ازدواج در 18 سالگی چه ایرادی دارد ؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ازدواج در 18 سالگی به عقیده بسیاری از افراد خوب است و ایرادی ندارد. اما آیا ازدواج در 18 سالگی تصمیم درستی است؟ با اینکه 18 سالگی در اکثر کشورها به عنوان سن قانونی برای ازدواج در نظر گرفته می‌شود بسیاری از خانواده‌ها هم چنان نگران ازدواج فرزندشان در این سن هستند.

از جمله مسائلی که باعث نگرانی خانواده‌ها می‌شود شامل بالا بودن سطح هیجانات، تصمیم‌گیری های احساسی، در نظر نگرفتن پیچیدگی‌های ازدواج، عدم استقلال مالی، عدم مسئولیت پذیری و سایر مسائلی از این دست است. با این حال زوج های زیادی هم هستند که در هجده سالگی ازدواج کرده‌اند و به خواسته‌هایشان در زندگی هم رسیدند، در ادامه راز موفقیت این زوج‌ها را آورده‌ایم.

ازدواج در 18 سالگی

ازدواج در 18 سالگی چیست؟

ازدواج یکی از تصمیم گیری های بزرگ در زندگی هر فردی است. انتخاب شخص مناسب برای سال ها زندگی مشترک بسیار دشوار است. فردی که از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی مناسب شما باشد و از لحاظ بلوغ به سن مناسبی رسیده باشد؛ مناسب ازدواج با شماست.

اما به طور کلی همه افراد خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند که برای ازدواج در سن پایین مناسب هستند یا خیر. یعنی اینکه خود فرد با ویژگی های شخصیتی که دارد می‌تواند به نتیجه مطلوبی از آمادگی به ازدواج برسد. به همین دلیل است که ازدواج در 18 سالگی برای عده ای مناسب است و برای عده ای نامناسب. برای خودشناسی حتما از روانشناس کمک بگیرید.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

آیا دختر و پسرها برای ازدواج در 18 سالگی آماده هستند؟

در اکثر کشورها 18 سالگی سن قانونی است و افراد در این سن می‌توانند به طور رسمی برای شروع زندگی مشترک و ازدواج در 18 سالگی اقدام کنند. در کشور ما منع قانونی برای ازدواج زیر 18 ساله‌ها وجود ندارد اما به طور کل بازهم بسیاری از خانواده‌ها تا قبل از آن از ازدواج فرزندشان ممانعت می‌کنند. همچنین در سن 18 سالگی نیز بسیاری از والدین نگران ازدواج فرزندشان هستند و نمی‌دانند این تصمیم کار درستی است یا خیر. برای آشنایی با پیامدهای ازدواج زودهنگام کلیک کنید.

حقیقت امر این است که صرفا رسیدن به یک سن خاص افراد را برای آغاز زندگی مشترک آماده نمی‌کند. بلکه زوجین باید از نظر عقلانی و روانشناختی به بلوغ برسند و مهارت‌های لازم برای اداره زندگی را تمرین نمایند. به همین دلیل برخی مناسب ترین افراد جهت ازدواج در 18 سالگی هستند. برای اطمینان یافتن از این مسئله که آیا دختر و پسر واقعا برای ازدواج آماده هستند و تصمیم‌شان صرفا یک تصمیم احساسی نیست، مراجعه به یک روانشناس و دریافت مشاوره پیش از ازدواج تا حد زیادی موثر است.

ازدواج در 18 سالگی | نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید

بسیاری از افراد در 18 سالگی هنوز در حال و هوای نوجوانی هستند. و برای پذیرفتن مسئولیت‌های دوران بزرگسالی آمادگی لازم را ندارند. همین مسئله باعث می‌شود که در صورت تصمیم گیری برای ازدواج در 18 سالگی با چالش‌های مضاعفی روبه‌رو شوند. برای اینکه بتوانید در این برهه زمانی خاص انتخاب مناسبی داشته باشید، توجه به توصیه‌ها و نکات زیر به شما کمک می‌کند.

بررسی کنید که چقدر تحت تاثیر عواطف خود هستید

برای ازدواج در 18 سالگی باید عواطف را بررسی کنید. یکی از ویژگی‌های دوران نوجوانی شدت گرفتن عواطف و احساسات است. این موضوع می‌تواند در تصمیم گیری‌ های مهم زندگی نیز تاثیر بگذارد و باعث شود که ما احساساتی عمل کنیم. برای پیشگیری از این مشکل از خود بپرسید که اگر عشق و علاقه‌ای‎ وجود نداشت، آیا بازهم دلیلی برای ازدواج در این سن داشتید؟ آن دلایل چه چیزهایی هستند و تا چه حد به واقعیت نزدیک‌اند؟

برای ازدواج در 18 سالگی شتابزده عمل نکنید

یکی دیگر از علائمی که نشان می‌دهد هنوز دوره نوجوانی را به طور کامل پشت سر نگذاشته‌اید و برای ازدواج در 18 سالگی مناسب نیستید؛ شتاب زدگی و تمایل به تصمیم‌ گیری فوری است. چرا که نوجوانان تکانشگری بالاتری دارند و کمتر می‌توانند برای رسیدن به خواسته‌های خود صبر و حوصله به خرج دهند.

آگاهی از این ویژگی به شما کمک می‌کند تا هنگامی که می‌خواهید برای ازدواج تصمیم بگیرید کمی تامل کرده و شرایط را بیشتر ارزیابی نمایید. در این شرایط مراجعه به یک روانشناس به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید بر تکانشگری خود غلبه نمایید.

به آینده و جزئیات آن فکر کنید

بسیاری ار کسانی که هنوز در حال و هوای نوجوانی به سر می‌برند هیچ چشم اندازی در مورد آینده ندارند. آن‌ها فقط به نیازهای خود در همین لحظه کنونی فکر می‌کنند و این طور به نظرشان می‌رسد که ازدواج در 18 سالگی بهترین تصمیم برای حل و فصل نیازهایشان است.

اما یک انسان بالغ می‌تواند ازدواج را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهد، در ذهن خود آینده را با شریک زندگی‌اش تجسم کند و خود را برای جزئیات مختلف زندگی مشترک نظیر همسرداری، به دنیا آوردن فرزند، کسب درآمد کافی برای خانواده، تربیت فرزندان، ارتباط با خانواده همسر و … آماده نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سن ازدواج کلیک کنید.

قبل ازدواج در 18 سالگی برای خودشناسی تلاش نمایید

بسیاری از زوجین هنگامی که تصمیم به ازدواج در 18 سالگی می‌گیرند، بیش از هرچیز بر شناخت یکدیگر تمرکز می‌کنند. این در حالی است که مقدمه شناخت همسر رسیدن به شناخت کافی در مورد خود است. زیرا آن‌هایی که خودشناسی بالایی دارند، ملاک‌ها و معیارهای زندگی‌شان را به دقت می‌شناسند و به این ترتیب می‌توانند بررسی کنند که آیا فرد مقابل با ارزش‌ها و معیارهایی که در ذهن پرورانده‌اند تطابق دارد یا نه. برای شناخت معیار های انتخاب همسر کلیک کنید.

اگر زوجین در 18 سالگی هنوز درگیر چالش‌های نوجوانی باشند، در شناخت خود و دیگری با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. در این شرایط آن‌ها نوعی بحران هویت حل نشده را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود علایق و خواسته‌های خود را نشناسند و ندانند که از زندگی چه می‌خواهند. مسلما کسی که در این زمینه‌ها مشکل دارد نمی‌تواند رفتار با ثباتی با همسر خود نیز داشته باشد که این مسئله زمینه بروز انواع تعارض‌ها و مشکلات زناشویی را در ازدواج در 18 سالگی فراهم می‌کند.

از متخصص کمک بگیرید

بررسی این مسئله که آیا از آمادگی لازم برای ازدواج در 18 سالگی برخوردار هستم یا خیر کار چندان آسانی است. اکثر کسانی که تصمیم می‌گیرند زندگی مشترک را به طور رسمی آغاز کنند، این آمادگی را در خود می‌بینند در حالی که بسیاری از آن‌ها از ضعف‌های خود آگاهی ندارند.

مراجعه به یک روانشناس و دریافت مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا بدانید پیش نیازهای اساسی ازدواج چه چیزهایی هستند و آیا شما از این پیش نیازها بهره برده‌اید یا خیر. همچنین روانشناس می‌تواند روی مهارت‌های لازم برای شروع زندگی مشترک کار کند و به شما یاری برساند تا با دید بازتر و توانمندی بیشتر برای ازدواج اقدام نمایید.

کلام آخر

ازدواج در 18 سالگی مساله رسیدن به خودآگاهی و شناخت از فرد مقابل است. به همین جهت تنها شخصی که می‌تواند به راحتی بگوید شما برای ازدواج در این سن مناشب هستید یا خیر، خودتان هستید. البته که با کمک روانشناس می‌توانید به شخصیت خود پی ببرید و نسبت به سن ازدواج خود آگاه شوید.

برای شناسایی از شخصیت خود حتما از روانشناس کمک بگیرید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج در 18 سالگی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا 18 سالگی برای ازدواج دختر زود است؟

نمی توان به طور کل برای همه یک نسخه را تجویز کرد. آنچه در پاسخ به این سوال اهمیت دارد این است که بررسی کنید در 18 سالگی به طور سالم بحران‌های نوجوانی را پشت سر گذاشته‌اید و یا آیا از بلوغ روانشناختی کافی برای شروع زندگی مشترک برخوردار هستید یا خیر.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

  1. وقتی ازدواج در ۱۸ سالگی رو سرچ کردم اولین سایت و پر محتوا ترین سایت ذهن نو بود.
    ممنون از این همه اطلاعات مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره