ملال پیش از قاعدگی (PMDD)

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ملال پیش از قاعدگی به وضعیتی گفته می‌شود که در حدود یک یا دو هفته پیش از شروع قاعدگی در خانم‌ها اتفاق افتاده و باعث ایجاد تغییراتی در شرایط جسمی و روانی فرد می‌شود. اگرچه تمامی خانم‌ها پیش از شروع عادت ماهیانه تغییراتی را در جسم و خلق خود تجربه می‌کنند اما این شرایط در برخی افراد شدت بیشتری پیداکرده و مشکلاتی را برای توانایی فعالیت آن‌ها در محیط اطراف ایجاد می‌کند.

سندروم ملال پیش از قاعدگی در کنار مشکلاتی که برای عملکرد شغلی و تحصیلی فرد ایجاد می‌کند می‌تواند ارتباطات اجتماعی و به‌ویژه ارتباط با همسر را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد. به همین خاطر بهتر است برای برطرف کردن این شرایط اقداماتی را انجام دهید. در ادامه بیشتر درباره این سندروم صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : علائم افسردگی شدید 

ملال پیش از قاعدگی PMDD

ملال پیش از قاعدگی که به آن (PMDD) نیز گفته می‌شود یک اختلال خلقی است که در حدود یک تا دو هفته پیش از شروع قاعدگی در خانم‌ها اتفاق افتاده و باعث ایجاد تغییرات ناخوشایندی در شرایط جسمی و روحی فرد می‌شود. احساس خستگی، بدن‌درد، غم یا پرخاشگری از شایع‌ترین مشکلاتی هستند که خانم‌ها با نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه تجربه می‌کنند و پس از گذشت دو تا سه روز از شروع قاعدگی این علائم رو به کاهش گذاشته تا جایی که حداکثر چند روز پس از پایان قاعدگی به‌طور کامل قطع خواهند شد.

ملال پیش از قاعدگی گاهی اوقات می‌تواند مشکلات بسیاری را در توانایی فعالیت فرد و همین‌طور ارتباط با دیگران ایجاد نماید. به همین خاطر بهتر است در شرایطی که احساس می‌کنید نشانه‌ها در شما بیش‌ازحد کنترلتان شدت پیدا کرده از یک روانشناس در این زمینه کمک بگیرید.  

نشانه‌های ملال پیش از قاعدگی

روانشناسان معتقدند درصورتی‌که حداقل 5 نشانه از علائم زیر در دست کم دو چرخه قاعدگی برای یک فرد وجود داشته باشد وی به سندروم ملال پیش از قاعدگی مبتلاست. بااین‌حال توجه داشته باشید این نشانه‌ها صرفاً می‌بایست در روزهای منتهی به شروع قاعدگی ایجادشده و با پایان آن نیز خاتمه پیدا کنند. اگر این نشانه‌ها در تمامی ایام ماه یا در برخی شرایط و بدون ارتباط با چرخه قاعدگی ایجاد می‌شوند احتمال ابتلا به افسردگی یا سایر مشکلات خلقی در شما بالاست و بهتر است در این زمینه از یک روانشناس کمک بگیرید. از نشانه‌های سندروم ملال پیش از قاعدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.‌

  • بی‌ثباتی هیجانی
  • احساس پرخاشگری و تحریک‌پذیری؛ افزایش تنش در روابط بین فردی
  • احساس افسردگی و غم؛ وجود افکار منفی در ارتباط با خود و شرایط محیط اطراف
  • احساس اضطراب و بی‌قراری
  • بی‌میلی به انجام فعالیت‌های معمول زندگی
  • ناتوانی در تمرکز حواس
  • بی‌خوابی یا پرخوابی
  • احساس خستگی
  • نشانه‌های جسمانی مانند دردناک شدن سینه‌ها، درد مفاصل و عضلات
بیشتر بخوانید : انواع افسردگی

دلایل ملال پیش از قاعدگی

سندروم ملال پیش از قاعدگی اختلالی است که می‌تواند به عوامل مختلفی ازجمله شرایط جسمی، روانی و اجتماعی فرد بستگی داشته باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، سندروم ملال پیش از قاعدگی بیش از هر چیز به دلیل تغییرات هورمونی مربوط به این دوره در بدن خانم‌ها اتفاق می‌افتد و مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری‌های روحی به‌خصوص افسردگی در فرد یا اطرافیان و همین‌طور سابقه نشانگان پیش از قاعدگی در خانواده وی می‌تواند باعث تشدید این حالات در فرد شود. به همین خاطر متخصصان معتقدند ژنتیک نیز می‌تواند یکی از علل تأثیرگذار در بروز سندروم ملال پیش از قاعدگی باشد. برای آشنایی بیشتر با نشانه های افسردگی در زنان کلیک کنید. 

ملال پیش از قاعدگی | رابطه میان زوجین

تغییراتی که در شرایط روحی خانم‌ها اتفاق می‌افتد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در روابط اجتماعی آن‌ها به‌ویژه با همسرشان باشد. علاوه بر این برخی از خانم‌ها مشکلاتی مانند کاهش میل جنسی را در روزهای منتهی به عادت ماهیانه تجربه می‌کنند که می‌تواند در کنار شرایط روحی آن‌ها مشکلات موجود در رابطه را دوچندان کند. به همین خاطر بهتر است در این زمینه با همسرتان صحبت کرده و راهکارهایی را برای حفظ سطح مطلوبی از رابطه در این شرایط مشخص کنید. شما می‌توانید از مشاوره جنسی نیز در این شرایط استفاده کنید.

نیاز به دریافت حمایت عاطفی برای خانم‌ها در دوره عود سندروم ملال پیش از قاعدگی افزایش پیدا می‌کند و به همین خاطر نحوه برخورد آقایان با همسرشان در این ایام اهمیت دارد. استفاده از الفاظ نامناسب و تمسخر خانم‌ها به دلیل قرار گرفتن در این مرحله یکی از مشکلاتی است که می‌تواند رابطه شما را وارد وضع نامطلوبی کند. به همین خاطر بهتر است اطلاعات خود را راجع به شرایطی که همسرتان تجربه می‌کند و آنچه برای کمک به او می‌بایست در نظر داشته باشید افزایش دهید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

درمان ملال پیش از قاعدگی

همان‌طور که گفته شد سندروم ملال پیش از قاعدگی در برخی شرایط می‌تواند تا حد زیادی توانایی فعالیت خانم‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. اگر احساس می‌کنید تغییرات خلقی و جسمی شما در زمان عادت ماهانه فراتر از میزان تحملتان شده و مشکلاتی را در جریان زندگی یا ارتباطات شما ایجاد کرده بهتر است با یک روانشناس دراین‌باره صحبت کنید. اگر به دلیل مشکلاتی مانند احساس خجالت نمی‌توانید به‌طور مستقیم از یک مشاور کمک بگیرید می‌توانید از جلسات مشاوره تلفنی استفاده نمایید. ازجمله مهم‌ترین درمان‌هایی که برای ملال پیش از قاعدگی وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دارودرمانی

استفاده از داروها یکی از رایج‌ترین اقدامات برای درمان مشکلاتی است که سندروم ملال پیش از قاعدگی به همراه خواهد داشت. استفاده از داروهای ضدافسردگی و همین‌طور برخی از داروهای هورمونی می‌تواند در رفع علائم سندروم ملال پیش از قاعدگی اثرگذار باشد. بااین‌حال توجه داشته باشید که استفاده از داروها می‌بایست زیر نظر متخصصین صورت بگیرد و بهتر است از استفاده خودسرانه آن‌ها خودداری کنید. برای آگاهی بیشتر درباره درمان افسردگی کلیک کنید.

تغییر سبک زندگی

سبک زندگی یکی از موضوعاتی است که تا حد زیادی می‌تواند در کاهش نشانه‌های مربوط به اختلالات قاعدگی اثرگذار باشد. سعی کنید در روزهایی که به تاریخ شروع قاعدگی خود نزدیک می‌شوید مسائلی مانند داشتن خواب کافی و انجام مرتب فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. همین‌طور بهتر است در طی این دوران بیش‌تر از غذاهای طبیعی و ساده استفاده کنید و تا جای ممکن از مصرف کافئین، الکل و همین‌طور غذاهای چرب یا سنگین خودداری کنید.

اصلاح ذهنیت

روانشناسان معتقدند تصور و انتظارات ما از وقایع محیط اطراف تا حد زیادی احساسات و همین‌طور رفتار ما را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. به همین خاطر در شرایطی که شما با رسیدن به روزهای منتهی به قاعدگی انتظار به‌هم‌ریختگی شرایط روحی را داشته باشید این موضوع باعث محتمل‌تر شدن بروز این مشکلات برای شما خواهد شد.

درنتیجه یکی از اقداماتی که می‌تواند در درمان ملال پیش از قاعدگی به شما کمک کند این است که ذهنیت خود را نسبت به این مسئله در حالت خنثی نگه دارید. اضطراب از شروع دوره جدیدی در چرخه قاعدگی یکی از مشکلاتی است که می‌تواند شرایط شما را دشوارتر کند.

اگر احساس می‌کنید توانایی کنترل شرایط روحی خود در این بازه زمانی را ندارید می‌توانید از یک مشاور افسردگی در این زمینه کمک بگیرید. استفاده از روش‌های درمانی مانند ذهن آگاهی و همین‌طور تمرینات آرام‌سازی تا حد زیادی در این شرایط به شما کمک خواهد کرد. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ملال پیش از قاعدگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سؤالات متداول

نشانه‌های سندروم ملال پیش از قاعدگی چیست؟

احساس غم، اضطراب، پرخاشگری و تنش در روابط بین فردی، احساس خستگی و خواب‌آلودگی و همین‌طور مشکلات جسمی ازجمله نشانه‌های سندروم ملال پیش از قاعدگی هستند. این نشانه‌ها در فاصله یک تا دو هفته مانده به شروع قاعدگی ایجاد شده و در روزهای دوم یا سوم قاعدگی به‌تدریج از شدت آن‌ها کاسته می‌شود.

بهترین راهکار برای درمان سندروم ملال پیش از قاعدگی چیست؟

بهترین راهکار استفاده هم‌زمان از داروها، تغییر سبک زندگی و همین‌طور اصلاح ذهنیت موجود نسبت به این مسئله است.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره