیت خود و یک نفر دیگر را بر عهده بگیرید. این موضوع با تولد فرزندان سخت‌تر می‌شود و خانم‌ها در کنار وظایف همسرداری می‌بایست از فرزندان نیز مراقبت کنند. انجام همه این کارها در کنار هم تا حد زیادی به توانایی‌های شما بستگی دارد. احساس ناتوان بودن برای حل همه این مشکلات باعث می‌شود بسیاری از خانم‌ها به ازدواج و بر عهده گرفتن مسئولیت یک زندگی فکر نکنند.

آسیب‌های دوره کودکی

کودکانی که در خانواده‌های سخت بزرگ می‌شوند معمولاً بیش از دیگران از ازدواج می‌ترسند. اگر کودک در رابطه میان والدینش خیانت، طلاق یا بدرفتاری دیده باشد این تصور در ذهنش شکل می‌گیرد که مردها بد هستند. به همین خاطر در آینده هم دائماً از این موضوع ترس دارد که همسرش درست مانند پدرش با او رفتار کند.

بیماری‌های روحی و ترس دختر از ازدواج

بعضی از مشکلات روحی مثل اختلال شخصیت اسکیزوئید یا حتی افسردگی باعث می‌شوند بیمار تمایلی به ازدواج نداشته باشد. این بیماری‌ها باعث به وجود آمدن افکار اشتباهی مثل دوست‌داشتنی نبودن یا ترس از مسخره شدن در بیمار می‌شود. و این افکار مانع ازدواج خانم‌ها می‌شود.

درمان ترس دختر از ازدواج

شناسایی دلیل ترس

در اولین قدم کمی با خودتان به این سؤال فکر کنید که چرا از ازدواج کردن می‌ترسید؟ سعی کنید همه آنچه را در ذهن‌تان می‌گذرد مورد به مورد روی کاغذ یادداشت کنید. توجه داشته باشید که اساسی‌ترین بخش این کار نوشتن روی کاغذ است. همه ما تصور می‌کنیم همه‌چیز را در ذهن‌مان داریم و می‌توانیم از همین راه، ‌کارهای‌مان را انجام دهیم. اما استفاده از کاغذ چندین مزیت دارد: برای مثال گاهی متوجه می‌شوید نکات دیگری هم در ذهنتان بوده که به آن‌ها توجه نداشته‌اید. یا حتی برعکس ممکن است متوجه شوید بیش‌ازحد به بعضی چیزها اهمیت داده‌اید.

پیدا کردن دلیل و راهکار

وقتی دلایل ترس‌تان را مشخص کردید، برای آن‌ها راهکار پیدا کنید. برای مثال اگر نگران برنامه‌های فردی‌تان هستید سعی کنید روش‌های برنامه‌ریزی و مدیریت زمان را یاد بگیرید.

معیارهای انتخاب همسر

یکی از مهم‌ترین راهکارها برای مبارزه با ترس‌ از ازدواج این است که برای انتخاب همسر معیارهای مناسبی در نظر بگیرید. برای مثال به‌جای اینکه به‌طورکلی موضوع ازدواج را کنار بگذارید سعی کنید همسری انتخاب کنید که معتقد باشد شما نیاز دارید زمان‌هایی را به خودتان اختصاص بدهید. برای آشنایی با اصلی‌ترین انگیزه های ازدواج کلیک کنید.

کمک گرفتن از اطرافیان موفق

به همان اندازه که تجربیات تلخ دیگران می‌تواند شما را از ازدواج بترساند تجربه‌های موفق نیز می‌توانند به شما روحیه بدهند. در اطراف خود کسانی که در کنار ازدواج به موفقیت‌های فردی رسیده‌اند، هرگز درگیر مشکلاتی مثل خیانت نشده‌اند یا به نظر شما ویژگی‌های مطلوب دیگری دارند پیدا کنید و از تجربیات آن‌ها کمک بگیرید.

چه زمانی برای رفع ترس دختر از ازدواج باید کمک تخصصی گرفت؟

مهم‌ترین دلیلی که باعث ترس دختر از ازدواج می‌شود باورهای اشتباه آن‌ها است. این باورها می‌تواند راجع به هر موضوعی از ترس آسیب دیدن تا انتظار پیدا کردن گزینه بهتر متفاوت باشد. به همین خاطر بهترین راه مبارزه با این افکار این است که از یک مشاور کمک بگیرید. مشاورین با استفاده از روش‌های مختلفی به شما آموزش می‌دهند که چطور افکار غیرمنطقی‌تان را شناسایی و برای برطرف کردن آن‌ها اقدام کنید.

کمک گرفتن از مشاوره پیش از ازدواج نیز می‌تواند یک راهکار بسیار مفید باشد. مشاوره پیش از ازدواج دید واقع‌بینانه‌ای نسبت به زندگی مشترک و همین‌طور طرف مقابلتان به شما می‌دهد. به همین خاطر کمک گرفتن از این روش می‌تواند تا حد زیادی باعث آرامش شما بشود. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس دختر از ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

چرا بعضی دختران از ازدواج می‌ترسند؟

برای ترس دختران از ازدواج دلایل بسیاری وجود دارد. برای مثال آسیب‌ها یا خاطرات تلخ کودکی، ترس از مسئولیت یا از دست دادن آزادی‌های فردی می‌توانند دلیلی برای این موضوع باشند.

چطور دختران باید با ترس از ازدواج مبارزه کنند؟

سعی کنید دلایل ترس خود را مشخص کنید و برای آن‌ها راهکار ارائه دهید؛ معیارهای ازدواج مشخص داشته باشید و همین‌طور از مشاورین کمک بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره