سن مناسب طلاق برای کودکان

آیا می‌دانید بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان چه زمانی است؟ در نظر گرفتن تاثیرات جدایی بر فرزندان یکی از عوامل بسیار مهمی است که زن و شوهرها را برای طلاق گرفتن به تردید می اندازد و باعث می شود آن ها در زمینه تامل بیشتری به خرج دهند. تا جایی که برخی از والدین ترجیح می دهند با وجود مشکلات به خاطر فرزندان به زندگی خود ادامه دهند. این تصمیم تنها زمانی می تواند به نفع کودکان باشد که والدین بتوانند کیفیت ارتباطات خود را بهبود ببخشند و فرزند خود را از قرار گرفتن در یک محیط پرتنش جدا سازند. ما در ادامه در مورد بهترین و بدترین طلاق برای کودکان اطلاعات بیشتری را ارائه کرده ایم. برای یافتن سوالات خود در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید. برای اتخاذ اقدامات مناسب در این برهه مشاوره طلاق بگیرید.

بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان

بسیاری از پدر و مادرها در آستانه جدایی به تاثیرات طلاق بر فرزندان خود فکر می کنند. آن ها طبیعتا به دنبال راهی هستند تا فرزندشان از این موضوع کم‌ترین آسیب را ببیند. در این شرایط اغلب پدر و مادرها با این سوال مواجه می شوند که کودکان چه زمانی پذیرش بیشتری برای طلاق دارند و در مقابل چه زمانی بیش از همه ممکن است دچار تاثیرات روانی منفی شوند؟

روانشناسان بر اساس یک قاعده کلی بر این باورند که کودکان کم سن و سال‌تر به دلیل ظرفیت روانی پایین برای پردازش هیجانات منفی بیش از همه در معرض آسیب‌های طلاق قرار دارند. در واقع کودکان به خصوص در سال‌های پیش دبستانی به دلیل برخورداری از ویژگی خود مرکز بینی معمولا خودشان را مسبب جدایی پدر و مادر می‌بییند و همین مسئله باعث می‌شود که در معرض مشکلاتی نظیر احساس گناه مفرط و افسردگی قرار بگیرند.

همچنین نوجوانان نیز بیش از زمان‌های دیگر ممکن است تحت تاثیر جدایی والدین دچار آسیب‌های روانی شوند. چرا که در این برهه زمانی با چالش‌های زیادی در زمینه کسب هویت رو به رو هستند. طلاق پدر و مادر می‌تواند چالش‌های آن‌ها را به یک بحران تبدیل کرده و در نهایت منجر به تجربه تنش‌های روانی بسیار شود. در نتیجه اگر فرزند کوچکی دارید یا در زمان نوجوانی‌اش تصمیم به طلاق گرفته‌اید، باید بیش از هر زمانی جهت ایجاد آمادگی برای طلاق تلاش کنید و ترجیحا از یک روانشناس خانواده برای مدیریت بهتر اوضاع کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره خانواده کلیک کنید.

بهترین و بدترین سن طلاق برای کودکان | تاثیرات طلاق بر هر دوره سنی

طلاق در هر زمانی که اتفاق بیافتد به فرزندان آسیب می‌رساند. از همین رو از جانب متخصصان به عنوان یکی از عوامل استرس زا زندگی تعیین شده است. اگر قطعا تصمیم به طلاق دارید، با اطلاع از تاثیرات طلاق برفرزندتان می‌توانید اقدامات لازم برای به حداقل رساندن آسیب‌ها را نمایید. در ادامه به تاثیرات طلاق در هر دوره سنی اشاره کرده ایم.

بیشتر بخوانید : فرزندان طلاق

تاثیر طلاق بر نوزادان (تولد تا 2 سالگی)

شاید فکر کنید که فرزندتان در دوران نوزادی چیزی از تنش‌های پیرامونی درک نمی کند. این در حالی است که نتایج پژوهش‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهند. بر اساس تحقیقات علمی که روی رفتار نوزادان انجام شده پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که نوزادان به محیط‌های آرام و پر تنش به شیوه‌های مختلفی واکنش نشان می‌دهند و به عبارت دیگر تفاوت آن را درک می‌کنند.

بچه‌هایی که پدر و مادرشان در دوران نوزادی آن‌ها دائما با یکدیگر بحث می‌کنند و در آستانه جدایی قرار دارند، معمولا خلق و خوی دشوارتری از خود نشان می‌دهند. برای مثال آن‌ها اغلب خواب کمتری داشته، تحریک پذیرتر هستند، وابستگی بیشتری به مراقبین خود دارند و میزان گریه و بی قراری آن‌ها نیز به نسبت همسالان‌شان بیشتر است. این مسئله با ایجاد پاسخ‌های منفی در والدین زمینه ساز بروز یک چرخه معیوب می‌شود که می‌تواند به طور بلند مدت روحیه کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

تاثیر طلاق بر کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی یعنی آن‌هایی که بین 2 تا 6 سالگی هستند به عنوان آسیب پذیرترین گروه در برابر طلاق والدین در نظر گرفته می‌شوند. چرا که آن‌ها در این دوره فکر می‌کنند در مرکز دنیا هستند و تمام حوادث پیرامونی را در ارتباط با خود درک می‌کنند. در همین راستا اکثر کودکان پیش دبستانی خود را مسئول جدایی والدین می‌دانند و از این بابت دست خوش احساس گناه زیادی می‌شوند.

این مسئله می‌تواند زمینه بروز انواع اختلالات اضطرابی، افسردگی و سایر مشکلات روانشناختی را در آن‌ها ایجاد کند. کودکان در این سنین به دلیل ناتوانی در ابراز و پردازش هیجانات منفی تنش‌های خود را در قالب مشکلاتی نظیر کابوس‌های شبانه، شب ادراری، پرخاشگری و لجبازی نشان می‌دهند.

تاثیر طلاق بر کودکان دبستانی

کودکان دبستانی به خصوص تا سن 8سالگی هنوز در درک مفهوم طلاق مشکل دارند. آن‌ها نمی‌دانند که چرا پدر و مادر آن‌ها باید از هم جدا زندگی کنند و علت اختلافات چه چیزی می‌تواند باشد. از همین رو این کودکان معمولا پدر یا مادر خود را مقصر می‌دانند و به همین خاطر از بابت دوست داشتن او دچار احساسات دوگانه و منفی می‌شوند. در حقیقت کودکان دبستانی درگیر نوعی جبه بندی میان والدین می‌شوند و سردرگمی زیادی را در همین راستا تجربه می‌کنند. این سردرگمی‌ها در فرزندان پسر اغلب با برون ریزی، پرخاشگری و لجاجت نمایان می‌شود و در فرزندان دختر با انزوا و گوشه گیری خود را نشان می‌دهد.

تاثیر طلاق بر نوجوانان

دوران بلوغ و نوجوانی یکی از حساس‌ترین زمان‌ها برای طلاق والدین است. چرا که نوجوانان به خودی خود درگیر چالش‌هایی زیادی برای یافتن یک هویت یکپارچه هستند. در این میان طلاق پدر و مادر و تغییرات اجتناب ناپذیری که در پی آن اتفاق می‌افتد می‌تواند روند این هویت یابی را با مشکل مواجه کند. از همین رو بسیار اهمیت دارد که اگر در دوران نوجوانی فرزندتان تصمیم به طلاق گرفته‌اید از یک مشاور خانواده برای مدیریت بهتر اوضاع کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا ادامه دادن به زندگی مشترک به خاطر فرزندان کار درستی است؟

این کار زمانی می تواند برای فرزندتان مفید باشد که بتوانید روابط خود را با همسرتان بهبود ببخشید و فضایی آرام را در خانه ایجاد کنید. در غیر این صورت زندگی در محیط پرتنش نیز می تواند همانند طلاق به نوبه خود به روحیه فرزندان آسیب برساند.  

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره