هفته دوم بارداری

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

هفته دوم بارداری اولین مراحل آمادگی شما برای باردار شدن است و با علائمی همچون قطع پریود خود را نشان می‌دهد. در اواخر هفته دوم در صورتی که عملیات باروری تخمک به طور کامل انجام گیرد بخش درونی جنین یعنی بلاستوسیست به رویان تبدیل می‌شود. لازم است که در طول دوران بارداری مراقب سلامت جسمی و روانی تان باشید و شرایط مناسبی را برای خود و جنین‌ فرآهم نمایید. این کار به رشد بهتر جنین و زایمان راحت‌تر کمک خواهد کرد. در ادامه به تمام جزئیات و تغییرات مادر و جنین در هفته دوم بارداری می‌پردازیم. بهره بردن از مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل در راستای سلامت خود و جنین گام بردارید.  برای دریافت مشاوره زنان تلفنی کلیک کنید.

نشانه‌های هفته دوم بارداری

در هفته دوم شما هنوز باردار نیستید بلکه در این هفته به تازگی پریود شما تمام شده و باید به دنبال علائم تخمک گذاری باشید. با توجه به سیکل قائدگی خود می‌توانید زمان تخمک گذاری را مشخص نمایید، در واقع 14 روز مانده به شروع قاعدگی بعدی تخمک گذاری انجام می‌شود که معمولا با توجه به طول دوره بین روز 13 تا 20 سیکل اتفاق می‌افتد. در این دوره باید لقاح انجام شود. در همین راستا از علائم بارز تخمک گذاری که می‌تواند در هفته دوم بارداری اتفاق بیافتد می‌توان موارد زیر را اشاره کرد. برای آشنایی با مراقبت های لازم در سه ماه اول بارداری کلیک کنید.

افزایش دمای بدن

در زمان تخمک گذاری دمای بدن افزایش می‌یابد ولی ممکن است شما این مسئله را متوجه نشوید. برای تشخیص آن بهتر است چند روز مثلا از ابتدای هفته دوم شروع به اندازه گیری دمای بدن خود در صبح نمایید. روزهایی که دمای بدن به بیشترین مقدار خود برسد در واقع نشان دهنده آزاد شدن تخمک است و می‌تواند شما را برای یک بارداری از پیش تعیین شده در هفته دوم آماه نماید.

افزایش ترشحات واژن

یکی از علائم هفته دوم بارداری که می‌تواند همان روزهای تخمک گذاری باشد ترشحات واژن است که نزدیک به تخمک گذاری افزایش می‌یابد و به حالت سفیده تخم مرغ است. 

احساس درد در تخمدان‌ها

گاهی تخمک گذاری همراه با درد در تخمدان‌ها همراه است که می‌تواند در کنار علائم دیگر شما را از آزاد شدن یک تخمک و آماده شدن برای لقاح آگاه سازد. با استفاده از کیت‌های تخمک گذاری در هفته دوم امکان تشخیص دقیق روز تخمک گذاری برای شما فراهم خواهد شد.

مراقبت‌های لازم در هفته دوم بارداری

در صورت تصمیم به بارداری از قبل از شروع بارداری باید مراقبت‌های لازم انجام شود این مراقبت‌ها از تغذیه گرفته تا مصرف ویتامین‌های مکمل و فراهم آمدن شرایط روحی مناسب برای مادران است. در ادامه به مراقبت‌های لازم در هفته دوم بارداری اشاره می‌کنیم. پیشنهاد می‌شود مقاله مراحل رشد جنین را هم بخوانید.

مصرف روزانه اسید فولیک

مصرف اسید فولیک برای جلوگیری از نقص مادرزادی جنین حائز اهمیت است. این دارو از قبل دوران بارداری باید شروع شود ولی در صورتی که هم اکنون در هفته دوم قرار دارید و تا به امروز اسید فولیک مصرف نکرده‌اید پیشنهاد می‌شود روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک دریافت نمایید. همچنین مصرف روزانه ویتامین‌های پره ناتال در کنار اسید فولیک و سایر ویتامین‌ها می‌تواند نیاز بدن شما را برای داشتن فرزندی سالم تامین نماید.

رژیم غذایی مناسب

تاثیر رژیم غذایی در هفته دوم بارداری که احتمال شکل گیری رویان در آن هفته بسیار زیاد است اهمیت بسزایی دارد. مصرف مواد غذایی ارگانیک، میوه و سبزی، ماهی و … در کنار کاهش مصرف فست فود، کافئین و غذاهای دارای نگهدارنده می‌تواند سلامت شما و جنین را در طول دوران بارداری فراهم نماید.

ترک سیگار و الکل

در صورتی که از سیگار، قلیان یا الکل استفاده می‌کنید لازم است که آن را کنار بگذارید. اعتیاد به سیگار و قلیان باعث می‌شود مواد مضر از طریق خون به کودک انتقال یابد و مشکلاتی از جمله زایمان زودرس، مشکلات تنفسی و کاهش رشد کامل جنین اتفاق بیفتد. همچنین مصرف الکل نیز سبب بروز سندرم جنین الکلی می‌شود.

کنترل وزن

کنترل وزن از قبل اقدام به بارداری باید انجام شود تا علاوه بر افزایش شانس بارداری در هفته دوم از داشتن یک دوره نه ماهه بدون دردسر نیز لذت ببرید. برای تشخیص اینکه وزن مناسبی دارید یا خیر بهتر است شاخص توده بدنی خود را محاسبه نمایید. BMI بین 18.5 تا 24.9 می‌تواند نشان دهنده وضعیت جسمی مناسب باشد.

ورزش کردن در هفته دوم بارداری

بسیاری از زنان باردار بر این باورند که ورزش کردن در دوران بارداری ممکن است سلامتی مادر و جنین را با خطر جدی مواجه کند. اما در واقع این تصور کاملا اشتباه بوده و اگر ورزش به شیوه صحیح و اصولی انجام شود می‌تواند بسیار مفید باشد. بهتر است ورزش منظمی داشته باشید و از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

ورزش در دوران بارداری، از اضافه وزن مادر جلوگیری کرده و باعث می‌شود بدن مادر برای تغییرات دوره بارداری و همچنین زایمان آمادگی کافی داشته باشد. علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، ورزش می‌تواند خلق و خوی مادر باردار را بهبود بخشیده و خواب وی را تنظیم نماید.

کاهش استرس

کاهش استرس در هفته دوم بارداری اهمیت بسزایی دارد چرا که استرس می‌تواند عملیات تخمک گذاری در این هفته را با مشکل مواجه نماید و انتظار بارداری شما بی نتیجه بماند. نقش همسران در ایجاد محیطی شاد و کاهش استرس مادران اهمیت بسزایی دارد.

 

هفته دوم بارداری و احتمال سقط جنین

در هفته دوم خونریزی شما به تازگی به اتمام رسیده است و زمان تخمک گذاری نزدیک است. بنابراین در هفته دوم هنوز عمل لقاح صورت نگرفته و جنینی نیز تشکیل نشده است که سقط گردد. اگر مدت زمان قاعدگی شما تمام شده است و شما در اواسط هفته دوم دچار لکه بینی و یا خونریزی شدید، نمی‌تواند نشانه سقط جنین باشد چرا که برخی از عارضه‌های دیگر مانند فیبروم‌های رحمی می‌تواند باعث ایجاد خونریزی‌ها و لکه بینی‌های میان دوره‌ای در شما شود.

همچنین خونریزی خفیف در اواخر هفته دوم می‌تواند نشانه آزاد سازی تخمک نیز باشد. اما در صورت مشاهده خونریزی شدید در هفته دوم، بهتر است جهت اطمینان با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید. برای کسب اطلاع بیشتر درباره دوران بارداری کلیک کنید.

نقش پدران در هفته دوم بارداری

همانطور که گفتیم کاهش استرس مادران در هفته‌های بارداری اهمیت بسزایی دارد، پدران در ایجاد محیطی آرام و کاهش استرس همسر در هفته دوم و همچنین طول دوره بارداری نقش بسزایی دارند. از آنجایی که در هفته دوم امکان لقاح وجود دارد بنابراین رژیم غذایی و نحوه زندگی آقایان نیز در این هفته و حتی قبل از آن مهم است چراکه برای سلامت اسپرم ترک دخانیات، الکل و دیگر مواد مضر در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب لازم است.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

نشانه سقط جنین در هفته دوم بارداری چیست؟

در هفته دوم خونریزی شما به تازگی به اتمام رسیده است و زمان تخمک گذاری شما نزدیک است. بنابراین دراین هفته هنوز عمل لقاح صورت نگرفته و جنینی نیز تشکیل نشده است که سقط گردد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫3 دیدگاه ها

  1. به بوی شوهرم ویار دارم خیلی حالم بد میشه بیچاره شوهرم خیلی از این بابت ناراحته ولی به من چیزی نمیگه گاهی میخام تحمل کنم ولی حالت تهوع خیلی بدی به هم دست میده راه حلی برای ویار داریم

  2. سلام ببخشید من 10 آبان پریود شدم و 15 اقدم.رو شروع کردم .22و 23 آبان موهامو رنگ کردم.اگه.باردارشده باشم برای جنین ضرر داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره