قرص اس سیتالوپرام | نحوه مصرف و عوارض قرص اس سیتالوپرام

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

قرص اس سیتالوپرام یا اس سیتاور یکی از داروهای روان‌پزشکی است که معمولاً برای درمان افسردگی و بعضی از اختلالات اضطرابی مانند وسواس تجویز می‌شود. در نخستین روزهای استفاده از این دارو شما ممکن است عوارض ناخوشایندی مثل تغییرات خلقی یا بیشتر شدن افکار منفی را تجربه کنید. همچنین برخی افراد دچار مشکلات جسمی ازجمله ناراحتی‌های گوارشی می‌شوند اما استفاده مداوم از دارو باعث رفع این علائم خواهد شد. اس سیتالوپرام با افزایش ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز می‌تواند باعث کاهش نشانه‌های افسردگی در فرد شود. بااین‌حال این دارو صرفاً باعث کاهش نشانه‌ها می‌شود و اختلال افسردگی یا وسواس را درمان نمی‌کند. درنتیجه پس از قطع مصرف دارو شما مجدداً علائم بیماری را تجربه خواهید کرد. به همین خاطر توصیه می‌شود در کنار استفاده از این دارو از مشاوره افسردگی نیز استفاده کنید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.

قرص اس سیتالوپرام و موارد مصرف آن

قرص اس سیتالوپرام یکی از انواع داروهای ضدافسردگی است که باعث افزایش ماده شیمیایی به نام سروتونین در مغز می‌شود. با توجه به اینکه این ماده مسئول تنظیم خلق و ایجاد تعادل در حالت روحی فرد است افزایش میزان آن در مغز افرادی که دچار افسردگی شده‌اند می‌تواند تا حد زیادی شرایط خلقی آن‌ها را بهبود ببخشد. این دارو علاوه بر اختلالات خلقی برای درمان اضطراب، ترس‌های مرضی و وسواس نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از قرص اس سیتالوپرام معمولاً باعث بروز نشانه‌های جسمی و روحی ناخوشایندی می‌شود و به همین خاطر مقدار مصرفی آن در شروع دوره درمانی کمتر است و به‌تدریج و با عادت کردن بدن به شرایط جدید مقدار مصرف افزایش پیدا می‌کند.

 

نحوه مصرف قرص اس سیتالوپرام

میزان و نحوه مصرف قرص اس سیتالوپرام می‌بایست با توجه به شرایط جسمی و روانی، سابقه بیماری و همین‌طور سایر داروهایی که فرد استفاده می‌کند تنظیم شود. به همین خاطر بهتر است این دارو را زیر نظر متخصص و طبق دستور وی مصرف نمایید. این داور معمولاً به شکل قرص‌های 5، 10 و 20 میلی‌گرمی در بازار موجود است که در بزرگ‌سالان معمولاً مصرف با یک قرص 10 میلی‌گرمی در طول روز شروع شده و پس از گذشت دو تا سه هفته به‌تدریج مقدار آن به 20 میلی‌گرم در روز افزایش پیدا می‌کند.

یکی از نکاتی که بهتر است در مصرف قرص اس سیتالوپرام به آن توجه داشته باشید این است که دارو را هرروز و در ساعت مشخصی مصرف کنید. اگر یک وعده استفاده از دارو را فراموش کردید پس از یادآوری سریعاً آن را مصرف کنید اما در شرایطی که به زمان مصرف وعده بعدی نزدیک شده‌اید هرگز مقدار مصرف را دو برابر نکنید. قطع ناگهانی مصرف اس سیتالوپرام می‌تواند باعث بروز نشانه‌های منفی مانند تشنج شود به همین خاطر بهتر است که این موضوع را زیر نظر پزشک خود و با کاهش تدریجی مقدار مصرف انجام دهید.

عوارض جانبی قرص اس سیتالوپرام

استفاده از قرص اس سیتالوپرام به‌ویژه در نخستین روزهای مصرف آن می‌تواند باعث بروز نشانه‌های جسمی و روانی ناخوشایندی برای شما باشد که در صورت استفاده منظم از این دارو از بین خواهند رفت. بااین‌حال اگر شدت هریک از این نشانه‌ها بیش از تحمل شما است و یا علی‌رغم گذشت زمان کافی همچنان این نشانه‌ها برطرف نشده بهتر است این موضوع را با یک متخصص در میان بگذارید. بعضی از شایع‌ترین عوارض جانبی قرص اس سیتالوپرام که در کنار علائم افسردگی بروز می‌یابد موارد زیر را دربرمی‌گیرد.

 • احساس خستگی و خواب‌آلودگی
 • مشکلات گوارشی مانند تهوع و استفراغ، سوءهاضمه، یبوست یا اسهال
 • تغییر در خلق‌وخو مانند بیشتر شدن افکار منفی یا پرخاشگری
 • تنگی نفس
 • ورم صورت زانو و دست
 • اختلال در کارکرد جنسی
 • اختلال در چرخه قاعدگی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی به این معناست که استفاده از برخی داروها در کنار هم باعث کاهش اثرگذاری یک یا هردوی آن‌ها شده و یا ممکن است با تشدید اثرات یکدیگر باعث بروز مشکلاتی در سلامت فرد شوند. به همین خاطر بهتر است پیش از تهیه قرص اس سیتالوپرام پزشک خود را در جریان سایر داروهایی که استفاده می‌کنید قرار دهید. با توجه به اینکه مصرف الکل در طول دوره درمان با این دارو می‌تواند باعث بروز عوارض ناخوشایندی باشد درصورتی‌که به الکل یا هر مخدر دیگری اعتیاد دارید این موضوع را نیز به متخصص اطلاع دهید. مهم‌ترین داروهایی که می‌بایست از مصرف هم‌زمان آن‌ها با اس سیتالوپرام اجتناب کنید شامل موارد زیر است.

 • قرص سیتالوپرام
 • الکل
 • داروهای قلبی
 • داروهای ضد صرع
 • آنتی‌بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها
 • انواع داروهای آرام‌بخش
 • تمامی داروهای بازدارنده مونوآمینو‌اکسیداز مثل سلژیلین، راسلژیلین (این داروها معمولاً برای کاهش افسردگی مورداستفاده قرار می‌گیرند). 

 

مسمومیت با قرص اس سیتالوپرام

استفاده بیش‌ازحد اس سیتالوپرام باعث بروز مسمومیت یا اوردوز با این دارو می‌شود. درصورتی‌که پس از مصرف این دارو هر یک از نشانه‌های زیر را در خود یا نزدیکانتان مشاهده کردید هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

 • افت فشارخون
 • سرگیجه
 • تهوع و استفراغ
 • لرزش
 • تعریق
 • تشنج
 • احساس گیجی و فراموشی
 • ضربان قلب سریع یا کوبنده

درمان‌های جایگزین

استفاده از قرص اس سیتالوپرام یا سایر داروهای روان‌پزشکی یکی از رایج‌ترین راهکارهایی است که افراد پس از بروز مشکلات روحی به دنبال استفاده از آن هستند. هزینه پایین درمان با داروهای روان‌پزشکی و همین‌طور اثرگذاری سریع و بدون دردسر آن‌ها باعث شده تا این شیوه از درمان رواج بسیاری پیدا کند. بااین‌حال داروهای روان‌پزشکی معمولاً عوارضی را نیز به همراه خواهند داشت که یکی از آن‌ها ایجاد وابستگی دارویی است. علاوه بر این داروها صرفاً باعث قطع نشانه‌ها می‌شوند و تاثیری در درمان بیماری نخواهند داشت. به همین خاطر شما با قطع مصرف دارو تمامی نشانه‌های بیماری خود را مجدداً تجربه خواهید کرد.

با توجه به آنچه گفته شد معمولاً توصیه می‌شود که به‌جای استفاده از داروها یا در کنار مصرف آن‌ها جلسات روان‌درمانی و کمک گرفتن از متخصصین روانشناسی را جدی بگیرید. روان‌درمانی اگرچه به نسبت استفاده از داروها نیاز به صبر و تلاش بیشتری برای دستیابی به نتیجه دارد بااین‌حال روش‌های تفکر و رفتاری که در این جلسات به شما آموزش داده می‌شود باعث درمان مشکلات شما شده و به‌عبارت‌دیگر شما راه‌هایی را برای مدیریت شرایط روحی و هیجانی خود در طول زندگی یاد خواهید گرفت.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سؤالات متداول

قرص اس سیتالوپرام برای درمان چه مشکلاتی تجویز می‌شود؟

اس سیتالوپرام معمولاً برای درمان افسردگی و برخی از اختلالات اضطرابی تجویز می‌شود.

عوارض جانبی قرص اس سیتالوپرام چیست؟

احساس خستگی و خواب‌آلودگی، مشکلات گوارشی، بیشتر شدن افکار منفی یا تغییر در خلق‌وخو از شایع‌ترین عوارض جانبی این دارو هستند.

نحوه مصرف قرص اس سیتالوپرام به چه صورت است؟

مصرف این دارو می‌باید زیر نظر متخصص اعصاب و روان و با توجه به شرایط جسمی و شدت بیماری شما صورت بگیرد. به همین خاطر بهتر است از مصرف خودسرانه آن اجتناب کنید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره