مبدل پوشی | آیا مردانی که لباس زنانه می پوشند دچار اختلال هستند؟

آیا می‌دانید اختلال مبدل پوشی چیست؟ شاید دیده باشید که برخی از کودکان علاقه زیادی به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف خود دارند و این مسئله تا بزرگسالی هم ممکن است ادامه پیدا کند. مبدل پوشی به عملی گفته می‌شود که فردی بدون هیچ دلیل، لباس‌های جنس مخالف را می‌­پوشد. این رفتار بر خلاف بسیاری از باورهای عموم، با رفتارهای جنسی یا تمایلات تراجنسی هیچ ارتباطی ندارد. با اینکه برخی از این رفتارها تراجنسی بوده و عمدتا مردانی هستند که لباس و آرایش زنانه دارند اما همیشه اینگونه نیست. با آگاهی کامل از اختلال مبدل‌پوشی می‌توانید این اختلال را شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام نمایید. 

 

مبدل پوشی (درگ کوئین و درگ کینگ)

مبدل پوشی یا درک کویین و درگ کینگ یعنی فردی با دلیل یا بدون دلیل مشخص، اقدام به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف بکند. ممکن است خیلی از والدین این رفتار را در کودکان خود دیده باشند و باعث نگرانی آن‌ها شده باشد. اما باید بدانید که مبدل پوشی همیشه نشانه تمایلات تراجنسی نبوده و تمایلات جنسی خاصی را دنبال نمی­‌کند و صرفا یک تجربه یا تفکر یا یک وضعیت موقت و کنجکاوانه است. البته اگر مبدل ‌ درمان شود. بر اساس کتاب راهنمای تشخیصی آسیب شناسی روانی، اگر رفتار مبدل پوشی به مدت 6 ماه ادامه پیدا کند و همراه با تخیلات و تفکرات شدید ناشی از مبدل‌پوشی باشد و همچنین این مسئله باعث بهم ریختن اوضاع خود و دیگران شود، به عنوان یک انحرافات جنسی تشخیص داده می­‌شود.

 

انواع مبدل پوشی

مبدل‌پوشی اشکال مختلفی دارد و هر کدام نیز با هدف مختلفی انجام می­‌شود که به طور خلاصه به آن می‌­پردازیم:

1. مبدل پوشی بدون ارتباط با تراجنسیتی

در گذشته زنانی که می­‌خواستند در زمان جنگ از اسارت یا تجاوز فرار کنند، اقدام به مبدل‌پوشی می‌­کردند و خیلی از مردان هم برای فراری دادن خود لباس‌های زنانه می­‌پوشیدند. همچنین زمانی که فردی می‌­خواهد امکانات اختصاصی جنسیت مخالف یا برخی از منافع سیاسی را به دست آورد اقدام به مبدل پوشی می­‌کند.

2. مبدل پوش مرتبط با تراجنسیتی

افراد تراجنسیتی بدون اراده یا با اراده، اقدام به نمایش هویت درونی جنسی خود می­‌کنند. هویتی که معمولا توسط دیگران درک نشده و هویت جنسی فرد را صرفا اندام فیزیکی او می‌­دانند.

3. مبدل‌پوش یادگار خواه

برخی مواقع حتی مردانی با تمایل دگرجنس خواهانه، به عنوان بخشی از یادگار خواهی خود و برای حفظ احساس یا عاطفه‌ای شکست خورده یا از دست رفته، اقدام به استفاده از لباس زنانه می­‌کنند. حتی این افراد ممکن است در بلند مدت دچار فتیش لباس زنانه شوند و برای تحریک جنسی یا عاطفی خود، از مبدل پوشی استفاده کنند.

 

علائم و نشانه های مبدل پوشی چیست؟

برخی از نشانه‌هایی که می‌­تواند به تشخیص وجود این مشکل کمک کند، این است که فرد برای برانگیختگی جنسی نیاز دارد که لباس جنس مخالف را بپوشد. اغلب افرادی که مبدل‌پوشی می­‌کنند به جنسیت مخالف خود علاقمندند و به قولی ترانجنسیتی هستند (جنسیت روانی آن‌ها با جنسیت جسمانی‌شان متفاوت است) اما اگر مبدل‌پوشی به هر طریقی باعث برانگیختگی مداوم و شدید جنسی شود نشانه اختلال است. برخی دیگر از نشانه‌های مبدل پوشی عبارتند از:

-پوشیدن لباس جنس مخالف باعث کاهش استرس و حس خوب برای فرد شود.

-بدون پوشیدن لباس جنس مخالف، فرد تحریک جنسی نداشته باشد.

-تحریک جنسی حتی با پوشیدن یک بخش از پوشش جنس مخالف اتفاق بیفتد. مثلا صرفا پوشیدن لباس زیر زنانه، کفش پاشنه بلند، کراوات‌های رسمی مردانه و… باعث تحریک شود.

-این نشانه‌ها و رفتارها به مدت 6 ماه ادامه پیدا کرده و موجب پریشانی فرد و ناتوانی در عملکرد زندگی شغلی و اجتماعی فرد شود.

 

دلایل و پیامدهای مبدل پوشی ( مردانی که لباس زنانه می پوشند ) چیست؟

مبدل‌پوشی در کودکان می‌­تواند صرفا به دلیل کنجکاوی یا تجربه فراجنسیتی باشد و اگر والدین با این تجربه‌ها درست برخورد کنند، این مسئله برای همیشه حل خواهد شد اما دقت کنید که اگر پوشیدن لباس‌های جنس مخالف باعث ایجاد هیجان شده و ادامه پیدا کند، می‌­تواند نشانه اختلال در بزرگسالی باشد. اکثر مبدل‌پوشی‌ها حتی در بزرگسالی نیز موقتی، از روی کنجکاوی، برای کاهش اضطراب یا استرس‌های خاص یا حتی تحت تاثیر یک فقدان و بحران عاطفی شدید اتفاق می‌­افتد.

اما اگر مبدل‌پوشی تحت هر شرایطی باعث تحریک جنسی یا بروز رفتارهای ناشایست جنسی شود، یک نوع اختلال است و باید درمان شود. مبدل پوشی اگر اختلال باشد، می‌­تواند باعث بروز اختلالات دیگری مانند سادیسم جنسی (دیگر آزاری جنسی)، مازوخیسم جنسی (خودآزاری جنسی)، علاقه شدید به تجاوز و بچه بازی نیز بشود.

 

درمان اختلال در مردان و زنان

درست است که مبدل‌پوشی به عنوان یک اختلال شناخته شده اما معمولا خود به تنهایی یک اختلال مجزا نیست و همراه با اختلالات دیگری بروز می­‌کند. بنابراین برای درمان این اختلال، باید تمام ابعاد زندگی فرد توسط متخصص بررسی گردد تا ریشه این اختلالات کشف شود. در نظر داشته باشید که اگر مبدل‌پوشی همراه با آسیب‌ها و پیامدهای ناگوار نباشد و صرفا تمایل تراجنسیتی باشد، باید برای اقدامات بعدی یعنی جراحی یا درمان‌های مرتبط با آن اقدام شود.

بنابراین باید ببینید مبدل پوشی تحت تاثیر چه چیزی اتفاق افتاده است. مسائلی مانند مصرف توهم زا، افسردگی، بی قراری جنسیتی یا برخی از اختلالات شخصیتی مانند اختلال شخصیت نمایشی می­‌تواند علت این مسئله باشد و در صورتی که آن‌ها درمان و برطرف شوند، مبدل‌پوشی نیز به خودی خود برطرف خواهد شد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

آیا مبدل پوشی همواره یک اختلال است؟

خیر در بسیاری از مواقع فرد تنها به دلایلی همچون کنجکاوی یا کاهش استرس و اضطراب اقدام به این کار می‌کند. مبدل پوشی در صورتی اختلال محسوب می‌شود که تنها محرک جنسی باشد و برای مدت حداقل 6 ماه به طول بینجامد. 

‫13 دیدگاه ها

 1. من مردم زن هم دارم. همه کارهای مردونه رو هم میکنم ولی بعضی موقع ها دوست دارم لباسای زنمو بپوشم و آرایش کنم ، اینو هیچی نمیدونه میترسمم بگم به کسی. میشه بگید که یعنی من مشکل دارم؟ یا نه

  1. سلام علاقه شما به پوشیدن لباس های زنانه در واقع به تمایل شما به نقش زن و تمجدید زنان در ناخودآگاه تان بر میگرده یعنی به نوعی دلتان می خواهد که شما هم زن باشیدو مورد تمجدید قرار بگیرید. معمولا مردانی که در خانواده هایی بزرگ شده اند که زنان و یا در واقع مادر محور خانواده بوده و یا برعکس پدرانی که پسرانشان را تحقیر و دخترشان را تمجدید می کرده اند به چشم می خورد.

  2. به نظر علم شما مشکلی ندارید و در این جواب هم پاسخ قانع کننده ای به شما ندادند اما اگر در تلاش هستید که در داخل ایران دنبال پاسخ سوال تان باشید بله قطعا شما بیمار و مختل به حساب می آیید

  3. زنانه پوشی هرگز اختلال به حساب نمیاد نباید در قرن 20 با قوانین 14 قرن پیش زندگی کرد
   بشینید با خودتون روراست باشید آیا شما زمانی که اندام زنتون رو میبینید و با اندام جنسی مردانه شروع به آمیزش جنسی میکنید لذت میبرید یا نه. اگر جواب بله باشد یا حتی زمانی که شهوت شما صفر است از اندام مردانه خود لذت میبرید شما دارای هیچ اختلالی نیستید
   ولی اگر جواب سوالات بالا نه باشد به روان شناس مراجعه کنید
   و نکته نهایی این است که همسر شما جدا از شریک زندگی شریک جنسی شما نیز هست و حق دارد از تمایلات شما مطلع شود

 2. سلام طبق مشاوره مشاور معظم آقای دکتر هلاکویی که اعتقاد دارند خود ارضایی به اندازه مناسب ایرادی نداره بیماری نیست و هیچ چیز دیگر هم اسمش رو نمیشه گذاشت همچنین ایشون اعتقاد دارند که هر انسانی یک مدل از تمایلات جنسی را دازد و نمیتوانیم بگوییم که شخص غیر عادی است ، بسیاری از روانشناسان در کشور تمام توان خودر ار روی این گذاشته اند که بگویند خود ارضایی ایراد دارد ، درصورتی که علم ثابت نکرده چنین چیزی رو، بله زیاده روی و افراط در هر چیزی ضربه زننده است شما بیشتر از نیاز خود همین آبی که مایه حیات است بنوشید قطعا بدن سریعا شروع به دفع آن می کند اما اینکه از بیخ منکر مورد علمی بشویم و صرفا بخواهیم بر روی یک مسئله فقهی استناد کنیم که آن هم صرفا در فقه شیعه است نه در تمام ادیان و حتی برادران اهل سنت هم مثل خیلی از فرقه های دیگر و ادیان دیگر معتقد هستند خودارضایی گناه نیست و در مواردی در صورت نبود زن جزو امور مستحب هم محسوب میشود، زنانه پوشی معمولا منتج به خودارضایی میشود اما لزوما همه زنانه پوش ها مثل ترنس ها از جنسیت موجود خودشان بدشان نمیاد و صرفا دنبال ایجاد یک فانتزی گذرا هستند خود ارضایی شان منوط به یک حسی است که در برخی شان لزوما بدلیل وجود یک اندام فوق العاده نزدیک به زنان صورت میپذیرد. بیشتر شبیه یک حس FUN یا یک سرگرمی گذرا است و نه بیشتر …
  شما ابتدا باید شرح حال یک شخص را بگیرید و ببینید که آیا شحص رضایت از جنسیت خود دارد یا خیر ؟ بعد از آن لزوما به گفته اکتفا نکنید ببینید شخص چقدر مایل به خود ارضایی و ارتباط گرفتن است اگر تکثر دیده بشه قطعا اون شخص مرد هست چون تولید ساعتی بالای 200 میلیون اسپرم اصولا نمیگذارد طرف واکنشی نشان ندهد نه اینکه طبق یک کلیشه بگوئید که همه زنانه پوشان مبتلا به اختلال اند یا بیمار … گرایشات و تمایلات افراد حتی در یک مورد واحد در موضوعات مختلف دارای زیر شاخه های متعدد میتواند باشد و خدا لزوما بشر رو کلیشه ای خلق نکرده… در یک موضوع واحد ممکن است انسانهای متفاوت خیلی متفاوت بیندیشند
  فرض بر اینکه حتی شخص از جنسیت خودش خوشش نیاید
  طبق فتوای حضرت امام (ره) این افراد لزوما بیمار یا اختلالی ندارند در صورت تمایل میتوانند طبق قانون ، شرع ، علم نسبت به تعیین وضعیت خود اقدام کنند
  امروزه علم به این موضوع رسیده که حتی دوجنسه ها نه مختل اند نه بیمار بلکه بخشی از خلقت اند و بعضا نرومادگی توامان در همه موجودات اعم از انسان و حیوان و گیاه دیده میشه
  من مشخصا متوجه نمیشم چرا این تیپ مسایل صرفا در داخل کشور توسط همکاران شما اینقدر سکسوالیته و تابو و برچسب اختلال و بیماری سریعا بر رویش میزنید و در هیچ جای دنیا چنین دیدی نیست ، منشا بسیاری از اختلافات خانوادگی همین نظرات غیر کارشناسانه امثال شماست که سریعا یک برچسب بیمار و مختل بر روی طرف میچسبانید چندین جلسه از یک آدم عادی که نیاز به هیچ مشاوره ندارد و دارد به سیکل طبیعی زندکی اش ادامه می دهد حق ویزیت میگیرید و صرفا با چندین واحد پاس کردن روانشناسی میخواهید با علم اندک نظرات خیلی بزرگ بدهید
  زنی که هنوز نمیتونه درک کنه که ساختار جسمانی مرد به شکلی هست که در ساعت بالای 200 میلیون اسپرم تولید میکند و این مرد نیاز به رابطه و یا خود ارضایی برای فروکش کردن خشم جسم دارد و هی گیر میده به شوهرش که نباید خود ارضایی کنی آن زن اشتباه فکر میکنه و تفاوت های خلقت رو نمیدونه اقدام مرد طبیعی هست ، در غیر اینصورت است که باید بگردیم که ایا آن مرد بعنوان مرد اصلا سالم است یا خیر
  خب خود ارضایی نکنه اون زن میتونه جوابگوی این همه نیاز یک مرد باشه ؟
  شما و همکارنتان میتوانید از راه هایی که بسیار متفاوت است کسب درآمد کنید مثل اینکه یک شخص معتاد به مواد مخدر هست یا مشروب استفاده میکند این دو مورد در دنیای علم به قطعیت نظر بر رویش صادر شده و منعمان کردند که به سمتش برویم ،بروید آنان را بعنوان بیمار و مختل درمان کنید من به شخصه زیر بار موردی که ابتدا ریشه در موازین عقلی بعدش علمی و بعدش شرعی نداشته باشه اگر ببینم این سه به یک مورد رهنمون میشوند برایم قابل تبدیل از باور به یقین و اعتقاد میشود در غیر اینصورت زیر بار هر حرفی که گفته میشود نمیروم

 3. من خودم زنم و رفتار های مردانه ندارم ، همجنسگرا هم نیستم ، ولی از مردهایی که دامن و لباس های زنانه میپوشند خوشم میاید ، باید بگویم این مسائل اختلال نیستند و نوع پوشش هرفرد فقط به علاقه و سلیقه شخصی اش مرتبط است نه جنسیتش پس دید خود را نسبت به این مسئله عوض کنید و به چشم یک بیماری به آن نگاه نکنید

  1. سلام
   ممنون از این دیدت من پسرم 36سالمه لذتی که از پوشیدن دامن و جوراب شلواری دارم کسی نمیدونه یا سوتین که از خونه میام تو ماشین نمیشه توصیف کرد ولی بعضی ها نمیفهمن و فوش میدن من یه روز جوراب شلواری با دامن بالا زانو باکفش پاشنه 3سانتی از تهران خریدم پوشیدم نمیدونی چه لذتی داشت ریشم دارم ولی خوب لذت بخشه نه همیشه هرز گاهی

 4. از نوجوانی فهمیدم عاشق زیبایی ام. ظاهر زیبا، پوست زیبا، لباس زیبا و جذابیت. با این که پسری زیبا بودم ولی دوست داشتم بازم زیباتر بشم. میدیدم لباس‌های پسرونه زیبا نیست و لباس‌های دخترونه زیباتره و برای زیباترشدن میبایستی از بعضی لباس های زنونه استفاده میکردم البته نه در حدی که تابلو بشه چون زیاده روی رو تو هر کاری دوست نداشتم. یکبار به خودم گفتم خجالت بکش .چرا لباس‌های زنونه میپوشی این کار گناهه. هر چی البسه زنونه داشتم و آتیش زدم تا دیگه نرم بسمت لباس های زنانه. بی فایده بود.بعد از گذشت چند روز باز احساس نیاز به لباس‌های زنونه پیدا کردم ونتونستم با لباس‌های مردونه کنار بیام.با خودم گفتم چه گناهی؟مگه تو کاری به کار کسی داری؟مگه سرقت انجام میدی؟مگه کلاه برداری میکنی که گناه باشه. فهمیدم شاید ژنتیک من متفاوته. من دوست داشتم دختر باشم. اگرم دختر نباشم پسری باشم که در زیبایی کم از دخترا نداشته باشه. میخواستم همیشه جوون و زیبا بمونم از ۱۸ سالگی تحقیقات گسترده ای راجع به جوون موندن وزیبا موندن آغاز کردم. پیش متخصص های پوست و موی زیادی میرفتم نظراتشونو میپرسیدم راجع به پوست شاداب و زیبایی و میگفتم من میخوام همیشه جوون بمونم مثل ۱۸ ساله ها اونا بهم میگفتن این کار شدنی نیست که همیشه آدم جوون بمونه .من قبول نمیکردم ودر پی کشف اسرار زیبایی و جوون موندن بودم.حرف من درست از آب دراومد تا حرف متخصصین پوست ومو من اسرار جوون موندن و زیبا موندن رو کشف کرده بودم . الان ۳۶ سال سن دارم ولی عین ۱۸ ساله هام و بنظرم به خواسته هام رسیدم در خصوص جوون موندن و میتونم همیشه خودمو جوون نگه دارم اگه خدا بخواد ۱۷۹ سانت قد و ۷۰ کیلو وزنمه. با پوشیدن برخی البسه زنونه به آرامش میرسم و کسایی که منو می‌شناسن میدونن که من جزو آرام ترین انسانها هستم . از سیگار و قلیان و الکل و شرط بندی و چک و اقساط ومردم آزاری هم متنفرم و دوست دارم تا زنده ام کسی رو نرنجونم.

 5. س من هم ازعلاقه مندان قانونی شدن مبدل پوشی زنانه به عنوان عرف هستم نه به چشم بیماری باشد

 6. س من هم ازعلاقه مندان قانونی شدن مبدل پوشی زنانه به عنوان عرف هستم نه به چشم بیماری باشدبلکه به چشم علاقه باشدنه ننگ باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره