سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن اختلالی روانشناختی است که مشخصه آن فقدان انرژی و خستگی مفرط است به طوری که این خستگی با گذشت زمان و استراحت نیز برطرف نمی‌شود. متخصصان هنوز علت دقیق بروز این مشکل را پیدا نکرده‌اند اما براین باورند که سندروم خستگی مزمن می‌تواند از تعامل فاکتورهای زیستی و روانی مختلف ایجاد شود. در اکثر موارد فشارهای شغلی، درگیری با بیماری‌های مزمن و تجربه استرس‌های طولانی مدت در بروز این سندروم نقش دارند. در ادامه علائم، علل و روش های درمان خستگی‌مزمن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها همراه ما باشید. برای آشنایی با انواع اختلالات خواب و عوارض آن کلیک کنید.

آشنایی با علائم و نشانه های سندروم خستگی مزمن

سندروم خستگی مزمن نوعی مشکل روانشناختی است که مشخصه اصلی آن احساس خستگی مفرط و فقدان انرژی است. زمانی تشخیص خستگی مزمن از جانب متخصصان مطرح می‌شود که مشکل بیمار از مسائل طبی نظیر کم خونی یا فقر آهن نشات نگرفته باشد. همچنین خستگی مزمن با خستگی‌هایی که در سایر شرایط اتفاق می‌افتند متفاوت است. به طوری که تحت تاثیر مشکلات جسمانی بدتر می‌شود اما با استراحت بهبود نمی‌یابد. سایر علائمی که در این سندرم مشاهده می‌شود موارد زیر را در برمی‌گیرد.

  • بروز مشکلاتی در حافظه
  • از دست دادن تمرکز
  • سردردهای مکرر
  • گلو درد
  • بزرگ شدن غدد لنفاوی در ناحیه زیر بغل یا گردن
  • تجربه دردهای عضلانی و مفصلی بدون دلیل
  • سرگیجه‌ای که با حرکت از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده بدتر می‌شود
  • عدم احساس سرزندگی پس از بیدار شدن از خواب (با وجود ساعات خواب کافی)
  • احساس خستگی بیش از حد بعد از فعالیت‌های بدنی

علل بروز سندرم خستگی مزمن

علت دقیق بروز سندرم خستگی مزمن مشخص نیست با این حال متخصصان برای مفهوم پردازی این مشکل علل و عوامل مختلفی را دخیل می‌دانند که از جمله آن‌ها می‌توان به ویروس‌ها، ضعیف بودن سیستم ایمنی، مشکلات هورمونی، درگیری با استرس‌های مزمن یا شدید را مثال زد. همچنین ممکن است برخی افراد از نظر ژنتیکی در برابر خستگی مزمن آسیب پذیرتر باشند. در اکثر موارد این سندروم در اثر تعامل فاکتورهای زیستی و روانشناختی مختلف پدید می‌آید.

بیشتر بخوانید : علت بی خوابی

عوامل خطر بروز سندرم خستگی مزمن

وجود برخی عوامل درونی می‌تواند ریسک بروز سندروم خستگی‌مزمن را تا حد زیادی افزایش دهد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سن و جنسیت اشاره کرد. در واقع پژوهش‌ها نشان می‌دهند که زنان، به خصوص در سنین جوانی تا میانسالی بیش از دیگران احتمال دارد که درگیر سندروم خستگی مزمن شوند.

روش های درمان سندرم خستگی مزمن

تاکنون یک درمان خاص برای درمان قطعی سندروم خستگی مزمن پیشنهاد نشده است. در عوض متخصصین بر این باورند که باید برای هر بیمار متناسب با نیازهای منحصر به فردی که دارد یک برنامه درمانی در نظر گرفت. از جمله اقداماتی که به طور کل برای بهبود علائم خستگی مزمن پیشنهاد می‌شوند باید به موارد زیر اشاره کرد.

1- ایجاد تغییراتی در سبک زندگی

برای درمان فقدان انرژی اگر یک مشکل جسمی یا روانشناختی خاص نظیر افسردگی وجود نداشته باشد، درمانگران پیش از هرچیز بر اصلاح سبک زندگی تاکید می‌کنند. برای مثال در این شرایط بسیار اهمیت دارد که میزان استفاده از کافئین خود را کاهش دهید و از مصرف نیکوتین و الکل خودداری نمایید.

همچنین از چرت زدن در طول روز بپرهیزید چرا که این کار می‌تواند باعث بی خوابی شده و در طی روز انرژی شما را بگیرد. گنجاندن ورزش‌های سبک در برنامه روتین نیز از جمله دیگر اقداماتی است که می‌تواند در کنترل علائم خستگی مزمن موثر باشد. برای بررسی علت خواب آلودگی در طول روز کلیک کنید.

2- دارو درمانی

بسیاری از کسانی که به خستگی مزمن مبتلا هستند بیش از هرچیز دنبال یک درمان دارویی سریع برای رفع مشکل خود می‌گردند. این در حالی است که هیچ داروی خاصی تا به حال برای درمان این وضعیت پیشنهاد نشده است. توجه به این مسئله بسیار حائز اهمیت است که این سندروم وضعیتی مزمن دارد و برای بهبودی به زمان، صبر و شکیبایی نیاز دارد.

متاسفانه بسیاری از افراد سودجو در این شرایط داروهای محرک سیستم عصبی نظیر شیشه و کوکائین را به بیماران توصیه می‌کنند که این در نهایت با ایجاد اعتیاد و عوارض مرتبط با آن به پیچیدگی هرچه بیشتر اوضاع می‌انجامد. در نتیجه هرگز به طور سرخود ازهیچ گونه دارو یا موادی استفاده نکنید و اگر نیازمند دریافت کمک هستید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه نمایید. متخصصان در برخی موارد ممکن است تجویز داروهای ضدافسردگی را به صلاح بیمار ببینند و از آن‌ها برای تسریع روند بهبودی کمک بگیرند.

3- روان درمانی

در روان درمانی روانشناسان تلاش می‌کنند تا دریابند خستگی مزمن در پاسخ به چه موقعیتی ایجاد شده است. از آنجایی که در بسیاری از موارد این مشکل با استرس و فشارهای مزمن در ارتباط است درمانگران استفاده از تکنیک‌های آرام سازی نظیر ریلکسیشن، فنون تنفسی و ذهن آگاهی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. فراگیری این تکنیک‌ها به بیمار کمک می‌کند تا بتوانند با محیط خود سازگاری بالاتری پیدا کنند و از نظر جسمی و روانی انرژی بالاتری داشته باشند.

برای دریافت مشاوره در زمینه روانشناسی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا خستگی مزمن به طور خود به خود بهبود می‌یابد یا باید حتما برای درمان آن از متخصص کمک گرفت؟

خستگی مزمن همان طور که از نامش پیداست اگر تحت درمان قرار نگیرد می‌تواند برای مدت طولانی شما را درگیر خود کرده و عملکردتان را کاهش دهد. در نتیجه برای مدیریت بهتر این اوضاع باید به یک رواشناس یا روان پزشک مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره