تجربه اولین پریود

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

با رسیدن به سن بلوغ، بدن دختران دچار تغییرات هورمونی زیادی می‌شود و از مهم‌ترین این تغییرات می‌توان به اولین دوره پریود یا عادت ماهانه اشاره کرد. اولین تجربه پریود برای دختران با علائم جسمانی و روانی متعددی همراه می‌گردد. به طور مثال اولین قاعدگی باعث اضطراب شده و فرد خونریزی بسیار کم و لکه‌بینی را تجربه می‌کند. باید توجه داشت که تا دوسال بعد از اولین تجربه، معمولاً پریود نامنظم رخ می‌دهد. با این حال عوامل گوناگونی در تجربه زمان اولین پریودی نقش دارند اما آنچه که اهمیت دارد نوع رفتار مادر با فرزند دختر خود است. مادران باید بتوانند فضایی آرام و صمیمیانه فراهم کنند و اطلاعات کافی را در اختیار فرزند خود به شیوه‌های مختلفی قرار دهند. در ادامه بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

چرخه عادت ماهانه

سن بلوغ برای دختران سرشار از تغییرات بدنی و هورمونی است. برخی از این هورمون‌ها بدن را در یک چرخه ماهانه برای بارداری آماده می‌کند. در چنین شرایطی سطح هورمون استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد و منجر به ضخیم شدن دیوار رحم می‌شود که محیط رحم را برای کاشت تخمک آماده می‌کند. در نتیجه تخمک‌گذاری توسط تخمدان‌ها انجام می‌شود.

در این دوره تخمک به سمت لوله رحم حرکت می‌کند و اگر در این دوره اسپرم مرد با تخمک زنان لقاح نکند سطح هورمون کاهش می‌یابد و در نتیجه بارداری رخ نمی‌دهد، این مسئله باعث می‌شود تا دیواره رحم که با لایه‌هایی ضخیم شده بود ریزش پیدا کند و این ریزش منجر به خونریزی و خروج از واژن می‌شود. این فرایندی است که هر ماه به طور طبیعی برای دختران و زنان در صورت عدم لقاح اسپرم با تخمک از سنین بلوغ تا دوران یائسگی رخ می‌دهد.


بیشتر بخوانید : دستگاه تناسلی زنان

آشنایی با علائم اولین پریود

اولین پریود معمولا برای دختران اضطراب آور است زیرا دختر هیچ تجربه مشابه‌ای قبل از آن نداشته است. همچنین ولین تجربه پریود معمولا به نسبت سایر دفعات متفاوت می‌باشد. به طور میانگین دختران در سنین 11 تا 14 سالگی اولین پریود خود را تجربه می‌کنند. با این حال بسته به شرایط مختلف مانند بلوغ زودرس یا دیررس، سن پریود شدن می‌تواند در بازه 8 تا 16 سالگی هم قرار بگیرد.

خونریزی در اولین دوره پریود معمولاً بسیار کم و با لکه‌بینی همراه است. باید توجه داشت که تا دوسال بعد از اولین تجربه، معمولاً پریود نامنظم رخ می‌دهد، این مسئله نشان دهنده آن است که در این مدت ممکن است دختری چند ماه پریود نشود و یا میزان خونریزی طبیعی یا غیرطبیعی داشته باشد. عمدتاً پریود‌های نامنظم و نوسانات در این دوره نشان دهنده مشکل جدی نیست و یک فرایند طبیعی می‌باشد.

علاوه بر مسائلی مانند تغییرات هورمونی و خونریزی در دوران عادت ماهانه، دختر با اولین پریود تغییرات و نوسان‌های خلقی‌ را هم تجربه می‌کند. احساس غم، افسردگی و زودرنجی و تحریک‌پذیری در این دوره بسیار طبیعی است و نشان دهنده مشکل خاصی نیست چراکه بعد از چند روز دوباره به حالت قبل برمی‌گردد. از جمله علائم دیگر قبل از اولین قاعدگی می‌توان به رشد سینه‌ها، رشد موهای ناحیه تناسلی و ترشحات واژن اشاره کرد.

عوامل موثر بر زمان اولین پریود

به طور کلی اکثر دختران بین سنین 11 تا 14 سالگی برای اولین بار دچار پریود می‌شوند. عوامل مختلفی بر زمان اولین تجربه پریود تاثیر گذار است که در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

سابقه خانوادگی

تجربه پریود می‌تواند تحت تاثیر ویژگی‌های خانوادگی و وراثتی باشد. معمولا زمان پریود شدن دختر همانند مادرش است و این ویژگی را از او به ارث می‌برد. به عنوان مثال اگر مادری در سن 15 سالگی پریود را تجربه کرده باشد به احتمال زیاد دخترش هم در همان سن اولین تجربه پریود خود را بدست می‌آورد.

وزن

وزن می‌تواند بر روی تعادل هورمونی تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال کم زنی می‌تواند تعادل هورمونی را برهم زند و باعث تعویق افتادن پریود شود. معمولا اگر وزن فعلی بدن 10 درصد کمتر از وضعیت وزن مورد انتظار باشد می‌تواند مانع فعالیت مناسب جهت قاعدگی شود. همچنین افزایش وزن و چاقی هم می‌توان تجربه اولین پریود را به تاخیر بیاندازد. زمانی که تعادل هورمون‌ها و یا تعادل چربی‌ها برهم خورده باشد تجربه اولین قاعدگی دیرتر انجام می‌شود.

استرس

علاوه بر مسائل جسمانی، مسائل روانی مانند استرس هم می‌توانند اولین تجربه پریود را به تاخیر بیاندازند. علت استرس هرچه که باشد می‌تواند منجر به تاثیر بر پریود شود. این مسئله حتی می‌تواند در دوره‌های بعدی پریود هم تاثیرگذار باشد و فقط منحصر به اولین تجربه پریود نیست.

مصرف داروها

مصرف برخی از داروهای مختلف مانند داروهای ضد سرطان، تنظیم فشار خون، ضد آلرژی، داروهای ضد افسردگی و… می‌تواند منجر به برهم خوردن سطح هورمون‌ها و تاخیر پریود شود. به طور کلی یکی از عوارض ناشی از داروهای مختلف تاخیر در تجربه پریود است.

نحوه رفتار مادر با اولین تجربه پریود دختر

اگر اولین بار است که دچار پریود می‌شوید بهتر است این مسئله را با مادر خود درمیان بگذارید و با او صحبت کنید. به عنوان یک مادر اگر دختری دارید که از گفتگو و صحبت مستقیم در این باره خجالت می‌کشد می‌توانید کتاب یا سی‌دی‌های آموزشی مختلفی در اختیارش قرار دهید. مادران در هنگام اولین تجربه پریود دخترشان باید بتوانند فضایی آرام و صمیمیانه فراهم کنند و علائم و مسائل پیش آمده را برایشان توضیح دهند.

همچنین با توجه به شرایط دخترشان می‌توانند در تهیه موارد و لوازم مورد نیاز این دوره مانند پد نوار بهداشتی، تامپون، کاپ قاعدگی و… به دخترشان کمک کنند و باعث کاهش خجالت و شرم دخترشان بشوند. دختران قبل از اینکه اولین دوره پریود را تجربه کنند باید نحوه استفاده از پد بهداشتی را بدانند. برای یادگیری این منظور می‌توانند از مادرشان کمک بگیرند یا از آموزش‌های مرتبط با این مسئله در اینترنت و کتاب‌ها استفاده کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

آیا پس از اولین تجربه پریود امکان بارداری وجود دارد؟

در اکثر موارد امکان بارداری پس از اولین تجربه پریود وجود ندارد زیرا در دوره‌های اولیه معمولا پریود به صورت نامنظم رخ می‌دهد. برای مسئله بارداری آنچه بیشتر اهمیت دارد فعال بودن وضعیت هورمون‌ها است، یک دختر در صورت داشتن رابطه جنسی حتی بدون تجربه اولین پریود هم می‌تواند باردار شود به شرطی که هورمون‌های زنانه‌اش فعال شده باشند.

چگونه می‌توان درد ناشی از پریود را کاهش داد؟

درد در دوران پریودی یک واکنش طبیعی است در این دوران گرفتگی و انقباض در قسمت پایینی شکم وجود دارد. حتی برخی افراد ممکن است دچار سردرد و سرگیجه شوند. برای کاهش درد ناشی از پریود می‌توان از قرص‌های مسکن، درمان‌های روانشناختی و کیسه آب گرم استفاده کرد.

آیا همه افراد به طور منظم پریود می‌شوند؟

به طور کلی همه دختران و زنان پس از سن بلوغ پریود می‌شوند اما در سال‌های اولیه دوره پریود ممکن است کمی نامنظم باشد و این یک مسئله طبیعی است. عواملی نظیر استرس، اضطراب و بیماری‌های زنانه می‌تواند باعث بی‌نظمی پریود در سال‌های بعد زندگی باشند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره