افسردگی زنان خانه دار | علائم و راه درمان سندرم افسردگی زنان خانه دار

افسردگی زنان خانه دار یکی از معضلاتی است که تمام اعضای خانواده را درگیر خود می‌کند. مسئولیت‌های سنگین خانه، نداشتن زمان کافی برای توجه به خود، از بین رفتن استقلال، محدود شدن توانایی پیشرفت ازجمله دلایلی است که باعث افسردگی در زنان خانه‌دار می‌شود. بااین‌حال با توجه به نقش زنان در مدیریت امور خانه و تاثیرشان بر همسر و فرزندان، باید توجه ویژه‌ای به مشکلات شناختی و روحی آن‌ها داشت. بنابراین اگر متوجه تغییراتی در عادات  و رفتار خودتان یا عزیزتان در چند وقت اخیر شده‌اید، حتما برای درمان و دریافت راهکار از متخصصین کمک بگیرید. می‌توانید به صورت تلفنی نیز مشاوره افسردگی دریافت نمایید.

افسردگی زنان خانه دار

اگرچه خانه‌داری به‌خودی‌خود نمی‌تواند دلیلی برای افسردگی باشد، بااین‌حال نوع نگاه و رفتار فرد می‌تواند این موضوع را به عامل خطری برای ابتلا به افسردگی تبدیل نماید. علاوه بر اینکه زنان به‌طورکلی در ابتلا به افسردگی آسیب‌پذیرتر از مردان هستند، خانه‌داری برای برخی از آن‌ها تبدیل به دلیلی برای توقف انگیزه فعالیت و پیشرفت می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افسردگی فرد شود.

احساس غم و ناراحتی، بی‌انگیزه بودن برای رسیدگی به فعالیت‌های داخل خانه، تنهایی و گوشه‌نشینی و همین‌طور بدرفتاری با فرزندان یا همسر همگی می‌توانند از نشانه‌های ابتلا به افسردگی در زنان خانه‌دار باشند. درصورتی‌که شما یا هریک از اطرافیان‌تان درگیر این مشکلات شده بهتر است از یک روانشناس برای تغییر اوضاع کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی در زنان کلیک کنید.

دلایل ایجاد افسردگی زنان خانه دار

همان‌طور که گفته شد خانه‌داری به‌تنهایی نمی‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به افسردگی باشد، اما همراه شدن آن با برخی موضوعات می‌تواند آن را به عامل خطری برای افسردگی تبدیل نماید. از مهم‌ترین دلایل ایجاد افسردگی در زنان خانه‌دار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. برای آشنایی با سایر انواع افسردگی کلیک کنید.

بی‌توجهی به خود

یکی از رایج‌ترین مشکلات زنان خانه‌دار این است که آن‌ها به‌تدریج خود را فراموش می‌کنند و در رسیدگی به امور خانه و تربیت فرزندان غرق می‌شوند. این موضوع باعث خواهد شد زمان کمتری را به خود و فعالیت‌هایی برای تفریح اختصاص دهند. یکی از تأثیرات این سبک از زندگی در درازمدت ابتلای فرد به افسردگی است.

از بین رفتن استقلال

خانه‌داری در اکثر مواقع به این معناست که فرد کار و درآمد مستقلی برای خود ندارد و این به معنای وابستگی مالی به دیگران است. با توجه به تأثیری که استقلال مالی و همین‌طور داشتن شغل و درآمد شخصی در اعتمادبه‌نفس و استقلال فرد دارد، می‌توان پیش‌بینی کرد که خانه‌داری با ایجاد وابستگی به همسر باعث بروز افسردگی در خواهد شد.

احساس پوچی از دلایل اصلی افسردگی زنان خانه دار

شاغل بودن و یا شرکت در کلاس‌های آموزشی در محیط بیرون از خانه باعث ایجاد دایره وسیعی از ارتباطات و آموزش نکات جدیدی می‌شود. علاوه بر این کار ، پیشرفت و ارتقا احساس کفایت و توانمندی ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر می‌توان گفت خانه‌داری با محروم کردن فرد از این تجربیات باعث احساس افسردگی در وی خواهد شد.

احساس تنهایی

بسیاری از زنان خانه‌دار بخش زیادی از زمان روزانه خود را به‌تنهایی می‌گذرانند و با توجه به تأثیری که تنهایی و دور بودن از اجتماع در سلامت روان باقی می‌گذارد، شاید بتوان این موضوع را یکی از دلایل مهم افسردگی در زنان خانه‌دار دانست.

بیشتر بخوانید : علائم افسردگی شدید

پیشگیری و درمان افسردگی زنان خانه دار

با توجه به اینکه جنس مؤنث و همین‌طور خانه‌داری دو عاملی هستند که می‌توانند فرد را نسبت به افسردگی آسیب‌پذیر نمایند پس بهتر است نسبت به سلامت روان خود حساسیت داشته باشید و درصورتی‌که نشانه‌های افسردگی را در خود احساس می‌کنید از یک مشاور برای درمان کمک بگیرید. ازجمله راهکارهایی که برای پیشگیری یا درمان افسردگی توصیه می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

زمان‌هایی را به خود اختصاص دهید

سعی کنید برای طول روز و هفته خود برنامه‌ریزی کنید و در این برنامه علاوه بر امور خانه و تربیت فرزندان زمان‌هایی را نیز به خود اختصاص دهید. در این زمان‌ها می‌توانید هر فعالیتی که به آن علاقه دارید را انجام دهید و یا از این زمان‌ها برای مطالعه و پیشرفت شخصی استفاده کنید. نکته‌ای که باید در این برنامه‌ریزی به آن توجه داشته باشید این است که رسیدگی به مسائل خانه و همین‌طور اختصاص زمان‌هایی به خودتان، دو موضوعی هستند که هردو به توجه شما نیاز دارند و به‌هیچ‌عنوان نباید یکی از آن‌ها را بر دیگری ترجیح دهید.

هدف‌گذاری داشته باشید

سعی کنید با توجه به شرایط و علاقه‌مندی‌هایتان اهدافی را برای خود در نظر بگیرید و سپس برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید. این اهداف می‌تواند موضوعات ساده‌ای مثل یادگیری یک کار هنری و یا تصمیم‌گیری برای یادگیری یک زبان جدید یا ادامه تحصیل باشد. آنچه اهمیت دارد این است که شما در جهت موضوعی که به آن علاقه دارید فعالیت‌های مثبتی را انجام دهید.

دایره ارتباطی خود را وسیع‌تر کنید

اگر احساس می‌کنید خانه‌داری باعث کمرنگ شدن ارتباطات شما شده و به همین خاطر احساس تنهایی و افسردگی می‌کنید، بهتر است راهی برای پیدا کردن دوستان جدید پیدا کنید. ایجاد روابط اجتماعی جدید و به‌ویژه برقراری ارتباط با افرادی که شرایطی مشابه شما دارند می‌تواند احساس مثبتی از درک شدن و همدلی را برای شما ایجاد نماید. طی تحقیقات افسردگی زنان خانه دار ی که در هیچ اجتماعی شرکت نداشتند بیشتر از سایر خانم‌ها بود.

کمک بگیرید

اگر نشانه‌های افسردگی را در خود احساس می‌کنید و یا فکر می‌کنید به تنهای توانایی جلوگیری از بروز این معضل را ندارید، حتما از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که افسردگی اختلالی نیست که به‌خودی‌خود بهبود پیدا کند، بی‌توجهی به درمان آن می‌تواند باعث افزایش شدت یا مزمن شدن آن بشود. در کنار این مسائل افسردگی شما کیفیت ارتباط با همسر و همین‌طور تربیت فرزندان یا رسیدگی به امور خانه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و به عبارتی علاوه بر خودتان سایر اعضای خانواده نیز تحت تأثیر افسردگی شما قرار می‌گیرند. به همین خاطر بهتر است نسبت به درمان این اختلال در خود حساسیت کافی را داشته باشید. برای آشنایی با بهترین راه درمان افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

چه دلایلی برای افسردگی در زنان خانه‌دار وجود دارد؟

احساس تنهایی، نداشتن زمان کافی برای رسیدگی به خود و همین‌طور احساس پوچی یا نداشتن استقلال ازجمله مسائلی است که باعث افسردگی در زنان خانه‌دار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره