حس مالکیت در روابط | راه های غلبه بر حس مالکیت

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

حس مالکیت در روابط عاطفی یکی از مسائلی است که می‌تواند تنش‌های زیادی را میان زوجین ایجاد کند. ممکن است فردی که حس مالکیت زیادی از خود نشان می‌دهد، بگوید این مسئله از عشق زیاد نشات می‌گیرد. با این حال بسیاری از افراد از مواجهه با این موضوع رنج می‌کشند و در جلسات مشاوره اعلام می‌کنند که‌حسادت مفرط همسر یا شریک عاطفی‌شان باعث می‌شود تا حد زیادی تحت فشار قرار بگیرند. اگر در رابطه‌ای هستید که حس مالکیت موجب آزار شما شده است، بهتر است برای یافتن یک راه حل در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه حس مالکیت در روابط می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

حس مالکیت در روابط | چه زمانی حسادت آسیب زا می شود؟

این مسئله طبیعی است که وقتی در رابطه عاطفی قرار می‌گیریم، دلمان می‌خواهد طرف مقابل به ما تعهد داشته باشد و از حضور یک شخص سوم آزار دیده و نگران می‌شیم. این مسئله کمک می‌کند تا بتوانیم تمرکز بیشتری روی ارتباط خود داشته باشیم و برای بهبود آن تلاش کنیم.

در نتیجه می‌توان گفت حس مالکیت می‌تواند در برخی موارد امری طبیعی و نرمال باشد. اما اگر این مسئله شدید شود و خود به موضوع تنش میان دو نفر تبدیل شود، به رابطه عاطفی آسیب رسانده و پایه‌های آن را سست می‌کند. در ادامه به ویژگی‌های‌حسادت نرمال و آسیب‌زا در رابطه عاطفی اشاره کرده‌ایم.

برای آشنایی با حدود رابطه در دوستی دختر و پسر کلیک کنید.

حسادت نرمال در رابطه عاطفی

وقتی‌حسادت در رابطه عاطفی به طور بسیار ملایم یا گهگاهی بروز پیدا می‌کند نشان می‌دهد که زوجین قصد ندارند یکدیگر را تحت فشار قرار دهند. در این شرایط‌حسادت باعث می‌شود زوجین قدر یکدیگر را بدانند و تلاش آگاهانه‌ای داشته باشند تا مطمئن شوند همسرشان احساس ارزشمندی می‌کند.

همچنین این نوع ازحسادت یا حس مالکیت احساسات دو طرف را تقویت کرده و منجر به افزایش عشق و علاقه میان دو طرف می‌شود. در واقع‌حسادت خفیف و قابل کنترل می‌تواند به عنوان یک نیروی مثبت در ازدواج یا رابطه بلند مدت در نظر گرفته شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در یک رابطه سالم‌حسادت از تمایل فرد جهت مراقبت از شریک عاطفی خود نشات می‌گیرد. در نتیجه افراد سعی نمی‌کنند با احساسات خود دیگری را بیازارند، بلکه تلاش می‌کنند به طور منطقی نگرانی‌هایشان را با یکدیگر در میان گذاشته و با یک گفتگوی موثر رابطه خود را به سمت جلو هدایت کنند.

حسادت آسیب زا و غیر نرمال در روابط عاطفی

با وجود تمام چیزهای مثبتی که در مورد حس مالکیت در رابطه عاطفی گفته شد، اگر این حس به طور غیرمنطقی و شدید ابراز شود؛ داستان کاملا فرق می‌کند. چراکه این رفتار می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک رابطه آزارگرانه و آسیب‌زا باشد. اگرچه افرادی که حسادت زیادی می‌ورزند، خود نیز از احساس ناامنی رنج می‌برند‌، اما در عین حال آسیب‌های متعددی را به طرف مقابل خود نیز وارد می‌کنند.

از جمله این آسیب‌ها می‌توان به زورگویی، پرخاشگری کلامی و اعمال خشونت فیزیکی اشاره کرد. این موارد اغلب با هدف به دست آوردن کنترل بیشتر بر فرد مقابل انجام می‌شوند. به طور کلی ویژگی‌های‌حسادت غیرنرمال موارد زیر را در برمی‌گیرد:

  • داشتن بدبینی مفرط (پارانویید) در مورد اینکه شریک عاطفی چه احساساتی دارد و هر لحظه در حال انجام چه کاری است.
  • بروز احساس ناامنی مفرط و ترس غیرمعقول از خود در رابطه
  • پرس و جو کردن دائمی در مورد اینکه فرد مقابل در طول روز به کجا می‌رود.
  • اتهام زنی و داستان سرایی بی‌اساس در مورد رفتارهای خیانت آمیز در همسر
  • تعقیب کردن فرد برای اطمینان یافتن از اینکه او کجا می‌رود
  • گرفتن آزادی فرد مقابل در زمینه دیدن دوستان یا برخی اعضای خانواده
  • چک کردن گوشی و بررسی پیام‌های فرد مقابل
  • تماس گرفتن بیش از حد به شریک‌تان زمانی که در کنار شما نیست
بیشتر بخوانید : رابطه ناسالم

علت حس مالکیت چیست 

ریشه اصلی این احساس چیزی جز ترس دورنی نیست. اگر می بینید که فردی رفتارهای کنترل گرانه و سوءظن آمیز دارد. به احتمال زیاد ترس از طرد شدن دارد. همین ترس سبب می شود تا رابطه او با شما دچار تاثیرات بسیار زیادی شود. 

احساس پوچی و جالی خالی در دورن فرد سبب می شود تا او رفتار های کنترل گرانه از خود نشان دهد. 

احساس خود کم بینی از دیگر عواملی است که سبب احساس‌حسادت و افکارهای از دست دادن در فرد می شود. در چنین شرایطی بهتر است از مقایسه کردن و بی توجه به چنین فردی باید خودداری کنید. 

حتما درباره روانشناسی عشق بخوانید.

روش های کنار آمدن با حس مالکیت در رابطه

اگر در رابطه با همسرتان حس مالکیت زیادی وجود دارد بهتر است قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج گردد، به آن رسیدگی کنید. روش‌های سالمی وجود دارند که به شما و شریک زندگی‌تان کمک می‌کنند تا این احساسات را به شیوه‌ای درست مدیریت نمایید.

1- این موضوع را دریابید که حسادت همیشه آسیب زا نیست

قدم اول این است که بتوانید ویژگی‌های‌حسادت سالم را از حسادت‌آسیب زا تشخیص دهید. این مسئله را در نظر بگیرید که واقعا ممکن است افراد یا موقعیت‌هایی وجود داشته باشند که رابطه شما را تهدید نمایند. برای مثال زمانی که یک همکار از جنس مخالف بیش از حد به شما یا همسرتان نزدیک می‌شود یا زمانی که شغل‌تان ایجاب می کند بیش از حد سفر کنید، بروز مقداری‌حسادت در رابطه امری طبیعی است و نباید به خاطر آن خود یا همسرتان را سرزنش نمایید.

نکته مهم اینجاست که در چنین شرایطی برای یکدیگر وقت گذاشته، با یکدیگر به شیوه‌ای موثر گفتگو کنید و نگرانی‌های‌تان را در میان بگذارید. در نهایت باید بتوانید در مورد مرزهای زندگی خود به یک توافق مشترک دست یابید تا نگرانی‌ها در هر دو طرف فروکش کند.

2- ریشه حس مالکیت را دریابید

وقتی حسادت به طور مکرر در رابطه شما اتفاق می‌افتد سعی کنید به این سوال پاسخ دهید که دلیل آن چیست؟ آیا در رابطه‌تان سابقه‌ای از بی اعتمادی یا خیانت وجود دارد؟ آیا این مسئله از احساس ناامنی در فرد مقابل نشات می‌گیرد یا اینکه او شیوه صحیح ابراز عشق و علاقه را نیاموخته است؟ البته در نظر داشته باشید که پاسخگویی به این سوالات همواره آسان نیست. مراجعه به یک روانشناس متخصص در حیطه زوج درمانی می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه به شما کمک نماید. اگر به درستی علت‌حسادت را دریابید بهتر می‌توانید برای رفع آن کاری انجام دهید.

3- برای جلب اعتماد یکدیگر تلاش کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از بروزحسادت ایجاد جوی توام با اعتماد و اطمینان خاطر است. این امر زمانی به دست می‌آید که هر دو طرف برای جلب اعتماد یکدیگر تلاش کنند. در نظر داشته باشید که افراد قابل اعتماد صادق هستند، در مورد قرارهای خود با دیگران به همسرشان دروغ نمی‌گویند و زمانی که زندگی مشترک را آغاز می‌کنند به آن متعهد مانده و خیانت نمی‌کنند. رعایت همه این نکات تا حد زیادی حساسیت‌های طرف مقابل را فرو نشانده و حسادت‌های بی جای او را از بین می‌برد.

4- دلبستگی سالمی را میان خود ایجاد نمایید

ازدواج تنها به معنای داشتن رابطه جنسی و گذراندن اوقات زیر یک سقف مشترک نیست. شما باید بتوانید ارتباط سالمی با یکدیگر برقرار نمایید و دلبستگی ایمنی را پرورش دهید. در همین راستا باید بتوانید محبت خود را به یکدیگر ابراز کنید، زمان‌های خاصی را برای بودن با هم در نظر بگیرید و به انجام فعالیت‌های مشترکی بپردازید. به این نکته توجه داشته باشید که وقتی پیوند میان زوجین سست شود بروز نگرانی، حس مالکیت شدید نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود.

5- حسادت بیمارگون را بشناسید

حس مالکیت مفرط می‌تواند نشانگر نوعی مشکل روانشناختی در فرد مقابل باشد که در رابطه به شما نیز آسیب می‌زند. از همین رو لازم است نشانه‌های‌حسادت آسیب زا را شناخته و در صورت مواجهه با آن از یک متخصص در حوزه سلامت روان نظیر روانشناس بالینی کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره رابطه دختر و پسر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه حس مالکیت در روابط می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

آیا بدبینی و حسادت زیاد می تواند نشانه ای از یک اختلال رون شناختی باشد؟

بله، در شرایطی که بدبینی و حسادت شدید و غیر منطقی است و با موقعیت تناسب ندارد ممکن است فرد به یک مشکل روانشناختی نظیر اختلال شخصیت پارانویید مبتلا باشد. برای تشخیص دقیق در این زمینه لزم است که با یک روانشناس مشورت نمایید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره