قرص دوکسپین | آیا خارش و چاقی از عوارض داروی دوکسپین است؟

دوکسپین چه دارویی است و در چه مواردی مصرف می‌شود؟ دوکسپین نوعی داروی ضد افسردگی سه حلقه ای است که علاوه بر افسردگی در درمان برخی دیگر از شرایط روان پزشکی نظیر اختلالات اضطرابی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر احساس می‌کنید دچار افسردگی شده‌اید بسیار اهمیت دارد که به طور سرخود مصرف این دارو را شروع نکنید چرا که در بسیاری از موارد نیاز به درمان‌های دارویی وجود ندارند و درمان‌های روان شناختی می‌توانند بدون ایجاد عوارض جانبی به رفع مشکل شما کمک کنند. برای ارزیابی این موضوع لازم است به یک متخصص در حوزه سلامت روان نظیر روانشناس مراجعه نمایید. ما در ادامه به توضیحات بیشتری در زمینه داروی دوکسپین پرداخته‌ایم. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

آشنایی با داروی دوکسپین و موارد مصرف آن

داروی دوکسپین نوعی ضد افسردگی سه حلقه ای است که در درمان اختلالات خلقی نظیر افسردگی اساسی و اختلالات اضطرابی نظیر اضطراب فراگیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو بر گیرنده‌های نوراپی نفرین در مغز اثر گذاشته و با افزایش سطوح این انتقال دهنده عصبی در مغز می‌تواند از بروز خلق غمگین جلوگیری نماید. با این حال هنوز مکانیسم اثر این دارو در درمان افسردگی و اضطراب به طور دقیق شناخته نشده است.

برای شناخت بیشتر درباره درمان اضطراب و درمان افسردگی کلیک کنید.

عوارض جانبی رایج دوکسپین

همانند هر داروی دیگری دوکسپین می‌تواند در برخی افراد منجر به بروز عوارض جانبی شود. با این حال بسیاری از افراد هرگز علامت ناخوشایندی را در پی استفاده از این دارو گزارش نمی‌دهند. در صورتی که در پی مصرف دوکسپین دچار علائم زیر شدید و این علائم به مرور زمان بهبود نیافتند یا تشدید شدند با پزشک خود در مورد ادامه یا نحوه قطع مصرف این دارو مشورت کنید. متخصص می‌تواند متناسب با شرایط بدنی شما داروی دیگری را جایگزین نماید. از جمله رایج ترین عوارض جانبی داروی دوکسپین باید به موارد زیر اشاره کرد.

– خواب آلودگی و سرگیجه

– بروز مشکلات گوارشی نظیر یبوست، حالت تهوع و استفراغ

– ایجاد تغییراتی در اشتها و وزن

– خشکی دهان

– تاری دید

– احتباس اداری

بیشتر بخوانید : ضد افسردگی سه حلقه ای

عوارض جانبی شدید و نادر ناشی از مصرف دوکسپین

در برخی موارد ممکن است فرد در پی مصرف داروی دوکسپین دچار عوارض جانبی جدی و خطرناک شود. در این شرایط لازم است که سریعا با اورژانس تماس بگیرید. از جمله این عوارض باید به موارد زیر اشاره کرد.

– احساس بی قراری و وحشت زدگی شدید

– دچار شدن به افکار خودکشی و مرگ

– تمایل به انجام هرگونه اقدام مرتبط با آسیب زدن به خود

– قرار گرفتن در دوره‌های مانیا یا همان شیدایی

– افزایش تجربه خشم و بروز رفتارهای پرخاشگرایانه

– بدتر شدن علائم افسردگی و علائم اضطرابی در فرد

– بروز هرگونه تغییر ناگهانی و عجیب در رفتار فرد

– بروز مشکلاتی در تخلیه ادرار

– احساس درد در قسمت پایینی شکم

برای اطلاع بیشتر درباره علائم افسردگی کلیک کنید.

علائم آلرژی به داروی دوکسپین

برخی افراد به داروی دوکسپین حساسیت دارند. همین امر باعث می‌شود که در پی مصرف این دارو دچار علائم ناخوشایندی از جمله تورم در ناحیه گلو و زبان، بروز مشکلاتی در تنفس، خارش و کهیر شوند. در صورت مشاهده هریک از علائم لازم است که به اورژانس مراجعه کرده و داروهای مورد نیاز برای مقابله با حساسیت دارویی را دریافت نمایید.

مصرف دوکسپین در دوران بارداری و شیردهی

محققان هنوز در مورد امن بودن دوکسپین برای مصرف در دوران بارداری به اتفاق نظر نرسیده‌اند. در نتیجه اگر در دوران حاملگی قرار دارید حتما پیش از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید. در این شرایط متخصص تنها زمانی استفاده از آن را به شما توصیه می‌کند که تشخیص دهد فواید مصرف دارو از آسیب‌های احتمالی کمتر خواهد بود. همچنین در دوران شیردهی نیز باید در مورد مصرف این دارو هشیار باشید چرا که دوکسپین با وارد شدن به شیر مادر می‌تواند کودک را نیز تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز علائمی نظیر خواب آلودگی مفرط و مشکلات تنفسی در او شود. در نتیجه حتما در این دوران برای دریافت هرگونه داروی ضد افسردگی ابتدا با یک متخصص مشورت کنید.

برای اطلاع بیشتر درباره داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.

سخن آخر | درمان‌های غیر دارویی برای بهبود افسردگی

همان طور که گفته شد دوکسپین می‌تواند عوارض جانبی متعددی برای شما به همراه داشته باشد. همچنین این دارو تنها می‌تواند با ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز برخی علائم افسردگی یا اضطراب را کاهش دهد اما مسلما نمی‌تواند ریشه‌های مشکل شما را درمان کند. در این شرایط کمک گرفتن از یک روانشناس و شرکت در جلسات روان درمانی تا حد زیادی می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید الگوهای رفتاری غلطی که منجر به بروز مشکلات روانشناختی در شما می‌شوند را بشناسید و با ایجاد تغییراتی در نحوه اندیشیدن و رفتار درمان پایدارتری را تجربه نمایید. در همین راستا پژوهش‌ها نشان می‌دهند که اگر درمان‌های دارویی نظیر استفاده از دوکسپین در کنار جلسات روان درمانی مورد استفاده قرار بگیرند تاثیرات آن‌ها به طور مضاعفی مشاهده خواهند شد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اضطراب و افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

 

سوالات متداول

آیا استفاده از دوکسپین در دوران شیردهی ممنوع است؟

دوکسپین با ورود به شیر مادر می‌تواند نوزاد شما را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه لازم است که قبل از مصرف هرگونه داروی ضد افسردگی در این برهه زمانی حتما با متخصص مشورت نمایید و استفاده از روش‌های غیر دارویی را در اولویت قرار دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره