ازدواج با همسن

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

آیا ازدواج با همسن درست است؟ سن دو طرف یکی از موضوعات مهمی است که هنگام ازدواج باید به آن توجه کرد. اختلاف سنی بسیار زیاد و کم مشکلات خاص خود را در زندگی ایجاد می‌کند. البته اختلاف سنی در ازدواج یک امر قطعی نیست و تا حد زیادی به ویژگی‌های شخصیتی افراد و سن عقلی آنان بستگی دارد اما تحقیقات نشان داده که زوجین با اختلاف سنی مشخص میزان رضایت بیشتری را از زندگی خود گزارش کرده‌اند. در ادامه این مقاله به بررسی کامل ازدواج با همسن می‌پردازیم پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید. 

 

ازدواج با همسن

تحقیقاتی که انجام شده نشان می‌دهد کسانی که از زندگی مشترک خود رضایت دارند فاصله سنی بین 3 تا 4 سال داشته‌اند. به این صورت که مرد از خانم 3 یا 4 سال بزرگ‌تر است. با این حال تنها عامل موثر در زندگی زناشویی سن نیست. عوامل مختلفی در جنبه‌های متفاوت دست در دست هم می‌دهند تا دو طرف کنار همدیگر خوشبخت باشند. در صورتی که ویژگی‌های شخصیتی دو طرف با یکدیگر سازگار باشد، می‌توانند بدون داشتن تفاوت سنی به این میزان با یکدیگر زندگی خوبی را تجربه کنند.

 

ازدواج با همسن درست است یا غلط؟

در جلسات مشاوره‎ای که افراد در آن حضور پیدا می‌کنند، می‌پرسند ازدواج با همسن درست است یا غلط. جواب دادن به این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌تر از همه در نظر گرفتن سن به طور تقویمی می‌باشد. ممکن است فرد مطابق تقویم در سن کمی باشد اما ویژگی‌های شخصیتی، محیط و تجارت او به نحوی باشد که شخصیت پخته‌تری نسبت به سن خودش داشته باشد. برعکس این اتفاق هم می‌تواند رخ دهد؛ بعضی افراد علی رغم بالا رفتن سنشان به دلیل نداشتن هوش هیجانی در روابط ضعیف عمل می‌کنند. نباید این افراد را با هم سن و سالان‌شان هم ردیف دانست.

این مسئله نشان می‌دهد که لزوماً نباید زوجین دارای فاصله سنی خاصی باشند بلکه آنچه اهمیت دارد این است که از نظر سن عقلی و هوشی به یکدیگر نزدیک باشند و بتوانند ارتباط درستی باهم برقرار کنند. برای اینکه اطلاعات بیشتری از شخصیت فرد مقابل به دست آورید و اطمینان داشته باشید که به شناخت درستی رسیده‌اید، کمک گرفتن از یک مشاور یا روانشناس توصیه می‌شود. همچنین تست‌های روانشناسی می‌توانند کمک شایانی در جهت شناخت دو طرف از یکدیگر به عمل آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره قبل ازدواج کلیک کنید.

 

چه کسانی می‌توانند با همسن خودشان ازدواج کنند؟

بعضی افراد دارای ویژگی‌های شخصیتی‌ای هستند که نمی‌توانند در هیچ زمینه‌ای برتری طرف مقابل را بپذیرند. این گونه افراد چه زن باشند و چه مرد، در زمینه ازدواج به دنبال فردی هم سن با خودشان می‌گردند یا اینکه فرد مقابلشان از آن‌ها کوچک‌تر باشد. معقوله ازدواج با همسن برای این افراد که به اصطلاح شخصیت برتری طلب نامیده می‌شوند، مناسب‌تر از ازدواج با افراد بزرگ‌تر است. همچنین هر چقدر تفاوت سنی بالاتر برود، این افراد احساس سختی بیشتری می‌کنند. این سختی باعث می‌شود که روابط آن‌ها دچار چالش‌ها و مشکلات بیشتری شود. برای سنجش ویژگی‌های شخصیتی بهتر است به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید.

 

مزایای اختلاف سن کم در ازدواج

ازدواج با همسن یا فردی که اختلاف سنی بسیار کمی دارد، فوایدی با خود به همراه دارد که عبارتند از:
-درک و همدلی بیشتر میان زن و شوهر
-سطح بدنی یکسان 
-سازگاری و انعطاف پذیری بالا
-دوستی و صمیمیت میان زن و شوهر

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج و اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

ازدواج با همسن موجب صمیمیت بین زوجین می‌شود؟

صمیمیت از فاکتورهای مهم در عشق است که وجود آن در زندگی مشترکی لازم است. آنچه صمیمیت بیشتری را بین زوجین فراهم می‌کند، رفاقت و دوستی بین آن‌هاست. معمولا افراد با همسن خود بیشتر احساس صمیمیت می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت ازدواج با همسن احتمال داشتن یک زندگی صمیمانه را بیشتر می‌کند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره