تحقیر همسر

تحقیر همسر یا مسخره کردن همسر از آن دسته رفتارهایی است که می‌تواند هر نوع ازدواجی را به خطر بیاندازد. در صورتی‌که این تحقیرها ادامه داشته باشد حتی ممکن است ازدواج به جدایی ختم شود. اما چرا این مشکل ایجاد می‌شود و چطور می‌توانیم آن را برطرف کنیم؟ واقعیت این است که در بسیاری از مواقع همسری که دست به تحقیر و مسخره کردن می‌زند، نمی‌داند که تا چه حد در حال ضربه زدن به ریشه زندگی و رابطه عاطفی خود است. به همین خاطر معمولاً روانشناسان توصیه می‌کنند، راجع به احساسات خود با همسرتان صحبت کنید.

دلایل تحقیر همسر

گذشته تلخ

بسیاری از کسانی که دست به تحقیر دیگران می‌زنند خود، قربانی تحقیر هستند. این افراد به دلیل خشم فروخورده‌ای که دارند ناخواسته با دیگران همان‌طور برخورد می‌کنند که با آن‌ها رفتار شده است. در این شرایط فرد یاد می‌گیرد که وقتی از دیگران ناراحت است اجازه دارد بر سرشان داد بزند یا آن‌ها را کوچک کند.

تحقیر همسر به دلیل بلد نبودن ارتباط صحیح

گاهی اوقات تحقیر همسر به این خاطر اتفاق می‌افتد که طرف مقابل شما رفتار صحیح با دیگران را بلد نیست. کسانی که دیگران را تحقیر می‌کنند معمولاً بلد نیستند احساسات خود را به شکلی مناسب بیان کنند یا هیجانات خود را کنترل کنند. به همین خاطر معمولاً خواسته خود را با عصبانیت و فریاد یا با تمسخر دیگران بیان می‌کنند.

شخصیت خودشیفته

شخصیت‌های خودشیفته همیشه خود را بهتر از دیگران می‌دانند؛ به همین خاطر مسخره کردن دیگران برایشان موضوع خاصی نیست. آن‌ها به دلیل احساس کاذب بی‌نقص بودن فرض می‌کنند اجازه دارند هر طور دل‌شان می‌خواهد با دیگری رفتار کنند. به‌علاوه احساس می‌کنند همیشه آنچه می‌گویند و انجام می‌دهند از دیگران بهتر است و به همین خاطر هر جا که رفتار دیگران مطابق میل‌شان نبود اجازه دارند آن را بیان کنند.

تحقیر همسر به دلیل کمال‌گرایی

افراد کمال‌گرا دوست دارند همه‌چیز را تمام و کمال و بدون عیب و نقص داشته باشند. به همین خاطر معمولاً تلاش‌های دیگران به چشم آن‌ها نمی‌آید؛ مهم نیست که شما برای یک موضوع چقدر زحمت کشیده باشید اگر آن را به‌طور صد در صد تحویل شخصیت کمال‌گرا ندهید، باید انتظار تحقیر شدن از جانب او را داشته باشید. کسانی که دچار کمال‌گرایی هستند فکر می‌کنند دیگران هم باید مثل آن‌ها همیشه به دنبال موفقیت‌های صددرصدی باشند.

تحریک‌پذیری و بیماری‌های روحی

یکی از دلایل تحقیر یا پرخاش تحریک‌پذیری بالا است. بیماری‌های روحی یا شرایط سخت زندگی گاهی باعث می‌شوند که طرف مقابل شما ازنظر روحی خسته باشد. در این شرایط اکثر ما بهانه‌گیر می‌شویم و ممکن است بی‌دلیل دست به تحقیر طرف مقابل بزنیم. در چنین شرایطی معمولاً توصیه می‌شود به‌جای درمان تحقیر کردن، راهکاری برای درمان تحریک‌پذیری پیدا کنید.

اثبات قدرت

بسیاری از کسانی که همسر خود را تحقیر می‌کنند از درون احساس کمبود می‌کنند. این افراد معمولاً می‌خواهند با ایراد گرفتن یا مسخره کردن همسرشان به او و دیگران بگویند که از همسرشان بالاتر هستند. این درحالیست که آن‌ها از درون عمیقاً احساس ضعف می‌کنند و این رفتار هرگز نمی‌تواند آرامش را به آن‌ها برگرداند.

پیامدهای تحقیر همسر

سرد شدن رابطه عاطفی

وقتی یک نفر دائماً ما را تحقیر می‌کند احساس خشم و ناراحتی بسیاری را تجربه می‌کنیم. در این شرایط اگر نتوانیم راه چاره‌ای پیدا کنیم چیزی که کم‌کم از بین می‌رود علاقه‌ای است که به او داریم. درواقع به‌تدریج از علاقه ما به همسرمان کم می‌شود و جای آن را خشم و حرف‌های نزده می‌گیرد. این شرایط باعث می‌شود تا رابطه عاطفی به‌تدریج به سمت سرد شدن حرکت کند.

خیانت و جدایی

وقتی رابطه عاطفی میان شما و همسرتان به سمت خشم و ناراحتی پیش می‌رود درواقع هرروز در حال دورتر شدن از یکدیگر هستید. اگر برای تغییر این شرایط فکری نکنید یک روز متوجه می‌شوید که دیگر هیچ علاقه‌ای به همسرتان ندارید. در این شرایط بسیاری از زوجین تصمیم می‌گیرند از یکدیگر جدا بشوند. اما درعین‌حال این رفتار زمینه را برای خیانت هم باز می‌کند. وقتی همسر شما عشق و آرامشی که باید را به شما هدیه نمی‌دهد ممکن است سعی کنید آن را در وجود شخص دیگری پیدا کنید.

رفتار متقابل

گاهی اوقات هم تحقیر کردن‌های همسر باعث می‌شود تا همسرتان تصمیم بگیرد درست مثل خود شما رفتار کند. شاید بخواهید با این کارتان به طرف مقابل بفهمانید که از رفتارش چقدر ناراحت شده‌اید. اما این کارتان تنها باعث می‌شود رابطه شما دچار مشکلات بیشتری شود.

آسیب دیدن فرزندان

یکی از اصلی‌ترین پیامدهای زندگی که در آن والدین به هم احترام نمی‌گذارند یا رابطه‌شان پر از محبت نیست، آسیب دیدن فرزندان است. در این شرایط علاوه بر اینکه فرزند شما درخطر بسیاری از بیماری‌های روحی قرار می‌گیرد؛ او از شما و همسرتان یاد می‌گیرد که در مقابل اشتباهات دیگران گذشت نداشته باشد و با آن‌ها به‌صورت تحقیر و تمسخر رفتار کند.

در مقابل تحقیر همسر چطور برخورد کنیم؟

با همسرتان صحبت کنید

وقتی از رفتاری در همسرتان ناراحت هستید هرگز سکوت نکنید. سکوت در چنین شرایطی باعث می‌شود که او احساس کند شما مشکلی با رفتارهایش ندارید. سعی کنید در یک فضای آرام و دوستانه با همسرتان صحبت کنید و به او بگویید که رفتارش باعث می‌شود چه احساسی داشته باشید. سپس سعی کنید باهم برای شرایط پیش‌آمده راه‌حل پیدا کنید.

به تحقیر همسر به دید انتقاد بنگرید

فارغ از اینکه رفتار همسر شما چقدر ناراحت‌کننده است یک‌بار با خودتان به صحبت‌های او فکر کنید. چرا همسرتان شما را تحقیر می‌کند؟ آیا چیزی در درون شما نیاز به تغییر کردن دارد؟ اگر احساس می‌کنید در رفتار همسرتان شما هم بی‌تقصیر نیستید بهتر است سعی کنید برای تغییر برنامه‌ریزی کنید.

از یک مشاور کمک بگیرید

همان‌طور که گفتیم تحقیر همسر یکی از موضوعاتی است که می‌تواند مشکلات بسیاری را در زندگی شما به وجود بیاورد. این مشکلات به‌غیراز اینکه به رابطه عاطفی شما و همسرتان آسیب می‌زند گاهی اوقات هم باعث می‌شود فرزندانتان در این شرایط آسیب ببینند. اما بعضی وقت‌ها هر کاری می‌کنیم نمی‌توانیم شرایط را تغییر بدهیم یا تنها روزبه‌روز بیشتر از همسرمان فاصله می‌گیریم. در این شرایط بهتر است از یک مشاور خانواده برای تغییر شرایط کمک بگیرید. مشاورین با توجه به تخصص و تجربه‌ای که در این شرایط دارند به‌خوبی می‌توانند راهی برای بهبود رابطه میان شما و همسرتان پیدا کنند. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بی احترامی زن به شوهر می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

چرا بعضی‌ها همسر خود را تحقیر می‌کنند؟

تلاش برای اثبات قدرت، بلد نبودن روش‌های صحیح ارتباط و همین‌طور قربانی تحقیر بودن ازجمله دلایل تحقیر همسر هستند.

در مقابل تحقیرهای همسرم چطور رفتار کنم؟

با همسرتان راجع به رفتاری که دارد و همین‌طور احساسی که از این رفتار دارید صحبت کنید. اگر احساس می‌کنید به‌تنهایی نمی‌توانید این مشکل را حل کنید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره