بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی چقدر خطرناک هستند؟

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی در کشور ما که کشوری سنتی بوده و ازدواج‌های فامیلی در آن رایج است، بیشتر از دیگر کشورها دیده می‌شود. ازدواج‌های فامیلی به دلایل ژنتیکی باعث بروز برخی بیماری‌های بسیار نادر می‌گردد. خوشبختانه قبل ازدواج زوجینی که نسبت فامیلی دارند، می‌توانند با انجام برخی آزمایش‌ها از میزان خطر ابتلای فرزندشان به این بیماری‌ها مطلع شده تا با آگاهی بیشتر وارد چنین رابطه‌ای شده و از به دنیا آمدن کودکی با مشکلات ژنتیکی جلوگیری کنند. اگر آزمایشات نتیجه مثبتی را نشان دهند، زوجین می‌توانند مانند دیگران ازدواج کنند. اما در صورتی که احتمال بروز یکی از بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی وجود داشته باشد، نیاز به تجدید نظر وجود خواهد داشت.

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

بروز بیماری‌های ژنتیکی می‌تواند برای فرزندان هر زوجی، حتی در صورت نداشتن نسبت فامیلی اتفاق بیفتد، اما نکته‌ای که بایستی بدان توجه کنید این است که درصد بروز بیماری‌های ژنتیکی در زن و مردی که با یکدیگر اشتراک ژنتیکی دارند و به اصطلاح فامیل هستند، بیشتر است.

ازدواج مسئله بسیار حساس و مهمی است که نمی‌توان برای آن قانونی تعیین کرد که ازدواج فامیلی خوب است و یا بد. اما اگر تصمیم بر ازدواج فامیلی گرفته‌اید، برای جلوگیری از بیماری‌های ژنتیکی که در آینده ممکن است برای فرزندتان اتفاق بیافتد، در آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج شرکت کنید. این آزمایش‌ها تعیین کننده میزان خطر ناشی از ازدواج فامیلی زوج را با یکدیگر است. برای آشنایی بیشتر با معایب و مزایای ازدواج فامیلی کلیک کنید.

دلیل ایجاد بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

هر بچه‌ای از پدر و مادر خود ۴۶ کروموزوم دریافت می‌کند که ۲۳ کروموزوم آن از پدر و ۲۳ کروموزوم دیگر آن را از مادر می‌گیرد. این کروموزوم‌ها هر کدام دارای دو ژن هستند که صفاتی شامل رنگ چشم، رنگ پوست، قد، هوش، استعداد ابتلا به بیماری‌ها و … را به بچه منتقل می‌کند.

هر صفتی توسط دو ژن به بچه منتقل می‌شود که یکی از آن‌ها از مادر و یکی دیگر از پدر است. وجود دو ژن برای تعیین یک صفت باعث می‌شود که اگر یکی از ژن‌ها در یکی از والدین مشکل داشت، ژن دیگر از والد دیگر بتواند اطلاعات آن صفت را منتقل کند و در واقع مانع از بروز بیماری شود.

اختلال در ژن‌ها معمولا باعث بیماری نخواهد شد، چراکه حتی اگر یک ژن معیوب باشد نسخه دوم آن ژن سالم است. کسی که دارای یک ژن سالم و یک ژن معیوب باشد، اما بیمار نباشد را ناقل می‌گوییم، چراکه دارای یک ژن معیوب است که از والدین خود به ارث برده است.

در ازدواج‌های فامیلی، ممکن است زن و مرد یک ژن معیوب را از اجداد مشترک خود دریافت کرده باشند. اگر هر دو فرد ناقل باشند به دلیل احتمالات ژنتیکی در یک فرزند از چهار فرزند آن‌ها بیماری ژنتیکی ایجاد خواهد شد که دقیقا ناشی از اختلال در ژن‌ها است.

بیشتر بخوانید : انواع ازدواج

مشکلاتت و بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

چیزی که اکثر مردم گمان می‌کنند این است که بیماری‌های ناشی از ازدواج فامیلی فقط فرزند زوجین را شامل می‌شود، در صورتی که این نوع از ازدواج باعث بروز بیماری‌هایی در زوجین نیز می‌گردد. در ادامه به برخی بیماری‌های رایج‌تر در ازدواج های فامیلی اشاره کرده‌ایم.

احتمال نقص ایمنی

یکی از بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی ، بیماری نقص ایمنی در فرزند زوجین است. این دسته از کودکان به دلیل داشتن ایمنی پایین بدن در معرض بیمار‌ های عفونی قرار دارند و به عبارتی سیستم ایمنی بدنشان به درستی کار نمی‌کند.

البته لازم است اشاره کنیم که اگر والدین فرزند خود را سریعا نزد پزشک ببرند، این بیماری با مصرف قرص و ویتامین‌ها قابل درمان خواهد بود.

احتمال سقط جنین در ازدواج های فامیلی

از دیگر خطراتی که ازدواج‌های فامیلی دارد، خطر سقط جنین است. طبق آماری که ثبت شده میزان سقط جنین و یا مرده زایی در زوجینی که ازدواج فامیلی داشته‌اند، نسبت به دیگر زوج‌ها بیشتر است.

معلولیت در کودکان

از مهم‌ترین خطراتی که فرزند حاصل از ازدواج‌های فامیلی را تهدید می‌کند، خطر تولد کودک معلول است. با توجه به توضیحاتی که ارائه کرده‌ایم ممکن است در ازدواج فامیلی برخی اختلالات ژنتیکی رخ دهد و به طور همزمان ذهن و جسم کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

درصد بسیاری از نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی جان خود را از دست می‌دهند. احتمالا بروز اختلالات ژنتیکی و معلولیت در زوجینی که نسبت فامیلی دوری دارند نیز رخ می‌دهد.

بیماری سندرم داون

بیماری سندروم داون و یا مونگولیسم از بیماری های ژنتیکی ناشی از ازدواج فامیلی است که دلیل اصلی ایجاد آن اختلال در کروموزوم هاست. ابتلا به این بیماری باعث می‌شود فرد در معرض ابتلا به دیگر بیماری‌ها نیز باشد.

این دسته از کودکان معمولا دارای ظاهر مشخصی هستند که علاوه بر مشکلات ظاهری دارای مشکلات ذهنی و اختلال در یادگیری نیز می‌باشند. از جمله اختلالات ذهنی که این دسته در معرض ابتلا به آن هستند بیماری اوتیسم می‌باشد.

احتمال ابتلای زوجین به بیماری شب کوری

شب کوری یکی از بیماری های فامیلی است که زوجین را در سنین بالا گرفتار می‌کند. این بیماری به دلیل کمبود ویتامین A در بدن رخ می‌دهد.

شب کوری بر روی بینایی فرد تاثیر می‌گذارد و باعث خشکی چشم فرد شده و چنانچه درمان نشود در نهایت منجر به کوری دائمی او خواهد شد.

دریافت مشاوره درباره بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی

در مقاله فوق به بیماری های که ناشی از ازدواج فامیلی است اشاره کردیم، ولی این بدین معنا نیست که احتمال وقوع این بیماری در زوجینی که رابطه فامیلی ندارند وجود ندارد، اما بایستی بدانید که درصد شکل گیری این بیماری‌ها در نسبت‌های فامیلی بسیار بیشتر از دیگر موارد است که آن هم به لطف علم پزشکی قبل از ازدواج قابل تشخیص است. بنابراین دریافت مشاوره و انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج در ازدواج‌های فامیلی بسیار حائز اهمیت است.

پیرامون ازدواج فامیلی می‌توانید برای اطلاع از مسائل ژنتیکی و مشکلات و بیماری های ناشی از آن نیز با مشاوران و روانشناسان مجرب مرکز مشاوره ذهن نو تماس بگیرید. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره