عوامل تحریک کننده افسردگی | مهم ترین عامل ایجاد افسردگی چیست؟

عوامل تحریک کننده افسردگی می‌توانند با توجه به شرایط و تصورات هر فردی متفاوت از دیگران باشند؛ بااین‌حال برخی عوامل نظیر احساس شکست و ناکامی یا از دست دادن عزیزان در بسیاری از افراد باعث بروز افسردگی می‌شوند. در میان عوامل تحریک‌کننده افسردگی شدت مشکل و همین‌طور مدت‌زمانی که فرد درگیر این موضوع می‌شود ازجمله مسائلی هستند که می‌توانند به روانشناسان در پیش‌بینی شدت افسردگی و همین‌طور احتمال بهبودی فرد کمک کنند. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

عوامل تحریک کننده افسردگی

عوامل تحریک‌کننده افسردگی یا دلایلی که باعث بروز این اختلال می‌شوند با توجه به شرایط و تصورات هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. به عبارتی می‌توان گفت آنچه باعث می‌شود به دنبال بروز یک اتفاق فرد دچار افسردگی شود، خود رخداد نیست؛ بلکه تعبیر و باور فرد از موقعیت است که می‌تواند باعث افسردگی در فرد شود. به همین خاطر گفته می‌شود عوامل تحریک‌کننده افسردگی به تعداد انسان‌های روی زمین متفاوت است، اما برخی شرایط با احتمال بیشتری فرد را درگیر افسردگی می‌کنند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سوگواری و از دست دادن عزیزان

همه ما اشخاصی را در زندگی داریم که برایمان ارزش بسیاری دارند و ارتباط داشتن با آن‌ها می‌تواند آرامش بسیاری برایمان ایجاد کند. از دست دادن این افراد به دلیل مرگ، طلاق، مهاجرت یا هر دلیل دیگری ازجمله مسائلی است که می‌تواند شرایط روحی فرد را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد و مشکلاتی را برای وی ایجاد نماید. از دست دادن عزیزان فرد را دچار سوگ می‌کند و درصورتی‌که او نتواند به‌خوبی با شرایط جدید سازگار شده و مراحل سوگ را پشت سر بگذارد احتمال بروز افسردگی افزایش پیدا می‌کند. 

2- شکست و ناکامی از عوامل تحریک کننده افسردگی

شکست خوردن در یک آزمون، کار یا حتی رابطه عاطفی موضوع تلخی است که هیچ‌یک از ما دوست نداریم با آن مواجه شویم. به همین خاطر روانشناسان شکست و نرسیدن به اهداف یا خواسته‌ها را یکی از مهم‌ترین عوامل تحریک‌کننده افسردگی می‌دانند و به میزانی که رسیدن به یک هدف خاص برای فرد اهمیت بیشتری داشته باشد، ناکامی در رسیدن به آن به احتمال بیشتری می‌تواند فرد را افسرده کرده و یا شدت بیشتری از این اختلال را در وی ایجاد کند. به همین خاطر بهتر است در شرایطی که با ناکامی مواجه می‌شوید برای پیشگیری از بروز افسردگی و مشکلات جدی‌تر آمادگی لازم را برای خود ایجاد کنید.

3- بیماری‌های جسمی

ابتلای فرد یا هر یک از نزدیکان به بیماری‌های جسمی به‌ویژه بیماری‌های مزمنی نظیر دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی ازجمله مسائلی هستند که استرس بسیاری ایجاد می‌کنند. مراقبت‌های لازم، تهیه دارو و همین‌طور هزینه‌هایی که مراقبت از این بیماران به همراه دارد، می‌تواند مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند و به همین خاطر روانشناسان سلامت ابتلا به بیماری‌های جسمی را یکی از مهم‌ترین عوامل تحریک‌کننده افسردگی می‌دانند.

4- تغییرات جدی در شرایط زندگی از عوامل تحریک کننده افسردگی

قدرت سازگاری با شرایط زندگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که فرد را از ابتلا به بیماری‌های روحی در امان نگه می‌دارد. به‌طورکلی سازگاری به این معناست که فرد بتواند خود را با شرایط جدید زندگی وفق داده و کمترین دشواری را در توانایی فعالیت‌های خود ایجاد کند. اهمیت قدرت سازگاری در شرایطی که فرد تغییرات جدی در زندگی تجربه می‌کند بیش از قبل نمایان خواهد شد. برای مثال بحران‌های مالی، طلاق یا حتی اتفاقات مثبتی مثل تولد فرزند یا مهاجرت ازجمله موضوعاتی هستند که نیاز به توانایی بالایی برای سازگار شدن با شرایط جدید دارند و به میزانی که شما انعطاف‌پذیری کمتری در مقابل این تغییرات داشته باشید احتمال بروز بیماری‌های روحی و ازجمله افسردگی افزایش پیدا می‌کند.

5- شرایط نامساعد خانوادگی و اجتماعی

تحقیقات سارافینو در سال 2017 میلادی نشان داد یکی از مهم‌ترین عواملی که از فرد در مقابل ابتلا به افسردگی محافظت می‌کند ،برخورداری از یک سیستم حمایتی مناسب در اطراف وی است. در این بررسی مشخص شد افرادی که باور دارند اطرافیان آن‌ها را دوست دارند و در مواقع سختی می‌توانند روی کمک دیگران حساب کنند از سلامت روان بالاتری برخوردار هستند. به همین نسبت احساس تنهایی یا نداشتن روابط اجتماعی مناسب می‌تواند ریسک ابتلای فرد به افسردگی را افزایش دهد. افرادی که احساس می‌کنند دیگران حرف‌هایشان را نمی‌فهمند یا در شرایط سخت نمی‌توانند روی کمک دیگران حسابی باز کنند در صورت بروز بحران با احتمال بیشتری دچار افسردگی خواهند شد.

6- مشکلات روحی و شخصیتی از عوامل تحریک کننده افسردگی

در میان عوامل تحریک‌کننده افسردگی می‌بایست برای مشکلات شخصیتی و روحی نقش ویژه‌ای در نظر بگیریم. مشکلاتی از قبیل اعتمادبه‌نفس پایین، حساسیت بیش‌ازحد به دوست‌داشتنی بودن، اختلالات شخصیتی مانند شخصیت وابسته و همین‌طور مشکلات روانی جدی همچون اسکیزوفرنی که باعث کاهش ارتباطات فرد می‌شوند؛ ازجمله مسائلی هستند که می‌توانند باعث بروز افسردگی در فرد شوند. به همین خاطر بهتر است همه ما برای اطمینان از سلامت روان خود یا از بین بردن عوامل زمینه‌ای مثل ضعف در اعتمادبه‌نفس از یک روانشناس کمک بگیریم.

7- باورها، نگرش‌ها و تصورات

همان‌طور که گفته شد آنچه باعث افسردگی می‌شود یک رویداد نیست، بلکه معنا و تفسیری است که ما برای آن رویداد در نظر می‌گیریم. به همین خاطر است که شکست می‌تواند برخی افراد را درگیر افسردگی کرده و برای برخی دیگر تبدیل به انگیزه‌ای برای پیشرفت و پیروزی شود. درنتیجه شاید بتوان طرز فکر هر فرد را مهم‌ترین عامل تحریک‌کننده افسردگی نامید. افرادی که معمولاً موفقیت‌های خود را به عوامل بیرونی یا شانس و شکست‌هایشان را به ناتوانی‌های خود نسبت می‌دهند، ناتوانی در یک زمینه را به معنای بی‌ارزش و ناتوان بودن در تمامی زمینه‌ها می‌دانند و همین‌طور احساس می‌کنند مشکلات برای آن‌ها هرگز حل نخواهد شد و بیش از دیگران در مقابل افسردگی آسیب‌پذیر هستند.

8- اعتیاد یا بزهکاری از عوامل تحریک کننده افسردگی

ابتلا به اعتیاد یا هرگونه بزهکاری ازجمله مسائلی است که احتمال بروز افسردگی را در فرد افزایش می‌دهد. صرف‌نظر از اینکه گاهی اوقات خود افسردگی، دلیل میل به مصرف مخدرها یا ارتکاب بزهکاری است، این رفتارها دایره اجتماعی فرد را محدود کرده و همین‌طور با ایجاد درگیری‌های قانونی برای فرد باعث افزایش احتمال ابتلا به افسردگی یا سایر بیماری‌های روحی در فرد می‌شوند. علاوه بر این مبتلایان به اعتیاد معمولاً در تلاش‌های خود برای ترک مخدر شکست می‌خورند و این شکست‌ها باعث می‌شود تا تصور این افراد راجع به خودشان بسیارمنفی شده و از این طریق باعث بروز افسردگی در وی می‌شوند.

9- سبک زندگی ناسالم

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث بروز افسردگی می‌شود داشتن عادات ناسالم در جریان زندگی است. فعالیت در مشاغلی که با استرس بسیاری همراه است، بی‌توجهی به داشتن اوقات فراغت یا الگوی خواب و خوراک نامنظم در کنار بی‌توجهی به ورزش و فعالیت جسمی ازجمله مسائلی است که می‌تواند فرد را در مقابل افسردگی آسیب‌پذیر نماید.

10- تفاوت داشتن با دیگران

تفاوت داشتن با دیگران به هر دلیلی نظیر ابتلا به معلولیت‌ها ازجمله مسائلی است که می‌تواند فرد را در معرض افسردگی قرار دهد. احساس متفاوت بودن با دیگران یا غیرعادی بودن در کنار محدودیت‌هایی که برای برقراری ارتباط برای فرد ایجاد می‌شود و همین‌طور شکل‌گیری این احساس که دیگران قدرت درک احساسات و شرایط فرد را ندارند می‌تواند دلیلی برای شروع افسردگی در فرد باشد.

جلوگیری از شروع افسردگی

هنگامی‌که با عوامل تحریک‌کننده افسردگی آشنا می‌شویم، به این نتیجه می‌رسیم که بهترین راه برای پیشگیری از ابتلای افسردگی این است که خود را از این عوامل آسیب‌زا دور نگه داریم و در صورت مواجهه با آن‌ها برای کاهش میزان اثرگذاری‌شان تلاش کنیم. انتخاب یک سبک زندگی سالم و منظم، ایجاد روابط اجتماعی مطلوب، انتخاب هدف و تلاش برای رسیدن به آن و همچنین کمک گرفتن از روانشناسان ازجمله مسائلی هستند که برای کاهش احتمال افسردگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای آشنایی با بهترین و سریع ترین روش های درمان افسردگی کلیک کنید.

هنگامی‌که نشانه‌های افسردگی را در خود می‌بینید و یا با هر یک از عوامل آسیب‌رسان مثل شکست عشقی، بیماری، بحران‌ها و یا سوگ در زندگی مواجه می‌شوید می‌توانید با کمک گرفتن از مشاورین روانشناسی توانایی‌های خود را برای مبارزه با این بیماری افزایش دهید. برای آشنایی با علائم افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

مهم‌ترین عامل ایجاد افسردگی چیست؟

افسردگی در هر فرد با توجه به شرایط زندگی، ظرفیت روحی و همین‌طور طرز فکر وی تحت تأثیر مسائل مختلفی قرار دارد. بااین‌حال از دست دادن عزیزان، شکست و ناکامی، بحران‌های جدی و بیماری ازجمله مسائلی هستند که می‌توانند باعث بروز افسردگی در فرد شوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره