اهمیت خانواده همسر در ازدواج

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا از نقش و اهمیت خانواده همسر در ازدواج آگاهی دارید؟ بسیاری از افرادی که در شرف ازدواج هستند این سؤال برایشان به وجود می‌آید که واقعا خانواده همسر تا چه حد در ازدواج اهمیت دارد و چه نقشی در میزان رضایت از زندگی مشترک ایفا می‌کند. ازدواج تنها پیوند دو نفر نیست بلکه خانواده‌های آن‌ها را نیز بهم مرتبط می‌سازد. شما با اهمیت و توجه به خانواده‌ی همسر آینده‌تان در واقع به نوع تربیت، پرورش و سبک زندگی او توجه می‌کنید. برای آگاهی بیشتر از جنبه‌های مختلف نقش خانواده همسر در ازدواج با این مقاله همراه باشید. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا با دید بازتر و شناخت بهتری وارد زندگی مشترک شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اهمیت خانواده همسر در ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

چرا شناخت خانواده همسر آینده اهمیت دارد؟

ازدواج یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی است و به همین خاطر باید به تمام جوانب و ابعاد مرتبط با آن توجه کنید. حواستان باشد که خانواده‌ی فردی که قصد ازدواج با او را دارید، سالم و منسجم باشد. برخی معتقدند که قرار است با خود طرف ازدواج کنند نه با خانواده‌ی او و خود فرد با خانواده‌اش فرق دارد؛ این‌ها توجیهات عاشقانه‌ای هستند اما ممکن است در آینده زندگی شما را نابود کنند. هر انسانی هر چقدر هم که متفاوت از خانواده‌اش باشد، هنگام مواجه با بحران‌ها همان روش‌هایی را به کار می‌برد که در کودکی و به واسطه‌ی خانواده در او نهادینه شده‌اند.

کنترل فرد بر روی اعمالش و استفاده از عقل و منطق همیشگی نیست؛ گاهی افراد طبق ضمیر ناخودآگاهی که از خانواده تأثیر پذیرفته، عمل می‌کنند. در واقع می‌توان گفت آن طور که والدین با رفتارهایشان او را تربیت کرده‌اند. به همین دلیل مهم است خانواده کسی را که دوستش دارید بشناسید.

در یک خانواده منجسم افراد پشت یکدیگر هستند و از ارزش‌های واحد خانوادگی تبعیت می‌کنند. در نتیجه هنگام مواجه با مشکلات همه با هم همکاری می‌کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه معیارهای انتخاب همسر کلیک کنید.

اهمیت خانواده همسر در ازدواج | اهمیت تناسبات فرهنگی بین خانواده‌های زوج‌ها

فرهنگ به معنای بایدها و نبایدهایی است که برای یک خانواده مشخص می‌کنند چه چیزی درست و چه چیزی اشتباه است. فرهنگ مجموعه‌ای گسترده از آداب و رسوم، سنت‌ها و اخلاقیات را در بر می‌گیرد. تناسب فرهنگی بین خانواده‌های دو نفری که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، مسئله‌ای پر اهمیت است به طوری که سرنوشت و آینده‌ی زندگی مشترک آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که فرهنگ‌ها با هم تفاوت‌های بسیاری دارند، بایدها و نبایدها نیز متفاوت‌اند.

ممکن است مسئله‌ای که برای یک خانواده ارزش محسوب می‌شود برای دیگری ناپسند باشد. مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به میزان زیادی تعیین کننده‌ی کیفیت روابط زوج‌ها بعد از ازدواج است. هر چه تشابهات فرهنگی بیشتر باشند مسیر ازدواج سالم‌تر و آسان‌تر خواهد بود. در مقابل تفاوت‌ها از همان روز خاستگاری تا بعد از ازدواج، اختلافات بسیاری را ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید : نقش خانواده در ازدواج 

نظارت و دخالت خانواده

برخی از خانواده‌ها آزادی و استقلال را از فرزندان خود می‌گیرند و کنترل بیش از حدی بر آن‌ها دارند؛ همین امر از فرزندان آن‌ها افرادی با شخصیت وابسته می‌سازد که در زندگی مستقل از خانواده و در ارتباط با همسر آن‌ها را گرفتار می‌سازد.

هر چقدر هم که با شریک زندگی خود تفاهم داشته‌باشید، مداخلات و کنترل‌گری‌های خانواده همسر منجر به ایجاد تنش و بروز درگیری و کشمکش‌های بسیاری می‌شود و کیفیت روابط شما با همسرتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به خاطر همین لازم است پیش از ازدواج به این مسئله توجه کنید.

ارتباط میان اعضای خانواده همسر

یکی از موضوعات مهم در بررسی اهمیت خانواده همسر در ازدواج، ارتباط میان اعضاست. بسیار مهم است که بدانید اعضای خانواده همسر آینده‌تان چگونه با یکدیگر رفتار می‌کنند. مهارت‌های ارتباط کلامی و غیر کلامی آن‌ها را بررسی کنید. این که والدین با یکدیگر و با فرزندان چگونه تعامل می‌کنند و سبک تربیتی آن‌ها به چه صورت بوده‌است.

افرادی که والدین بسیار سخت‌گیر و یا بسیار آسان‌گیر داشته‌اند، مطمئنا به شیوه‌ای متفاوت از آن‌هایی که خانواده‌ی متعادلی دارند، تربیت شده‌اند و رفتار می‌کنند. خانواده‌ای که در آن تعاملات عاطفی بسیار سطح پایین است و یا بر عکس والدینی که به طور افراطی به فرزندان خود محبت می‌کنند، تفاوت‌های بسیاری با خانواده‌ای دارند که همه چیز در تعادل قرار دارد. این مسئله به میزان زیادی بر ارتباطات عاطفی با همسر تأثیر می‌گذارد.

وضعیت اقتصادی خانواده همسر

وضعیت اقتصادی خانوادگی همسر آینده نیز در ازدواج اهمیت زیادی دارد. این که خانواده همسرتان به لحاظ اقتصادی در چه جایگاهی قرار دارند و تا چه حد از این نظر به خانواده شما نزدیک هستند. وضعیت اقتصادی، انتظارات و توقعات افراد را از یکدیگر تحت تأثیر قرار می‌دهد و در صورتی که شرایط مالی بسیار متفاوتی از هم داشته‌باشند، قبل و بعد ازدواج دچار چالش‌ها و مشکلات بسیاری می‌شوند.

بیشتر بخوانید : رابطه قبل ازدواج 

اهمیت خانواده همسر در ازدواج | بررسی حمایتگری خانواده همسر

یکی از مسائل مهم در ازدواج و کیفیت آن، میزان حمایت‌گر بودن خانواده همسر است. سلامت روان افراد تحت تأثیر حمایت‌هایی است که به لحاظ مالی، عاطفی و روانی از خانواده خود دریافت می‌کنند. اغلب افرادی که خانواده‌ و والدین حمایت‌گری ندارند، به دلیل فشارهای زیاد و این که خود را تنها می‌پندارند، بیشتر در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارند.

برای آشنایی با راه های رفع موانع و جلوگیری از ازدواج فرزند کلیک کنید.

سخن آخر

ازدواج مسئله‌ای است که عواملی بسیاری در موفقیت یا عدم موفقیت آن نقش دارند؛ یکی از این عوامل خانواده‌های افراد است. از آن‌جایی که افراد پیش از ازدواج به خوبی و به تنهایی نمی‌توانند از پس بررسی تمام جنبه‌ها و عوامل بربیایند، مراجعه به مشاور ازدواج و راهنمایی گرفتن از متخصصان ضرورت بالایی دارد. مشاور سطح تفاهم خانواده‌ها را بررسی می‌کند و احتمال موفقیت در ازدواج را با توجه به خصوصیات هر فرد و خانواده‌اش تخمین می‌زند. همچنین به شما کمک می‌کند تا تعارضات و اختلافات قبل و بعد از ازدواج را حل کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اهمیت خانواده همسر در ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

ازدواج با پسری که خانواده خوبی ندارد درست است؟

لازم است خانواده کسی که قصد ازدواج با او را دارید از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار دهید و اگر فکر می‌کنید شخص مورد نظر خانواده مناسبی ندارد بیشتر بر انتخاب خود فکر کنید. همچنین اگر گمان می‌کنید فرد مورد نظرتان واقعا با خانواده‌اش تفاوت دارد، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

نقش خانواده بعد از ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

نقش خانواده پس از ازدواج پر رنگ‌تر می‌شود. حمایت‌گری خانواده همسر و یا مداخلات بیش از حد آن‌ها روابط شما را با همسرتان تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر لازم است پیش از ازدواج به موضوع خانواده اهمیت دهید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره