رابطه بی سرانجام | آشنایی های اشتباهی که سرانجام ندارد

اطلاع از نشانه های رابطه بی سرانجام برای هر کسی لازم ضروری است. در هر سن و سالی که باشید باید بتوانید روابط‌تان را سبک و سنگین کنید. در بسیاری از مواقع افراد در روابط عاشقانه‌ای درگیر می‌شوند که هیچ سودی ندارد و طرفین در نهایت نمی‌توانند به نتیجه دلخواه خود برسند. همچنین با ارزیابی رابطه‌تان به موقع می‌توانید زمان و انرژی‌تان را حفظ کرده و از بلاتکلیفی نجات پیدا کنید. معمولا کسانی که اصرار به درست بودن این گونه روابط دارند زمان بیشتری را صرف آن می‌کنند و بیشتر خود را در معرض آسیب قرار می‌دهند. برای جلوگیری از این موضوع مشاوره رابطه دختر و پسر دریافت کنید و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نشانه های رابطه بی سرانجام | چگونه روابط بی سرانجام را بشناسیم؟

چگونه می‌توان تشخیص داد که در یک رابطه عاطفی سالم قرار گرفته‌ایم و رابطه ما از نوع دوستی‌های اشتباه نیست؟ این سوالی است که بسیاری از زوج‌های جوان در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مطرح می‌کنند. برای پاسخ به این سوال در ادامه به 5 نشانه اصلی روابط بی سرانجام اشاره کرده‌ایم.

1- ضعف در تصمیم گیری

ضعف در تصمیم گیری یک یا هردو طرف از جمله بارزترین ویژگی‌هایی است که می‌تواند رابطه عاطفی را به دوستی بی سرانجام تبدیل نماید. افرادی که دچار این مشکل هستند اغلب علاوه بر ازدواج در حوزه‌های دیگر زندگی نیز نمی‌توانند تصیمات قاطعانه‌ای اتخاذ کنند و همواره در حالتی از بلاتکلیفی و سردرگمی به سر می‌برند. اگر دچار این مشکلید از یک روانشناس کمک‌گرفته و با شرکت در جلسات مشاوره و مهارت آموزی می‌توانید تا حد بسیاری وضعیت را بهبود دهید.

2- رابطه بی سرانجام و عدم مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که برای ارزیابی آمادگی فرد برای ازدواج حتما در نظر گرفته می‌شود. مسئولیت پذیری به طور مستقیم با سن در ارتباط نیست. یعنی لزوما با گذشت زمان و بالا رفتن سن، مسئولیت‌پذیری شکل نمی‌گیرد؛ بلکه این امر نیازمند تمرین است. در واقع نحوه برخورد و روش تربیتی والدین با فرد از دوران کودکی در پرورش این ویژگی دخیل است، پس برای تغییر و یا ایجاد این ویژگی باید تلاش زیادی بکنید.

در نظر داشته باشید که یک فرد هرچقدر که از نظر عاطفی بتواند شما را حمایت کند تا زمانی که مسئولیت زندگی و رفتارهای خود را نپذیرد، نمی‌توان اطمینان یافت که برای ازدواج و ساخت رابطه پایدار آمادگی دارد.

برای جلوگیری از بازی به احساسات کلیک کنید.

3- نداشتن تعهد

نظریه پردازی به نام استرنبرگ در تئوری خود 3 ویژگی پایه را برای عشق سالم معرفی کرده است که شامل تعهد، صمیمیت و شهوت می‌شود. از نظر استرنبرگ عشق واقعی تنها زمانی پدید می‌آیدکه افراد بتوانند هر 3 این مولفه‌ها را در درون خود پرورش دهند.

در حقیقت بنای رابطه عاطفی بدون هر یک از این‌ها سست شده و در نتیجه احتمال فروپاشی آن بیشتر خواهد شد. از میان این 3 ویژگی نبود تعهد بیش از همه با بی سرانجام ماندن رابطه در ارتباط است. چرا که تعهد به معنای احترام گذاشتن به عقاید و پایبند ماندن به پیوند ایجاد شده است. افرادی که نتوانسته‌اند این روحیه را در خود ایجاد کنند، حتی با وجود صمیمی بودن و داشتن میل جنسی نسبت به شریک خود بازهم ممکن است او را ترک کرده و نتوانند رابطه خود را با او به سرانجام برسانند.

بیشتر بخوانید : دوستی دختر و پسر

4- رابطه بی سرانجام و در نظر نگرفتن خانواده ها

برخی از زوج‌های جوان در رابطه عاطفی تنها خود و طرف مقابل را در نظر می‌گیرند و اصلا به ویژگی‌های خانوادگی توجه نمی‌کنند. این افراد بر این باورند که هرکس از خانواده‌اش جداست و آن‌ها نمی‌خواهند با خانواده یکدیگر زندگی کنند. این در حالی است که تربیت خانوادگی و کیفیت روابط میان اعضای خانواده یک فرد نقش بسزایی در روحیه و شخصیت او ایفا می‌کند.

همچنین پس از ازدواج همه مجبور می‌شوند با خانواده همسر خود نیز ارتباط بگیرند. اگر تفاوت میان شما و خانواده همسرتان زیاد باشد و شما این مسئله را در نظر نگیرید این احتمال وجود دارد که در نهایت از ازدواج‌تان پشیمان شده و رابطه تان به بن بست بخورد.

5- ناتوانی در پذیرش تفاوت ها در رابطه اشتباه

برخی فکر می‌کنند که یک زوج خوشبخت، زن و مردی هستند که از همه نظر به هم شبیه بوده و در اصطلاح تفاهم بسیار زیادی با یکدیگر دارند، اما آنچه بیش از تفاهم در خوشبختی زوجین و تداوم رابطه آن‌ها تاثیر می‌گذارد داشتن درک متقابل از تفاوت هاست.

شما در رابطه عاطفی باید یاد بگیرید که دائما به دنبال تغییر دادن شخصیت طرف مقابل نباشید. در واقع باید روحیه همدلی خود را بالا برده و از زاویه چشم یکدیگر به قضایا نگاه کنید. زوجینی که درک متقابل چندانی ندارند و یکدیگر را نمی‌پذیرند دیر یا زود دچار تعارض‌های شدیدی می‌شوند و در نتیجه بیشتر ممکن است که رابطه بی سرانجامی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید : مرور رابطه با چند سوال

6- هرگز درباره ازدواج صحبت جدی نمی کند

شما به راحتی می‌توانیدمتوجه بی تفاوتی شریک عاطفی تان نسبت به ازدواج بشوید. در رابطه های بی سرانجام طرف مقابلتان هرگز حرفی درباره ازدواج نمی‌زند. برنامه ها و آینده زندگی او به ازدواج ارتباطی پیدا نمی کند. شاید در گفتارش درباره ازدواج نظر مثبتی داشته باشد. اما هیچ قدم موثری در رسیدن‌به آن بر نمی‌دارد.

7- او را به خاطر خودش نمی خواهید

 ثروت برای همه ما آدم‌ها آسایش و راحتی به همراه دارد. اما هرگز پول را نمی‌توان‌تنها عامل خوشبختی دانست. پس کسانی که به خاطر داشته های یکدیگر در رابطه هستند، باید بدانند که این یک رابطه بی سرانجام است. و دیر یا زود شما یا شریک عاطفی تان (شاید همسرتان) از این رابطه ناامید خواهید شد.

8- او برتر از شماست

یکی از سمی‌ترین باورها، اعتقاد به برتری طرف مقابلتان است. حتی اگر این موضوع حقیقت هم داشته باشد، باید در انتظار یک رابطه بی سرانجام باشید. برتری ظاهری، مالی، تحصیلی، فرهنگی و… شما را تبدیل به فردی سرخورده در رابطه خواهد کرد.

9- ترحم و دلسوزی به یکدیگر بدون عشق

شاید باورتان‌نشود اما برخی افراد به خاطر دلسوزی و ترحم در یک رابطه می‌مانند. حتی شما نیز شاید در چنین رابطه‌ای باشید. رابطه های بی سرانجام که بر پایه ترحم بنا شده‌اند در طولانی مدت هر دو طرف را دچار آسیب خواهند کرد. عشق لازمه هر رابطه‌ای است. شما راه های دیگری برای کمک به طرف مقابلتان نیز دارید.

10- رابطه بی سرانجام ناشی از عشق یک طرفه

در چنین رابطه ای شما چه عاشق باشید؛ چه معشوق در نهایت سرخورده خواهید شد. ادامه این رابطه برای هر دو نفر آزاردهنده خواهد بود. عشق یک طرفه حتما یکی از شما را از پای درخواهد آورد. پس صرفا وابستگی به این رابطه حتما شما را دچار دردسر خواهد کرد.

راه های پایان دادن به رابطه بی سرانجام

حال که متوجه‌شده‌اید این رابطه آرامش برایتان ندارد، پس وقت جدایی رسیده است. برای خارج شدن از این رابطه بی سرانجام بهتراست پیش از هر چیز با خودتان تصمیم قطعی بگیرید. حال باید بدانید که اینکار آسان نیست. شما خودتان یک سر این ماجراهستید، پس حتما از بابت این جدایی دچار درد جدایی می‌شوید. از این رو حتما برای انجام این کار با متخصصین روانشناسی مشورت نمایید.

سخن آخر

آنچه در طول متن گفته شد شرح مختصری از بارزترین نشانه های یک رابطه عاطفی بی سرانجام بود. آگاهی از این نشانه‌ها برای پیشگیری از درگیر شدن در روابط اشتباه لازم اما کافی نیست. در صورتی که در رابطه نشانه‌های بالا را نمی‌بینید، مقاله ترغیب پسر به ازدواج را مطالعه نمایید. اگر در رابطه با شریک احساسی خود نوعی بلاتکلیفی را تجربه می‌کنید و در مورد اینکه رابطه‌تان به سرانجام می‌رسد یا نه شک دارید، بهتر است به یک روانشناس در حیطه زوج و خانواده مراجعه کنید.

روانشناس با برگزاری جلسات مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شناخت بهتری در مورد خود و یکدیگر دست یابید و با آگاهی بالاتر آینده رابطه خود را حدس بزنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رابطه بی سرانجام می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

چرا برخی مردان با وجود عشق و علاقه به طرف مقابل در مورد ازدواج تردید دارند و برای آن پیشقدم نمی شوند؟

ترس از ازدواج می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. وجود مشکلات مالی، نگرانی درمورد آینده، ضعف در تصمیم گیری، سبک زندگی راحت طلبانه و عدم مسئولیت پذیری از جمله موانعی هستند که نمی گذارند مردان برای ازدواج پا پیش بگذارند.

پیامدهای رابطه بی سرانجام چیست؟

روابطی که بدون هدف و سرانجام شکل می گیرند ممکن است در مسیرهای مختلفی قرار بگیرند. اما نهایتا دختر و پسر دچار اسیب های روانی زیادی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره