مصرف همزمان الکل و ماریجوانا | مصرف گل و الکل چه عوارضی دارد؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مصرف همزمان الکل و ماریجوانا را می‌توان رایج‌ترین حالت استفاده از چند مخدر در کنار یکدیگر دانست که معمولاً برای کسب لذت بیشتر اتفاق می‌افتد. الکل و ماریجوانا تقریباً بر گیرنده‌های مغزی یکسانی تأثیر می‌گذارند و احساس آرامش و سرخوشی را برای فرد به همراه می‌آورند. از طرفی استفاده از الکل باعث می‌شود تا ماریجوانا برای مدت بیشتری در بدن باقی مانده و اثرگذاری طولانی تری داشته باشد.

این شیوه از مصرف در کنار احساسات خوشایندی که برای فرد ایجاد خواهد کرد عوارض منفی استفاده از این مواد را نیز افزایش می‌دهد. با توجه به اینکه استفاده همزمان مخدرها با یکدیگر باعث بروز دشواری‌هایی در فرایند ترک شده و این موضوع می‌تواند انگیزه فرد برای ترک اعتیاد را کاهش دهد بهتر است در این زمینه از یک مشاور کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصرف همزمان الکل و ماریجوانا می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

مصرف همزمان الکل و ماریجوانا | اعتیاد به چند ماده

اعتیاد به چند ماده یا چند مصرفی مواد مخدر به شرایطی گفته می‌شود که در آن فرد در یک بازه زمانی بیش از یک مخدر را مورد استفاده قرار می‌دهد. استفاده از الکل در کنار سایر مخدرها یکی از رایج‌ترین حالت‌های استفاده همزمان از چند ماده مخدر است و در این میان مصرف همزمان الکل و ماریجوانا را می‌توان رایج‌ترین حالت چندمصرفی دانست.

با توجه به تصوراتی که در ارتباط با عدم اعتیادآوری ماریجوانا و حتی الکل وجود دارد شاید بتوان گفت افراد بسیاری از این دو ماده به‌صورت تفننی استفاده می‌کنند و این خود باعث افزایش دسترسی‌پذیری و تمایل به مصرف هم‌زمان آن‌ها می‌شود. بااین‌حال متخصصین معتقدند استفاده از الکل و ماریجوانا در کنار هم عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با ماده مخدر گل کلیک کنید.

دلایل مصرف همزمان الکل و ماریجوانا

افزایش قدرت اثرگذاری

الکل و ماریجوانا دو مخدری هستند که استفاده از آن‌ها باعث ایجاد احساس آرامش و سرخوشی در فرد می‌شود و به همین ترتیب مصرف هم‌زمان آن‌ها باعث افزایش این احساس در فرد خواهد شد. همچنین درصورتی‌که الکل با هر ماده مخدر دیگری وارد بدن شود میزان اثرگذاری آن را افزایش می‌دهد.

زیرا کبد ابتدا به تجزیه الکل می‌پردازد و این موضوع باعث خواهد شد تا ماده دیگر برای مدت طولانی‌تری در بدن باقی بماند. این موضوع به این معناست که مصرف همزمان الکل و ماریجوانا با طولانی کردن فرایند تجزیه و دفع ماریجوانا زمان اثرگذاری آن را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : اعتیاد به چند ماده 

کاهش قدرت بازداری

استفاده از تمامی مخدرها و به‌ویژه الکل باعث کاهش خودکنترلی و مهار رفتاری در فرد می‌شود. به همین خاطر مصرف الکل می‌تواند با کاهش توانایی مهار خویشتن در فرد او را به سمت استفاده از ماریجوانا یا سایر مخدرها سوق دهد.

تمایل به تجربه مصرف همزمان الکل و ماریجوانا

احساس کنجکاوی نسبت به مصرف همزمان الکل و ماریجوانا و تجربه حالات جسمی و روانی که به دنبال آن تجربه خواهد شد ازجمله مسائلی است که فرد را به سمت این شیوه از مصرف سوق می‌دهد. در این میان شنیدن صحبت‌های افرادی که علی‌رغم تجربه مصرف همزمان درگیر پیامدهای منفی آن نشده‌اند می‌تواند کنجکاوی فرد را بیش از قبل افزایش دهد.

بیشتر بخوانید : اعتیاد به الکل  

پیامدهای مصرف همزمان الکل و ماریجوانا

به‌طورکلی استفاده از چند ماده مخدر باعث افزایش پیامدهای منفی جسمی و روانی برای فرد خواهد شد. در ارتباط با مصرف همزمان الکل و ماریجوانا نیز با توجه به میزان مصرف و همین‌طور سابقه فرد در استفاده از این مخدرها، این نتایج متفاوت خواهد بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک نمایید.

افزایش قدرت اثرگذاری ماریجوانا

استفاده از الکل پیش از مصرف ماریجوانا باعث افزایش قدرت جذب THC در بدن می‌شود. با توجه به اینکه تی‌اچ‌سی ماده مؤثر داخل ماریجواناست که باعث احساس نشئگی پس از مصرف خواهد شد بالا رفتن جذب این ماده به معنای کسب لذت بیشتر و البته بروز نشانه‌های منفی شدیدتر در برخی افراد است. مشکلات گوارشی، حالت تهوع و استفراغ ازجمله این نشانه‌ها هستند که در صورت مصرف همزمان الکل و ماریجوانا با احتمال بیشتری بروز پیدا خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست ماریجوانا کلیک کنید.

افزایش احتمال مسمومیت

به‌طورکلی استفاده همزمان از الکل با هر ماده مخدر دیگر خطر مسمومیت یا اوردوز آن را افزایش می‌دهد. بااین‌حال متخصصین معتقدند مسمومیت با الکل در هنگام مصرف همزمان الکل و ماریجوانا بیش از مسمومیت با ماریجوانا اتفاق خواهد افتاد.

این مسئله می‌تواند به این خاطر باشد که استفاده از ماریجوانا باعث کاهش سرعت جذب و اثرگذاری الکل در بدن می‌شود و این به آن معناست که فرد به دنبال مصرف الکل احساس لذت همیشگی را تجربه نخواهد کرد و به همین خاطر مقدار مصرف را افزایش می‌دهد. این افزایش میزان مصرف برای دستیابی به احساس لذت می‌تواند باعث بروز مسمومیت با الکل شده و حتی خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تست الکل کلیک کنید.

کاهش قدرت قضاوت

الکل و ماریجوانا هردو می‌توانند حالت هوشیاری و توانایی قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار دهند. استفاده همزمان از این دو ماده باعث خواهد شد تا توانایی فرد برای کنترل رفتار خود و تصمیم‌گیری‌های منطقی کاهش‌یافته و به همین میزان احتمال بروز رفتارهای تکانه‌ای و پرخطر افزایش خواهد یافت.

مشکلات جسمی

با تحمیل عوارض منفی ناشی از مصرف هر دو ماده به بدن، احتمال بروز بیماری‌های جسمی و روانی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال کاهش سطح ایمنی بدن، بروز مشکلات گوارشی و بیماری‌های کبدی و همین‌طور افزایش احتمال ابتلا به سرطان ازجمله عوارض جسمی مصرف همزمان الکل و ماریجوانا هستند.

روانشناسان معتقدند احتمال بروز اسکیزوفرنی یا سایر بیماری‌های سایکوتیک در مصرف‌کنندگان حشیش و ماریجوانا بیش از سایرین است. با توجه به اینکه الکل نیز می‌تواند توانایی‌های ذهنی را تحت تأثیر قرار داده و حتی باعث ایجاد توهم در فرد شود مصرف همزمان این دو ماده می‌تواند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را در افراد دارای زمینه این بیماری افزایش دهد.

مصرف همزمان الکل و ماریجوانا | اقدامات روان‌شناختی لازم

درصورتی‌که شما یا هریک از اطرافیانتان تصمیم به ترک مصرف همزمان الکل و ماریجوانا گرفته‌اید بهتر است دراین‌باره از یک روانشناس نیز کمک بگیرید. بی‌توجهی به درمان‌های روانی در فرایند ترک اعتیاد باعث خواهد شد تا فرد مشکلات بسیاری را تجربه کند. برای مثال وسوسه مصرف مجدد یا باقی ماندن دلایل ریشه‌ای که باعث اعتیاد فرد شده‌اند می‌تواند پس از ترک نیز او را به سمت مصرف مجدد سوق داده و یا باعث رها کردن نیمه‌کاره فرایند ترک شوند.

با توجه به اینکه این تجربیات می‌تواند عزت‌نفس فرد را تحت تأثیر قرار داده و این باور را در وی ایجاد کند که توانایی ترک اعتیاد را ندارد بهتر است برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها جلسات بازپروری روانی برای ترک اعتیاد را جدی بگیرید. در طی این جلسات درمانگران به موارد زیر توجه خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد به ماریجوانا و ترک الکل کلیک کنید. 

افزایش انگیزه برای ترک اعتیاد به مصرف همزمان الکل و ماریجوانا

ترک اعتیاد همواره با نشانه‌های ناخوشایند جسمی و روانی همراه است و به همین میزان ترک اعتیاد همزمان به چند ماده می‌تواند مشکلات بیشتری را برای فرد ایجاد نماید. این موضوع باعث خواهد شد تا بسیاری از مصرف‌کنندگان انواع مخدر از تلاش برای ترک اجتناب کنند و یا آن را امری غیرممکن بدانند. یکی از نخستین اقدامات روانشناسان این است که با ایجاد جلسات انگیزشی سعی می‌کنند تا هدف و انگیزه لازم برای ترک اعتیاد را در فرد ایجاد نمایند. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

مبارزه با وسوسه مصرف مجدد

وسوسه مصرف مجدد یکی از رایج‌ترین مشکلات در میان معتادان است که از آن به‌عنوان وابستگی روانی به ماده مخدر نام برده می‌شود. این وسوسه به‌ویژه در ارتباط با مخدرهایی نظیر ماریجوانا شدیدتر خواهد بود زیرا این مواد برخلاف بسیاری از مخدرهای دیگر وابستگی جسمی برای فرد ایجاد نخواهند کرد و تنها یک میل روانی برای مصرف مجدد وجود خواهد داشت.

در این شرایط روانشناسان به فرد آموزش خواهند داد تا با بررسی شرایط زندگی خود موقعیت‌هایی که باعث افزایش میل به مصرف می‌شوند را شناسایی کرده و برای جلوگیری از آن‌ها نیز راهکارهایی را به وی آموزش خواهند داد. آموزش مهارت‌های خودکنترلی نیز برای جلوگیری از تن دادن به وسوسه روانی مفید خواهد بود.

حذف دلایل ریشه‌ای

درصورتی‌که دلایل اصلی گرایش فرد به استفاده از مخدرها مشخص و درمان نشوند احتمال شروع مجدد مصرف همواره باقی خواهد ماند. به همین خاطر یکی از اقدامات اصلی روانشناسان این است که این دلایل را شناسایی و رفع کنند. برای مثال ضعف در اعتمادبه‌نفس یا احساس اضطراب می‌تواند دلیلی برای مصرف همزمان الکل و ماریجوانا باشد. در طی جلسات روان‌درمانی درمانگران به این مسائل توجه داشته و برای رفع آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

ایجاد رفتارهای جایگزین

ناآشنایی با رفتارهای مناسب یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث بازگشت اعتیاد فرد شود. برای برطرف کردن این مشکل در طی جلسات بازپروری روانی به فرد کمک خواهد شد تا برنامه‌ریزی مشخصی برای آینده خود پس از ترک اعتیاد داشته باشد و به عبارتی مصرف مواد مخدر با رفتارهای سالم‌تری مانند تحصیل، ورزش یا یادگیری یک مهارت جایگزین خواهد شد. برای آشنایی با روش های ترک اعتیاد کلیک کنید.

خانواده‌درمانی

خانواده بستر حمایتی بسیار تأثیرگذاری در ترک موفق یا ناموفق اعتیاد است. به همین خاطر درمانگران تلاش خواهند کرد تا جلساتی را با اعضای خانواده فرد برگزار کنند و نکاتی را در ارتباط با شیوه تعامل با فرد به آن‌ها آموزش دهند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مصرف همزمان الکل و ماریجوانا می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

مصرف همزمان الکل و ماریجوانا چه خطراتی دارد؟

مصرف هم‌زمان این دو ماده احتمال مسمومیت با الکل را افزایش می‌دهد و همچنین با کاهش قدرت تصمیم‌گیری و خودکنترلی احتمال بروز رفتارهای پرخطر افزایش پیدا می‌کند. پایین آمدن سطح ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و روانی از سایر نشانه‌های مصرف همزمان الکل و ماریجوانا است.

چرا مصرف همزمان ماریجوانا با الکل میزان اثرگذاری آن را افزایش می‌دهد؟

تجزیه هر ماده‌ای که همراه با الکل وارد بدن شود پس از تجزیه الکل توسط کبد صورت می‌گیرد و این به معنای آن است که ماریجوانا برای مدت طولانی‌تری در بدن فرد باقی خواهد ماند.

چطور می‌توان مصرف همزمان الکل و ماریجوانا را ترک کرد؟

با توجه به اینکه وابستگی به ماریجوانا بیشتر حالت روانی دارد و همین‌طور به این خاطر که مصرف همزمان مخدرها فرایند ترک را دشوار می‌کند بهتر است دراین‌باره از یک روانشناس متخصص درزمینهٔ اعتیاد کمک بگیرید. مراحل ترک برای این افراد می‌بایست در مراکز معتبر و زیر نظر متخصصین صورت بگیرد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

 1. اقا خدایی نزنید من جفتشو باهم زدم مرگو جلو جشم دیدم بار اولمم نبوداینسری خوردم ینی جپکردم شدید رفتم دکتر رنگم گچ شده بود تپش قلب شدید تنگی نفس نمیتونستم بک کلمه ام حرف بزنم اینقد نفسم بالا نمیومد بالاام نمیاوردم اصلا بزور یکاری کردم بالا بیارم بازم خوب نشدم شدید حالم بد بود هرچی بگم ازحالم کم گفتم

 2. به احتمال ۵۰ درصد میمیرید من امتحان کردم بعد الکل ۳ کام گل زدم دیگه چیزی نفهمیدم
  رسوندنم خونه انقد داغون بودم زنگ زدن امبالانس اومد
  گفتن این باید ببریم وگرنه تا صبح نمیمونه
  نرفتم خدای شد زنده موندم قشنگ مرگ رو به چشمام دیدم
  ولی نمیدونم سه کام بعد مشروب چرا اینطوری شد

 3. دوستان به نظر من اگر تجربه گل رو ندارین هیچ وقت تجربه اش هم نکنید. اوردوز شاید نداشته باشه و به قدری ترکیب این دو تا حال ادمو بد میکنه که از مرگ بدتره تازه اگه مشکل قلبی یا چیزی هم داشته باشید که اوور دوز ممکنه بکنید. نکنید تجربه شده شما دیگه نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره