ترس از ازدواج آیا یک بیماری است؟

ترس از ازدواج یکی از مشکلات رایج میان جوانان است. این ترس تا حدودی طبیعی است و اکثر افراد قبل ازدواج آن را تجربه می‌کنند. اما زمانی مشکل‌ساز خواهد شد که مانعی جدی برای ازدواج فرد و تشکیل خانواده او گردد. ویژگی‌های فردی و مشکلات خانوادگی از اصلی‌ترین دلایل ترس از ازدواج هستند. با آگاهی از دلایل گاموفوبیا و راه‌های درمان آن می‌توانید به این ترس غلبه کرده و گامی موثر در جهت تشکیل خانواده سالم و موفق خود بردارید. در ادامه مقاله به بررسی کامل ترس از ازدواج می‌پردازیم.

دلایل ترس از ازدواج

طبق مطالعات انجام شده ازدواج جزء ۱۰ موضوع برتر استرس‌زای دنیاست. یکی از معضلات ازدواج، حجم زیادی از اطلاعات و مسئولیت‌های جدیدی است که نیاز به تاب آوری بالایی دارد. برخی افراد زیر بار این افکار منفی و فشارها سریعا از ازدواج پشیمان شده و به باقی جنبه‌های ازدواج توجه نمی‌کنند. در قرن ۲۱ بیشتر از هر زمان دیگری شاهد ترس عجیب و غیرواقعی از ازدواج هستیم؛ این ترس با نام تخصصی گاموفوبیا در روانشناسی یاد می‌شود. برای غلبه بر این ترس مشاوره ازدواج پیشنهاد می‌شود.

نشانه های ترس از ازدواج | چگونه ترس از ازدواج خود را نشان می دهد؟

این ترس تا حدی پیشروی می‌کند که حتی صحبت درباره ازدواج موجب پریشانی و فرار از آن موقعیت می‌شود. با اندکی دقیق‌تر شدن می‌توان عوامل متعدد این ترس را در زندگی این دست افراد پیدا کرد. اما برای برخوردی منطقی، نیاز به صبر و اقدامات اصولی و صحیح است.

توجه داشته باشید که این اقدامات حتما باید به کمک متخصصین و افراد دارای صلاحیت صورت گیرد، زیرا در غیر این صورت با برخوردهای نادرست اطرافیان جریان ترس از ازدواج تشدید شده و بعضا عواقب غیر قابل بازگشتی به همراه  خواهد داشت. بنابراین در ابتدا توصیه ما این است قبل از هرگونه اقدامی  برای حل این مساله با مشاور یا روانشناس  مشورت کنید.

عوامل موثر در ترس پیش از ازدواج

برخی از دلایل و عوامل تشدیدکننده ترس از ازدواج به شرح زیر هستند. در صورتی که هیچ گونه احساسی نسبت به ازدواج نیز وجود نداشته باشد، باید انگیزه های ازدواج بررسی شود.

1 .عوامل فردی

خصوصیات هر فرد مطابق با سبک زندگی، تربیت، تحصیلات و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، شکل می‌گیرد و در نهایت شخصیت فرد را می‌سازد. در این بین عوامل زیادی در هراس از ازدواج نقش موثری را ایفا می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها عدم اعتماد به نفس کافی، خودمختاری افراد، برخی تیپ‌های شخصیتی (مانند وابسته یا اجتنابی) هستند. این عوامل از جمله بازدارنده‌های قوی برای اقدام به ایجاد هر نوع رابطه صمیمی با جنس مخالف است. زیرا افراد در اثر این عوامل با بخش بزرگی از ترس‌های خود مواجهه می‌شوند. در ابتدا این افراد باید با مراجعه به یک روانشناس و یا مشاور دلیل اصلی واهمه خود را بیابند و با صبوری به حل مشکلات خود بپردازند.

2  .عوامل خانوادگی

کودکان طلاق یا فرزندانی که شاهد خیانت مادر یا پدر خود بوده‌اند و یا در دوران نوجوانی و کودکی بحث‌ها و جدل‌های پایان ناپذیر خانواده خود را نظاره کرده‌اند، کسانی هستند که بیشترین واهمه را از ازدواج تجربه می‌کنند. این تجربه تا حد زیادی ناخوداگاه است و فرد دلیل این همه ترس را نمی‌داند و فقط می‌خواهد که از این موضوع دور باشد، چرا که این موضوع یعنی ازدواج تداعی کننده خاطرات بد و مسایل ناراحت کننده‌ایست که برایش رنج‌آور است. برای کمک به این افراد بهترین روش مشاوره  گرفتن از یک متخصص روانشناس یا مشاور ازدواج است تا این موضوع را به همراه فرد بررسی کرده و به او کمک کند که تجربیاتش را فراموش کند و برای زندگی خود فارغ از هر آنچه که دیده و شنیده برنامه ریزی کرده و تصمیم بگیرد.

3 . عوامل اجتماعی و فرهنگی

افراد با توجه به موقعیتی که در جامعه دارند و فرهنگی که در آن جامعه حکم فرماست از گرفتن تصمیمی جدی برای آینده خود سر باز می‌زنند. از جمله مهم‌ترین این عوامل، مسائل اقتصادی و نگاه افراد جامعه است. فقط کافیست نگاهی اجمالی به راه و روش مرسوم در ازدواج بیندازید. مراسم و قول و قرارها و تصمیماتی که فقط طرفین در گرفتن آن‌ها دخیل نیستند، فشاری مضاعف برای کسانی است که می‌خواهند با ازدواج تغییری در زندگی خود ایجاد کنند. پیشنهاد ما این است که قبل از ازدواج به یک خودشناسی برسید تا بتوانید علاوه بر عرف خواسته‌های درونی خود را شناخته و در آن جهت قدم بردارید.

راه‌های درمان ترس از ازدواج

برای غلبه بر این ترس ابتدا باید خواسته‌های خود از ازدواج را مشخص کنید. معیارهای ایده‌آل خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که قصد ازدواج با چه کسی را دارید. با مشخص کردن این موارد و داشتن چشم‌اندازی نسبتا کلی، ترس‌تان از ازدواج تا حدودی از بین می‌رود. همچنین می‌توانید با زوجینی که ازدواج موفقی داشته‌اند صحبت کنید. اینگونه متوجه می‌شوید که همه ازدواج‌ها محکوم به شکست نیستند. در آخر و موثر‌ترین روش‌ برای درمان ترس از ازدواج، کمک گرفتن از یک روانشناس است. روانشناس با بررسی ریشه ترس شما و با استفاده از بهترین روش‌ها درمانی به حل این مساله می‌پردازد. پیشنهاد می شود مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

ترس مردان از ازدواج

سخن آخر

و در آخر استرس پیش از ازدواج امری است جدی که باید رسیدگی شود. بررسی و حل کردن اموری که در زندگی عادی فرد اختلال ایجاد کند نیاز به رفتاری تخصصی و صبورانه دارد که عموم مردم آن را  سرسری گرفته و به آن توجه نمی‌کنند. لذا برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر در این گونه مسائل بهتر است از یک مشاور یا روان شناس متخصص کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره