بی اشتهایی عصبی و ویژگی های اصلی آن

بی اشتهایی عصبی که در اصطلاح تخصصی با نام آنورکسیا شناخته می‌شود به عنوان یکی از اختلالات‌خوردن در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روان پزشکی تعریف شده است. نگرانی بیش از حد در مورد وزن و تناسب اندام، بیمار را با انواع مشکلات مثل سوءتغذیه مواجه خواهد کرد. افسردگی و اضطراب دو مساله‌ حل نشده‌ای هستند که در بیشتر مبتلایان به بی اشتهایی عصبی وجود دارد. در صورتی که احساس می‌کنید خود یا عزیزتان دچار این معضل شده‌اید، قبل از تشدید علائم می‌توانید با دریافت چند جلسه مشاوره روانشناسی موضوع را به کل حل نمایید.

آشنایی با ویژگی های اصلی بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یا آنورکسیا نوعی اختلال خوردن است که با تصویر غیرواقعی و تحریف شده‌ای از اندام همراه است. بیمار به طور افراطی نگران افزایش وزن هست و همین مسئله موجب رفتارهای ناسالم با هدف لاغر شدن می‌شود. به طور کل علائم اختلال بی اشتهایی عصبی را می‌توان در 3گروه علائم جسمانی، هیجانی و رفتاری طبقه‌بندی کرد که ما در ادامه به صورت جداگانه به هرکدام از آن‌ها پرداخته‌ایم. 

بیشتر بخوانید : انواع اختلالات خوردن

علائم جسمانی اختلال بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی به صورت جسمانی هم خودش را نشان می‌دهد، ممکن است تنها چند نشانه و یا همه نشانه‌ها را داشته باشید، در هر صورت از آن به راحتی نگذرید و به دنبال علل بروز و راه درمان باشید.

– کاهش میزان قابل توجهی از وزن یا عدم تناسب وزن فرد با سن رشدی

– ظاهر تکیده

– کاهش انرژی و خستگی مفرط

– دچار شدن به مشکلات خواب نظیر بی‌خوابی

– احساس سبکی در سر و غش

– کبود شدن رنگ پوست به خصوص در نواحی انگشتان 

– نازک شدن تارهای مو و ریزش آن‌ها

– به هم ریختن چرخه قاعدگی و به تاخیر افتادن دوره‌های پریود

– دچار شدن به یبوست و دردهای شکمی

– زرد شدن و خشکی پوست بدن

– ناتوانی در تحمل سرما

– کاهش غیرطبیعی فشار خون

– ورم دست و پا

– پوسیدگی دندان و بروز مشکلات دهانی به دلیل استفراغ‌های عمدی زیاد

– بروز اختلالاتی در ریتم قلب

بیشتر بخوانید : بد ریخت انگاری بدن 

علائم رفتاری و هیجانی اختلال بی اشتهایی عصبی

بیمار معمولا با روش‌های مختلف تلاش می‌کند تا علائم جسمانی و رفتاری را مخفی کند و یا برای آن‌ها دلیل تراشی نماید. در صورت مشاهده علائم جسمانی و علائم رفتاری هر چه زودتر برای بهبودی از خدمات تخصصی روانشناسان استفاده نمایید.

– داشتن مشغولیت فکری زیاد با غذا که گاهی باعث می‌شود فرد وعده‌های غذایی مفصلی برای دیگران درست کنند، اما خود به آن ها لب نزنند.

– خودداری از غذا خوردن در وعده‌های متوالی

– انکار کردن گرسنگی یا آوردن بهانه‌های مختلف برای غذا نخوردن

– خوردن تنها بعضی غذاهای خاص که دارای کالری و چربی بسیار کمی هستند.

– گرفتن رژیم‌های غذایی بسیار سخت یا اقدام به استفراغ کردن پس از خوردن غذا برای جلوگیری از جذب آن‌ها

– انجام ورزش‌های بسیار سنگین

– دروغ گفتن در مورد میزان غذای خورده شده

– پنهان کردن بدن خود در لایه‌های زیادی از لباس

– تمایل به گوشه گیری و انزوا

– کاهش میل جنسی

– افزایش حساسیت روانی و تحریک پذیری

علل دچار شدن به آنورکسیا

متخصصان تا به حال علت واحدی را برای دچار شدن به اختلال بی اشتهایی عصبی مطرح نکرده‌اند.آن ها بر این باورند که آنورکسیا نیز همانند اکثر اختلالات روانپزشکی از تعامل عوامل زیستی، محیطی و روانشناختی گوناگون با یکدیگر پدید می‌آید. از جمله این عوامل می‌توان به فاکتورهای ژنتیکی، برخورداری از شخصیت وسواسی، داشتن صفت کمال گرایی و پرورش یافتن در محیطی که به شدت تناسب اندام و لاغری را تبلیغ می‎‌کند، اشاره کرد. 

روش هایی برای از بین بردن اختلال بی اشتهایی عصبی

برای بهبود اختلال بی اشتهایی عصبی دریافت خدمات درمانی از جانب متخصصین مختلف از جمله روانشناس، پزشک و کارشناس تغذیه ضرورت دارد. هرکدام از این متخصصین در طول درمان اقدامات به خصوصی را انجام می‌دهند  که موارد زیر را شامل می‌شود.

روانشناس: روانشناس در روند درمان تلاش می‌کند تا علل زیربنایی اختلال بی اشتهایی عصبی را دریابد. در همین راستا درمانگر در جلسات روان درمانی می‌کوشد تا رویدادهای آسیب زا در طول زندگی فرد را بررسی کرده و هم زمان راهکارهای مقابله ای مناسب برای کنار آمدن با مشکلات و چالش‌های مختلف زندگی را نیز به مراجع بیاموزد.

بیشتر بخوانید : درمان اضطراب شدید

پزشک: مراجعه به پزشک برای مبتلایان به اختلال آنورکسیا از ضرورت بسیاری برخوردار است. زیرا افرادی که دچار بی اشتهایی عصبی هستند اغلب با مشکلات جسمانی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند که نیازمند مداخله فوری هستند. از جمله این مشکلات می توان به ناپایداری ضربان قلب، آمنوره شدن یا قطع پریودی و سوء تغذیه اشاره کرد.

متخصص تغذیه: مبتلایان به بی اشتهایی عصبی برای به دست آوردن مجدد وزن از دست رفته و درمان مشکلات تغذیه‌ای به نظارت یک کارشناس تغذیه نیاز دارند. دریافت برنامه غذایی مناسب و گنجاندن مواد ضروری مورد نیاز بدن در این برنامه از جمله اقدامات اساسی است که این متخصصین باید به آن بپردازند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا بی اشتهایی عصبی می تواند  علامتی از افسردگی باشد؟

بی اشتهایی یکی از علائمی است که در مبتلایان به افسردگی دیده می شود. این مسئله با اختلال بی اشتهایی عصبی متفاوت است. چرا که در آنورکسیا فرد نوعی مشغله ذهنی بسیار زیاد در مورد وزن و تناسب اندام را تجربه می کند. اما در افسردگی علائم دیگری نظیر خلق افسرده و فقدان لذت نیز دیده می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره