تفاوت زن و مرد از نظر روانشناسان

تفاوت های زن و مرد را می‌توان از جنبه‌های مختلف –جسمی، روانی، جنسی، عاطفی- بررسی کرد. برخلاف باور پیشینان تفاوت‌ها موجب برتری مرد بر زن و یا بالعکس آن نیست. از منظر روانشناسان این تفاوت‎‌ها نقطه قوت ارتباط زن و مرد هستند. در واقع این دو جنس می‌توانند مکمل هم بوده و برای ایفای نقش‌های مختلف زندگی به یکدیگر یاری برسانند. جالب آن که نیازهای زن و مرد نیز در طی رابطه آن دو بهتر برآورده شده و هر دو قادرند جهت ارضای جسمی و روانی یکدیگر قدم بردارند. شما با شناخت تفاوت‌ها درک بهتری داشته و در حین رابطه می‌توانید تصمیمات و رفتار مناسب‌تری را پیش بگیرید. برای درک بهتر جنس مخالف می‌توانید مشاوره رابطه دختر و پسر دریافت کنید.

تفاوت ویژگی های زنان و مردان

متسفانه عموم مردم تفاوت های جسمی و روانی زن و مرد را محدود به باورها و دیدگاه‌های کلیشه‌ای می‌دانند که اغلب آن‌ها پایه و اساس علمی نداشته و ریشه در اندیشه‌های برتری طلبانه مردان و تضعیف زنان در جامعه دارد. هر چند دیدگاه‌های اشتباه موجب آسیب‌های جدی برای مردان نیز شده است، برای مثال مردان در طول تاریخ یاد گرفته‌اند که در مورد احساسات‌شان صحبت نکنند که موجب درون ریزی بیش از حد احساسات و شیوع افسردگی پنهان در مردان شده است. این دست افکار هیچ منبع استناد قابل اطمینان و موثقی نداشته و تنها باورهای نادرستی هستند که صرفا به دلیل ناآگاهی توده مردم همچنان به طور رایج بیان می‌شوند. خلقت هر مرد و زنی اساسا متفاوت از دیگری است و همین تفاوت بنیادی منجر به ظهور تفاوت‌های روانشناختی متعددی شده است. در ادامه با مطالعه دیدگاه روانشناسان، با خصایص روحی و روانی مختلف هر یک آشنا خواهیم شد.

قدرت ذهنی و حافظه

یکی از قابلیت‌های ذهنی که تفاوت آن در دو جنس مرد و زن به اثبات رسیده است، قدرت حافظه و به یاد سپردن اتفاقات و رویدادهای مختلف است. طبق بررسی‌ها زنان قادرند جزئیات بیشتر و دقیق‌تری از  حوادث و رویدادها را به خاطر بسپرند و به راحتی هر زمان که لازم باشد با جزئیات تمام آن را شرح دهند. اما بالعکس مردان تنها می‌توانند امور را به طور کلی‌تر و عمومی نگریسته و در ذهن خود نگاه دارند و زیاد به جزئیات توجهی ندارند. اگرمتاهل باشید یا در یک رابطه مستمر و پایدار باشید، این موضوع به وضوح برای شما قابل لمس و عینی خواهد بود. در نهایت حافظه کوتاه مدت در زنان قوی‌تر عمل کرده و در مقابل، مردان از حافظه بلند مدت بهتری نسبت به زنان برخوردارند.

بیشتر بخوانید : شناخت مردان

نحوه برقراری ارتباط با دیگران

اکثر مردان وقتی می‌خواهند با شخص جدیدی ارتباط برقرار کنند، عموما از جایگاه بالاتری به او نگریسته و خود را بهتر از جنبه‌های مختلف شخصیتی و آگاهی می‌پندارند. در صورتی که این فرد، شخص صمیمی یا آشنا با آن‌ها نباشد، اغلب سعی می‌کند با قاطعیت و تحکم بیشتری با او صحبت کرده و در حرف‌هایشان حس صغیر و پایین رتبه بودن را به شخص مقابل القا کنند؛ در حالی که زنان این گونه نیستند. وقتی که یک زن با شخصی ارتباط برقرار می‌کند، صمیمیت و همدلی بیشتری از خود بروز داده و سعی می‌کند که خود را هم تراز نشان دهد تا متکبر و خودخواه به نظر نیاید. آن چه زنان از ایجاد ارتباطات با سایرین به دنبال آن هستند، داشتن یک رابطه صمیمانه و آشنایی پایدار با افراد تازه در زندگی است.

تفاوت زن و مرد در قوه توجه و تمرکز

براساس مطالعات به اثبات رسیده، نحوه تمرکز در زنان و مردان با تفاوت هایی همراه است. زنان این توانایی را دارند که در یک لحظه بر روی چندین مسئله و مشکل تمرکز کرده و با هم به آن‌ها رسیدگی کنند و به راحتی هم از پس این کار بر بیایند؛ اما در مقابل مردان تنها توانایی تمرکز بر روی یک کار معین در زمانی خاص را دارند و تمام توجه و تمرکزشان را به آن کار اختصاص می‌دهند. به همین دلیل تمرکز زنان می‌تواند به راحتی مختل شده و به هم بخورد، اما عمق توجه و دقت مردان باعث می‌شود که به سختی حواس‌شان پرت شده و از موضوع اصلی منحرف شوند.

به طور مثال زنان می توانند در عین پختن غذا و تماشای برنامه مورد علاقه خود در تلویزیون، با تلفن هم صحبت کنند، کاری که انجام آن توسط مردان بسیار دشوار و دور از انتظار می‌باشد. به همین دلیل پژوهشگران ادعا می‌کنند که به سبب سطحی بودن تمرکز در زنان و دقت و توجه بالا در مردان، یاد گرفتن یک مهارت یا کار و درس برای مردان نسبتا راحت‌تر و سریع‌تر از زنان انجام می‌پذیرد.

میزان هوش و خلاقیت

تا دهه‌های اخیر تصور بر این بود که مردان در تمام زمینه‌ها نسبت به زنان هوش و درک بالاتری داشته و بنابراین می‌توانند در امور مختلف بهتر عمل کنند. اما مطالعات و پژوهش‌هایی که در سال‌های اخیر صورت گرفت به وضوح نشان دادند که میزان هوش زنان با فاصله اندکی از مردان بیشتر است. با این حال آن چه باعث بروز و شکوفایی هوش و خلاقیت و به کار گیری قابلیت‌های ذهنی به صورت عملی در هر کدام از جنس مرد و زن می‌شود، زمینه ها و شرایط محیطی موجود می‌باشد. در یک مطالعه بر روی بازیکنان شطرنج مجازی مشخص شد که وقتی زنان اطلاعی از جنسیت بازیکن مقابل ندارند، عملکردشان تفاوتی با بازیکنان مرد ندارد. اما در صورتی که می‌فهمیدند که بازیکن مقابل مرد هست، افت قابل ملاحظه در عملکردشان پیش می‌آمد.

بیشتر بخوانید : شناخت زنان

اهمیت شناخت تفاوت های زن و مرد

از آنجایی که تشکیل خانواده و تعامل زن و مرد رابطه‌ای انکارناپذیر است، این دو جنس باید با خصوصیات و ویژگی‌های یکدیگر آشنا باشند، باید تفاوت‌هایی که میان خودشان و جنس مخالف وجود دارد را بشناسند، اما این شناخت باید از دیدگاه روانشناسی و کاملا علمی باشد نه از دیدگاه عامه، شناختن تفاوت‌های زن و مرد می‌تواند زندگی بدون تنشی را برای دو طرف رقم بزند، مشاوره های قبل از ازدواج و شرکت در جلسات روانشناسی می‌تواند تمام تفاوت‌های واقعی میان زن و مرد را در اختیار شما قرار دهد. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

نمونه پژوهشی در مورد تفاوت های زن و مرد از دیدگاه روانشناسی

به دنبال تحقیقی که توسط علی حسین زاده در مورد تفاوت های زن و مرد و نقش و کارکرد آن انجام گرفت، چنین نتیجه‌ای به دست آمد که در میان زن و مرد تفاوت‌هایی وجود دارد که شناسایی آن‌ها در نقش و کارکرد هر یک تاثیر می‌گذارد. گاهی ممکن است یک ویژگی برای یکی مثبت و برای دیگری منفی باشد. ابعاد مختلف این تفاوت‌ها را می‌توان در زمینه مسائل فیزیکی، عاطفی، جنسی، طبیعی و فکری مطالعه کرد و تفاوت‌ها را شناسایی نمود.

آشنایی با تفاوت‌ها برای سازگاری، نشاط، سلامت و آرامش در زندگی بشری کارکردهایی دارد. این کارکردها را می‌توان در عشق و محبت اعضای خانواده نسبت به یکدیگر، فضای صمیمی حاکم بر زندگی زناشویی، قضاوت عادلانه افراد نسبت به خود و دیگران، تعادل در رفتار، شادی و نشاط جستجو کرد. حاصل این آشنایی، درک متقابل میان اعضای خانواده، انتظارات به جا و واقع بینانه، بهره‌مندی از آزادی قانونمند و حرکت تکاملی خانواده به سمت مقصدی اعلاست که برای همه اعضای خانواده قابل وصول است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه عشق و رابطه می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره