دلداری دادن به سوگوار و عزادار

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

دلداری دادن به سوگوار و عزادار یکی از رفتار های سخت و دشوار است. آشنایی با نحوه صحیح دلداری دادن به سوگوار و داشتن رفتار صحیح در مراسم ختم به شما کمک می‌کند تا بتوانید سهمی در کاهش غم و ناراحتی عزیزان‌تان داشته باشید. شاید تو این چند ساله که بیماری همه گیر کووید 19 شیوع پیدا کرد، بیش از هر زمان دیگری درک کردیم که چقدر حضور آشنایان در مراسم خاکسپاری و روزهای بعد از آن ضروری است.

حمایت و حضور آشنایان در واقع به خودی خود عاملی برای کاهش درد داغدیده است. هر چقدر که به شخص سوگوار نزدیک‌تر باشید، گفته‌ها و رفتار شما هم تاثیر بیشتری می‌تواند در کاهش غم او خواهد داشت. برای چگونگی این کار در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دلداری دادن به سوگوار و عزادار می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره  02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

دلداری دادن به سوگوار و عزادار

دلداری دادن به سوگوار و عزادار کار دشواری است. اینکه چه حرفی بزنیم داغ دل خانواده عزادار زنده نشود و شدت ناراحتی او بیشتر نشود قضیه جدایی است. معمولا همه افراد هنگام دلداری دادن به سوگوار و عزادار هول می‌شوند و حرف هایی را می‌زنند که با خجالت همراه است. در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم که حتما آرامش خود را حفظ کنید و با تفکری عمیق حرف های خود را شروع کنید. اگر توانایی دلداری دادن و بازگو کردن کلمات را ندارید؛ حتما از روانشناس در این زمینه راهنمایی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

اهمیت داشتن رفتار صحیح در مراسم ختم و دلداری دادن به سوگوار و عزادار

اینکه در مراسم ختم چگونه ظاهر شوید و چگونه به دلداری دادن به سوگوار و عزادار بپردازید؛ می‌تواند نقش به سزایی در روحیه او داشته باشد. برخی افراد دائما از فرد داغدار می‌خواهند که احساساتش را بروز ندهد و به خاطر این کار او را سرزنش می‌کنند. این رفتار با سرکوب هیجانات منفی می‌تواند در طولانی مدت برای فرد سوگوار گران تمام شود و به مشکلات روحی و روانی مزمنی نظیر افسردگی بیانجامد.

در مقابل برخی دیگر با عدم ابراز همدلی و نداشتن هیچ گونه تلاش برای دلداری دادن به سوگوار و عزادار باعث می‌شوند که او بیش از حد در سوگ و ماتم خود غرق شود و در نتیجه باز هم آسیب ببیند. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که بتوانید رفتاری معتدل داشته باشید و کمک کنید تا فرد داغدیده بتواند به آرامی رنچ پیش رو را بپذیرد.

توجه داشته باشید که ناتوانی در حل و فصل مسئله سوگ می‌تواند در دراز مدت علاوه بر خود فرد داغدار مجموعه خانواده و اطرافیان او را نیز درگیر کند و مشکلات ارتباطی و بین فردی دیگری را نیز به همراه بیاورد. در این شرایط برای بهبود اوضاع لازم است که مشاوره خانواده دریافت کنید.

توصیه هایی برای دلداری دادن به فرد سوگوار و عزادار

راه های دلداری دادن به سوگوار و عزدار

برای دلداری دادن به سوگوار و عزادار نکاتی وجود دارد که باید رعایت کنید. برای اینکه بتوانید در کنار فرد سوگوار بمانید و به شیوه‌ ای درست به او دلداری بدهید رعایت برخی توصیه‌ ها ضروری است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ ترین آن‌ ها اشاره کرده‌ ایم. برای درک بهتر عزیزتان حتما مقاله مراحل سوگواری را هم بخوانید.

📌 از نصیحت کردن و راه حل دادن بپرهیزید

یکی از توصیه های دلداری دادن به سوگوار و عزادار، پرهیز از نصیحت است. در روزهای اولی که یک فرد درگیر سوگ عزیزی شده است شما باید فقط سعی کنید گوشی شنوا باشید و از راهکار دادن و نصیحت کردن بپرهیزید. چرا که در این شرایط فرد داغدار گنجایش ذهنی کمی برای پردازش راه حل ها را دارد. او بیش از هرچیز نیازمند تخلیه هیجانات منفی است. در نتیجه اگر هنگام دلداری دادن دائما او را نصیحت کنید ناخواسته این احساس را به فرد مقابل منتقل می کنید که درکی از شرایط او ندارید و نمی دانید چه رنجی را تحمل می کند.

📌 برای دلداری دادن به سوگوار یک شنونده ی همدل باشید

برای دلداری دادن به سوگوار و عزادار باید مهارت شنوایی داشته باشید. مهارت خوب گوش دادن یکی از مهارت های بسیار مهمی است که هنگام دلداری دادن به یک فرد سوگوار بیش از همه به دردتان می خورد. وقتی کسی عزیزی را از دست داده همین که بتواند آزادانه با کسی درد و دل کند و غمش را ابراز کند تا حد زیادی احساس سبکی و آرامش می کند. به همین خاطر پیش از هرچیز لازم است که بتوانید به خوبی گوش فرا دهید. رویکردی غیر قضاوتی داشته باشید و با زبان بدنتان به فرد مقابل نشان دهید که کاملا به او توجه دارید.

📌 فرد سوگوار را به خاطر احساساتش سرزنش نکنید

برای دلداری دادن به سوگوار و عزادار، از سرزنش پرهیز کنید. درگیر شدن در فرایند سوگ چرخه ای روانی را در انسان ایجاد می کند که طی آن فرد داغدار احساسات متفاوتی را تجربه می کند. از جمله این احساسات می توان به غم، اضطراب، خشم و مجموعه ای از علائم افسردگی اشاره کرد.

در این شرایط هرگز فرد مقابل را به خاطر این احساسات سرزنش نکنید. این را بدانید که همه این عواطف واکنش های طبیعی در برابر مرگ عزیزان هستند که اگر به درستی مدیریت شوند پایدار نمی‌مانند. در نتیجه تنها با فرد داغدار همدلی کنید و به او نشان دهید که برای احساساتش ارزش قائل هستید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

📌 به فرد سوگوار برای بهبود روحیه فرصت بدهید

دلداری دادن به سوگوار و عزادار باید برای بهبود روحیه باشد. افراد مختلف در مواجهه با سوگ عزیزانشان واکنش های متفاوتی نشان می دهند. شدت واکنش های فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله ان ها می توان به میزان تاب آوری فرد، میزان نزدیکی به عزیز از دست رفته، نحوه مرگ او و نوع رابطه ای که فرد داغدار پیش از مرگ با متوفی داشته اشاره کرد.

به طور کل باید گفت که شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید همه افراد سریعا با مسئله سوگ کنار بیایند. این یک فرایند روانی است که می تواند تا 6 ماه نیز طول بکشد. از همین رو به فرد داغدار فرصت بدهید تا بتواند هیجانات منفی خود را تجربه کرده و برای از سر گرفتن زندگی آمده شود.

📌 در مورد سوگ تاخیری و افسردگی پس از سوگ آگاه باشید

علاوه بر دلداری دادن به سوگوار و عزادار، باید از پریشانی های روانی فرد اطلاع داشته باشید. اگر فرد سوگوار نتواند به موقع هیجانات خود را تجربه کند و دائما احساسات ناخوشایندش را سرکوب نماید امکان دارد به وضعیتی دچار گردد که متخصصان به آن سوگ تاخیری می گویند. در این شرایط فرد با گذشت مدت زمان طولانی از مرگ عزیز خود با احساسات منفی مزمنی دست و پنجه می کند و دچار افسردگی اساسی می شود.

آگاهی از این مسئله به شما کمک می کند که بتوانید به فرد داغدار کمک کنید تا بیشتر احساساتش را با شما در میان بگذارد و سریع تر از این دوران عبور کند. اگر با گذشت 6 ماه فرد هم چنان غم و اندوه شدیدی را بروز می دهد و دچار علائمی نظیر از دست دادن خواب، اشتها، عدم تمرکز، ناامیدی، احساس گناه، کاهش انرژی و افکار خودکشی شده است لازم است که حتما وضعیت او را با یک متخصص در حوزه سلامت روان نظیر روانشناس در میان بگذارید. برای آشنایی با راه‌های تحمل مرگ عزیزان کلیک کنید.

📌 کمک های عملی داشته باشید

برای دلداری دادن به سوگوار و عزادار کمک عملی نیز کارآمد است. از فرد عزادار بخواهید که نیازهای خود را به شما بگوید تا به رفع آنها بپردازید. در مراسمات، غذا پختن، خرید وسایل، نگهداری بچه ها و … به این افراد کمک کنید.

📌 پشیبانی خود را نشان دهید

یکی از روش های دلداری دادن به سوگوار و عزادار، بروز پشتیبانی است. از آنها بخواهید که در صورت نیاز شما را در نظر بگیرند و در مراسمات آنها منفعل نباشید. به او بگویید که شما گوشی برای شنیدن هستید و بدون قضاوت حرف های او را گوش می‌دهید. پشتیبانی خود را نشان دهید تا فرد شما را تکیه گاه خود بداند.

اگر دوره سوگواری طولانی شده، حتما درباره علت افسردگی بخوانید.

کلام آخر

دلداری دادن به سوگوار و عزادار مراحل مختلفی دارد. این کمک ها باید به شیوه ای باشد که فرد احساس راحتی داشته باشد و روحیه اش تقویت شود. در این راه اگر روش های مختلف را نمی‌دانید؛ از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دلداری دادن به سوگوار و عزادار می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

به طور طبیعی چقدر طول می کشد تا پس از مرگ یک عزیز به زندگی عادی برگردیم؟

تجربه علائم چرخه سوگ نظیر دچار شدن به انکار، چانه زنی، احساس خشم و افسردگی می تواند به مدت 6 ماه طول بکشد. اما اگر فرد بیش از 6 ماه این علائم را از خود بروز داد لازم است که برای بهبود روحیه خود به یک متخصص روانشناس مراجعه نمایید.

آیا برای درمان افسردگی پس از سوگ مشاوره تلفنی نیز می تواند موثر باشد؟

بله امروزه خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین به طور گسترده برای انواع مشکلات روان شناختی به کار می رود و بررسی ها نشان می دهد که می تواند اثرگذاری قابل توجهی نیز داشته باشد. 

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره