مصرف همزمان هروئین و الکل | آثار مشروب و هروئین با هم چیست؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

مصرف همزمان هروئین و الکل یکی از انواع چندمصرفی مواد مخدر است که متأسفانه در سال‌های اخیر رواج بسیاری نیز پیدا کرده است. تجربه لذت بیشتر و کاهش بازداری رفتاری که به دنبال مصرف الکل ایجاد می‌شود از اصلی‌ترین دلایلی هستند که باعث مصرف همزمان الکل با تمامی مشتقات تریاک می‌شود و این موضوع می‌تواند خطر مسمومیت یا حتی مرگ را برای فرد تا حد زیادی افزایش دهد.

به همین خاطر بهتر است درصورتی‌که شما یا یکی از نزدیکانتان درگیر مصرف همزمان هروئین و الکل شده هرچه سریع‌تر اقدامات لازم برای ترک اعتیاد را شروع کنید. با توجه به اینکه این شیوه از مصرف معمولاً به دنبال یک وسوسه روانی برای کسب لذت بیشتر یا ناتوانی در کنترل خود ایجاد می‌شود بهتر است برای رهایی از این وابستگی از یک روانشناس کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم اعتیاد فرد معتاد کلیک کنید. 

بیشتر بخوانید : اعتیاد به چند ماده 

آشنایی با هروئین

هروئین نام مخدری از مشتقات تریاک است که به‌صورت نیمه‌صنعتی و از طریق ایجاد تغییر در فرمول شیمیایی مرفین به دست می‌آید و به همین خاطر با نام‌های دیامرفین یا دی استیل مرفین نیز شناخته می‌شود. استفاده از هروئین معمولاً به‌صورت تزریق یا استنشاق صورت می‌گیرد.

پس از ورود به جریان خون با کند کردن فعالیت دستگاه عصبی باعث ایجاد احساس آرامش در فرد خواهد شد. به اعتقاد متخصصین هروئین یکی از قوی‌ترین انواع مخدرهاست و استفاده از آن به‌سرعت منجر به وابستگی و اعتیاد فرد خواهد شد. برای آشنایی با عوارض علائم اعتیاد به هروئین کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : تست اعتیاد به هروئین 

آشنایی با الکل

الکل در اصطلاح به کلیه نوشیدنی‌هایی گفته می‌شود که حاوی مقداری اتانول هستند و درنتیجه تخمیر جو، گندم یا سایر غلات تهیه می‌شوند. مصرف الکل باعث ورود اتانول به جریان خون فرد می‌شود که درصد کمی از آن باعث کاهش مهارهای رفتاری و اضطراب در فرد شده و احساس شادی و سرخوشی را برای وی به همراه خواهد داشت اما مصرف بیش‌ازحد الکل می‌تواند پیامدهای منفی مانند از دست دادن هشیاری یا گیجی و کاهش قدرت تعادل را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید : اعتیاد به الکل 

مصرف همزمان هروئین و الکل و دلایل آن

مصرف همزمان چند ماده مخدر یکی از مسائلی است که در سال‌های اخیر گسترش بیشتری پیدا کرده و دراین‌بین استفاده همزمان از الکل و تریاک یا سایر مشتقات آن بیش از سایر چند مصرفی‌ها رواج پیدا کرده است. با توجه به اینکه هروئین و نوشیدنی‌های الکلی هردو باعث کاهش فعالیت دستگاه عصبی و احساس آرامش می‌شوند استفاده همزمان از آن‌ها آرامش و لذتی را در فرد ایجاد می‌کند که تبدیل به دلیل و انگیزه‌ای برای مصرف مجدد خواهد شد.

بااین‌حال مصرف همزمان هروئین و الکل با توجه به قدرت اعتیادآوری و اثرگذاری بالایی که هروئین دارد می‌تواند خطر مسمومیت یا ایست قلبی را برای فرد افزایش دهد. ازجمله مهم‌ترین دلایلی که برای مصرف همزمان هروئین و الکل وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست اعتیاد به الکل کلیک کنید. 

کسب لذت بیشتر

تجربه لذت بیشتر یکی از مهم‌ترین دلایلی است که فرد را به سمت مصرف همزمان مخدرها سوق می‌دهد. به‌ویژه در شرایطی که هر دو ماده مانند هروئین و الکل دارای یک شکل از اثرگذاری باشند استفاده همزمان باعث تأثیرگذاری بیشتر و تجربه لذتی چند برابر می‌شود.

کاهش بازدارندگی

استفاده از الکل باعث کاهش قدرت بازدارندگی فرد شده و او جسارت بیشتری برای انجام فعالیت‌هایی پیدا خواهد کرد که شاید در شرایط معمول هرگز به دنبال تجربه آن‌ها نباشد. علاوه بر این مصرف بیش‌ازحد الکل قدرت تصمیم‌گیری و هشیاری فرد را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. به همین خاطر استفاده از الکل می‌تواند فرد را به سمت مصرف هروئین یا سایر مخدرها متمایل کند.

پیامدهای مصرف همزمان هروئین و الکل

مصرف همزمان هروئین و الکل به این معناست که فرد عوارض و مشکلات هردوی این مخدرها را باهم و به‌صورت همزمان وارد بدن خود می‌کند. با توجه به اینکه در این شرایط سموم بیشتری وارد بدن می‌شود عوارض منفی نیز افزایش پیدا خواهند کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد.

افزایش خطر مسمومیت و مرگ

بنا به اعلام متخصصین بسیاری از مرگ‌های ناشی از اعتیاد به دلیل مصرف همزمان الکل و مشتقات تریاک اتفاق می‌افتد. در این میان مصرف همزمان هروئین و الکل به دلیل قدرت تأثیرگذاری بالایی که هروئین دارد می‌تواند بیش از سایر اپیوئیدها این خطر را در زندگی فرد ایجاد کند.

آسیب‌های جسمی

مصرف همزمان هروئین و الکل به این معناست که بدن می‌بایست تلاش مضاعفی را برای پاک‌سازی از سموم انجام دهد که این موضوع می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمی بسیاری ازجمله افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد شود. درعین‌حال استفاده همزمان از الکل و مشتقات تریاک در کوتاه‌مدت باعث تشدید مشکلات تنفسی شده و می‌تواند خطراتی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید : اعتیاد چیست 

مصرف همزمان هروئین و الکل | راه های قطع مصرف

ترک اعتیاد به‌طورکلی شامل دو مرحله ترک فیزیولوژیک یا سم‌زدایی است که وابستگی‌های جسمی به ماده مخدر را کاهش می‌دهد و در کنار آن فرد می‌بایست درمان‌های روانی را نیز برای ترک وابستگی‌های ذهنی به ماده مخدر جدی بگیرد. بی‌توجهی به درمان‌های روانی مشکلات بسیاری را در جریان سم‌زدایی و ترک اعتیاد ایجاد خواهد کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نیمه‌کاره رها کردن فرایند سم‌زدایی و یا شروع مجدد مصرف اشاره کرد.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به هروئین 

روانشناسان معتقدند افرادی که به سمت استفاده از مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند معمولاً به لحاظ توانایی‌های کنترل خویش یا مبارزه با وسوسه‌های ذهنی ضعیف‌تر از سایرین هستند و درعین‌حال افرادی که به بیش از یک ماده مخدر اعتیاد دارند در این زمینه ضعیف‌تر عمل می‌کنند. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که لزوم استفاده از جلسات روان‌درمانی برای این بیماران را افزایش می‌دهد. در طی جلسات بازپروری روانشناس به این افراد کمک خواهد کرد تا با شرایطی که باعث افزایش میل به مصرف در آن‌ها می‌شود آشنا شده و راهکارهایی را برای کنترل آن آموزش ببینند.

بیشتر بخوانید : ترک اعتیاد به الکل

علاوه بر این ترک اعتیاد به‌ویژه در شرایطی که فرد به بیش از یک مخدر اعتیاد دارد می‌تواند دشوارتر بوده و گذشتن موفقیت‌آمیز از آن نیاز به انگیزه‌ای مضاعف دارد. به همین خاطر استفاده از مشاوره‌های انگیزشی ازجمله موضوعاتی است که روانشناسان به آن توجه می‌کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

چه دلایلی برای مصرف همزمان هروئین و الکل وجود دارد؟

استفاده همزمان از این دو ماده باعث تأثیرگذاری بیشتر آن‌ها شده و درنتیجه فرد را برای رسیدن به این لذت تحریک می‌کند. علاوه بر این مصرف الکل باعث کاهش قدرت تصمیم‌گیری فرد شده و ممکن است در این شرایط فرد به سمت استفاده از سایر مخدرها تمایل نشان دهد.

مصرف همزمان هروئین و الکل چه پیامدهایی دارد؟

مصرف همزمان این دو ماده افزایش آسیب‌های جسمی مانند خطر ابتلا به سرطان کبد و یا بروز مشکلات تنفسی را به همراه دارد به‌علاوه خطر مسمومیت یا مرگ نیز در این شرایط افزایش پیدا می‌کند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره