افسردگی در سنین مختلف | افسردگی در دوره های مختلف زندگی

افسردگی در سنین مختلف می‌تواند نشانه‌ها و دلایل متفاوتی داشته باشد. با توجه به اینکه کودکان بیشتر به والدین خود وابسته هستند، طبعا افسردگی کودکان به دلیل مشکلاتی که برای والدینشان پیش می‌آید ایجاد خواهد شد و به‌مرور‌زمان و با افزایش سن، این شرایط زندگی خود فرد است که باعث بروز افسردگی در وی می‌شود. بااین‌حال حقیقتی که نمی‌توان آن را نادیده گرفت این است که افسردگی در حال تبدیل‌شدن به شایع‌ترین بیماری روانی در تمامی سنین است و با توجه به مشکلاتی که در جریان زندگی فرد ایجاد می‌کند بهتر است برای پیشگیری یا درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تفاوت نشانه‌های افسردگی در سنین مختلف

افسردگی در کنار اضطراب یکی از شایع‌ترین اختلالات روحی است که روزانه باعث مراجعه بسیاری به مراکز درمانی می‌شود. اصلی‌ترین نشانه افسردگی احساس غم یا ناراحتی است؛ بااین‌حال برخی از افسرده‌ها هیچ غمی را در زندگی تجربه نمی‌کنند و صرفاً انگیزه و تمایل خود را برای انجام فعالیت‌هایی که قبلا علاقه داشته‌اند رل از دست می‌دهند.

افسردگی در سنین مختلف و یا در مردان و زنان می‌تواند نشانه‌های متفاوتی ایجاد کند. برای مثال کودکان به این خاطر که در توانایی درک و بیان احساسات خود ضعیف‌تر از بزرگ‌سالان هستند، ممکن است افسردگی را با بی‌قراری یا پرخاشگری نشان دهند. تغییر در الگوی خواب و خوراک، احساس گناه، تقصیر و از دست دادن عزت‌نفس در کنار ضعف در تمرکز حواس و قدرت تصمیم‌گیری ازجمله نشانه‌های افسردگی هستند.

صرف‌نظر از اینکه افسردگی در چه سنی اتفاق افتاده باشد، بی‌توجهی به آن می‌تواند باعث مزمن شدن اختلال شده و یا احتمال بروز دوره‌های دیگری از افسردگی را در آینده افزایش دهد. همچنین با توجه به مشکلاتی که این بیماری در توانایی فعالیت‌های تحصیلی و کاری فرد ایجاد می‌کند، بهتر است برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

افسردگی در سنین مختلف

افسردگی اختلالی است که احتمال ابتلا به آن در تمامی دوره‌های سنی وجود دارد. اگرچه نشانه‌های این اختلال در اکثر افراد یکسان است بااین‌حال افسردگی در سنین مختلف می‌تواند با دلایل متفاوتی ایجادشده و نشانه‌های خاصی را به همراه داشته باشد. به همین خاطر در ادامه درباره نشانه‌ها و دلایل بروز افسردگی در سنین مختلف صحبت خواهیم کرد. بهتر است در شرایطی که این نشانه‌ها را در خود یا هریک از اطرافیانتان مشاهده کردید و یا در شرایطی که احساس می‌کنید وضعیت زندگی شما به‌گونه‌ای است که احتمال بروز افسردگی وجود دارد از یک روانشناس در این زمینه کمک بگیرید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

افسردگی در کودکی

کودکان معمولاً در تمامی امور زندگی به والدین یا مراقبین خود وابسته هستند و به همین خاطر اصلی‌ترین دلایل بروز افسردگی در آن‌ها را می‌توان وقوع هرگونه مشکل برای والدین دانست. فوت یا بیماری یکی از والدین، طلاق، دور شدن از والدین برای مدت طولانی، سوء‌استفاده‌های جنسی و یا زورگویی از جانب گروه همسالان یا اعضای خانواده از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث افسردگی در کودکان می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت افسردگی در کودکان بازتابی از شرایط نامساعد درون خانواده است.

افت در عملکرد تحصیلی، بی‌میلی به برقراری ارتباط با همسالان و به‌خصوص پرخاشگری یا بی‌قراری ازجمله نشانه‌های افسردگی در این گروه سنی است. با توجه به اینکه شروع افسردگی در سنین پایین می‌تواند احتمال درگیری با آن در سال‌های آینده را افزایش داده و همین‌طور مقاومت بیماری نسبت به درمان را نیز بالاتر خواهد برد بهتر است در شرایطی که نشانه‌های این بیماری را در فرزندتان می‌بینید و یا برای پیشگیری از بروز این اختلال به‌ویژه در کودکانی که بحران‌هایی را در زندگی پشت سر گذاشته‌اند از یک روانشناس کودک کمک بگیرید. برای آشنایی با نشانه های افسردگی کودکان کلیک کنید.

افسردگی در سنین مختلف | افسردگی در نوجوانی

هنگامی‌که از افسردگی در سنین مختلف صحبت می‌کنیم نوجوانی یکی از بحث‌برانگیزترین دوره‌هایی است که به آن برمی‌خوریم. تلاش برای به دست آوردن هویت مستقل و بحران‌هایی که دوره نوجوانی به همراه دارد، ازجمله دلایلی هستند که می‌توانند باعث بروز افسردگی در فرد شوند. اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌بایست در تشخیص‌گذاری این اختلال برای نوجوانان به آن توجه داشته باشیم، این است که آیا واقعاً آن‌ها دچار افسردگی شده‌اند و یا مشکلات پیش‌آمده پیامدهای طبیعی این دوران هستند؟

پس باید در دوره نوجوانی نسبت به بهداشت روان فرزندان خود حساسیت بیشتری داشته باشید و در این زمینه از مشاورین باتجربه کمک بگیرید. افسردگی در نوجوانی می‌تواند خود را با احساس غمگینی، پرخاشگری و لجبازی و یا حتی رفتارهای پرخطری نظیر مصرف انواع مخدرها، روابط جنسی آزاد یا حتی بزهکاری نشان دهد. برای پیشگیری و درمان افسردگی در جوانان کلیک کنید.

افسردگی در بزرگ‌سالی

گروه بزرگ‌سالان بیشترین مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی برای افسردگی را شامل می‌شوند. با توجه به اینکه جوانی و میان‌سالی سنین فعالیت در محیط اجتماعی هستند دشواری‌ها و مشکلاتی که در این میان ایجاد می‌شود می‌تواند باعث بروز افسردگی باشد. تلاش برای استقلال از خانواده، پیدا کردن شغل، ازدواج و مشکلاتی که در روابط عاطفی فرد ایجاد می‌شوند ازجمله مهم‌ترین دلایل بروز افسردگی در این گروه سنی هستند.

افسردگی در سالمندی

رسیدن به سال‌های پایانی عمر، بروز بیماری و ناتوانی و همین‌طور از دست دادن عزیزان ازجمله دلایلی هستند که باعث بروز افسردگی در سالمندی می‌شوند. بااین‌حال افسردگی در این گروه سنی معمولاً تشخیص داده نمی‌شود و به‌عنوان واکنش یا رفتاری طبیعی نسبت به شرایط در نظر گرفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با علل و نشانه های افسردگی سالمندان کلیک کنید.

این در حالیست که خطر خودکشی به دلیل افسردگی در سالمندان بیش از هر گروه سنی است و همین‌طور افسردگی می‌تواند مشکلاتی را برای سلامت فرد ازجمله افزایش احتمال ابتلا به انواع زوال عقل ایجاد کند. احساس ناراحتی و گریه کردن، لجبازی یا پرخاشگری، مرور بیش‌ازحد خاطرات زندگی یا افسوس خوردن برای فرصت‌های ازدست‌رفته ازجمله نشانه‌های بروز افسردگی در سالمندی هستند که لازم است به آن‌ها توجه داشته و برای برطرف کردنشان از یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید. برای آشنایی با انواع روش های درمان افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

افسردگی بیشتر در چه گروه سنی ایجاد می‌شود؟

افسردگی اختلالی است که می‌تواند در هر دوره‌ای از زندگی فرد ایجاد شود. بااین‌حال سنین بزرگ‌سالی به دلیل حجم فعالیت‌های فرد از مهم‌ترین زمان‌هایی هستند که احتمال بروز افسردگی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره