جدا خوابیدن زن و شوهر | چرا مرد یا زن نباید تنها بخوابد ؟

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

جدا خوابیدن زن و شوهر موضوعی است که می‌تواند با دلایل مختلفی مانند مشکلات ارتباطی و عاطفی میان زوجین، اختلالات خواب به‌ویژه خروپف کردن همسر یا حتی نگه‌داری از کودکان اتفاق بیفتد. با توجه به دلایل جدا خوابیدن و مدت زمان حل آن، این مسئله می‌تواند موقت یا دائم باشد. اگرچه برخی اوقات جدا خوابیدن از همسر حتی می‌تواند به سلامت ارتباط شما کمک کند اما بااین‌حال اکثر روانشناسان معتقدند که پیامدهای منفی این موضوع بیشتر از اتفاقات مثبتی است که به دنبال آن ایجاد می‌شود. با شناسایی دلایل جدا خوابیدن و کمک گرفتن از یک فرد متخصص، می‌توانید این مساله را برطرف سازید و یا در جهت کاهش مشکلات ناشی از آن گام بردارید.

برای دریافت مشاوره در زمینه جدا خوابیدن زن و شوهر می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

جدا خوابیدن زن و شوهر و دلایل آن

اگرچه بسیاری از زوجین به بهداشت اتاق‌خواب و ارتباط جسمی و جنسی خود توجه بسیاری دارند اما بااین‌حال برخی دیگر از همسران نیز بنا به دلایلی محل خواب خود را از همسرشان جدا می‌کنند. جدا خوابیدن زن و شوهر می‌تواند با توافق و رضایت هر دو طرف اتفاق بیفتد و یا یکی از آن‌ها بدون توجه به نیازها و خواسته طرف مقابل دراین‌باره تصمیم بگیرد.

درعین‌حال برخی زوجین نیز به دلیل اختلالات خواب یکی از آن‌ها همچون صحبت کردن در خواب یا خروپف و یا حتی نگهداری از فرزند بیمار خود برخلاف میلشان به این جدایی تن می‌دهند. زایمان نیز یکی دیگر از دلایلی است باعث این موضوع می‌شود. با اینکه افراد باید در این مورد نکاتی را رعایت بکنند. اما می‌توانند با مشورت پزشک به نیازهای خود و همسر نیز پاسخ دهند.

در شرایطی که هر دو طرف و یا یکی از آن‌ها با جدا کردن محل خواب موافق نباشد، باید به فکر راه چاره‌ای برای بازگرداندن شرایط به وضعیت نخست و یا استفاده از راهکارهایی برای جلوگیری از آسیب دیدن ارتباط عاطفی و جنسی زوجین بود. کمک گرفتن از مشاورین خانواده در این شرایط می‌تواند تا حد زیادی شما را با راهکارهای لازم برای مدیریت شرایط آشنا کند. برای اطلاع از دلایل اهمیت ندادن خانم ها به نیاز جنسی همسر کلیک کنید.

جدا خوابیدن زن و شوهر از نظر شرعی

حتی قوانین حقوقی و شرعی نیز جدا خوابیدن زن و شوهر را در صورت عدم جدایی، نمی‌پذیرند. اگر جدا خوابیدن زوجین به معنای عدم تمکین زنان و یا عدم تمایل مرد به برقراری رابطه جنسی باشد؛ آنها باید در این زمینه راه حل اساسی بیاندیشند و یا به مراکز قانونی مراجعه کنند. حتی علمای دین نیز جداکردن بستر از همسر را به هر دلیلی نپذیرفته و آن را آسیبی برای زندگی مشترک می‌دانند. بهتر است حتی با وجود مشکلاتی در رابطه زناشویی و یا شرایطی مربوط به فرزندان و دیگر مسائل، بازهم از همسر خود در هنگام خواب، دوری نکنید.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

جدا خوابیدن زن و شوهر | پیامدهای مثبت و منفی

پیامدهای مثبت و منفی جداخوابیدن زن و شوهر

اگرچه تقریباً در تمامی فرهنگ‌ها این انتظار وجود دارد که زوجین محل خواب یکسانی داشته باشند اما بااین‌حال شاید در برخی مواقع جدا خوابیدن زن و شوهر بتواند نتایج مثبتی را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال هنگامی‌که اختلالات خواب و یا حتی تفاوت در زمان خواب‌وبیداری باعث کیفیت پایین خواب یکی از طرفین شود این موضوع می‌تواند دلیلی برای شروع اختلافات و دلخوری‌ها در روز بعد باشد.

جدا کردن محل خواب در این شرایط علاوه بر اینکه کیفیت خواب آن‌ها را بهبود می‌بخشد، از بروز برخی مشاجرات و دلخوری‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد. بااین‌حال تغییر شرایط معمول و مورد انتظار زندگی می‌تواند پیامدهای منفی را نیز به همراه داشته باشد که در ادامه راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

?افزایش احتمال خیانت

یکی از اولین و رایج‌ترین پیامدهایی که به دنبال جدا خوابیدن زن و شوهر ایجاد می‌شود افزایش احتمال خیانت است. بی‌توجهی به نیازهای جنسی همسر که معمولاً به دنبال جدا کردن محل خواب ایجاد خواهد شد باعث می‌شود تا هریک از زوجین به دنبال راه‌های دیگری برای رفع نیازهای جنسی خود باشد و این می‌تواند افزایش احتمال خیانت‌های زناشویی را به همراه داشته باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

?کاهش ارتباط میان زوجین

جدا کردن محل خواب و کاهش ارتباط جنسی تا حد زیادی می‌تواند روابط عاطفی شما را نیز کاهش دهد. به‌طورکلی هم خوابی با همسر و برقراری ارتباط عاطفی در پایان روز فواید بسیاری برای سلامت جسمی و روحی زوجین به همراه دارد. در آغوش کشیدن یکدیگر و استفاده از کلمات محبت‌آمیز می‌تواند خستگی یک روز کاری را از شما و همسرتان دور کرده و انگیزه‌ای برای تلاش‌های آینده در اختیارتان بگذارد اما کاهش ارتباط شما می‌تواند این انگیزه‌ها و حتی ارتباط عاطفی شما را تحت تأثیر خود قرار دهد. به همین دلیل جدا خوابیدن زن و شوهر باعث کاهش صمیمیت میان آنها شده و به تدریج تاثیرات بدی بر روابط آنها می‌گذارد.

?جدا خوابیدن زن و شوهر | تأثیر منفی بر فرزندان

کیفیت ارتباط میان شما و همسرتان تأثیر بسیاری بر رشد هیجانی فرزندان، سلامت روحی آن‌ها و همین‌طور موفقیتشان در زندگی زناشویی خواهد داشت. درصورتی‌که شما و همسرتان به هر دلیلی محل خوابتان را از یکدیگر جدا کنید و حتی در شرایطی که خودتان با این موضوع مشکلی نداشته باشید، فرزندانتان از این مسئله آسیب خواهند دید. فرزندان با مشاهده جدا خوابیدن زن و شوهر از یکدیگر در این مورد کنجکاو یا حتی نگران جدایی والدین خود می‌شوند. برای اطلاع از روش های حفظ رابطه عاشقانه پس از بچه دار شدن کلیک کنید.

راهکارهایی برای پایان دادن به جدا خوابیدن زن و شوهر

جلوگیری از جدا خوابیدن زن و شوهر

اگر احساس می‌کنید جدا کردن محل خوابتان از همسر مشکلاتی را در ارتباط عاطفی و جنسی شما ایجاد کرده، بهتر است به دنبال راهکارهایی برای تغییر شرایط باشید. ازجمله مسائلی که در مورد جدا خوابیدن زن و شوهر، باید به آن‌ها توجه داشته باشید به شرح زیر است.

?علت اصلی را درمان کنید

نخستین سؤالی که باید به آن پاسخ دهید این است که چرا محل خوابتان را از یکدیگر جدا کرده‌اید؟ اگر دلیل شما برای این موضوع اختلالات خواب، تفاوت در چرخه خواب یا هر موضوع دیگری به‌غیر از مشکلات ارتباطی است، باید برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. روانشناسان می‌توانند راهکارهای مناسبی را درزمینهٔ اختلالاتی مانند کابوس دیدن، بی‌نظمی در چرخه خواب یا به طور کلی جدا خوابیدن زن و شوهر در اختیارتان بگذارند.

اما اگر مشکلات ارتباطی باعث بروز این مسئله میان شما و همسرتان شده، بهتر است تلاش کنید تا از طریق گفت‌وگوی مناسب با یکدیگر این مشکلات را برطرف نمایید. درصورتی‌که احساس می‌کنید مشکلات میان شما و همسرتان بیش از آن است که بتوانید با یکدیگر به نتیجه مطلوب برسید بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید.

?با همسرتان صحبت کنید

اگر جدا شدن محل خواب شما و همسرتان برخلاف میل شما اتفاق افتاده یا در حال حاضر از تصمیم خود پشیمان شده‌اید، بهتر است دراین‌باره با همسرتان صحبت کنید و احساسات خود را برای وی توضیح دهید. به خاطر داشته باشید که رفتارهایی مانند لج کردن یا قهر و پرخاشگری برای رسیدن به هدف، شما را به خواسته‌هایتان نخواهد رساند و باید در یک فضای مسالمت‌آمیز با همسرتان راجع به جدا خوابیدن زن و شوهر گفت‌وگو کنید.

?جدا خوابیدن زن و شوهر | رابطه جنسی را منتفی نکنید

در شرایطی که به هر دلیلی مجبورید از همسرتان جدا بخوابید، تا حد امکان تلاش کنید ارتباط جسمی و جنسی میانتان دچار مشکل نشود. حتی سعی کنید بیش از گذشته به این موضوع توجه داشته باشید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. در غیر این صورت شما زندگی زناشویی خود را در معرض خطرات بسیاری قرار خواهید داد. با اینکار می‌توانید از بروز پیامدهای مختلف در مورد جدا خوابیدن زن و شوهر، جلوگیری نمایید.

?از یک مشاور کمک بگیرید

روانشناسان خانواده تا حد زیادی می‌توانند برای برطرف کردن مشکلات درون خانواده به شما کمک کنند. برای مثال اگر میان شما و همسرتان به دلایل مختلف دلخوری‌هایی ایجادشده و یا احساس می‌کنید که نمی‌توانید در یک فضای مسالمت‌آمیز باهم راجع به دیدگاه‌هایتان صحبت کنید، می‌توانید با کمک گرفتن از مشاورین خانواده به این مشکلات خاتمه دهید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

یکی دیگر از دلایلی که باعث جدا خوابیدن زن و شوهر از یکدیگر می‌شود، بالا رفتن سن و کاهش نیازهای جنسی است که در بسیاری از زوجین باعث می‌شود تا زندگی مشترک آن‌ها بیشتر رنگ و بوی عادت به خود بگیرد و این موضوع می‌تواند حتی باعث جدا شدن محل خواب یا پایان دادن به ارتباط جنسی میان زوجین باشد. مشاورین خانواده می‌توانند به شما کمک کنند تا صرف‌نظر از بازه سنی که در آن قرار دارید، فضای زندگی مشترک خود را زنده و با‌نشاط نگه دارید.

سخن پایانی

نارضایتی‌های جنسی یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند باعث جدا خوابیدن زن و شوهر باشد و مشکلات بسیاری را در روابط عاطفی ایجاد نماید. درصورتی‌که احساس می‌کنید این موضوع یکی از دلایلی است که باعث آسیب دیدن رابطه میان شما و همسرتان شده است، می‌توانید با افزایش اطلاعات خود راجع به نیازهای جنسی طرف مقابل و همین‌طور استفاده از تکنیک‌های مختلف همچون ماساژ جنسی شرایط مطلوب را به رابطه عاطفی خود بازگردانید. روانشناسان متخصص درزمینهٔ مسائل جنسی نیز می‌توانند در این شرایط به شما کمک کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه جدا خوابیدن زن و شوهر می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

جدا خوابیدن زن و شوهر چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

کاهش ارتباط عاطفی و صمیمیت میان زوجین، افزایش احتمال خیانت و همین طور آسیب دیدن روحی فرزندان از جمله پیامدهای جدا خوابیدن زن و شوهر هست.

چطور می توانم همسرم را از جدا کردم محل خواب منصرف کنم؟

بهتر است در یک شرایط مناسب با همسرتان راجع به خواست های خود صحبت کنیدو به او بفهمانید که چرا از این موضوع ناراحت هستید. در جهت رفع مسائل برآیید.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫14 دیدگاه ها

 1. شوهرم شبا خیلی خر و پف میکنه، من برای همین نمیتونم کنترش بخوابم. اونم درکم میمنه. بازم مشکلی پیش میاد؟

  1. خوابیدن کنار همسر و در آغوش کشیدنش باعث ایجاد نظم در هورمون ها و سیکل خواب میشه . این موضوع از چندین تحقیق معتبر به دست امده. پس توصیه می کنیم راهی برای خوابیدن کنار همسرتون پیدا کنید. خیلی ها میتونن در یک محیط پر سر و صدا هم راحت بخوابن، و یا درمان های زیادی برای خر و پف در خواب وجود داره. پس حتما به این موضوع توجه کنید و راهی برای خوابیدن کنار همسرتون پیدا کنید.

 2. شوهرم شبا جلوی تلویزیون خوابش میبره بعد هر کاری میکنم بلند نمیشه بیاد سر جاش منم دیگه خسته شدم از بس بهش گفتم بیخیال شذم ولی این موضوع آزارم میده میشه بگید چی کار باید بکنم؟

  1. سلام همونطور که تو مقاله ذکر شد جدا خوابیدن زن و شوهر در طولانی مدت باعث سردی و بروز مشکلات زناشویی میشه پس هر چه زودتر باید برای رفع این موضوع اقدام کنید. اگر موفق به انجام این کار نشده اید مشاوره زوج درمانی دریافت کنید.

 3. سلام‌.شوهرم از همون اوایل ازدواج جاشو از من جدا کرد یبار میگفت خر و پف میکنی یبار میگفت باید اتاقم خیلی سرد باشه … متوجه شدم که دوست داره موقع خواب آزاد باشه من کنارش نباشم …ولی من واقعا تحت فشارم شبهایی که نیاز به رابطه جنسی دارم کنارم نیست خیلی زجر میکشم اون نیاز جنسیش رفع میشه ولی من نه

 4. سلام‌.شوهرم از همون اوایل ازدواج جاشو از من جدا کرد یبار میگفت خر و پف میکنی یبار میگفت باید اتاقم خیلی سرد باشه … متوجه شدم که دوست داره موقع خواب آزاد باشه من کنارش نباشم …ولی من واقعا تحت فشارم شبهایی که نیاز به رابطه جنسی دارم کنارم نیست خیلی زجر میکشم اون نیاز جنسیش رفع میشه ولی من نه

  1. سلام این که هر بار یه بهانه ای میارن نشون میده که دلیل اصلی این رفتارشون رو بیان نمیکنن. گاهی یه نبود صمیمیت برای ابراز تمایلات موجب دوری زن و شوهر از همدیگه میشه. گاهی هم فقط یه عادت رفتاری ممکنه فقط علت این رفتارشون باشه.در هر صورت به عنوان همسر لازمه نیازهای شما رو براورده بکنن و اگر مساله ای دارن هر چه زودتر رفعش کنن. برای بررسی بیشتر موضوع می تونید با شماره های درج شده تماس بگیرید.

 5. سلام میشه بگید اگه زن پیش مرد نخابه چه مشکلی میشه من ازدواج نکردم ومیترسم از یکی بپرسم یکی بگه

  1. سلام ، به عنوان مردی که ازدواج‌ کرده و سال ها تنها شب را به صبح رسانده به شما میگم این موضوع باعث از بین رفتن احساسات و علاقه میشه ، فاصله ایجاد میکند تا جایی که تنها تبدیل به دو هم خانه می‌شوند نه زن و شوهر ، شما فرمودید ازدواج نکردید ، پس در زمان تصمیم به ازدواج چشم‌ها را باز کنید ، عقل را کنار نگذارید ، مشکلات را ببینید و از آنها به راحتی عبور نکنید ، این موضوع که من با پسر این خانواده ازدواجم بکنم نه با خانواده او کاملا اشتباه است ، چون این پسر در همان خانواده بزرگ شده ، جدا خوابیدن کار را به جای میرساند که تنها در انتظار بزرگ‌شدن فرزند باشید تا بتوانید از این زندان آزاد شوید ، زندگی مشترک‌ بدون داشتن احساس جهنم است .

 6. ۱۲ سال از ازدواجم گذشت همسر من همیشه آخرین نفر که با او بود من بودم ، از ساعت ۹ صبح سر کار بودم تا ۷ شب به خانه برمیگشتم تا ۹ در حال دین سریال ماهواره بود آخر هفته خانه پدری و در مسافرت با زن داداش و حتی خواهر ۱۰ ساله زن داداش ، هیچ مسافرت و خاطره ای دو نفره از او ندارم و حالا با وجود اینکه فرزند بزرگم ۱۱ سال دارد و فرزند کوچکتر ۷ سال با هر دو آنها در بک اتاق میخواهد ، زمان روابط جنسی را باید خودش مشخص کند هیچ زمان مشخصی ندارد حتی چندین ماه فاصله ایجاد میکند .

  1. سلام به نظر من اگر زنی خودش دوست داره جدا بخوابه یا بهت اهمیت نمیده امکان خیانت هست و همچنین زنانی که از نظر مالی مال و اموالشان را جدا کنند بنظر من بدرد زندگی مشترک نمی خورد

 7. سلام، وقتتون بخیر، ممنونم از شما بابت این بحث به جا، من 17 سال هست که ازدواج کردم، تا 6 سال پیش کنار همسرم میخوابیدم، با اومدن فرزند دوم و بزرگ شدن پسر اولم، جامون از هم جدا شد، به چند دلیل، اول اینکه دوست داشتم در گلدن تایم صفر تا 6 سالگی، فرزند دوم هم زمان خواب در آغوشم باشه و همسرم اذیت میشدن، دوم اینکه پسر اولم بزرگ شد و حیای بیجا، باعث شده که خجالت بکشم که در اتاق جداگانه با همسرم باشم، سوم اینکه احساس کردم ممکنه فرزند بزرگم کنجکاو بشن، پس بهتره که حد و حدودها رعایت بشه، و شرایط طوری فراهم بشه که پسرم حساس، کنجکاو و تحریک نشه، اما زمانهای خاصی برای در کنار هم بودن داریم با همسرم، مخصوصا زمانیکه بچه‌ها مدرسه هستن، در کل خواستم یک تجربه رو خدمتتون عرض کنم، خیلی مهم نیست شب جدا هستید یا کنار هم، مهم اینه که هر روز برای همدیگه وقت بذارید، احترام نگه دارید، عشق بورزید، وفادار باشید، و از کمترین زمان ها هم، برای در کنار هم بودن غافل نشید،یک رابطه ی عمیق و رضایتمندی، تا حد زیادی اون چند ساعت شب جدا بودن رو پوشش میده، هوای همسرانتون رو خخخیییلی داشته باشید، الهی خوشبخت و سعادتمند باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره