هرزه خواری یا پیکا

مبتلایان به هرزه خواری یا پیکا (pica) به خوردن مواد غیرخوراکی یا فاقد ارزش غذایی علاقه بسیاری دارند. در واقع این اختلال یکی از انواع اختلالات‌خوردن است که برای رفع آن باید اقدامات درمانی صورت بگیرد. در این وضعیت فرد ممکن است دست به خوردن هر ماده‌ای بزند که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به کاغذ، خاک، صابون، رنگ، چسب، خاکستر و زغال سنگ اشاره کرد. بسیاری از مبتلایان کنترل بسیار کمی در برابر وسوسه انجام این کار دارند و با پنهان کاری به این کار ادامه می‌دهند. با بروز عوارض مسمومیت و مشکلات جسمانی معمولا اطرافیان متوجه وضعیت می‌شوند. با جدی گرفتن درمان و توجه به دستورات متخصص می‌توان با این اختلال مقابله کرد. در ادامه برای آشنایی با نشانه‌ها، علل و درمان پیکا با ما همراه باشید.

 

نشانه ها و علائم اختلال هرزه خواری

هرزه خواری که با نام پیکا نیز شناخته می‌شود یک اختلال روانپزشکی است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی در دسته اختلالات خوردن قرار می‌گیرد. مبتلایان به هرزه خواری علاقه زیادی به خوردن مواد غیرخوراکی یا فاقد ارزش غذایی دارند و از همین رو اقدام به خوردن چیزهایی می‌کنند که برای سلامتی آن‌ها مضر است. البته در نظر داشته باشید که تشخیص اختلال پیکا زمانی مطرح می‌شود که رفتار فرد با سن رشدی او تناسب نداشته باشد.

از همین رو در بچه‌های کوچک که هنوز فرق خوراکی‌ها و غیرخوراکی‌ها را نمی‌دانند و ممکن است هرچیزی را در دهان بگذارند، این مسئله مطرح نمی‌گردد. در واقع حداقل سن برای تشخیص گذاری اختلال پیکا دو سالگی است. از دیگر علائم هرزه خواری این است که رفتار فرد علاوه بر سن با زمینه فرهنگی او نیز تناسب ندارد.

برای مثال ممکن است خوردن برخی موادی که از نظر ما غیرخوراکی هستند در برخی فرهنگ‌ها پذیرفته شده باشد. در نتیجه تنها زمانی می‌گوییم فرد دچار اختلال پیکا شده است که او دست به خوردن چیزهایی بزند که از نظر اطرافیان و بافت فرهنگی نیز امری غیرمعمول باشد.

در اختلال هرزه خواری فرد چه چیزهایی می خورد؟

همانطور که از اسم این اختلال پیداست مبتلایان به پیکا ممکن است به هرگونه مواد غیرخوراکی یا فاقد ارزش غذایی علاقه مند باشند و اقدام به خوردن آن‌ها نمایند. مواد معمولی که اغلب در این شرایط بلعیده می‌شوند، متناسب با سن و میزان دسترس پذیری متفاوت‌اند. از جمله این مواد می‌توان به کاغذ، صابون، لباس، مو، نخ، پشم، خاک، گچ، پودر تالک، رنگ، چسب، سنگ، ریگ، زغال، زغال سنگ، یخ، نشاسته، خاکستر و خاک رس اشاره کرد.

پیامدها و عوارض پیکا

مسلما خوردن مواد غیرخوراکی قابلیت ایجاد پیامدهای منفی گسترده‌ای در بدن انسان دارد. از جمله پیامدهایی که در این شرایط گزارش می‌شود، می توان به مشکلات مکانیکی روده، دچار شدن به انواع عفونت‌ها نظیر توکسوپلاسموزیس و توکسوکاریازیس در اثر خوردن مدفوع یا کثافات، انسداد روده (اغلب به دلیل بلعیدن اجسام خارجی) سوراخ شدن روده و دچار شدن به مسمویت اشاره کرد.

علل ابتلا به هرزه خواری

با توجه به خطراتی که در پی ابتلا به اختلا پیکا گریبان‌گیر افراد می‌شود، این نگرانی پیش می‌آید که اصلا منشا و علت بروز آن چیست و چرا افراد درگیر آن می‌شوند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که متخصصان در سبب شناسی هرزه خواری یک عامل واحد را معرفی نمی‌کنند. بلکه معتقدند عوامل زیستی، محیطی و روانشناختی گوناگونی در تعامل با یکدیگر می‌توانند در شروع این مشکل نقش داشته باشند.

برای مثال در برخی موارد کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی نظیر آهن و روی با بروز این بیماری همراه می‌شوند. همچنین درگیری با استرس‌های شدید و ناتوانی در تحمل اضطراب نیز می‌تواند باعث شود که افراد برای کنترل هیجانات خود به راه‌حل‌های ناسالمی نظیر خوردن مواد غیرخوراکی روی بیاورند.

درمان اختلال هرزه خواری یا پیکا

قدم اول در درمان اختلال هرزه خواری کاهش آسیب‌های وارد آمده است. در نتیجه فرد باید تحت ارزیابی‌های پزشکی قرار بگیرد تا مشخص شود در اثر خوردن مواد غیرخوراکی دچار چه مشکلاتی شده است. سپس درمان‌های لازم برای رهایی از مشکلاتی نظیر مسمومیت یا انسداد روده در دستور کار قرار می‌گیرند. در قدم بعدی و با عبور از علائم بحرانی به علل بروز مشکل پرداخته می‌شود.

اگر متخصص تشخیص دهد که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بروز اختلال پیکا نقش دارند، استفاده از مکمل‌ها در دستور کار قرار خواهند گرفت. در کنار همه این‌ها پیگیری جلسات روان درمانی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این جلسات روانشناس قدرت کنترل استرس در بیمار را ارزیابی کرده و با آموزش تکنیک‌های رفتاری به او یاد می‌دهد تا بتواند مقاومت بیشتری در برابر اضطراب‌ها از خود نشان دهد و راه حل‌های سالمی را برای کنترل خود به کار بگیرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا تمایل زن ها در دوران بارداری به خوردن چیزهایی نظیر خاک و مهر جزء هرزه خواری محسوب می شود؟

بله، این مسئله در بسیاری از موارد از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران بارداری و افزایش استرس‌ها ناشی می‌شود. از آنجایی که هرزه خواری در حاملگی می‌تواند سلامت مادر و جنین را تهدید کند، باید هرچه زودتر برای کنترل آن به یک متخصص مراجعه نمایید.

آیا هرزه خواری مربوط به افراد عقب مانده است؟

لزوما خیر، با این حال این مشکل در مبتلایان به کم توانی‌های ذهنی بیش از سایرین دیده می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره