دروغ گفتن در خواستگاری

دروغ گفتن در خواستگاری ممکن است خواسته یا ناخواسته اتفاق بیافتد. گاه حتی دیدگاه خانم یا آقا نسبت به خودش با آنچه که واقعا هست، تفاوت دارد. بنابراین فارغ از گفته‌های خواستگار شما باید برای تصمیم‌گیری از سایر منابع برای کسب اطلاعات لازم بهره ببرید. با این حال دروغ‌هایی که به عمد زده می‌شوند توجیهی نداشته و باید برای جلوگیری از مشکلات آتی نشانه های دروغگویی را بشناسید. در ادامه به ویژگی های خواستگار دروغگو و راه های مقابله با آن اشاره کرده‌ایم. برای دریافت مشاوره ازدواج کلیک کنید.

چرا باید با ویژگی های خواستگار دروغگو آشنا شویم؟

بسیاری از مردان ممکن است زمانی که به خواستگاری می‌روند در مورد موضوعات مختلف دروغ بگویند. دروغگویی در مورد میزان درآمد، شغل، نوع روابط با جنس مخالف، عادات و سبک رفتاری از جمله شایع‌ترین دروغ‌هایی هستند که در این شرایط مطرح می‌شوند. در بسیاری از موارد ممکن است دروغگویی به دلیل علاقه مندی خواستگار به دختر خانم و تلاش برای به دست آوردن او به هر شیوه ممکن اتفاق بیافتد. با این حال این دروغ‌ها تا ابد پنهان نمی‌مانند و پس از برملا شدن، آسیب های زیادی به ازدواج وارد می‌کنند.

با این حال ممکن است بسیار دیر متوجه دروغگویی خواستگار بشوید. حتی در مواردی پس از ازدواج به پنهان کاری‌های همسر خود پی می‌برند. این وضعیت اغلب ضربه روحی سنگینی به خانم‌ها وارد می‌کند و اعتماد آن‌ها را از بین می‌برد. از همین رو برای اینکه بتوانید از روح و روان خودتان مراقبت کنید و آینده ازدواج‌تان را تضمین نمایید، باید قبل از عقد و بستن پیمان زناشویی به شناخت کافی از همسر آینده خود دست یابید و از طریق آشنایی با ویژگی‌های خواستگار دروغگو او را به خوبی ارزیابی نمایید.

دروغ گفتن در خواستگاری | چطور خواستگار دروغگو را بشناسیم؟

خواستگار دروغگو معمولا از طریق برخی راهکارهای ساده قابل شناسایی است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مشخصه‌های این افراد اشاره کرده‌ایم.

1- طفره رفتن و گزافه گویی

یکی از ویژگی‌های اصلی خواستگار دروغگو طفره رفتن در پاسخگویی به سوالاتی است که دختر خانم در طی جلسات خواستگاری مطرح می‌کند. در واقع او به جای اینکه به طور واضح و شفاف جواب سوال‌ها را بدهد، دائما طفره می‌رود، در صحبت‌های خود حاشیه پردازی‌های زیادی دارد و با این گزافه‌گویی‌ها تلاش دارند تا حواس شما را از موضوع اصلی پرت کنند.

2- دروغ گفتن در خواستگاری | تظاهرات چهره ای و زبان بدن متفاوت

کسانی که دروغ می گویند به طور ناخودآگاه بیانات چهره‌ای و زبان بدن متفاوتی پیدا می‌کنند. برای مثال اکثر آدم‌ها هنگام دروغگویی نمی‌توانند به طور مستقیم به چشم‌های شما نگاه کنند. در نتیجه تماس چشمی‌شان کاهش پیدا می‌کند. همچنین از نظر بدنی نوعی حالت دفاعی به خود می‌گیرند. گذاشتن دست روی چانه و عقب کشیدن بدن هنگام صحبت از جمله دیگر نشانه‌های بدنی هستند که می‌توانند بیانگر دروغگویی طرف مقابل باشند.

3- تناقض گویی

از قدیم این مثل رواج داشته که دروغگو فراموش کار است. در نتیجه کافی است کمی هشیار باشید و با دقت به حرف‌های خواستگارتان گوش فرا دهید. اجازه دهید تا او به طور تمام و کمال حرف‌هایش را بازگو کند. در این شرایط اگر آدمی دروغگو باشد در حین صحبت‌هایش متوجه یکسری تناقضات خواهید شد. این تناقضات وقتی نمایان‌تر می‌شوند که بحث را بیشتر باز کرده یا سوال‌های جزئی‌تری از او می‌پرسید.

4- بروز علائم اضطرابی

درست است که برخی افراد آنقدر دروغ می‌گویند که این کار برایشان راحت می‌شود. اما بازهم دروغگویی در یک جلسه رسمی خواستگاری کار راحتی نیست. اکثر افراد هنگامی که می‌خواهند در این موقعیت چیزی را مخفی کرده و یا دروغ بگویند علائم اضطرابی را از خود نشان می‌دهند. از جمله این علائم می‌توان به لرزش صدا،  لرزش دست‌ها، سرخ شدن صورت و بی‌قراری حرکتی اشاره کرد.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که بروز نشانه‌های استرس و اضطراب در جلسات اول خواستگاری امری طبیعی هستند و نباید همواره آن‌ها را به عنوان نمادی از دروغگویی تلقی کنید. این نشانه‌ها زمانی به عنوان علامتی از دروغگویی در نظر گرفته می‌شوند که دو طرف کمی باهم آشنا شده باشند، از قرار داشتن در جلسه خواستگاری احساس راحتی کنند و نگرانی از این بابت نداشته باشند.

5- دروغ گفتن در خواستگاری | نشانه گرفتن احساسات

یکی دیگر از نشانه‌های خواستگار دروغگو این است که وقتی از نظر منطقی می‌خواهید موضوعی را به طور واضح برایتان توضیح دهد، به جای جواب دادن به این موضوع سعی می‌کند احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال زمانی که از او می پرسید که درآمدش چقدر است ممکن است بحث را به مادی گرایی انسان‌های امروزی بکشاند و تلاش کند نوعی احساس گناه را در شما پدید آورد.

او در نهایت برای دروغ‎‌هایش نیز دلایل احساسی خواهد داشت. برای مثال با جملاتی نظیر اینکه “نمی‌خواستم تو را از دست بدهم” یا “آنقدر دوستت داشتم که مجبور به دروغ گفتن شدم” کاری می‌کند تا به طور احساسی در مورد قضایا قضاوت کنید و در نتیجه نتوانید به درستی تصمیم بگیرید.

سخن پایانی

با وجود تمام نشانه‌هایی که گفته شد تشخیص دادن خواستگار دروغگو برای همه افراد کار آسانی نیست. برای مثال ممکن است شما به طور کل آدمی باشید که به دیگران بیش از حد اعتماد می‌کند. این جنبه از وجود شما باعث می‌شود که نکات منفی را کم رنگ‌تر ببینید و در نهایت نتوانید به خوبی به دروغگویی‌های طرف مقابل پی ببرید. در این شرایط مشورت کردن با بزرگ‌‍ترها و کمک گرفتن از مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا به جمع بندی بهتری از خواستگار خود برسید و شناخت عمیق‌تری از او داشته باشید. 

مقاله های پیشنهادی نویسنده

بهداشت روانی در ازدواج

ملاک انتخاب همسر

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا روانشناس می‌تواند بفهمد که خواستگار دروغگو است یا خیر؟

استفاده از جلسات مشاوره پیش از ازدواج یک ابزار کمکی بسیار موثر برای به دست آوردن شناخت دقیق‌تر در مورد همسر آینده است. روانشناس با استفاده از مصاحبه‌های روانشناختی و تست‌های شخصیتی می‌تواند به آن جنبه‌های وجودی که در ظاهر کمتر نمایان می‌گردند پی ببرد. در نتیجه در تشخیص خواستگار دروغگو نیز می‌تواند مفید واقع گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره