مبدل پوشی

آیا می‌دانید اختلال مبدل پوشی چیست؟ شاید دیده باشید که برخی از کودکان علاقه زیادی به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف خود دارند و این مسئله تا بزرگسالی هم ممکن است ادامه پیدا کند. مبدل پوشی به عملی گفته می‌شود که فردی بدون هیچ دلیل، لباس‌های جنس مخالف را می‌­پوشد. این رفتار بر خلاف بسیاری از باورهای عموم، با رفتارهای جنسی یا تمایلات تراجنسی هیچ ارتباطی ندارد. با اینکه برخی از این رفتارها تراجنسی بوده و عمدتا مردانی هستند که لباس و آرایش زنانه دارند اما همیشه اینگونه نیست. با آگاهی کامل از اختلال مبدل‌پوشی می‌توانید این اختلال را شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام نمایید. 

 

مبدل پوشی (درگ کوئین و درگ کینگ)

مبدل پوشی یا درک کویین و درگ کینگ یعنی فردی با دلیل یا بدون دلیل مشخص، اقدام به پوشیدن لباس‌های جنس مخالف بکند. ممکن است خیلی از والدین این رفتار را در کودکان خود دیده باشند و باعث نگرانی آن‌ها شده باشد. اما باید بدانید که مبدل پوشی همیشه نشانه تمایلات تراجنسی نبوده و تمایلات جنسی خاصی را دنبال نمی­‌کند و صرفا یک تجربه یا تفکر یا یک وضعیت موقت و کنجکاوانه است. البته اگر مبدل ‌ درمان شود. بر اساس کتاب راهنمای تشخیصی آسیب شناسی روانی، اگر رفتار مبدل پوشی به مدت 6 ماه ادامه پیدا کند و همراه با تخیلات و تفکرات شدید ناشی از مبدل‌پوشی باشد و همچنین این مسئله باعث بهم ریختن اوضاع خود و دیگران شود، به عنوان یک انحرافات جنسی تشخیص داده می­‌شود.

 

انواع مبدل پوشی

مبدل‌پوشی اشکال مختلفی دارد و هر کدام نیز با هدف مختلفی انجام می­‌شود که به طور خلاصه به آن می‌­پردازیم:

1. مبدل پوشی بدون ارتباط با تراجنسیتی

در گذشته زنانی که می­‌خواستند در زمان جنگ از اسارت یا تجاوز فرار کنند، اقدام به مبدل‌پوشی می‌­کردند و خیلی از مردان هم برای فراری دادن خود لباس‌های زنانه می­‌پوشیدند. همچنین زمانی که فردی می‌­خواهد امکانات اختصاصی جنسیت مخالف یا برخی از منافع سیاسی را به دست آورد اقدام به مبدل پوشی می­‌کند.

2. مبدل پوش مرتبط با تراجنسیتی

افراد تراجنسیتی بدون اراده یا با اراده، اقدام به نمایش هویت درونی جنسی خود می­‌کنند. هویتی که معمولا توسط دیگران درک نشده و هویت جنسی فرد را صرفا اندام فیزیکی او می‌­دانند.

3. مبدل‌پوش یادگار خواه

برخی مواقع حتی مردانی با تمایل دگرجنس خواهانه، به عنوان بخشی از یادگار خواهی خود و برای حفظ احساس یا عاطفه‌ای شکست خورده یا از دست رفته، اقدام به استفاده از لباس زنانه می­‌کنند. حتی این افراد ممکن است در بلند مدت دچار فتیش لباس زنانه شوند و برای تحریک جنسی یا عاطفی خود، از مبدل پوشی استفاده کنند.

 

علائم و نشانه های مبدل پوشی چیست؟

برخی از نشانه‌هایی که می‌­تواند به تشخیص وجود این مشکل کمک کند، این است که فرد برای برانگیختگی جنسی نیاز دارد که لباس جنس مخالف را بپوشد. اغلب افرادی که مبدل‌پوشی می­‌کنند به جنسیت مخالف خود علاقمندند و به قولی ترانجنسیتی هستند (جنسیت روانی آن‌ها با جنسیت جسمانی‌شان متفاوت است) اما اگر مبدل‌پوشی به هر طریقی باعث برانگیختگی مداوم و شدید جنسی شود نشانه اختلال است. برخی دیگر از نشانه‌های مبدل پوشی عبارتند از:

-پوشیدن لباس جنس مخالف باعث کاهش استرس و حس خوب برای فرد شود.

-بدون پوشیدن لباس جنس مخالف، فرد تحریک جنسی نداشته باشد.

-تحریک جنسی حتی با پوشیدن یک بخش از پوشش جنس مخالف اتفاق بیفتد. مثلا صرفا پوشیدن لباس زیر زنانه، کفش پاشنه بلند، کراوات‌های رسمی مردانه و… باعث تحریک شود.

-این نشانه‌ها و رفتارها به مدت 6 ماه ادامه پیدا کرده و موجب پریشانی فرد و ناتوانی در عملکرد زندگی شغلی و اجتماعی فرد شود.

 

دلایل و پیامدهای مبدل پوشی ( مردانی که لباس زنانه می پوشند ) چیست؟

مبدل‌پوشی در کودکان می‌­تواند صرفا به دلیل کنجکاوی یا تجربه فراجنسیتی باشد و اگر والدین با این تجربه‌ها درست برخورد کنند، این مسئله برای همیشه حل خواهد شد اما دقت کنید که اگر پوشیدن لباس‌های جنس مخالف باعث ایجاد هیجان شده و ادامه پیدا کند، می‌­تواند نشانه اختلال در بزرگسالی باشد. اکثر مبدل‌پوشی‌ها حتی در بزرگسالی نیز موقتی، از روی کنجکاوی، برای کاهش اضطراب یا استرس‌های خاص یا حتی تحت تاثیر یک فقدان و بحران عاطفی شدید اتفاق می‌­افتد.

اما اگر مبدل‌پوشی تحت هر شرایطی باعث تحریک جنسی یا بروز رفتارهای ناشایست جنسی شود، یک نوع اختلال است و باید درمان شود. مبدل پوشی اگر اختلال باشد، می‌­تواند باعث بروز اختلالات دیگری مانند سادیسم جنسی (دیگر آزاری جنسی)، مازوخیسم جنسی (خودآزاری جنسی)، علاقه شدید به تجاوز و بچه بازی نیز بشود.

 

درمان اختلال در مردان و زنان

درست است که مبدل‌پوشی به عنوان یک اختلال شناخته شده اما معمولا خود به تنهایی یک اختلال مجزا نیست و همراه با اختلالات دیگری بروز می­‌کند. بنابراین برای درمان این اختلال، باید تمام ابعاد زندگی فرد توسط متخصص بررسی گردد تا ریشه این اختلالات کشف شود. در نظر داشته باشید که اگر مبدل‌پوشی همراه با آسیب‌ها و پیامدهای ناگوار نباشد و صرفا تمایل تراجنسیتی باشد، باید برای اقدامات بعدی یعنی جراحی یا درمان‌های مرتبط با آن اقدام شود.

بنابراین باید ببینید مبدل پوشی تحت تاثیر چه چیزی اتفاق افتاده است. مسائلی مانند مصرف توهم زا، افسردگی، بی قراری جنسیتی یا برخی از اختلالات شخصیتی مانند اختلال شخصیت نمایشی می­‌تواند علت این مسئله باشد و در صورتی که آن‌ها درمان و برطرف شوند، مبدل‌پوشی نیز به خودی خود برطرف خواهد شد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مسائل جنسی می‌توانید در ساعت از روز برای مشاوره جنسی تلفنی از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

آیا مبدل پوشی همواره یک اختلال است؟

خیر در بسیاری از مواقع فرد تنها به دلایلی همچون کنجکاوی یا کاهش استرس و اضطراب اقدام به این کار می‌کند. مبدل پوشی در صورتی اختلال محسوب می‌شود که تنها محرک جنسی باشد و برای مدت حداقل 6 ماه به طول بینجامد. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره