مقایسه همسر با دیگران و راه مقابله با آن

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مقایسه همسر با دیگران می‌تواند شروعی برای خراب کردن یک رابطه خوب باشد. صحبت کردن از محسنات خانم های دیگر و یا مقایسه ‌شما با دیگر خانم‌ها آن هم توسط همسرتان مسلما آزاردهنده است. اگر به دنبال این هستید که زندگی خوبی با همسرتان داشته باشید و او از این رفتار دست بکشد، در قدم اول علت این رفتار او را بفهمید و سپس با راهکاری مناسب و بدون بحث و دعوا کاری باید کاری کنید که از این عادت دست بکشد. برای رسیدن به این دو هدف با ما در ادامه مطلب همراه باشید. در صورتی که مساله حل نشد، حتما مشاوره خانواده دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مقایسه همسر با دیگران می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

مقایسه همسر با دیگران

معایب مقایسه همسر با زنان دیگر

برخی از مردان، متاسفانه به دلایل مختلفی به مقایسه همسر با دیگران می‌پردازند و توجیهی که دارند این است که شاید این مقایسه و صحبت‌ها باعث تحریک شریک احساسی شده و در جهت اصلاح خودشان اقدام کنند.

اما این عادت مقایسه همسر با دیگران نه تنها آن‌ها را تغییر نمی‌دهد، بلکه باعث آسیب به خانم و رابطه عاطفی خواهد شد. پس در صورتی که همسرتان شما را دیگر خانم‌ها مقایسه کرد، قبل از هر اقدامی هر دو باید متوجه تاثیرات منفی این رفتار باشید، پایین آمدن اعتماد به نفس شایع‌ترین پیامد این رفتار هست که به مرور باعث بی‌علاقگی خواهد شد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

دلایل مقایسه همسر با دیگران

همانطور که اشاره کردیم، مقایسه همسر با دیگران از رفتارهای ناپسندی است که برخی از مردان و زنان انجام می‌دهند و با اینکار همسر خود را تحت فشار قرار می‌دهند. در واقع کلید موفقیت زندگی مشترک یک زوج، درک و پذیرفتن یکدیگر همان گونه که هستند، می‌باشد و اگر کاستی‌هایی هم وجود دارد، بایستی به کمک هم آن‌ها را برطرف کنند. در ادامه به دلایل اصلی مقایسه همسر با دیگران اشاره کرده‌ایم.

⭕ عادت رفتار

یکی از دلایل مقایسه ‌همسر با دیگران، عادت رفتاری است. مقایسه کردن در برخی از افراد یک عادت رفتاری است و نه تنها همسر خود را با دیگر زنان بلکه خود و تمامی شرایط زندگی‌شان را با دیگران مقایسه می‌کنند. دلیل اینکه برخی از افراد مدام در حال مقایسه داشته‌های خود با دیگران هستند، این است که خودشان را کمتر از دیگران می‌بینند و احساس می‌کنند که کافی نیستند و دیگران از آن‌ها برترند.

⭕ بد بینی بدلیل مقایسه همسر با دیگران

مقایسه همسر با دیگران، به دلیل بدبینی است. بدین معنی که کلا مرد از آن دسته از افراد است که نیمه خالی لیوان را می‌بیند و هر چقدر هم که همسرش دارای ویژگی‌های مثبت ظاهری و باطنی باشد، او همچنان نکات و کاستی‌های منفی را در نظر دارد. پررنگ بودن کاستی‌ها باعث می‌شود، مرد یا زن همسرش را با دیگران مقایسه کند.

اگر احساس دودلی نسبت به این رفتار همسرتان دارید، حتما برای تشخیص خیانت کلیک کنید.

⭕ عدم انعطاف‌ پذیری ذهنی

انعطاف ناپذیری از دیگر دلایل مقایسه همسر با دیگران است. هر کسی در این دنیا با برخی ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی به دنیا آمده است و در واقع شخصیت منحصر به فرد خودش را دارد. برخی از مردان وقتی به فرد دیگری به جز همسرشان نگاه می‌کنند، فکر می‌کنند که زیبایی، موفقیت و خوشبختی که آن‌ها دارند فقط از طریق یک راه مشخص بدست می آید و برای رسیدن به آن باید این راه مشخص را طی کرد.

مثلا با دیدن یک خانم زیبا، گمان می‌کنند که زیبایی مطلق یعنی ویژگی‌های این فرد و اگر همسرشان دارای این ویژگی‌ها نیست، یعنی زیبا نیست و مدام او را مقایسه می‌کنند، در حالی که هر کس زیبایی‌های خودش را دارد.

⭕کمال گرایی افراطی

برخی از مردان/زنان به دلیل کمال‌گرایی افراطی شان به مقایسه همسر با دیگران می‌پردازند. کمال گرایی افراطی بدین معنی است که فرد در هر چیزی به دنبال ایده آل‌ترین و کامل‌ترین آن است. وقتی مردی کمال گرا باشد، در واقع بدین معنی است که دائما در حال مقایسه همسر خود با فرد بهتری است. ویژگی‌های مثبت را در دیگری و کاستی‌های همسرش را پررنگ می‌کند.

یعنی اگر کسی را ببینند که از همسرشان زیباتر است، سریعا او را با همسر خود مقایسه می‌کنند و طوری رفتار می‌کنند که همسرشان دارای کاستی‌های بسیاری است.

برای اطلاع از نشانه های شروع روابط فرازناشویی کلیک کنید.

عواقب مقایسه کردن همسر با دیگران

وقتی به عنوان یک مرد و همسر، دائما در حال مقایسه همسر با دیگران هستید، در واقع در حال ذره ذره سرد کردن رابطه‌تان می باشید. همان طور که گفتیم مقایسه کردن توجیهی برای کم شدن کاستی‌ها نیست، بلکه به شدت برای طرف مقابل آسیب زننده است. در ادامه به عواقب مقایسه ‌همسر با دیگر زنان اشاره کرده‌ایم.

🔶 ایجاد توقعات غیر منطقی

یکی از رایج‌ترین و بدترین مقایسه‌هایی که مردان در جهت مقایسه همسر با دیگران انجام می‌دهند، مقایسه ظاهری است. این کار بسیار زشت است، چراکه هر زنی با ویژگی‌های جداگانه‌ای آفریده شده و زیبایی منحصر به فرد خودش را دارد. اگر شما بخواهید دائما از نظر ظاهری او را مقایسه کنید، ممکن است او برای جلب رضایت شما تن به جراحی‌های سنگین بدهد، اما در وجودش احساس بدی نسبت به خود و کاری که کرده است، داشته باشد. ایجاد احساس بد و توقعات غیر منطقی در نهایت دارای تاثیرات منفی بر روی زندگی مشترک شما خواهد بود.

🔶 دلخوری طرف مقابل | مقایسه‌ همسر با دیگران

وجود زنان بسیار ظریف و شکننده است و شنیدن حرف‌هایی که به راحتی می‌تواند آن‌ها را رنجور و ناامید کند، آسیب زیادی به او می‌رساند. شنیدن این حرف‌ها از زبان همسرشان، به آن‌ها احساس بدی نسبت به خود و زندگی می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید به مقایسه همسر با دیگران بپردازید، خودتان را جای او بگذارید و به تاثیر حرف‌هایتان فکر کنید. اگر همسر خود را دوست داشته باشید، مطمئنا حرفی نخواهید زد که او را دلخور و غمگین کند.

🔶همسرتان فکر می‌کند برایتان کافی نیست

هر زنی پس از ازدواج، دوست دارد که از همه نظر برای همسر خود کافی باشد. همسرش بیش از هر چیزی او را دوست بدارد و به او عشق بورزد. وقتی شما دائما به مقایسه همسر با دیگران می‌پردازید، در واقع به او القا می‌کنید که به اندزه کافی برای‌تان کافی نیست و آنقدر که باید دوستش ندارید، مسلما این احساس عواقب خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

🔶 سردی عاطفی و جنسی

اگر مقایسه همسر با دیگران را آنقدر ادامه دهید که همسرتان را خسته کنید و او را با کلی از افکار منفی تنها بگذارید، او حالا دیگر احساس می‌کند شما او را دوست ندارید و از بودن کنار او لذت نمی‌برید و به جای اینکه در کنار او زندگی خوبی داشته باشید، دائما در حال ایراد و بهانه گرفتن هستید. همین افکار باعث می‌شود که علاقه او کم‌کم به شما کمتر شود و در نهایت منجر به طلاق عاطفی یا سردی جنسی شود.

برای تشخیص نشانه های خیانت مردان کلیک کنید.

🔶 سوءظن و بد بینی | مقایسه ‌همسر با دیگران

زمانی که مقایسه همسر با دیگران دائم صورت بگیرد، بدبینی رخ می‌دهد. در واقع خانم احساس می‌کند که همسرش به سمت فرد دیگری گرایش پیدا کرده و قصد دارد که همسر خود را با او مقایسه کند. که همین فکر باعث بروز آسیب های شدید می‌شود.

🔶طلاق و جدایی

از بزرگ‌ترین و بدترین عواقب مقایسه همسر با دیگران؛ طلاق و جدایی است. زمانی که این مقایسه های به شیوه دائمی باشد؛ طرف مقابل را خسته و فرسوده می‌کند. که همین امر به مرور زمان باعث جدایی می‌شود. پیش از اقدام در این مسیر بهتر است برای درمان خیانت و مشکلات خانوادگی قدم بردارید.

ترک عادت مقایسه کردن همسر با دیگر زنان

اگر متوجه رفتار بد خود در طی زمان مقایسه همسر با دیگران شده‌اید. می توانید برای بدست آوردن دل او مجدد دست به کار شوید و به جای عیب جویی و مقایسه به او کمک کنید تا کاستی‌های خود را جبران کند.

_ نقاط قوت همسرتان را بشناسید و بدانید که او در وجودش ویژگی‌های مثبت از عادات خوب رفتاری و ظاهری بسیاری دارد که دیگران ندارند.

_همسر خود را همانطور که هست دوست بدارید و قبول کنید. شما باید یاد بگیرید که بدون عیب‌جویی کردن و با نوازش کردن، بوسیدن، در آغوش گرفتن و با صحبت کردن و … به او محبت کنید.

_ انتظاراتی که از همسرتان دارید را به او بگویید شاید بدون مقایسه کردن قابل رفع باشد. برای این کار نباید او را مقایسه کنید و بگویید مثل فلانی باشد. بلکه باید به دور از خشونت و زورگویی، با محبت نظر خود را به او بگویید. مثلا اگر دوست دارید همسرتان موی بلندی داشته باشد، می‌توانید بگویید عزیزم موی بلند زیباییت را دوچندان می کند، دوست دارم موهایت را بلند کنی، من هم می‌توانم در مراقبت از موهایت به تو کمک کنم. بنابراین لحن بیان خواسته بسیار مهم است.

زنانی که دائما مقایسه می شوند چه باید بکنند؟

برخی از زنان که دارای شوهران عیب جو و یا کمال گرا هستند، سوالی که دارند این است با تمامی کارهایی که می‌کنیم، او دست از مقایسه همسر با دیگران بر نمی‌دارد. برای اینکه او بدون مقایسه ما را دوست داشته باشد، چکار باید بکنیم.

⬅️شما باید به عنوان کسی که دائما مقایسه می‌شود، به همسرتان بگویید که چقدر احساس منفی در وجود شما ایجاد می‌شود. سعی کنید خیلی منطقی و به دور از جدل و بحث این حرف‌ها را به او بگویید. شاید واقعا همسرتان متوجه رفتارهایش نیست.

⬅️یکبار رو راست با هم صحبت کنید و به او بگویید که چه خواسته‌هایی از شما دارد، به حرف‌های او مثبت نگاه کنید، شاید حرف‌های او باعث ایجاد تغییرات مثبتی در شما بشود.

⬅️ برای اینکه تحت تاثیر حرف‌های همسرتان که می‌تواند از سر بدبینی و یا کمال گرایی باشد، قرار نگیرید بایستی که اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و بالا ببرید.

⬅️اگر با تمامی این راهکارها نمی‌توانید با همسرتان به نقطه مشترکی برسید، می‌توانید برای درمان مشکل خود به یک روانشناس مراجعه کنید و راهنمایی های لازم را مطابق شرایط خود دریافت کنید.

حتما مقاله تعریف مرد از زنان دیگر را هم بخوانید.

روش های مقابله با مقایسه همسر با دیگران

مقابله با مقایسه های همسر با زنان دیگر

اگر خود شما نیز از مقایسه همسر با دیگران خسته شده اید؛ لازم است که برخی از نکات را رعایت کنید. در این بخش مقاله راجع به این نکات توضیح داده ایم.

➰ به جنبه های مثبت همسر توجه کنید

به صورت ناخودآگاه دهن به جنبه های مثبت بیشتر توجه می‌کند. و در نهایت این جنبه های مثبت را در کنار جنبه های منفی قرار می‌دهد. این کار به مرور زمان به زندگی آسیب وارد می‌کند و تحت الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین قبل از مقایسه همسر با دیگران، به جنبه های مثبت او فکر کنید و رفتارهای بی نظیر او را در نظر بگیرید.

➰ همدلی داشته باشید

یکی از کارهایی که باید برای مقابله با مقایسه همسر با دیگران انجام دهید؛ همدلی است. تا زمانی که زن و شوهر نتوانند با یکدیگر همدلی داشته باشند؛ رابطه صمیمی نخواهند داشت. بنابراین تا زمانی که از یکدیگر دلسرد نشده اید؛ برای همدلی اقدام کنید.

➰ از او قدردانی کنید

قدردانی از دیگر کارهای مقابله با مقایسه همسر با دیگران است. برای اینکه زمانی جهت مقایسه نداشته باشید؛ بهتر است که از همسر قدردانی کنید. سپاسگذاری به مرور زمان نتایج روشنی به همراه خواهد داشت. زیرا این روش برخورد احساس مثبتی در فرد ایجاد می‌کند.

➰ خودتان را جای همسر قرار دهید

یک بار زمانی که در حال مقایسه همسر با دیگران هستید؛ خود را جای او قرار دهید. چه احساسی را تجربه می‌کنید؟ مقایسه به قدری تخریب کننده است که زندگی مشترک را با آسیب روبرو می‌کند. بنابراین جهت مقابله با این رفتار خود را جای همسر بگذارید.

کلام آخر

مقایسه همسر با دیگران پیامدها و آسیب های جدی به همراه دارد. و اگر از این رفتار جلوگیری نشود؛ مشکلات زیادی را در زندگی پدید می‌آورد که در نهایت موجب جدایی می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از این اتفاقات حتما از روانشناس راهنمایی بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مقایسه همسر با دیگران می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره خیانت تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره