بیماری انگل کودکان | درمان قطعی انگل در کودک

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

بیماری انگل کودکان یکی از بیماری های رایجی است که مخصوصا در سنین پایین سلامت کودکان را مورد تهدید قرار می‌دهد. انگل ارگانیسم کوچکی است که درون روده زندگی کرده و از مواد موجود در این ناحیه تغذیه می‌کند. این بیماری به دلایل مختلفی در کودکان به وجود آمده و سلامت آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این موضوع چون بر غذا خوردن و همچنین عمل دفع در کودکان تاثیر می‌گذارد؛ رشد طبیعی آنها را برای مدتی مختل کرده و نگرانی های زیادی را برای خانواده هم ایجاد می‌کند. در بیشتر موارد به دلیل اینکه خانواده نمی‌توانند از این موضوع مطلع شوند؛ واکنش های نامناسبی در مقابل کودکان نشان داده و مشکل را تشدید می‌کنند. به همین دلیل کمک گرفتن از متخصص در این زمینه ضروری است.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودکان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

بیماری انگل کودکان

بیماری انگل کودکان در بیشتر موارد در کودکان بین 5 تا 10 ساله بروز کرده و تا مدتی بدون نشانه باقی می‌ماند. اما این کرم ها می‌توانند در روده ها تولید مثل کرده و تکثیر شوند.زیاد شدن این موجودات نشانه هایی را در کودکان ایجاد می‌کند که هم خود کودک و هم خانواده از این بیماری مطلع می‌شوند.

خوشبختانه این بیماری در کودکان قابل درمان است. تنها خانواده ها باید به موقع اقدام کرده و روش های درمانی مناسب را برای کودک خود انجام دهند. فراموش نکنید که بیماری های انگلی قابل انتقال هستند؛ به همین دلیل در زمانی که خانواده از این موضوع مطلع می‌شوند باید مانع از رفتن کودک به مدرسه و یا مکان های دیگر شوند. برای آشنایی بیشتر با انواع بیماری های کودکان کلیک کنید.

انواع بیماری انگل کودکان

همچنین بیماری انگل کودکان دارای انواع مختلفی است. این انگل ها از طرق مختلفی وارد بدن شده و معمولا علائم مشابهی برای کودکان ایجاد می‌کنند. اما به طر کلی بهتر است از انواع آنها اطلاع یابید. برخی از این انگل ها شامل موارد زیر می‌شوند. برای آشنایی با بیماری توکسوپلاسموز کلیک کنید.

🔺 ژیادیازیس

انگل ژیاردیا یکی از انواع شایع بیماری انگل کودکان است؛ که از طریق آب ها و غذای آلوده به کودکان منتقل می‌شود. این موجود حتی در مدفوع حیوانات نیز وجود دارد. به طور کلی کودکانی که در مناطقی با بهداشت پایین زندگی می‌کنند؛ بیشتر احتمال دارد که به این نوع از انگل مبتلا شوند.

🔺 کرمک

یکی دیگر از انواع بیماری انگل کودکان، کرمک است. این مورد در میان دختران رایج تر بوده و در بیشتر موارد در مقعد زندگی می‌کند. حتی گاهی در دختران از طریق واژن نیز می‌تواند وارد بدن شود. این نوع از انگل معمولا نشانه بارزی ایجاد نکرده و تنها در هنگام شب منجر به خارش شدیدی در ناحیه مقعد می‌گردد. از طرفی با خاراندن این ناحیه تخم این انگل در زیر ناخن ها باقی مانده و می‌تواند از این طریق به دیگران منتقل شود. با ابتلا به این نوع انگل خانواده باید مکان خوابیدن و لباس های کودک را نیز به طور مرتب تمیز نگه دارند.

🔺 انواع دیگر

از انواع دیگر بیماری انگل کودکان می‌توان به کرم نواری، آسکاریازیس، آمیبیازیس و دی انتامبا فراژیلیس نیز اشاره کرد. این انواع کمتر شایع بوده و باعث بروز نشانه هایی در کودکان می‌گردند. خانواده ها بهتر است برای تشخیص دقیق نوع انگل به متخصص مراجعه کنند.

تشخیص بیماری انگل کودکان

برای تشخیص بیماری انگل کودکان، در ابتدا متخصص ناحیه تناسلی به خصوص مقعد را به دقت بررسی کرده و در مرحله بعدی از آزمایش بررسی مدفوع استفاده می‌کند. همچنین اگر در این نواحی تخم انگل مشاهده شود؛ نمونه برداری کرده و آن را به آزمایشگاه ارسال می‌کنند. فراموش نکنید که برای شروع فرایند درمان و تشخیص دقیق این بیماری حتما باید به متخصص مراجعه کرده و انجام روش های خانگی خودداری نمایید. این روش ها درمان قطعی و دائمی محسوب نمی‌شوند.

نشانه های بیماری انگل کودکان

نشانه های بیماری انگل کودکان

همانطور که پیش تر هم به آن اشاره شد؛ بیماری انگل کودکان با بروز نشانه های متفاوتی همراه است. این علائم به سن کودک و نوع انگلی که به آن مبتلا هست نیز بستگی دارد. در این قسمت به توضیح برخی از این نشانه های می‌پردازیم.

اسهال: در بیشتر موارد با وجود بیماری انگل کودکان، آنها دچار اسهال در مدت زمان طولانی می‌شوند. برای اطلاع از دلایل اسهال در نوزاد کلیک کنید.

جاری شدن آب دهان: یکی دیگر از نشانه های ابتلا به انگل، جاری شدن آب از دهان به صورت مکرر است. معمولا کودک در سنینی مبتلا به انگل می‌شود که قادر به کنترل آب دهان خود هست. اما مشاهده چنین چیزی از نشانه های انگل نیز محسوب می‌شود.

دل درد: درد های شکمی نیز از دیگر نشانه های بیماری انگل کودکان است. در چنین شرایطی کودک دردهایی را در اطراف ناف خود تجربه می‌کنند.

غذا نخوردن: کودک در این حالت اشتهای خود را از دست داده و به دلیل دردهایی که تجربه می‌کند؛ تمایلی به غذاخوردن ندارد. به همین دلیل کاهش وزن را نیز تجربه می‌کند.

نشانه های رفتاری: نشانه های رفتاری این کودکان نیز ناشی از دردها و علائمی است که تجربه می‌کنند. برای مثال به طور مکرر جیغ زده و یا گریه می‌کنند.

علل ابتلا به انگل در کودکان

دلایل متفاوتی برای بروز بیماری انگل کودکان وجود دارد. برای مثال کودکانی که هرزه خواری دارند و یا در محیطی که بهداشتی نیست رشد می‌کنند؛ دچار چنین بیماری می‌شوند. در برخی از موارد نیز آنها این بیماری را از دیگر کودکان می‌گیرند. به طور کلی باید در رعایت موارد بهداشتی در کودکان بسیار حساس بود و حتی در مورد چنین موضوعاتی به آنها هشدار داد.

برای آشنایی با بیماری و راه های جلوگیری از خاک خوری کودکان کلیک کنید.

واکنش های مادران در مورد بیماری انگل کودکان

واکنش مادران در مورد بیماری انگل کودکان، بسیار اهمیت دارد. معمولا مادران به دلیل اینکه در ابتدا از ابتلای فرزند خود به این بیماری مطلع نیستند؛ واکنش های نامناسبی در برخورد با فرزند خود نشان می‌دهند. همین موضوع منجر به پیشروی این بیماری در کودکان شده و آنان را در معرض خطرات دیگری قرار می‌دهد. همچنین کودکان نیز به دلیل اینکه نمی‌توانند به درستی در مورد علائم خود توضیح دهند و آنها را به والدین خود منتقل کنند نیز، این شرایط را تشدید می‌کنند.

پیشگیری از بیماری انگل کودکان

اولین قدم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری انگل کودکان، رعایت بهداشت فردی است. بهتر است ناخن های کودکان همواره کوتاه نگه داشته شده و همچنین لباس ها و رختخواب های آنان به صورت مکرر شسته شود. همچنین تغذیه آنان نیز در این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. والدین باید مواد خوراکی را به خوبی شسته و همچنین به طور کامل آنها را بپزند و از طرفی کودکان را از خوردن آب های غیربهداشتی نیز منع کنند. برای اطلاع از راه های تقویت سیستم ایمنی کودکان کلیک کنید.

درمان بیماری انگل کودکان

درمان بیماری انگل کودکان

برای درمان بیماری انگل کودکان نیز راه های مختلفی وجود دارد. یکی از رایج ترین درمان های دارویی استفاده از پمادها و یا حتی محلول هایی است که به صورت استعمال خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به ندرت برای خارج کردن انگل از بدن کودک نیاز به جراحی و یا حتی بستری شدن وجود دارد. والدین با استفاده از راه هایی که در قسمت قبلی گقته شد و همچنین رعایت بهداشت، می‌توانند بر این بیماری غلبه کنند.

سخن پایانی

با اینکه ابتلا به بیماری انگل کودکان، برای خانواده ها بسیار نگران کننده و استرس آور است. اما می‌توان آن را درمان نمود و یا حتی از ابتلای مجدد پیشگیری کرد. از این رو بهتر است خانواده ها در این مورد اطلاعات کافی را کسب کرده و همچنین برخورد درستی با کودک داشته باشند. از طرفی برای درمان و مواجهه نیز باید از پزشک و همچنین یک روانشناس کودک، کمک گرفت.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودکان می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره