دون ژوانیسم چیست

دون ژوانیسم چیست و به چه شرایطی گفته می‌شود؟ اصطلاح دون ژوانیسم در ادبیات روانشناسی به مردانی اطلاق می‌گردد که درگیر روابط جنسی چندگانه شده اما هیچ گونه پیوند و صمیمت عاطفی را با شرکای جنسی خود شکل نمی‌دهند. البته اصطلاح دون ژوان امروزه در بین متخصصین رواج کمتری دارد و آن‌ها بیشتر از اصطلاحاتی نظیر هایپرسکشوال یا همان بیش فعالی جنسی برای مشخص کردن این وضعیت استفاده می‌کنند. ما در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در مورد دون ژوانیسم، ویژگی‌ها، علل و درمان آن پرداخته‌ایم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

ریشه تاریخی اصطلاح دون ژوانیسم

دون ژوان کلمه‌ای فرانسوی است که به یکی از شخصیت‌های افسانه‌ای اشاره دارد. در این افسانه فردی به عنوان دون ژوان دائما به دنبال فریفتن زنان بود و آن‌ها را قربانی شهوت رانی خود می‌کرد. این واژه به مرور زمان وارد ادبیات روانشناسی شد و متخصصین از آن برای مشخص کردن مردانی که فعالیت جنسی زیادی با افراد مختلف دارند اما در برقراری رابطه عاطفی ناتوان هستند استفاده می‌کنند.

اصطلاح دون ژوان در ادبیات روانشناسی امروز

امروزه اصطلاح دون ژوان به عنوان یک واژه تخصصی و بالینی مورد استفاده متخصصان قرار نمی‌گیرد. در واقع روانشناسان و روانپزشکان بر این باورند که دون ژوانیسم فقط به مردان تعلق ندارد و می‌تواند زنان را نیز درگیر خود کند. در نتیجه آن‌ها ترجیح می‌دهند از اصطلاح بیش فعالی جنسی یا همان هایپرسکچوالیتی استفاده نمایند.همچنین از آنجایی که پرداختن به رابطه جنسی همانند مواد می‌تواند مدارهای مرتبط با لذت در مغز را فعال کند و به ایجاد وابستگی بیانجامد امروزه متخصصین دون ژوانیسم را به عنوان یک اعتیاد رفتاری در نظر می‌گیرند و از آن با عنوان اعتیاد به سکس نیز یاد می‌کنند.

ویژگی‌های دون ژوانیسم یا همان بیش فعالی جنسی

افراد دون ژوان یا همان مبتلایان به بیش فعالی جنسی علائم و ویژگی‌های خاصی را تجربه می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– فرد امیال، تکانه‌ها و خیال پردازی‌های جنسی را به طور مکرر و شدید تجربه کرده و احساس می‌کند کنترل این تکانه‌های جنسی از دست او خارج شده است.

– فرد قبل از انجام عمل جنسی تنش و فشار زیادی را درون خود احساس می‌کند و پس از آن این تنش تا حد زیادی کاهش می‌یابد. البته این کاهش تنش نیز دیرپا نیست و ممکن است فرد پس از روابط جنسی متعدد با دیگران احساسات ناخوشایندی نظیر حس گناه و نفرت از خود را تجربه کند.

– فرد تلاش مکرر و ناموفقی برای کنترل یا توقف فعالیت‌های جنسی خود دارد و هربار احساس می‌کند نمی‌تواند بر غرایزش غلبه یابد.

– فرد ممکن است به رابطه جنسی به عنوان یک راه فرار نگاه کند و در واقع برای دور شدن از موضوعاتی که به شدت او را آزار می‌دهند نظیر تنهایی یا افسردگی به روابط جنسی پناه بیاورد.

– فرد با وجود تمام پیامدهایی که در پی روابط جنسی متعدد می‌توانند اتفاق بیافتند به تکرار این روابط ادامه می‌دهد. از جمله رایج‌ترین پیامدها می‌توان به افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، بروز مشکلات قانونی و از دست دادن رابطه عاطفی اشاره کرد.

– فرد از برقراری یک رابطه عاطفی عمیق و سالم ناتوان است و تنها در ارتباط با جنس مخالف به رابطه جنسی فکر می‌کند.

علل بروز دون ژوانیسم

علل و عوامل مختلفی می‌توانند در بروز دون ژوانیسم یا همان اعتیاد جنسی تاثیر گذار باشند. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین علل این مشکل اشاره کرده‌ایم.

1- عدم توازن انتقال دهنده‌های شیمیایی در مغز

برخی از مواد شیمیایی در مغز که به عنوان انتقال دهنده‌های عصبی شناخته می‌شوند نظیر سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین بر خلق انسان تاثیر می‌گذارند. بالا رفتن غیرعادی این انتقال دهنده‌ها در مغز می‌تواند به بروز مشکلات متعددی بیانجامد. از جمله این مشکلات می‌توان به افزایش انرژی، بی خوابی، پراشتهایی، افزایش شدید میل جنسی و کاهش خودکنترلی اشاره کرد.

2- بروز تغییراتی در مدارهای مغزی

امروزه متخصصین متوجه شده‌اند که بروز اعتیاد تنها به مصرف مواد مخدر اختصاص ندارد. بلکه هرگونه رفتاری که منجر به تحریک بیش از حد مدارهای لذت در مغز شود می‌تواند به بروز اعتیاد بیانجامد. در نتیجه امروزه وابستگی بیش از حد به بازی‌های رایانه‌ای و فعالیت‌های جنسی نیز تحت عنوان اعتیاد رفتاری در نظر گرفته می‌شوند. همانند مواد که در انسان به بروز اثر تحمل می‌انجامد اعتیاد جنسی نیز می‌تواند تحمل ایجاد کند. به این معنی که به مرور زمان میزان فعالیت جنسی که قبلا به ارضای فرد منجر می‌شده دیگر نمی‌تواند او را ارضا کند و در نتیجه وی برای کسب لذت به میزان فعالیت جنسی بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.

3- شرایطی که باعث ایجاد تغییراتی در مغز می‌شوند

ابتلا به برخی بیماری‌ها نظیر صرع و دمانس می‌تواند به تخریب بخش‌های مختلفی از مغز که مسئول رفتارهای جنسی انسان هستند بیانجامند. همچنین مصرف برخی داروها نظیر ال دوپا که در درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد با افزایش سطح دوپامین مغز  ممکن است در برخی افراد به بروز بیش فعالی جنسی بیانجامد.

درمان دون ژوانیسم

درمان بیش فعالی جنسی امروزه با همکاری روان شناسان و روان پزشکان صورت می‌گیرد. مصرف برخی داروها که سطوح انتقال دهنده‌های عصبی در مغز را کنترل می‌کنند می‌تواند به فرد کمک کند تا میزان تمایلات جنسی کمتری را احساس نماید. همچنین روانشناسان با استفاده از رویکردهایی نظیر درمان شناختی رفتاری عقاید فرد در مورد رابطه جنسی را بازبینی کرده و به مراجع کمک می‌کنند تا بتوانند به جای فرار از مشکلات درونی نظیر افسردگی با آن‌ها روبه‌رو شده و به شیوه‌ای سالم آن‌ها را حل و فصل نماید. بررسی‌ها نشان می‌دهد قرار گرفتن درمان دارویی در کنار روان درمانی می‌تواند اثرات درمانی را مضاعف کرده و روند بهبودی را تسریع نماید.

برای دریافت مشاوره در زمینه شخصیت ها می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا ازدواج می‌تواند افراد دون ژوان را تغییر دهد؟

خیر، اگرچه ازدواج می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی فرد بگذارد اما نمی‌تواند درمان یک اختلال روانشناختی باشد. در نتیجه لازم است قبل از ازدواج حتما درمان‌های لازم برای بهبود این مشکل را دریافت نمایید.

برای درمان بیش فعالی جنسی باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

در ابتدا برای ارزیابی وضعیت خود می‌توانید از یک روانشناس کمک بگیرید در صورت نیاز به دارو درمانگر شما را به یک روان پزشک ارجاع خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره