ترس از ارتفاع

آکروفوبیا ، بلند هراسی یا ترس از ارتفاع یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که باعث می‌شود فرد از اینکه در بلندی یا حتی در ساختمان‌های بلند باشد، دچار استرس شود. این افراد معمولاً احساس می‌کنند که ایستادن در یک مکان مرتفع موجب اتفاقی ناگوار خواهد شد و به همین خاطر معمولاً از رفتن به چنین مکان‌هایی دوری می‌کنند و یا هنگامی‌که مجبور به این کار باشند یک نفر باید آن‌ها را همراهی کند. طبیعتاً چنین رفتاری باعث می‌شود مشکلات بسیاری برای زندگی روزمره فرد و همین‌طور روابط اجتماعی وی پیش بیاید که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند او را درگیر بیماری‌های روحی دیگری مانند افسردگی کند. اما بلند هراسی به‌راحتی و از طریق درمان‌های روان‌شناختی قابل‌درمان است. به همین خاطر اگر شما یا هریک از اطرافیانتان دچار نشانه‌های این بیماری شده‌اید بهتر است از یک متخصص روانشناسی در این زمینه کمک بگیرید.

علائم و نشانه های آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع چیست ؟

بلند هراسی (آکروفوبیا) یا ترس از ارتفاع نوعی اختلال اضطرابی است که باعث می‌شود فرد از اینکه در بلندی یا ارتفاع قرار بگیرد دچار اضطراب شده و به همین خاطر معمولاً از این موقعیت‌ها دوری نماید. این افراد در حقیقت نگران این هستند که در ارتفاع دچار تهوع، سرگیجه یا از دست دادن تعادل شوند و یا به نحوی سقوط کنند.

به همین خاطر تا جای ممکن مکان‌ها یا مسیرهایی را انتخاب می‌کنند که کمترین ارتفاع را داشته باشد. در اکثر مواقع آکروفوبیا همراه با ضعف در عضلات پا و ناتوانی در حرکت دادن آن‌ها اتفاق می‌افتد. اگر بیمار به اجبار در چنین شرایطی قرار بگیرد، احتمال بروز حملات پانیک وجود دارد. برای آشنایی با انواع فوبیا کلیک کنید.

بلند هراسی مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند. مبتلایان به این بیماری به‌تدریج دایره مناطق امن خود را کوچک‌تر می‌کنند و ممکن است بسیاری از موقعیت‌های کاری و ارتباطی‌شان را از دست بدهند. طبیعتاً چنین شرایطی باعث می‌شود زندگی شغلی و تحصیلی آن‌ها دچار مشکل شود و همین‌طور روابط اجتماعی نیز قطع شود. به همین خاطر بهتر است نسبت به درمان این بیماری توجه کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید : علائم اضطراب شدید

نشانه های اختصاصی بلند هراسی یا ترس از ارتفاع

  • ترس یا اضطراب چشمگیر در حداقل دو نمونه از این موقعیت‌ها (در بالکن ساختمان های بلند، روی پل عابر پیاده، نزدیک پنجره ساختمان های بلند، آسانسورهای شیشه ای، حین صخره نوردی یا کوه نوردی، در هواپیما، هنگام گذر ماشین از روی پل)
  • حین قرار گرفتن در ارتفاع حتما دچار سرگیجه نمی‌شود، اما نگران این است که تعادل‌اش را از دست بدهد و به چیزی یا شخصی برای حفظ تعادل می چسبد.
  • ترس و اضطراب از ارتفاع باعث خزیدن او روی زمین، نشستن، به زانو در آمدن می شود
  • این اضطراب باید تقریباً همیشه با موقعیت‌های بالا همراه باشد
  • فرد آشکارا از بودن در این موقعیت‌ها اجتناب می‌کند و یا اصرار دارد که یک نفر همراه او باشد، در غیر این صورت دچار ترس و اضطراب شدید می‌شود
  • ترس بیمار با موقعیتی که در آن قرار دارد تناسب ندارد
  • این وضعیت باید برای حداقل شش ماه ادامه پیدا کند
  • اضطراب به‌طور آشکار شرایط زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد
  • درصورت ابتلا به بیماری‌هایی مثل آسم یا پارکینسون، شدت نگرانی به‌مراتب بیشتر از این بیماری‌هاست
  • اضطراب به دلیل مصرف دارو، مواد مخدر و یا بیماری دیگری ایجاد نشده است.

علت و دلایل بروز آکروفوبیا یا بلند هراسی

به طور طبیعی تا حدودی ترس از ارتفاع امری طبیعی است که حتی در کودکان و حیوانات هم دیده می‌شود. اما با توجه به نشانه‌هایی که ذکر شد امکان تبدیل شدن آن به اختلال وجود دارد که علل آن به شرح زیر هستند.

آمادگی زیستی

بعضی‌ها به لحاظ فیزیولوژیکی آمادگی بیشتری برای اضطراب دارند. آن‌ها معمولاً در شرایط عادی نیز دچار ترس و دلهره می‌شوند و یا در شرایط استرس‌زا بیش از دیگران دچار تنش می‌شوند. این آمادگی زیستی می‌تواند فرد را در برابر بروز حملات پانیک و بلند هراسی آسیب‌پذیر نماید.

افکار منفی

در کنار آسیب‌پذیری زیستی و همین‌طور حملات پانیک، تجارب مرتبط با ارتفاع شروع کننده‌ بلند هراسی هستند. خیلی اوقات برای شکل گرفتن افکار منفی نیاز به تجربه شخصی نیست، دیدن سقوط دیگران، فکر کردن به افتادن، مصدومیت در اثر افتادن از بلندی ویا حتی پرورش افکاری مرتبط با خطر ارتفاع می‌تواند موجب بلند هراسی شود.

بیشتر بخوانید : درمان اضطراب

درمان قطعی ترس از ارتفاع

آکروفوبیا به‌مرورزمان نه‌تنها درمان پیدا نمی‌کند، بلکه پیشرفت نیز خواهد کرد و در بسیاری از مواقع به‌جایی می‌رسد که فرد حتی از فکر کردن به موقعیتی مرتفع دچار اضطراب می‌شود. به همین خاطر بهتر است برای درمان این بیماری اقدامات خاصی صورت بگیرد. برای آشنایی با درمان فوبیا کلیک کنید. متخصصین روانشناسی با توجه به شرایط جسمی، سابقه بیماری و همین‌طور شدت بیماری از درمان‌های مختلفی استفاده خواهند کرد، اما برخی از شایع‌ترین درمان‌ها برای ترس از ارتفاع عبارت‌اند از:

درمان‌های دارویی

داروهای ضد اضطراب توانایی نسبتاً خوبی در متوقف کردن حملات پانیک و درنتیجه ترس از حضور در فضاهای بلند دارند. بااین‌حال این داروها تنها تا زمانی که استفاده می‌شوند، می‌توانند مفید باشند و پس از کم کردن یا قطع مصرف دیر یا زود نشانه‌ها بازخواهند گشت. علاوه بر این برخی از داروها مثل آلپرازولام که برای درمان این بیماری مورداستفاده قرار می‌گیرند باعث وابستگی و اعتیاد می‌شوند و به همین خاطر نمی‌توان برای طولانی‌مدت از آن‌ها استفاده کرد. درنتیجه متخصصین معتقدند برای درمان کامل آکروفوبیا استفاده از داروها و روان‌درمانی می‌بایست در کنار هم مورداستفاده قرار بگیرند.

درمان‌های شناختی-رفتاری

یکی از کارآمدترین روش‌های روان‌درمانی برای بلند هراسی درمان شناختی-رفتاری است. در این روش درمانگر افکار منفی بیمار مثل سوءتعبیری که از نشانه‌های جسمانی دارد و یا ترس از اینکه در مکان‌های مرتفع دچار اضطراب و مشکل می‌شود را هدف قرار داده و به وی کمک می‌کند تا این تصورات را با افکار واقع‌بینانه‌تری جایگزین نماید.

در مرحله دوم درمان، بیمار می‌بایست تکالیفی را انجام دهد که او را با ترس‌های خود مواجه کرده و به این نتیجه برساند که دلیلی برای ترس وجود ندارد. برای مثال ممکن است ابتدا از فرد خواسته شود در حد 5 طلقه از پله های ساختما بالا برود و از پنجره به پایین نگاه کند. این تمرین‌ها به‌تدریج سخت‌تر می‌شود تا جایی که فرد بتواند به‌تنهایی در فضاهایی قرار بگیرد که از آن‌ها می‌ترسیده.

تمرین‌های آرام‌سازی

در طی روان‌درمانی علاوه بر اینکه روی رفتارها و تفکر بیمار تمرکز می‌شود روش‌هایی نیز برای کنترل هیجانات به او آموزش داده خواهد شد. درمانگران با استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن یا تنفس عمیق به فرد کمک می‌کنند که در حین اضطراب احساسات خود را کنترل کند تا دچار حمله شدید وحشت‌زدگی نشود. برای انجام تمرینات ریلکسیشن کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره