تغییر همسر بعد ازدواج | آیا امکان تغییر دادن همسر بعد از ازدواج وجود دارد؟

اغلب افراد به خصوص دختران جوان در دوره آشنایی پیش از ازدواج، بسیار زود دلباخته می شوند و نکات منفی طرف مقابلشان را نمی بینند. حتی اگر متوجه ضعف های شخصیتی و رفتاری در او شوند به امید تغییر همسر بعد از ازدواج وارد زندگی مشترک می‌شوند.امروزه دادگاه های خانواده پر شده از همین افراد که بعد از ازدواج به این نتیجه رسیدند : زندگی واقعی با رویابافی های آن ها بسیار متفاوت بوده است. تغییر دادن یک فرد بالغ کار آسانی نیست چون که بعضی از رفتارها ریشه در دوران کودکی دارند, بعضی از مشکلات شخصیتی بر  اثر تربیت خانوادگی یا زمینه فرهنگی به وجود می آیند و به راحتی حل نمی شوند.عیب هایی که شما در طرف مقابلتان می بینید بعد از ازدواج نه تنها از بین نمی روند بلکه به احتمال زیاد از قبل پررنگ تر هم می شوند.

تغییر همسر | چه خصوصیاتی بعد از ازدواج تغییر نمی کنند؟

بعضی از خصوصیات رفتاری و اخلاقی هستند که به مدت بیست سال یا بیشتر در طرف مقابل شما شکل گرفته و تقویت شده‌اند، این خصوصیات یا اصلا تغییری نمی‌کنند یا برای تغییر دادن آن‌ها سالیان سال باید تلاش کنید و تنها در صورتی که خود شخص بخواهد تغییر کند به نتیجه خواهید رسید! یعنی اگر شما با فردی ازدواج کنید که خصوصیات تغییر ناپذیر و متفاوتی با شما داشته باشد، باید یک سوم عمر ازدواج خود را به جنگ و دعوا برای تغییر دادن همدیگر بپردازید.

پس چه بهتر که این خصوصیات را قبل از ازدواج بشناسید خصوصیات تغییرناپذیر معمولا به این حوزه‌ها مربوطند: تربیت خانوادگی، تربیت فرهنگی، تربیت اقتصادی، تحصیلات، باورهای مذهبی، فاصله سنی، ویژگی‌های درونی.

تربیت خانوادگی

خانواده مانند یک قالبی ست که خمیر مایه بچه‌ها در آن شکل می‌گیرد. هیچ وقت نمی‌توانید فردی را از خانواده‌اش جدا بدانید و فکر کنید خصوصیات اخلاقی این فرد شبیه به پدر و مادرش نیست، اولین الگوی هر آدمی پدر و مادرش است. بچه ها از رابطه بین والدینشان نوع رفتار با همسر آینده خود را می‌آموزند. هر قدر هم فردی در نگاه اول با خانواده‌اش متفاوت باشد بازهم در شرایط بحرانی و در زندگی واقعی شبیه والد خود عمل خواهد کرد.

به همین دلایل بهتر است که قبل از ازدواج به شناخت دقیقی از خانواده همسر خود برسید، رفتارهای بین فردی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید و واکنش‌های آن‌ها در برخورد با چالش‌ها و مشکلات را بسنجید.

تربیت فرهنگی

تضادهای فرهنگی گرچه آدم‌ها را از همدیگر متمایز می‌کنند و زیبایی‌های زیادی را می‌سازند، اما اصولا فرهنگ‌های مختلف به سختی با هم پیوند می‌خورند. به خصوص اگر یک طرف فرهنگ سنتی و طرف دیگر فرهنگ مدرن قرار داشته باشد.

آداب و رسوم، هنجارها، تابوهای اجتماعی و… همه و همه سازنده فرهنگ یک منطقه یا یک خاندانند. شما قبل از ازدواج علاوه بر آشنایی با خانواده طرف مقابل با اصالت و فرهنگ آن‌ها نیز آشنایی پیدا کنید که در دوره عقد و پس از ازدواج با این تفاوت‌ها به مشکل بر نخورید.

برای مثال ممکن است همسر شما از خاندان و فرهنگی باشد که به زنان احترام زیادی نمی‌گذارند و کمک کردن در کارهای خانه را عار می‌دانند، در این شرایط شما نمی‌توانید باورهای طرف مقابل‌تان را به راحتی تغییر دهید و خصوصیات رفتاری او در این رابطه را به کل تغییر دهید.

تربیت اقتصادی

بسته به این که همسر شما در چه شرایط اقتصادی بزرگ شده باشد، رفتارهای اقتصادی او تغییر می‌کند. اگر همسر شما در یک خانواده متوسط و  کارمندی تربیت یافته باشد، در مخارج همیشه برنامه ریزی دارد یا اگر در یک خانواده خسیس رشد کرده باشد همیشه در برابر خرج کردن پول مقاومت می‌کند.

رفتارهای اقتصادی مثل ولخرجی، خصاصت، حساب گری و… نیز به راحتی قابل تغییر نیستند.

ویژگی های درونی

افراد بسته به ژنتیک و محیطی که در آن پرورش یافته‌اند، یک سری ویژگی‌های شخصیتی و درونی پیدا می‌کنند که تغییر آن‌ها اصلا کار راحتی نیست. به عنوان نمونه افراد درون گرا که بیشتر تمایل به تنهایی و کم حرفی دارند را نمی‌شود تبدیل به اشخاصی اجتماعی کرد که از شرکت در مهمانی‌های شلوغ لذت می برند!

خصیصه‌های درونی و شخصی همیشه به موضوعات ساده‌ای مثل برون گرایی و دورن گرایی ختم نمی‌شوند، بعضی افراد که خصیصه درونیشان خشونت و عصبانیت است یا برخی افراد به دلیل ژن معیوب همیشه درمانده و افسرده‌اند.

فاصله سنی

معمولا روانشناسان حوزه ازدواج توصیه می‌کنند که فاصله سنی زن و مرد از هم بین دو تا هشت سال باشد، این توصیه به این علت است که تفاوت‌های بین نسلی در زوج‌هایی که بیش از ده سال با هم تفاوت سنی دارند به وفور دیده می‌شود.
زوج‌هایی که با فاصله بیشتر از ده سال از هم متولد شده‌اند، معمولا نگرش و دغدغه‌های مشترکی ندارند و در حوزه رفتارهای مربوط به این موضوع تغییر ناپذیرند.

زمینه اعتقادی

مثلا شما تصور کنید که از نظر اعتقادی قبول دارید که ارتباط با جنس مخالف و خوردن مشروب حرام است، اما همسر شما این اعتقادات را ندارد. بعد از ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟ در رفتن به مهمانی‌ها در ارتباطات روزمره و حتی در خوردن غذا شما از همسرتان رفتارهایی می‌بینید که از نظر شما نادرست‌اند و متاسفانه به همین راحتی تغییرپذیر هم نیستند.

هم کفو بودن از نظر اعتقادی یکی از مهم‌ترین ملاک‌هایی است که زمان ازدواج باید در نظر داشته باشید.

راه های تغییر همسر بعد از ازدواج

گرچه که بیشتر ویژگی‌های شخصیتی یک فرد بالغ در دسته ویژگی‌های تغییر نیافتنی قرار می‌گیرند؛ اما راه‌هایی برای بهبود نسبی این ویژگی‌ها وجود دارد. برای تغییر همسر به این رهکارها عمل کنید.

1_در قدم اول: سعی نکنید با زور، نصیحت اجبار و تهدید همسرتان را تغییر دهید، چرا که این راه حل‌ها بیشتر تاثیر معکوس می‌گذارند. در عوض سعی کنید در واکنش‌ها و بازخوردتان نسبت به رفتار همسرتان تغییر ایجاد کنید.

2_در قدم دوم: راه حل‌های به درد نخور را دور بیندازید. یعنی اگر بارها درباره موضوعی دعوا کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید این بار سکوت کنید و چیزی نگویید. یا اگر بارها برای موضوعی قهر کرده‌اید این بار عاقلانه و با دلایل منطقی وارد گفتگو شوید.

3_ در قدم سوم: به کشف دلایل بپردازید. آیا تا به حال ریشه‌یابی کرده‌اید که چرا همسرتان کاری بر خلاف میل شما انجام می‌دهد؟ مثلا چرا سیگار می‌کشد یا رفیق بازی می‌کند؟

4_در قدم چهارم: الگوی خوبی باشید. آیا شما نیز به خاطر لجبازی، عادت یا … همان رفتارهایی را انجام می‌دهید که همسرتان هم انجام می‌دهد؟ مثلا به همسرتان می‌گویید “داد نزد”، اما خودتان در دعوا صدای خود را بلند می کنید؟ اگر این گونه است در رفتار خود تجدید نظر کنید.

5_ در قدم پنجم: از تقویت مثبت استفاده کنید. یعنی به جای مذمت همسرتان به خاطر کارهای غلطش بهتر است از کارهای صحیح و مناسبش تقدیر کنید. این گونه همسر شما سعی می‌کند هرروز بهتر از روز قبل باشد.

کلام آخر برای تغییر همسر بعد ازدواج

حتما برای شناخت تفاوت‌ها بین خودتان و فرد مورد نظرتان به جلسات مشاوره قبل از ازدواج بروید. تفاوت‌های اساسی زمینه رفتارهای تغییرناپذیر در افراد را به وجود می‌آورد و شما را با چالش‌های فراوانی در زندگی مشترک رو به رو خواهد کرد. اگر راه تغییر را پیش گرفته‌اید آرام آرام حرکت کنید، صبور باشید و تغییرهای کوچک را ببینید. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره