شناخت مردان | بهترین راه های شناخت و درک احساسات مردان

با توجه به تفاوت‌های زیادی که بین مردان و زنان وجود دارد، شناخت مردان یک امر ضروری است که به زنان کمک می‌کند تا درک بهتری از دنیای آنان به دست آورند و در روابط نسبت به یکدیگر دچار سوتفاهم نشوند. برای مثال بسیاری از خانم‌ها از بی توجهی همسر خود شاکی هستند که این به دلیل تفاوت در نوع تربیت و فیزیولوژی آن‌هاست و با شناخت بیشتر می‌توان این مشکلات را حل کرد. آگاهی از ویژگی‌های کلی مردان به شما کمک می‌کند تا بتوانید ارتباط بهتری با مرد مورد نظر خود برقرار نمایید و رابطه عاطفی سالمی را شکل دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تفاوت زن و مرد از دیدگاه روانشناسی کلیک کنید.

 

شناخت مردان

هر فردی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد اما به طور کلی برخی از ویژگی‌ها در اکثر مردان مشترک است. با این حال در دنیای امروزی تعاریف خشک کاربردی ندارد، از این بهتر است حتما مقاله مرد بودن را مطالعه نمایید. همچنین موارد زیر در شناخت بهتر مردان به شما کمک می‌کند:

1. نحوه بیان احساس در مردان

مردان معمولا احساسات خودشان را به طور مستقیم بیان نمی‌کنند. بنابراین لازم است که برای آگاهی از افکار واحساسات مستقیما از انان سوال کنید. از همسرتان بخواهید برنامه‌اش را برای تعطیلات آخر هفته بگوید یا اینکه فکر و تصور خود را در مورد شما و اولین باری که ملاقاتتان کرده است، بیان کند. پاسخ او روشن می‌کند احساسش چیست و این گونه خود را به شما نزدیک‌تر می‌بیند. این گونه می‌توانید تا حدودی از احساس او مطلع شوید.

2. ابراز علاقه در عمل

بیشتر مردها احساسات خود را به صورت کلامی ابراز نمی‌کنند و در عوض با عمل به ابراز علاقه می‌پردازند. مثلا انجام دادن کاری که شما دوست دارید، در صورتی که برخلاف میل خودش است. حتی خرید روزمره نیز از سوی آقایان نوعی ابراز علاقه است. مثلا وقتی برخلاف میل باطنی‌شان همراه شما در یک مهمانی خانوادگی شرکت می‌کنند، دوست داشتن خود را نشان می‌دهند.

3. شناخت مردان | شنونده خوبی هستند

مردان شنونده خوبی هستند ولی ممکن است در ظاهر این مورد را نشان ندهند، مردان برعکس خانم‌ها که موقع گوش کردن صحبت کسی با حرکات اشاره و یا گفتن بعضی کلمات نشان می‌دهند که در حال گوش دادن هستند، هنگام صحبت شما سکوت می‌کنند تا بتوانند به حرف‌هایتان فکر کنند. این بدان معنا نیست که آن‌ها به حرف‌های شما توجهی ندارند.

4. دوست دارند زمانی را با خود خلوت کنند

مردان با وجود این که در بیشتر فعالیت‌های خانوادگی شرکت می‌کنند، گاهی نیاز دارند یک زمانی را تنها باشند و به کارهای مورد علاقه خود بپردازند یا حتی زمانی را تنها در گوشه‌ای بنشینند و تفکر کنند. آگاهی از این خصوصیت اخلاقی مردان نقش مهمی در بهبود روابط زن و شوهر دارد. درخواست همسرتان برای مدتی تنهایی نشانه عدم علاقه او به شما نیست.

 5. مردان کمتر از زبان بدن استفاده می‌کنند

مردان کمتر از زبان اشاره و بدن استفاده می‌کنند و تغییر لحن صدا و حرکات صورت برای آن‌ها معمولا نامفهوم است. همچنین ممکن است زبان بدن خانم‌ها را نیز دیرتر متوجه بشوند؛ مثلا ناراحتی زنان را که در چهره‌شان نمایان است یا پیام‌های اشاره‌ای و لحن صدا را ممکن است تشخیص ندهند. بنابراین اگر می‌خواهید مطمئن شوید احساستان را دریافت کرده‌اند آن را مستقیم بیان کنید.

6. شناخت مردان | قدردانی تاثیر مثبتی در مردان دارد

قدردانی از همسر می‌تواند تفاوت زیادی در رفتارهای آنها و روابطشان ایجاد کند. مطالعات نشان داده وقتی از زحمات مردان قدردانی و به آن‌ها ارزش گذاشته می‌شود، بیشتر سعی می‌کنند در انجام کارهای خانه و مراقبت از کودک خود را درگیر کنند و خود را تکیه گاه خواهند دانست. برای آشنایی بیشتر مقالات زیر را برای مطالعه توصیه می‌کنیم.

راه های جذب مردان

چگونه یک پسر را عاشق کنیم

نشانه دوست داشتن مردان

 

چه گونه خواسته خود را برای مردان بیان کنیم؟

همانطور که گفته شد مردان به احساسات و خوشحالی همسر خود اهمیت می‌دهند، ولی تا زمانی که با آن‌ها راجع به خواسته‌ها و احساساتتان صحبت نکنید متوجه این قضیه نمی‌شوند. پس خواسته خود را به صراحت بگویید و در بیان آن طفره نروید، در این صورت مردان هم گوش می‌دهند و هم از خوشحالی شما حس خوبی پیدا می‌کنند.

همچنین شما نباید انتظار داشته باشید که همسر شما در شناخت شخصیتتان همیشه پیش قدم باشد. بلکه خودتان باید گاهی اوقات راجع به شخصیتتان صحبت کنید. از علایق و افکار همسرتان آگاه شوید و دنبال نقاط مشترک در بین آن‌ها باشید و هم چنین آن‌ها را پرورش دهید تا رابطه بهتری بین شما برقرار شود.

بیشتر بخوانید : وابسته کردن مرد به خود 

درک مردان در نقطه مقابل زنان

زنان و مردان در برخی موارد با هم متفاوت هستند که شناخت این تفاوت‌ها باعث داشتن رابطه بهتر می‌شود. عمده‌ترین تفاوت زنان و مردان به شرح زیر است:

1. شناخت مردان | فیزیولوژیک

نیم کره راست مغز مردها که مربوط به کارها و مهارت‌های فیزیکی آن‌هاست از نیم کره چپ بزرگتر است. اما زن‌ها برعکس هستند یعنی نیم کره راست مغزشان که مربوط به گفتار و بیان احساسات است از نیم کره چپ مغزشان بزرگ‌تر می‌باشد. به همین دلیل مردها در بیان احساسات و علاقه‌شان نسبت به زن‌ها بسیار ضعیف‌تر عمل می‌کنند.

2. وظایف

مردها همیشه خودشان را با کار و فعالیت‌های اقتصادیشان می‌شناسند و همیشه تمام تلاششان را برای حمایت مالی خانواده می‌کنند. وظایف مربوط به خانه نیز به عهده زن‌هاست و مردها نقش کمتری در این زمینه دارند. در واقع کار بخشی از هویت مردها به حساب می‌آید. امروزه این مساله با برابری نقش زن و مرد در جامه کم رنگ‌تر شده است اما به هرحال این باور و تقسیم وظایف در ناخوداگاه زنان و مردان وجود دارد. 

3. شناخت مردان | تربیت

تربیت دختران و پسران از دوره کودکی با یکدیگر متفاوت است. به طور معمول پسران را طوری تربیت می‌کنند که این باور در وجودشان شکل گیرد که نسبت به زنان برتری دارند و نباید راجع به احساساتشان صحبت کنند و مشکلاتشان را با دیگران در میان بگذارند. این نوع تربیت باعث شده که مردان در ابراز علاقه توانایی نداشته باشند به طوری که گاهی بعضی زنان در عشق همسر خود به شک می‌افتند.

 

سخن آخر

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که برای شناخت مردان کمک گرفتن از یک مشاور و متخصص روانشناس بهترین گزینه می‌باشد. این گونه شما علاوه بر شناخت دنیای کلی مردان، با بیان خصوصیات مرد مد نظر خود، می‌توانید به طور خاص از تمام روحیات، خواسته‌ها و تمام روش‌های تاثیرگزاری بر او آگاه شوید. این گونه نه تنها بهترین ارتباط بین شما شکل خواهد گرفت بلکه با یادگیری روش‌های رفتاری با او می‌توانید بیشترین تاثیر را روی یک مرد بگذارید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ارتباط با جنس مخالف می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

ویژگی‌های کلی مردان چیست؟

هر فردی ویژگی‌های خاص خود را دارد اما به طور کلی می‌توان گفت مردان در ابراز احساسات کلامی ضعیف هستند و بیشتر در عمل علاقه خود را اثبات می‌کنند. مردان نسبت به زنان درک ضعیف‌تری نسبت به ارتباطات غیر کلامی دارند و به همین دلیل لازم است که به طور مستقیم با آنان صحبت کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره