تبدیل دوستی به ازدواج

برای تبدیل دوستی به ازدواج هم دختران و هم پسران با چالش‌های متعددی روبه رو هستند. دوستی فرصتی برای شناخت و از طرفی تله‌ عاطفی می‌تواند باشد، چرا که ازدواج ابعاد مختلفی دارد و دختر و پسری که در رابطه هستند، خیلی اوقات چشمانشان را بر حقیقت می‌بندند و با احساس‌شان تصمیم می‌گیرند. شاید الان هم باور داشته باشید که رابطه شما منحصر به فرد بوده و فقط یک سری مسائل جزئی است که مانع ازدواج‌تان می‌شود. برای اینکه بتوانید دختر/پسر مورد علاقه‌تان را به ازدواج ترغیب کنید، بهتر است به چند سوال پاسخ دهید؛ از ازدواج چه می‌خواهید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که می‌خواهید با او ازدواج کنید؟ او چقدر تمایل به ازدواج دارد؟

موانع تبدیل دوستی به ازدواج

تبدیل رابطه دوستی به ازدواج همواره کار آسانی نیست. این مسئله به خصوص برای دخترخانم‌ها معمولا دشوار است که پسری را به ازدواج ترغیب کنند. عواملی نظیر خجالت کشیدن، نداشتن مهارت کافی برای ابراز وجود، ترس از دست دادن و مطمئن نبودن از تمایل دوست دختر/دوست پسر برای ازدواج از جمله مواردی هستند که در این مشکل نقش دارند.

در مقابل پسرها نیز ممکن است از مطرح کردن بحث ازدواج بترسند، وجود مشکلات مالی، نداشتن استقلال کافی، عدم تعهد به رابطه و ناتوانی در تصمیم گیری از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که پسران را از ازدواج بازمی‌دارند. اگر ترس زیادی از شروع زندگی مشترک دارید یا احساس می‌کنید برای مطرح کردن موضوع ازدواج از مهارت‌های ارتباطی کافی برخوردار نیستید، مراجعه به یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا با توانمندی و آگاهی بیشتری در این مسیر قدم بردارید. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تبدیل دوستی به ازدواج | توصیه هایی برای اینکه آشنایی را به ازدواج ختم کنید

برای اینکه دوستی به ازدواج ختم شود، باید خشت اول را درست بزارید. اگر تا به حال اشتباهاتی در رابطه پیش آمده ایرادی نداره، چرا که هنوز رابطه دوستی‌تان ادامه دارد و شما فرصت جبران برای به ازدواج ختم شدن آن را دارید. هم پسران و هم دختران نیاز به همدمی برای زندگی دارند، پس این تفکرات کلیشه‌ای که “پسران ازدواج نمی‌کنند” و “دختران دنبال پول هستند” را کنار گذاشته و به دنبال حقایق باشید. “با یک کاسه ماست دریا دوغ نمی‌شود” اگر در گذشته تجربیات تلخی داشته‌اید و یا شنیده‌اید، برای جلوگیری از تکرار آن‌ها بهتر است اطلاعات خود را بیشتر کنید. مقاله دوستی های قبل از ازدواج را مطالعه کرده و به توصیه‌های زیر توجه کنید.

1- هدف از دوستی را مشخص کنید

در قدم اول بسیار اهمیت دارد که از فرد مقابل بپرسید از شروع یک رابطه دوستی چه هدفی دارد و از شریک عاطفی‌اش چه می‌خواهد؟ پرسیدن این سوال به شما کمک می‌کند تا رابطه‌ای شفاف‌تر داشته باشید و از ابتدا بدانید در چه مسیری قدم خواهید گذاشت.

بسیاری از آقا پسرها از همان ابتدا تصمیمی برای ازدواج ندارند، با این حال سوال نپرسیدن دخترها می‌تواند باعث ایجاد سوءتفاهم و برداشت‌های غلط از رفتارهایشان بشود. در نتیجه ممکن است پس از گذشت مدت‌ها از رابطه دوستی تازه متوجه این موضوع شوید که فرد مقابل هیچ گونه قصدی برای ازدواج ندارد که این مسئله احتمال تجربه شکست و ضربه عاطفی را افزایش می‌دهد.

2- تبدیل دوستی به ازدواج | ملاک های خود را بشناسید

از جمله کارهای بسیار مهمی که باید در رابطه دوستی انجام دهید، این است که پیش از هرچیز تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید! یعنی از خود بپرسید که آیا آمادگی لازم برای ازدواج را دارید؟ ملاک‌های‌تان برای انتخاب همسر چه چیزهایی هستند؟ آیا کسی که با او وارد رابطه شده‌اید به معیارهای شما نزدیک است؟ اگر در جواب دادن به این سوال‌ها مشکل دارید بهتر است از یک روان درمانگر برای رسیدن به خودشناسی بیشتر کمک بگیرید.

3- برای آشنایی یا دوستی زمان مشخص کنید

اگر به دنبال این هستید که آشنایی شما به ازدواج ختم شود، وقتی وارد رابطه می‌شوید برای این آشنایی یک مدت زمان مشخص تعیین کنید. برای مثال می‌توانید 3 ماه به یکدیگر فرصت بدهید تا به شناخت بیشتری از هم برسید اما بعد از این 3 ماه نوبت به جمع بندی و تصمیم‌گیری می‌رسد. اگر زمان مشخصی را در نظر نگیرید ممکن است مدت‌های طولانی در یک رابطه بی سرانجام درگیر شوید.

4- تعهد و وفاداریتان را نشان دهید

یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که نشان می‌دهد این رابطه را برای همیشه انتخاب کرده‌اید تعهد و وفاداری است. اگر برای رابطه‌تان ارزش چندانی قائل نباشید، حد و مرزهای آن را به رسمیت نشناسید و در برابر شریک عاطفی خود احساس مسئولیت نکنید، احتمال کمی وجود دارد که او شما را به عنوان همسر آینده انتخاب کند. متقابلا او نیز باید به شما متعهد و وفادار باشد، اگر چنین ویژگی در او نمی‌بینید، تمایلی کمی برای ازدواج با شما دارد.

بیشتر بخوانید : رابطه قبل از ازدواج

5- در بیان ارزش ها و اهداف خود رو راست باشید

بسیار اهمیت دارد که از همان ابتدا به دوست دختر/دوست پسر خود بگویید که از رابطه دوستی چه می‌خواهید و چه اهدافی را دنبال می‌کنید. در حقیقت همان طور که شما حق دارید اهداف و خواسته‌های او را بشناسید، متقابلا باید این حق را به شریک عاطفی‌تان نیز بدهید. اگر احساس می‌کنید برای گفتن خواسته‌های خود اعتماد به نفس کافی را ندارید یا ترس‌هایی وجود دارد که مانع شما می شوند بهتر است از یک روانشناس برای بهبود این وضعیت کمک بگیرید.

6- در دوره آشنایی برای کسب شناخت از یکدیگر جدی باشید

نباید دوره آشنایی را سرسری بگیرید. این یک دوره طلایی است که به شما فرصت می‌دهد برای ازدواج به شناخت و آگاهی بیشتری برسید. در نتیجه باید در این زمینه جدی بوده و برای آن وقت بگذارید. کمک گرفتن از مشاوره پیش از ازدواج، شرکت در کارگاه‌های افزایش مهارت‌های زوجین و مطالعه کتاب‌های خودیاری از جمله اقداماتی هستند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

7- در تصمیمات خود قاطع باشید

قاطعیت یکی دیگر از فاکتورهایی است که در تبدیل رابطه دوستی به ازدواج نقش مهمی ایفا می‌کند. اگر هدف‌تان از رابطه دوستی ازدواج است، بسیار اهمیت دارد که در لحن کلام و پایداری در تصمیم خود قاطع باشید. طبیعی است که بسیاری از افراد رابطه دوستی را ترجیح می‌دهند و به شما اصرار می‌کنند در این رابطه بمانید. چرا که در دوستی میزان تعهد و مسئولیت پذیری بسیار پایین‌تر است. با این حال شما هستید که باید قاطعانه بر سر تصمیم خود بایستید و در روابط غلط گرفتار نشوید.

مقالات پیشنهادی نویسنده

ازدواج با دوست دختر

ازدواج با دوست پسر

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

از کجا بفهمم دوست پسرم تمایل به ازدواج دارد یا نه؟

لازم است که در مورد مسئله ازدواج شفاف باشید و به طور واضح از دوست‌تان بپرسید از دوستی چه هدفی دارید. روش‌های غیرمستقیم برای فهمیدن این مضوع اغلب منجر به سوء برداشت و نتیجه گیری‌های غلط می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره