عوامل طلاق در ایران و جهان | شایع ترین علت طلاق چیست ؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا می‌دانید علت و عوامل طلاق چیست؟ طلاق مسئله بسیار مهمی است که همیشه جزء آسیب‌های اجتماعی شناخته شده و میزان بالای آن نشان دهنده مشکلات اساسی و ساختاری در بافت یک جامعه است. طلاق در جوامع غربی به عنوان بخشی عادی از زندگی تلقی شده و همین مسئله می‌­تواند باعث افزایش تعداد فرزندان طلاق شود. مسئله‌ای که اگر زن و شوهر جدا شده توانایی مدیریت این شرایط را نداشته باشند، می‌­تواند بحران تازه‌ای را برای آنها ایجاد کند. حال اینکه آیا طلاق بحران است یا خیر و اینکه چرا اتفاق می‌افتد را در این مطلب بررسی می­‌کنیم تا هم زوج‌های نزدیک به ازدواج و تازه ازدواج کرده از طلاق پیشگیری کنند و هم زوج‌هایی که به مشکلات زناشویی برخورده‌اند، بتوانند از طلاق فاصله بگیرند.

بیشتر بخوانید : راه های پیشگیری از طلاق

عوامل و علت های مختلف ایجاد اختلاف و جدایی

برای بررسی عوامل طلاق، باید مسائلی که می­‌تواند باعث ایجاد اختلاف شود را بررسی کرد. مسائلی که نه تنها به اختلاف‌های جزئی، بلکه می­‌تواند در صورت نادیده گرفته شدن به طلاق بیانجامد. برخی از عوامل طلاق به شرح زیر هستند:

1. دخالت دیگران

یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق، دخالت‌های بی دلیل و تفرقه افکن دیگران است. دخالت‌هایی که شاید خود خانواده‌ها متوجه نباشند و گمان کنند در حال لطف به فرزند خود هستند، اما در حقیقت اینگونه نیست و انتقادات نسبت به زندگی فرزندانشان، غیبت کردن پشت سر همسرش و هر نوع ایجاد تنشی در زندگی فرزندانشان، می‌­تواند زمینه ساز اختلاف زوجین شود. زوجینی با این دخالت‌ها در دوراهی بین خانواده یا همسر گرفتار می­‌شوند.

2. اختلاف طبقاتی

اینکه زن و شوهر از نظر سطح سواد، سطح اقتصادی و جایگاه فرهنگی با هم اختلاف داشته باشند، زمینه ساز بروز اختلاف می‌­شود. هر قدر هم که دو طرف تحصیل کرده باشند، اگر جایی کوتاهی کنند و به این فاصله‌ها دامن بزنند، حل آن مشکل می­‌شود.

3. عوامل و علت طلاق | اعتیاد

لازم به گفتن نیست که مواد مخدر، ویران کننده بنیان خانواده و نابود کننده هر نوع عشق و تعهدی است. بسیار دیده شده که در صورت اعتیاد یکی از زوجین، دیگری پای او مانده و برای ترک به او کمک می‌­کند، اما اگر فرد معتاد قدر نداند و نتواند این بلا رو از خود دور کند، جدایی کاملا محتمل است. برای خواندن مقاله طلاق از شوهر معتاد کلیک کنید.

4. عدم شناخت کافی و دلبستن به عشق دوطرفه

عشق لازم است، اما کافی نیست. همانطور که می­‌دانید شاید شروع روابط بر پایه عشق مطلق یا منطق مطلق باشد اما به مرور زمان باید بین دل و عقل، تعادل برقرار شود و زوجین بدون در نظر گرفتن احساسات‌شان همدیگر را بشناسند، نقاط قوت و ضعف هم را ارزیابی کنند و بتوانند با این شناخت به زندگی سالم‌تری دست یابند.

5. عوامل و علت طلاق | عدم تفاهم

وقتی صحبت از عدم تفاهم می­‌شود، باید بدانید که دایره بسیار گسترده‌ای را شامل می­‌شود. علایق، رویاها، اهداف زندگی، نگاه به زندگی و آینده، سلایق و تمام مسائلی که زن و شوهر باید با یکدیگر هم مسیر باشند، می‌­تواند باعث بروز اختلاف شود. حتی اگر در این زمینه‌ها تفاوت وجود دارد، زن و شوهر باید بتوانند در مورد این اختلافات به توافق برسند، به این تفاوت‌ها احترام بگذارند و مسیر رویاها و آرزوهای همدیگر را به هم نزدیک کنند.

در صورتی که هر طرف با خودخواهی به خواسته‌های شخصی خود پافشاری کنند، نتیجه آن چیزی جز جدایی نخواهد بود. تفاوت سنی زیاد، تفاوت نظر در تعداد و نحوه تربیت فرزندان، اختلافات مذهبی و ازدواج زود هنگام، اصلی‌ترین عوامل بروز اختلاف و عدم تفاهم است.

بیشتر بخوانید : طلاق به خاطر خساست

6. ناتوانی در درک متقابل و برقراری مکالمه

اگر زن و شوهر توانایی برقراری مکالمه سالم را باهم داشته باشند، می‌­توانند هر نوع مشکل و اختلافی را حل کنند. اما زمانی که بعد از 5 یا 10 دقیقه صحبت، تن صدا بالارفته و بجای صحبت منطقی، به جر و بحث و دعوا می­‌رسید، بدانید که مشکلی وجود دارد.

7. مشکلات جنسی

یکی از شایع‌ترین عوامل جدایی، نارضایتی جنسی و عدم داشتن رابطه جنسی سالم و با کیفیت بین زوجین است. سردی یکی از طرفین، ناتوانی در ارضا کردن همسر، ناتوانی در معاشقه، اختلاف در تعداد و نحوه برقراری رابطه و برقراری رابطه جنسی تحت فشار، اصلی‌ترین دلایل بروز اختلاف در رابطه جنسی به عنوان یکی از اصلی ترین پایه‌های زندگی زناشویی است و می­‌تواند به طلاق منجر شود. این مسئله، جزء اصلی‌ترین علل جدایی است.

8. عوامل و علت طلاق | مشکلات اقتصادی

در شرایط بحران اقتصادی، تامین هزینه‌های زندگی بسیار دشوارتر از قبل شده و مرد شاید به تنهایی توانایی تامین این هزینه‌ها را نداشته باشد. همین مسئله می‌­تواند باعث اختلاف شود. اگر مرد تلاش کافی بکند و باز هم همسر او ناراضی باشد، اگر مرد در تامین هزینه‌ها ناتوان باشد و به همسرش اجازه کار کردن ندهد، اگر زنی حتی با درخواست همسر تمایلی به کار کردن نداشته باشد، اگر مرد تنبل باشد و درست کار نکند و ده‌ها دلیل دیگر که می‌تواند باعث بروز مشکلات مالی شود، ممکن است رابطه را به بن بست بکشاند. برای جلوگیری از طلاق به دلیل مشکلات مالی کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : طلاق به دلیل نازایی زن

9. مشکلات روحی

اما یکی دیگر از دلایل مهم جدایی، وجود مشکلات و اختلالات روحی و روانی یکی از زوجین است. مسئله‌ای که به دلیل عدم آگاهی طرفین، ممکن است درک نشود و افسردگی، اضطراب یا مشکلات یکی از زوجین، از نگاه طرف مقابل فیلم بازی کردن و بهانه‌ای برای فرار از مسئولیت باشد. بنابراین، باید در مورد سلامت روحی یکدیگر به طور جدی هزینه کنید.

10. عوامل و علت طلاق | خیانت

و در آخر می‌توان گفت که خیانت، اصلی‌ترین علت طلاق در جامعه امروز است. خیانت به خودی خود قابل بررسی در چندین بعد است، اما اگر بخواهیم اصلی‌ترین علت خیانت را بیان کنیم، نبود عشق و صمیمیت است. حس نزدیکی و عشق، اساس یک رابطه زناشویی می‌باشد و زمانی که عشق کمرنگ شود، به مرور زمان رابطه سرد خواهد شد و این سردی با هیچ شوری قابل گرم شدن نیست. برای آگاهی از فواید و عواقب طلاق به خاطر خیانت کلیک کنید.

فراموش نکنید که منظور از خیانت، صرفا داشتن رابطه جنسی یا عاشقانه با فرد دیگری نیست. همینکه زن یا مرد بتواند در ذهن خود به فرد دیگری فکر کند و در حالی که کنار همسر خود است فرد دیگری را بجای او تصور کند، خیانت فکری او را نشان می‌­دهد. این مسئله در ابتدا باعث سردی عاطفی، سپس سردی جنسی و در نهایت بروز طلاق عاطفی و جدایی زوجین می‌­شود. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره طلاق کلیک کنید.

آیا طلاق بهترین راهکار است؟

شاید پس از مواجه با مشکلات متعدد زندگی مشترک، با خود فکر کنید که طلاق بهترین راه است. بله طلاق می‌تواند راهکار صحیحی باشد اما آخرین راه است و توصیه می‌شود که قبل از هر اقدامی تمام تلاش خود را به کار گیرید تا مشکلات زندگی برطرف شود. فراموش نکنید که طلاق نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد. در صورتی که تمام راه‌ها را رفته‌اید و دیگر چاره‌ای جز طلاق وجود ندارد، حتما با یک روانشناس متخصص در این زمینه مشورت نمایید. پیشنهاد می‌کنیم برای پیشگیری از دامن زدن به برخی اشتباهات مقاله زیر را بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫2 دیدگاه ها

  1. طلاق دیگه انقد زیاد شده که داره عادی هم میشه ما توخانواده امون 5 – 6 تا مطلقه داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره