پشیمانی از طلاق

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

احساس پشیمانی بعد از طلاق از جمله هیجانات شایع پس از جدایی است. به خصوص اگر زندگی مشترک‌تان را با خشم یا نفرت بسیار تمام کرده باشید، پس از فروکش کردن هیجانات شدید، احتمال دچار شدن به احساس پشیمانی بیشتر خواهد بود. هم چنین عوامل مختلفی نظیر تنهایی، نگرانی در مورد آینده فرزندان و نگاه منفی اجتماع به موقعیت افرادی که طلاق گرفته‌اند، می‌تواند در پرورش این احساس دخیل باشند. بسیار اهمیت دارد که عوامل تاثیرگذار بر پشیمانی خود را بشناسید و بتوانید در برابر آن واکنش منطقی و به دور از هیجان زدگی داشته باشید. مشاور روانشناس در این موقعیت‌ها ضروری و یاری رسان خواهد بود. برای کسب اطلاع در زمینه مشاوره طلاق کلیک کنید.

پشیمانی بعد از طلاق

پشیمانی بعد از طلاق توافقی بیشتر اتفاق می‌افتد. شاید به این خاطر که پروسه جدایی با کمترین تنش و بیشترین سرعت پیش می‌رود. اما احساسات شما بعد از طلاق پایدار نیست. و اگر احساس پشیمانی دارید. قبل از هر اقدامی با مشاور خود صحبت کنید. در پی مراحل شکست‌عشقی ما آدم‌ها احساساتی مشابه پشیمانی از طلاق را تجربه می‌کنیم. تصمیم گیری بر اساس هیجانات زود گذر به شما بیشتر آسیب خواهد زد. اما گاهی هم زن و مرد بعد از جدایی، متوجه اشتباهات شان می‌شوند. متخصص با بررسی نشانه ها و علت پشیمانی، به زوج کمک می‌کند.

نشانه های پشیمانی بعد از طلاق

زنان و مردان بعد از طلاق به دنبال راهی برای پی‌بردن به وضعیت همسر سابق‌شان هستند. در واقع این افراد خودشان از طلاق پشیمان شده‌اند. اگر نشانه های زیر را در خود یا همسر سابق تان دیدید. حتما برای مشاوره طلاق اقدام نمایید.

1- خود را بابت شکست و ناتوانی در بازسازی رابطه مقصر می دانید.

2- فکرمی‌کنید که باید بیشتر برای حفظ خانواده‌تان تلاش می‌کردید.

3- به روش های مختلف احوال همسر سابق تان را جویا می‌شوید.

4- برای همسر تان دلتنگ هستید.

5- خاطرات و روزهای خوش گذشته را مرور می‌کنید.

6- از طلاق تان احساس خوبی ندارید.

7- هیچ کس برای تان به اندازه همسرتان جذابیت ندارد.

8- به دنبال راهی برای برگشتن به زندگی تان هستید.

9- منتظر تماس یا پیامی از همسر سابق تان هستید.

10- تحمل‌شنیدن بدی های همسر سابق تان را از کسی ندارید.

علت پشیمانی زنان و مردان بعد از طلاق

پشیمانی بعد از طلاق می‌تواند احساسات منفی بسیار زیادی را در انسان به جریان بیندازد. افرادی که پس از جدایی احساس پشیمانی می‌کنند، ممکن است همواره با خود بگویند “ای کاش کمی بیشتر برای زندگیم می‌جنگیدم” یا ” ای کاش می‌توانستم به عقب برگردم”.

اینگونه زیستن‌در گذشته منجر به احساس گناه، غم و اندوه فراوان شده. و می‌تواندبه اقدامات هیجانی و نادرست منجر شود. برای اینکه بدانید در این موقعیت چه کاری باید انجام دهید، لازم است ابتدا در مورد علل بروز پشیمانی در خود آگاهی پیدا کنید. از جمله مهم‌ترین عللی که در این زمینه وجود دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- طلاق گرفتن در اوج بحران

روانشناسان بر این باورند که وقتی در زندگی مشترک بحران شدیدی نظیر بروز خیانت اتفاق می‌افتد. قبل از طلاق زن و شوهر باید توانایی کنترل احساسات خود را پیدا کنند. سپس برای ادامه یا جدایی تصمیم بگیرند. چرا که در زمان تسلط هیجانات منفی قدرت تصمیم گیری انسان تا حد زیادی مختل شده و احتمال انجام رفتارهایی که بعدا به پشیمانی می‌انجامند بیشتر خواهد بود. در نتیجه لازم است زوجین با وجود همه درد و رنج‌ها اندکی به خودشان فرصت دهند تا بتوانند موقعیت خود را بیشتر ارزیابی کرده و از تصمیم‌گیری هیجانی بپرهیزند. تجربیات بالینی نشان می‌دهد زوجینی که در اوج بحران با احساسات شدید خشم و نفرت از یکدیگر جدا می‌شوند بیش از سایرین پس از فروکش هیجانات اولیه، پشیمانی بعد از طلاق را تجربه می‌کنند.

2- فشارهای اجتماعی

فشارهای اجتماعی یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود افراد احساس کنند پس از طلاق از پا در آمده‌اند و ای کاش می‌توانستند به زندگی سابق خود برگردند. این موضوع به خصوص برای زنان بیشتر صدق می‌کند. مواجه شدن با طرد اجتماعی و نگاه‌های منفی به خصوص در فرهنگ‌های کوچک‌تر فشار بسیاری به زنان وارد می‌کند و می‌تواند منجر به احساس پشیمانی مفرط شود.

3- پشیمانی بعد از طلاق | نگرانی در مورد آینده فرزندان

مسلم است که فرزندان در مسیر رشد خود به هردوی والدین نیاز دارند. زندگی کردن بدون مادر ممکن است به مشکلاتی در دلبستگی بیانجامد و زندگی بدون پدر می‌تواند نوعی عدم امنیت یا فقدان حمایت اجتماعی را به همراه بیاورد. در این وضعیت فشارها روی والدی که حضانت فرزندان را به عهده دارد تا حد بسیاری زیاد خواهد بود. این وضعیت باعث می‌شود در مورد اینکه وظایفتان را به خوبی انجام می‌دهید یا نه احساس گناه کنید و درباره آینده فرزندتان نگران باشید. مسئول دانستن خود در مورد سرنوشت فرزندان می‌تواند به احساس پشیمانی در مورد طلاق منجر شود و فکر بازگشت مجدد به زندگی مشترک را به جریان بیاندازد.

4- ناامیدی در مورد آینده

برخی افراد بعد از طلاق گرفتن احساس می‌کنند در زندگی شکست خورده‌اند و دیگر هرگز نمی‌توانند یک زندگی مشترک موفق را آغاز نمایند. این موضوع ناامیدی بسیاری را به همراه می‌آورد و می‌تواند زمینه ساز مشکلات روانشناختی خاصی نظیر افسردگی و اضطراب شود. در این شرایط مسلما تنها هیجانات منفی در ذهن شما جریان خواهند داشت و همین باعث می‌شود که توانایی پیدا کردن راه حل‌های مناسب را از دست بدهید. از همین رو احساس پشیمانی در مورد طلاق بیش از هر چیز دیگری تجربه خواهد شد. برای مقابله با افسردگی بعد از طلاق کلیک کنید.

5- پشیمانی بعد از طلاق | دلتنگی برای همسر سابق

شاید وقتی در حال طی کردن مراحل طلاق هستید چندان به این مسئله فکر نکنید که ممکن است روزی دوباره دلتان برای فردی که روزی همسرتان بوده تنگ شود. با این حال احساس دلتنگی بعد از طلاق یکی از تجربیات رایج میان افراد است. این دلتنگی می‌تواند آنقدر شدید باشد که باعث شود تصمیمتان برای جدایی را زیر سوال ببرید و آرزو کنید ای کاش به گذشته بر می‌گشتید. برای آشنایی بیشتر با شرایط زندگی بعد از طلاق کلیک کنید.

توصیه هایی در مورد پشیمانی بعد از طلاق

پس از اینکه علل احساس پشیمانی را در خود شناسایی کردید باید بتوانید واکنش‌های خود را تحت کنترل در آورده و بهترین رفتار را داشته باشید. در ادامه به توصیه‌هایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم:

1- احساسات ناخوشایند هرگز پایدار نیستند

هیچ چیز در این دنیا ثابت نمی‌ماند. همان طور که شیرین‌ترین روزها با گذشت زمان می‌گذرند، روزهای تلخ و ناخوشایند نیز پایدار نمی‌مانند. این طبیعی است که بعد از طلاق با احساسات ناخوشایند دست و پنجه نرم کنید. تجربه پشیمانی بعد از طلاق نیز یکی از این احساسات است. در نتیجه باید به خود فرصت بدهید تا این احساسات عبور کرده و از نظر هیجانی به یک ثبات درونی دست یابید. کمک گرفتن از یک روانشناس در این مسیر می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا ببینید چقدر تحت تسلط منطق و چقدر تحت تاثیر هیجاناتتان قرار دارید.

2- زندگی با پدر و مادر همیشه به نفع کودکان نیست

متخصصان بر این باور هستند که بچه‌هایی که با پدر و مادر خود زندگی می‌کنند اما دائما شاهد دعوا، درگیری و تنش میان آن‌ها هستند نسبت به کودکانی که والدینشان طلاق گرفته‌اند اما در شرایط آرامی بزرگ می‌شوند، آسیب بیشتری می‌بینند. در نتیجه لزوما برگشت به زندگی سابق نمی‌تواند خوشبختی فرزندانتان را تامین کند. این امر تنها زمانی اتفاق می‌افتد که قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج مجدد با همسر قبلی خود تمام مشکلات گذشته را پشت سر بگذارید.

3- پشیمانی بعد از طلاق | دلتنگی دلیل خوبی برای بازگشت به یک رابطه آسیب زا نیست

توجه داشته باشید که دلتنگی نیز یک احساس است و در نتیجه می‌تواند امری گذرا باشد. هرگز بر اساس یک احساس گذرا نباید یک تصمیم مهم بگیرید. تلاش کنید دلایل طلاق خود را مرور کرده و ببینید آیا این عوامل قابل حل هستند؟ اگر جواب شما مثبت است چه چیزهایی مانع از این بوده‌اند که در گذشته نتوانید بر آن‌ها غلبه کنید؟  بررسی این موضوعات به شما کمک می‌کند تا واقع‌بینی خود را بیشتر حفظ کرده و احساساتتان را بهتر مهار کنید. برای آشنایی با شرایط لازم برای برگشت بعد از طلاق کلیک کنید.

4- برای سلامت روان خود ارزش قائل شوید

باید توجه داشته باشید که طلاق می‌تواند همانند یک سانحه مهم عمل کرده و سلامت روان شما را تهدید نماید. درگیری با احساسات شدید و متعارض یکی از علائمی است که نشان می‌دهد شما در حال عبور از یک وضعیت روانشناختی دشوار هستید و باید برای پیشگیری از مشکلات روانشناختی و بهبود سلامت روان خود کاری انجام دهید. شرکت در جلسات روان درمانی با یک روانشناس در کنار مطالعه کتاب‌های خودیاری که در زمینه طلاق نوشته شده‌اند، می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

5- بدون مشورت با منابع مطمئن و بدون فکر قبلی عمل نکنید

ممکن است احساس پشیمانی بعد از طلاق آن قدر شدید باشد که فکر کنید مجبور هستید به زندگی سابق خود برگردید. قبل از اینکه در این باره اقدامی جدی انجام دهید، باید حتما با منابع مطمئن نظیر روانشناسان متخصص در حیطه زوج و خانواده مشورت نمایید و این تصمیم را از جوانب مختلف بررسی نمایید. توجه داشته باشید که عمل کردن در لحظه می‌تواند منجر به مشکلات مضاعفی شده و وضعیت دشواری را برای شما رقم بزنند. 

برای دریافت مشاوره در زمینه پشیمانی بعد از طلاق می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای غلبه بر پشیمانی بعد از طلاق باید چه کار کنیم؟

پیش از هرچیز باید ببینید چه عواملی در ایجاد این حس در شما تاثیر دارند تا با پرداختن به آن‌ها بتوانید بر احساس پشیمانی خود نیز غلبه کنید. کمک گرفتن از یک روانشناس در این مسیر می‌تواند تا حد بسیاری در مدیریت احساساتان موثر باشد.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره