امنیت روانی | 2 بخش مهم امنیت روانی

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

امنیت روانی از نیازهای اساسی انسان ها است. در یک جامعه برای توسعه و رفاه باید احساس آرامش، اعتماد، اطمینان و … وجود داشته باشد. این موضوع از رابطه مناسب و مثبت بین فردی و جامعه شکل می‌گیرد. امنیت روانی زمانی آغاز می‌شود که افراد مورد انتقاد، سرزنش، تمسخر و کنترل دیگران قرار نداشته باشند. یا زمانی که افکار خود را بیان می‌کنند؛ امکان دیده شدن داشته باشند. این افراد هرگز نگران طرد شدن نیستند. امنیت روانی در کنار سلامت روانی که به واسطه روانشناس کسب می‌کنید، معنا می‌یابد. برای اینکه سلامت روانی را به همراه امنیت روانی داشته باشید؛ حتما از روانشناس راهنمایی بگیرید. جهت دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه امنیت روانی می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی خانواده با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

امنیت روانی چیست؟

امنیت روانی چیست؟

از نظر شما امنیت روانی چیست؟ چه زمانی یک فرد امنیت روانی کسب می‌کند؟ زمانی امنیت روانی حاصل می‌شود که فرد مورد تهدید، تحقیر و سرزنش دیگران قرار نگیرد. این موضوع به منزله بیان نظر، ارائه، نگرانی ها، صحبت در زمینه های مختلف و … بدون ترس از چیزی است. امنیت روانی به واسطه 2 واسطه تامین می‌شود. بخش اول خانواده و بخش دوم جامعه است. هنگامی که خانواده و جامعه این امنیت را فراهم نکنند، سلامت روان فرد تهدید می‌شود. و به طور جدی مورد آسیب قرار می‌گیرد.

برای اینکه سلامت روان داشته باشیم؛ لازم است که ابعاد مختلف زندگی در آرامش قرار داشته باشد و هیچ تهدید مبنی بر از بین رفتن زندگی برای فرد وجود نداشته باشد. مسائل مختلفی در شکل گیری این موضوع دخیل هستند که در مقاله تمامی جوانب آن را سنجیده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

بخش های امنیت روانی

امنیت روانی از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول خانواده و بخش دوم جامعه است. در این بخش مقاله راجع به امنیت روانی در این دو بخش صحبت کرده ایم.

? خانواده

اصلی ترین بخش امنیت روانی، در خانواده قرار دارد. اعضای خانواده باید با یکدیگر دوست باشند و رابطه صمیمی برقرار کنند. نقش خانواده در این امر بسیار پر رنگ است و روابط سالم در این عضو باعث شکل گیری امنیت مستحکم می‌باشد. بستر خانواده برخی از نکات باید رعایت شود؛ تا این موضوع اتفاق بی‌افتد. در ادامه به این نکات اشاره کرده ایم.

? با به اشتراک گذاشتن فکر و بروز احساسات افراد خانواده را ترغیب به بستر صمیمیت کنید. در این شرایط احساس بهتری به خود خواهید داشت و برای حل مشکلات اول روی کمک خانواده حساب خواهید کرد.

? مهارت گوش دادن را در خانواده تمرین کنیم. احساس پذیرش، اهمیت دادن و ارزش قائل شدن با گوش دادن فعال در خانواده شکل می‌گیرد.

?در طول روز برای یکدیگر زمان بگذارید. حداقل یک وعده غذایی کنار یکدیگر باشید و اتفاقات روزانه را تعریف کنید. این موضوع باعث ایجاد اعتماد بین خانواده می‌باشد.

? خطاهای یکدیگر را ببخشید. به اعضای خانواده بخشش را آموزش دهید تا کینه به دل نگیرند.

? هنگام بروز مشکلات برای افراد خانواده به آنها کمک کنید. و سرزنش را فراموش کنید.

?زمانی را به کودکان خود اختصاص دهید، حتی شده زمان کوتاهی را به برقراری ارتباط با فرزندان اختصاص دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه محافظت از کودک کلیک کنید.

? امنیت روانی در جامعه

بخش دیگر امنیت روانی، جامعه است. جامعه خوب، با ثبات، تحت اداره صحیح و آرام به حد کافی امنیت را برای افراد جامعه فراهم می‌آورد. جامعه ای که از لحاظ اقتصادی، امنیت جسمی، آموزش و … در تعادل و آرامش باشد؛ موجب بروز امنیت روانی می‌شود. برای اینکه این موضوع در جامعه پدیدار شود؛ باید قدرتمندان به دنبال راهکار باشند. از لحاظ اقتصادی ثبات برقرار کنند و آزادی را در جامعه برقرار کنند. در غیر این صورت این بخش لنگ خواهد ماند.

برای اطلاع از روش های تقویت آرامش اعصاب کلیک کنید.

امنیت روانی در کار و تیم چگونه باید باشد؟

امنیت روانی در کار و تیم به این منظور است که اعضا با بیان ایده ها، نگرانی ها، سوالات و اشتباهات مورد تنبیه، تحقیر و انتقاد شدید قرار نگیرند. در این مورد اعضا می‌توانند بدون اینکه هراس داشته باشند در گروه فعالیت کنند. اعضا در این زمینه مورد احترام و قبول واقع می‌شوند و تیم گروهی به خوبی با یکدیگر کنار می‌آیند.

امنیت روانی به سازمان ها و تیم ها کمک می‌کند که با خطاهای کمتری روبرو شوند و با پیامدهای کمتری مواجهه شوند. نتایج مطالعات ناشی از آن است که این موضوع اثر بخشی بسیاری در محیط کار ایفا می‌کند و باعث بروز ایده ها، فعالیت های مناسب و کار گروهی موفق خواهد شد. همچنین باعث یادگیری و نوآوری در سازمان ها می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش آرامش ذهن کلیک کنید.

مزایای امنیت روانی چیست؟

مزایای امنیت روانی چیست؟

امنیت روانی مزایای بسیار زیادی در جامعه و خانواده دارد که این فواید در دسته های مختلفی قرار دارد. برای آگاهی شما در این بخش مقاله به این مزایا اشاره کرده ایم.

? نوآوری و خلاقیت تیم را افزایش می‌دهد.

? مشارکت کارکنان را بهبود می‌بخشد.

?درس گرفتن از اشتباهات رخ می‌دهد.

? احتمال موفقیت نوآوری فرآیند را بهبود می‌بخشد.

? به دست آوردن سلامت روان

کلام آخر

همانطور که گفته شد، امنیت روانی لازمه و اساس زندگی است. برای اینکه افراد بتوانند ایده پردازی کنند و نگران ترس ها و هراس های شغلی نشوند، باید امنیت داشته باشند. اما برای اینکه امنیت روانی داشته باشید باید دو بخش مهم زندگی یعنی خانواده و جامعه را جدی بگیرید. این موضوع به بخش های مختلفی برای یادگیری تبدیل می‌شود که به کمک روانشناس می‌توانید از آنها بهره مند شوید. مرکز مشاوره ذهن نو به صورت تلفنی و حضوری به شما مراجعین گرامی خدمات ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه امنیت روانی می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره