نیاز های اساسی زنان

نیاز های اساسی زنان با توجه به شرایط زندگی و سبک شخصیتی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد بااین‌حال برخی از این نیازها مانند دریافت محبت یا توجه به نظرات و خواسته‌های آن‌ها از نیازهایی هستند که در اکثر زنان وجود دارد. بی‌توجهی به نیازها علاوه بر اینکه باعث ناراحتی و بروز مشکلاتی مثل افسردگی‌ خواهد شد، رابطه شما را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. پس بهتر است نسبت به خواسته‌های شریک احساسی خود و پیدا کردن راهی برای برطرف کردن آن‌ها توجه داشته باشید. در ادامه به طور کلی نیاز های اساسی زنان را بیان کرده‌ایم، اگر هنوز موفق به درک همسر یا به طور کلی خانم‌ها نشده‌اید حتما مشاوره ازدواج دریافت کنید.

اهمیت توجه به نیاز های اساسی زنان

شاید توجه به نیازهای زنان برای برخی مردان بی‌معنا به نظر برسد، اما اگر بدانید که همسرتان چه نیازها و خواسته‌هایی دارد، آن وقت خیلی راحت‌تر او را درک کرده و به توافق می‌رسید.

جالب آن که بعضا خانم‌ها در شناخت خواسته‌ها یا نیازهایشان ضعف دارند یا شاید برخی از آن‌ها را غیرمعقول بدانند. درحالی‌که اکثر خانم‌ها نیازهای مشترکی دارند که به روش‌های مختلفی بیان می‌کنند. اگر به دنبال خوشحالی و رضایت همسرتان هستید، خیلی راحت‌تر از خود او می‌توانید به نیازهایش پی برده و آن‌ها را برطرف نمایید.

بی‌توجهی به نیازها چه از جانب خود خانم و چه از جانب اطرافیان باعث خواهد شد تا به‌تدریج احساسات منفی مثل بی‌اهمیت بودن یا هدر رفتن زندگی به او دست دهد؛ نادیده گرفتن این احساسات باعث بروز بیماری‌های جدی‌تری مانند افسردگی خواهد شد. نیازهای زنان می‌تواند با توجه به شرایط زندگی و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها متفاوت باشد، بااین‌حال برخی از مهم‌ترین نیازهای یک زن عبارتند از:

1- به رسمیت شناختن استقلال و هویت

یکی از مهم‌ترین نیازهای زنان این است که در رفتار با آن‌ها استقلال و هویتشان را به رسمیت بشناسید. متأسفانه هنوز هم باورهایی نظیر نابرابری جنسیتی یا ناتوانی زنان وجود دارد و به همین خاطر جامعه اهمیتی برای نظرات یا خواسته‌های آن‌ها قائل نیست. این موضوع باعث شده تا اعتمادبه‌نفس و همین‌طور خودباوری زنان کمتر از مردان باشد و موجب بروز مشکلاتی مانند وابستگی بیش‌ازحد، ناتوانی در حل مشکلات و مدیریت شرایط سخت یا حتی ابتلا به بیماری‌های روحی مانند افسردگی و اضطراب در زنان افزایش پیدا کند.

پس شاید بتوان گفت نخستین و مهم‌ترین نیاز زنان این است که در ارتباط با آن‌ها پیش از آنکه به جنسیت توجه داشته باشید، به‌عنوان یک انسان برای نظرات و ویژگی‌های شخصیتی‌شان احترام قائل شوید.

2- نیاز های اساسی زنان | داشتن آزادی‌های فردی           

مسئولیت‌های متعدد مانند رسیدگی به امور خانه و تربیت فرزندان گاهی اوقات باعث می‌شود که خانم‌ها زمان کافی برای رسیدگی به علایق شخصی‌شان را نداشته باشند. این موضوع در شرایطی که به تحصیل یا کار در بیرون از خانه مشغول باشد، دشواری‌های بیشتری برایش خواهد داشت. به همین خاطر بهتر است گاهی با بر عهده گرفتن برخی از کارها این فرصت را برای او ایجاد کنید که بتواند زمانی را به علاقه‌مندی‌های خود اختصاص دهد.

البته اختصاص زمانی برای خود در سلامت روان هر کسی نقشی اساسی دارد و به‌نوعی انگیزه شما را برای فعالیت بیشتر و بهتر افزایش می‌دهد. به همین خاطر اگر به این نیاز خانم‌تان توجه نداشته باشید، او دیر یا زود احساس بی‌ارزشی خواهد کرد و این را با جملاتی مثل؛ “خوب آخه منم آدمم”، “مگه من کلفتتم”، “تو همش به فکر خودتی”، “دست به سیاه و سفید نزنیا”… بیان می‌کنند یا روز به روز می‌‍‌بینید که دیگر به خودش نمی‌رسد، برایش اهمیت ندارد چی جلوی شما بپوشد، دائم خسته است و همه چیزش را فقط فدای بچه ها می‌کند.

3- دریافت توجه و محبت

اگرچه محبت و توجه از نیازهای اساسی همه انسان‌هاست، بااین‌حال این موضوع برای زنان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. استفاده از کلام محبت‌آمیز در کنار رفتارهای عاشقانه باعث خواهد شد تا شریک احساسی‌تان باور کند از او حمایت خواهید کرد یا به‌اصطلاح می‌تواند به شما تکیه کند. بهتر است بگوییم دریافت توجه و محبت برای یک زن معنایی فراتر از ابراز علاقه دارد. آن‌ها هنگامی‌که محبت شما را می‌بینند به این نتیجه می‌رسند که هنوز هم به‌اندازه گذشته برای‌تان جذاب و باارزش هستند و این به معنای آن است که همچنان می‌توانند در کنارتان احساس امنیت داشته باشند.

4- قدردانی و ایجاد احساس ارزشمندی

اگرچه مردان اعتمادبه‌نفس و احساس ارزشمندی خود را تا حدودی بیرون از خانه و از طریق فعالیت‌های کاری به دست می‌آورند، اما بسیاری از خانم‌ها به دلیل رسیدگی به امور خانه و فرزندان به دنبال موفقیت‌های شغلی نیستند. این موضوع به‌تدریج اعتمادبه‌نفس آن‌ها را از بین برده و باعث افسردگی‌شان می‌شود. به همین خاطر به او نشان دهید متوجه زحماتش هستید، این کار را می‌توانید با کلام و رفتارتان نشان دهید. پس هر چند وقت یکبار هم که شده ارزشمند بودن کارهایش را یادآوری کنید.

5- نیاز های اساسی زنان | حفظ احترام اطرافیان

احتمالاً شما نیز متوجه این موضوع شده‌اید که زنان بیش از مردان به افکار و قضاوت دیگران اهمیت می‌دهند. به عبارتی بیشتر زنان همیشه نگران این هستند که چطور می‌توانند از دیگران مراقبت کرده و جوری رفتار کنند که باعث ناراحتی کسی نشوند. این حساسیت به دلیل آن است که زنان بیش از مردان به مسائل اجتماعی و اخلاقی اهمیت می‌دهند و به عبارتی کمتر از آقایان خود را در اولویت قرار می‌دهند.

به همین خاطر در برخورد با همسرتان و همین‌طور خانواده و اطرافیان وی با احترام برخورد کنید. حفظ احترام اطرافیان در نظرش یکی از مهم‌ترین خط قرمزهاست و اگر می‌خواهید او را ناراحت نکنید بهتر است در رفتارتان با اطرافیان حرمت‌ها را نگه دارید.

6- حفظ ظاهر در حضور دیگران

زنان معمولاً دوست دارند در یک جمع توجه همسرشان را داشته باشند. ازنظر آن‌ها یک همسر ایده‌آل در جمع‌های دوستانه یا خانوادگی خانم‌ش را فراموش نمی‌کند. نشان دادن علاقه و محبت به همسرتان در میان جمع موضوعی است که شاید برای شما چندان خوشایند نباشد، اما باعث خواهد شد تا او احساس غرور کند. درنتیجه صرف‌نظر از مشکلاتی که ممکن است در رابطه‌تان وجود داشته باشد، به‌ویژه هنگامی‌که در میان خانواده یا دوستان خودتان هستید طوری رفتار کنید که انگار همسرتان بی‌نقص‌ترین و عزیزترین آدم ازنظر شماست.

7- وفاداری و تعهد

احساس امنیت در یک رابطه عاطفی و اثبات وفاداری یکی دیگر از نیازهای اساسی زنان است که باید به آن توجه داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که وفاداری صرفاً در نبود رابطه جنسی خلاصه نمی‌شود. زنان نیاز دارند تا تمامی توجه و محبت شما را معطوف به خود ببینند. این کار باعث می‌شود آن‌ها باور کنند دوستشان دارید و تأثیر بسیاری در سلامت رابطه‌تان خواهد داشت.

8-گاهی هم اجازه بدهید همسرتان خسته باشد

یکی از وظایفی که برای زنان در نظر می‌گیریم این است که فضایی آرام را در خانه ایجاد کنند و هنگامی‌که همسرشان خسته یا نگران است به او برای بهبود این شرایط کمک کنند. اما بهتر است گاهی هم شما این نقش را بر عهده بگیرید و هنگامی‌که همسرتان خسته شده یا از موضوعی عصبانی است به وی اجازه بدهید کارهای خانه را انجام ندهد یا حتی کمی حق‌به‌جانب یا بی انصافانه با شما صحبت کند.

بیشتر بخوانید : نیازهای همسر

رفع نیاز های اساسی زنان چه منافعی دارد؟

شناخت زن و نیازهای او، در کنار رفع این نیازها رابطه شما را در شرایط مطلوبی قرار خواهد داد. وقتی این باور را در او ایجاد می‌کنید که خواسته‌هایش اهمیت دارند، او نیز بیش از پیش نسبت به شما و خواسته‌هایتان توجه خواهد داشت.

شاید بتوان گفت بسیاری از مشکلاتی که در روابط عاطفی ایجاد می‌شود به این خاطر است که طرفین با نیازهای یکدیگر آشنایی ندارند و یا صرفا یکی از زوجین نسبت به دیگری احساس مسئولیت می‌کند؛ پس با اهمیت به نیازهای زنان اختلافات کاهش پیدا می‌کند، زیرا در طی سال‌های زندگی مشترک نسبت به خواسته‌ها و نیازهای یکدیگر آگاهی کافی پیدا خواهید کرد.

اگر احساس می‌کنید شما و همسرتان در این زمینه با مشکل مواجه شده‌اید بهتر است از یک مشاور خانواده و ازدواج برای تغییر شرایط کمک بگیرید. مشاورین به شما در شناخت شخصیت طرف مقابل و نیازهای وی یا راه‌های پاسخ دادن به این نیازها کمک می‌کنند.

مقالات پیشنهادی نویسنده

راه های ازدواج موفق

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

توجه به نیاز های زنان چه اهمیتی دارد؟

بسیاری از مشکلاتی که در یک رابطه ایجاد می‌شود به این خاطر است که طرفین شناختی از یکدیگر ندارند به همین خاطر بهتر است با آنچه برای شریک عاطفی‌تان اهمیت دارد آشنا شوید. علاوه بر این بی‌توجهی به نیازهای زنان گاهی اوقات می‌تواند باعث بروز بیماری‌های روحی مانند افسردگی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره