برخورد با شخصیت مرزی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

نحوه برخورد با شخصیت مرزی چگونه باید باشد؟ زندگی با فردی که از اختلال شخصیت مرزی رنج می‌برند چالش‌های خاص خود را دارد. این افراد ممکن است گاهی شما را تا سر حد مرگ بپرستند اما با دیدن کوچک‌ترین ضعفی در درونتان احساس تنفر وکینه بکنند. این امر تا حد زیادی کیفیت تعاملات بین فردی را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلات متعددی می‌شود. ما در این مقاله به بیان راهکارهایی برای داشتن تعاملات بهتر در برخورد با شخصیت مرزی پرداخته‌ایم پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در همین راستا بهره بردن از مشاوره روانشناسی کمک می‌کند تا بتوانید آگاهی خود را نسبت به این اختلال و روش‌های درمانی افزایش دهید. 

شخصیت مرزی چه اختلالی است؟

شخصیت مرزی نوعی اختلال در سلامت روان است که بر نحوه تفکر و احساسات فرد مبتلا تاثیر می‌گذارد. از همین رو دچار شدن به اختلال مرزی منجر به بروز مشکلاتی در زندگی روزمره می‌شود. از جمله مهم‌ترین مشکلاتی که افراد با شخصیت مرزی به آن دچار هستند باید به ناتوانی در تنظیم هیجانات، حساسیت به طرد، نداشتن تصویری با ثبات از خود و نشان دادن الگویی از روابط ناپایدار اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با علل و نشانه های اختلال شخصیت مرزی کلیک کنید.

نحوه تعامل و برخورد با شخصیت مرزی

شاید شما نتوانید بدون کمک گرفتن از یک درمانگر حرفه‌ای شخصیت مرزی را درمان کنید اما با نوع رفتارهای خود می‌توانید مشکلات ارتباطی را تا حد زیادی تعدیل نمایید. ما در ادامه از منظر روانشناسی به چند توصیه مهم در این باره اشاره کرده‌ایم.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

1- اطلاعات خود را در مورد شخصیت مرزی بالا ببرید

اولین قدم در برخورد با شخصیت مرزی به صورت سالم‌تر، این است که درک دقیقی از مشکل آن‌ها به دست بیاورید. تا زمانی که ندانید طرف مقابل‌تان با چه مشکلی دست و پنجه نرم می‌کند و چه رنج‌هایی را متحمل می‌شود، هرگز نمی‌توانید درک متقابلی را در رابطه شکل دهید. از همین رو لازم است از منابعی نظیر کتاب‌ها و روانشناسان کمک بگیرید و اطلاعات خود را در مورد شخصیت مرزی به روز نگاه دارید.

بیشتر بخوانید : درمان شخصیت مرزی 

2- هنگام برخورد با شخصیت مرزی برای احساسات آن‌ها ارزش قائل شوید

در بسیاری از موارد مبتلایان به شخصیت مرزی احساسات خود را شدیدتر از آنچه متناسب با موقعیت در نظر گرفته می‌شود درک می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که اغلب اطرافیان آن‌ها احساساتشان را اغراق آمیز تلقی کرده و در نتیجه با بی توجهی و نادیده گیری به آن‌ها پاسخ بدهند. این وضعیت معمولا باعث می‌شود که حساسیت‌های فرد تشدید شود. در مقابل اگر شما در برخورد با شخصیت مرزی بیش از حد به این احساسات بال و پر بدهید، مسلما بدتر از قبل خواهند شد.

پس در برخورد با شخصیت مرزی از تکنیک بازتاب استفاده کنید. یعنی اگر فرد دچار شخصیت مرزی می‌گوید رنج زیادی می‌کشم شما می‌توانید با همدردی جمله مشابهی را به زبان بیاورید. برای مثال می‌توانید بگویید “درک می‌کنم که در رنج بسیاری هستی”. پاسخ دادن به این شیوه باعث می‌شود که برای عواطف فرد مقابل ارزش قائل شوید و در عین حال او را نادیده نگیرید. این وضعیت به شخصیت مرزی کمک می‌کند تا درک کند کسانی هستند که به وضعیت او اهمیت می‌دهند.

3- افراد با اختلال شخصیت مرزی را برای مسئولیت پذیری تشویق کنید

وقتی عاشق فردی می‌شوید که به شخصیت مرزی مبتلاست بسیار احتمال دارد که مسئولیت‌های او را هم بپذیرید و بخواهید همه کارهایش را انجام دهید اما از نظر روانشناختی بسیار اهمیت دارد که در این تله گرفتار نشوید و برخورد با شخصیت مرزی را بیاموزید. البته منظور ما این نیست که فرد را برای انجام مسئولیت‌هایش تنها بگذارید بلکه کافی است در کنارش باشید و ابتدا اجازه دهید او خودش کارها را رفع و رجوع کند.

برای مثال از آنجایی که کنترل هیجانات در افراد مرزی با مشکلات زیادی رو به روست امکان دارد که در مواقع عصبانیت کارهایی انجام دهند که فورا از آن پشیمان شوند. پرت کردن ظروف شکستنی یا سایر وسایل از جمله اقداماتی است که ممکن است در این شرایط اتفاق بیافتد. در این زمان سریعا به دنبال این نروید که اشتباه فرد مقابل را پاک کنید. به او فرصت دهید تا هیجاناتش فروکش کند و سپس همراه خود او کمک کنید تا پیش آمدهای رو به رو را حل و فصل نمایید. این کار به فرد کمک می‌کند تا مسئولیت پذیرتر باشد، عواقب کارهایش را به درستی ببیند و سعی بیشتری در جهت تنظیم هیجاناتش انجام دهد.

4- هنگام برخورد با شخصیت مرزی حرف‌های خود را با زبان ساده بیان کنید

افراد مبتلا به شخصیت مرزی بیش از دیگران احتمال دارد که صحبت‌های دیگران را تحریف کنند و برداشت بدی از آن‌ها داشته باشند. در واقع حساسیت بالای آن‌ها نسبت به طرد باعث می‌شود که هر حرف مبهمی را به معنای توهین یا کنار گذاشتن خود تلقی کنند. از همین رو هنگام حرف زدن با کسی که می‌دانید به شخصیت مرزی مبتلاست بهتر است ساده‌تر و روشن‌تر صحبت کنید و در بیانات خود کمتر از ابهامات کلامی استفاده نمایید.

5- تهدیدهای فرد برای خودکشی یا خودزنی را نادیده نگیرید

پدیده خودزنی و خودکشی در میان مبتلایان به اختلال مرزی تا حد بسیاری رایج است. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها خطر خودکشی را جدی نمی‌گیرند. آن ها احساس می‌کنند که فرد تنها به خاطر تهدید کردن یا جلب توجه مسئله خودزنی یا خودکشی را مطرح می‌کند. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهند 10 درصد مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی سالانه در اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند. همچنین چیزی در حدود 80 درصد آن‌ها در مورد احتمال این کار با نزدیکان و آشنایان خود صحبت می‌کنند. 

در نتیجه بسیار اهمیت دارد که در برخورد با افراد دارای شخصیت مرزی این خطر را جدی بگیرید و در اسرع وقت با یک روانشناس در خصوص وضعیت فرد مشورت نمایید. در اکثر موارد مبتلایان به شخصیت مرزی به روان درمانی‌های طولانی مدت نیاز دارند اما در عین حال برای فروکش کردن خطر خودکشی لازم است برخی داروها نیز مصرف شوند که در این صورت روانشناس شما را به یک روانپزشک ارجاع خواهد داد.

برخورد با شخصیت مرزی که همخانه است

وقتی پدر، مادر، خواهر/برادر، فرزند یا همسرتان مبتلا به شخصیت مرزی باشند، تعامل و برخورد با آن ها کار چندان آسانی نیست. شما برای زندگی با این افراد حتما نیاز به دریافت خدمات مشاوره روانشناسی دارید. متخصص علاوه بر کمک به شما، می تواند به نزدیکان تان برای بهبودی کمک کند. برای دریافت این خدمات می‌توانید به صورت تلفنی و حضوری از خدمات متخصصان مجموعه ذهن نو بهره مند بشوید. برای آشنایی بیشتر با آینده ازدواج با شخصیت مرزی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه برخورد با شخصیت مرزی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

برخورد با شخصیت مرزی چگونه باید باشد؟

اطرافیان باید برای بهبود حال شخصیت مرزی به نکاتی که روانشناسان درباره نحوه برخورد با شخصیت مرزی گفته اند توجه کنند. برای مثال نادیده نگرفتن احساسات و تهدید به خودکشی، تشویق رفتارهای مسئولانه، بالا بردن اطلاعات درباره علل این شخصیت و غیره از جمله اقداماتی است که اطرافیان باید انجام دهند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره