ازدواج بخاطر پول و موقعیت اجتماعی

ازدواج بخاطر پول زمانی مساله ساز می‌شود که تنها برای انتخاب همسرآینده‌تان به مقدار ثروت او اهمیت دهید. معمولا کسی که تنها پول را عامل خوشبختی می‌داند، وقتی می‌فهمد خانم/آقا ثروتمند نیست (حتی اگر رابطه‌ای بسیار خوب داشته باشند)، از ازدواج با او منصرف می‌شود. توجه تنها به پول باعث خواهد شد، تعارض‌های شدیدی در ازدواج‌تان داشته باشید. اگر می‌خواهید بدانید که همسر آینده‌تان شما را به خاطر خودتان انتخاب کرده و یا نمی‌دانید به غیر از پول به چه عواملی باید توجه کنید، حتما مقاله های انگیزه ازدواج را مطالعه نمایید.

 

ازدواج بخاطر پول درست یا غلط؟

در نظر گرفتن توان اقتصادی و میزان درآمد همسر یکی از ملاک‌های مهمی است که اکثر افراد هنگام ازدواج به آن دقت می‌کنند. روانشناسان و مشاوران متخصص در امور خانواده نیز بر این باورند که زن و مرد باید قبل از شروع زندگی مشترک از نظر اقتصادی شرایط یکدیگر را بررسی کرده و این موضوع را ارزیابی نمایند که چقدر می‌توانند در زمینه مالی نیازهای یکدیگر را برآورده کنند. در واقع هیچکس منکر اهمیت نقش پول و مسائل مالی در ازدواج نیست.

اما مشکل زمانی به وجود می‌آید که دختر/پسر سایر ملاک‌ها و معیارهای خود را فراموش کند و صرفا به دلیل ثروتمند بودن مورد ازدواج با او وصلت کند. در این شرایط عدم بررسی سایر موضوعات ریسک بروز مشکلات ارتباطی و انواع آسیب‌ها را در دوران پس از ازدواج افزایش می‌دهد و در نهایت می‌تواند خطر شکست در زندگی زناشویی را دو چندان کند.

 چرا به خاطر پول ازدواج می کنند؟

در جامعه کم نیستند کسانی که برای ازدواج تنها پولدار بودن همسر آینده‌شان را ملاک قرار می‌دهند. در واقع آن‌ها بیش از هرچیز دنبال این هستند که آدم ثروتمندی را برای شروع زندگی مشترک پیدا کنند و در این راه به خیلی از مسائل نظیر سازگاری ویژگی‌های شخصیتی با یکدیگر، مسائل فرهنگی، اعتقادی و … فکر نمی‌کنند.

عوامل متعددی می‌توانند در این نوع نگرش و رفتار نسبت به ازدواج موثر باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به گسترش فقر در جامعه، داشتن باورهای غلط در مورد پول نظیر اینکه “پول همه چیز است” یا “اگر پول باشد خوشبختی هم هست”، نداشتن خود‌آگاهی کافی، نشناختن ملاک‌ها و معیارهای ازدواج و آموزش ندیدن در این زمینه اشاره کرد. برای آشنایی با ملاک انتخاب همسر کلیک کنید.

 چگونه تحت تاثیر ثروت دختر/پسر قرار نگیریم؟

ثروت برای اکثر ما آدم‌ها وسوسه انگیز است. هم زنان و هم مردان زمانی که با فردی ثروتمند آشنا می‌شوند که به ازدواج با آن‌ها تمایل دارد ممکن است چشمشان را روی سایر ملاک‌ها و معیارها ببندند و تحت تاثیر قدرت شگفت‌آور پول قرار بگیرند. برای اینکه در این دام نیافتید باید در ذهن‌تان مورد ازدواج خود را بدون ثروتش در نظر بگیرید.

روزی را تصور کنید که او به هر دلیلی کل ثروتش را از دست داده است و آن گاه از خود برسید که آیا بازهم چیز ارزشمندی در وجودش هست که بتواند به شما برای زندگی همیشگی با او انگیزه بدهد؟ آیا او هم چنان می‌تواند به عنوان یک همسر خوب در زندگی شما نقش ایفا کند؟ البته جواب دادن به این سوالات همواره آسان نیست. اگر در این شرایط قرار گرفته‌اید و احساس سردرگمی می‌کنید دریافت خدمات مشاوره پیش از ازدواج تا حد زیادی به شما یاری می‌رساند. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

دیدتان را به ازدواج عوض کنید

اگر بخاطر پول شیفته کسی شده‌اید، بهتر است یک قدم به عقب برگردید و به این سوال پاسخ دهید که “آیا ازدواج را به عنوان یک معامله و راهی برای پولدار شدن می‌بینید؟” اگر پاسخ‌تان به این سوال مثبت است، باید بگوییم معیار درستی انتخاب نکرده‌اید، چرا که پس از وارد شدن به چنین زندگی متوجه اهمیت سایر بخش‌های زندگی خواهید شد.

پیامدها و آثار ازدواج بخاطر پول

گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند خوشبختی را می‌توان با پول خرید. در نتیجه تصمیم به ازدواج با آدمی پولدار می‌گیرند تا بتوانند علاوه بر رفع نیازهای مالی سایر نیازهای خود را نیز از این طریق برآورده کنند.

این در حالی است که یک ازدواج موفق برای به ارمغان آوردن احساس رضایت از زندگی زناشویی به عوامل بسیار گوناگونی بستگی دارد. برای مثال وجود صمیمیت هیجانی و فکری، تعهد و وفاداری، داشتن سبک تربیتی مشابه، نزدیک بودن خصوصیات شخصیتی، وجود تفاهماتی در زمینه مسائل اعتقادی و فرهنگی از جمله مسائلی هستند که تاثیر بسزایی در آرامش زوجین می‌گذارند که هرگز با پول به دست نمی‌آیند.

اگر این فاکتورها در زندگی‌تان وجود نداشته باشد، پس از مدتی که به زندگی ثروتمندانه عادت کردید، در ارتباط با همسرتان احساس خلا می‌کنید و با چالش‌ها و تعارضات تازه‌ای آشنا می‌شوید. این مسئله باعث می‌شود که روز به روز از نظر عاطفی از شریک عاطفی خود فاصله بگیرید و نتوانید یک ارتباط موثر و ثمربخش را با یکدیگر تجربه نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

اینکه برای ازدواج اهمیت زیادی به پول بدهیم و این موضوع یکی از ملاک های مهم ما برای ازدواج باشد اشتباه است؟

اینکه ملاک های خود را برای ازدواج بشناسید نشان دهنده پختگی شخصیتی و خودآگاهی بالای شماست. در همین راستا معیار مالی نیز یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که باید در ازدواج در نظر بگیرید اما مشکل زمانی پدید می آید که شما سایر ملاک های خود برای ازدواج را نشناسید و به طور اغراق آمیزی تحت تاثیر پول و ثروت فرد مقابل باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره