بایسکشوال چیست

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

بایسکشوال یا دو جنس گرایی یکی از انواع گرایشات جنسی است. در گرایش بایسکشوال فرد به دو جنس دختر و پسر گرایش پیدا می‌کند. این فرد می‌تواند هم با جنس موافق و هم با جنس مخالف خود رابطه عاطفی و جنسی برقرار نماید. این گرایش جنسی شرایط خاصی را ایجاد می‌کند که ممکن است پذیرش آن برای اطرافیان فرد مشکل باشد. دوجنسگراها در جریان پذیرش گرایش خود با احساسات و چالش‌های خاصی رو به رو می‌شوند. بسیاری از افراد با فهمیدن این نکته که شریک جنسی و عاطفی‌شان دوجنسگراست آشفته می‌شوند. با آگاهی از گرایش جنسی بایسکشوال می‌توانید این گرایش را در خود تشحیص دهید و با کمک گرفتن از یک فرد متخصص، گرایش خود را مدیریت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بایسکشوال می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی روانشناسی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

بایسکشوال چیست؟

بایسکشوال به معنی داشتن رفتار جنسی و عاطفی به هر دو جنس موافق و مخالف می‌شود. یعنی افراد دو جنس گرا به هر دو جنس دختر و پسر میل جنسی و عاطفی یا هر دو میل را دارند. دو جنس گراها تمایلی به تغییر جنسیت خود ندارند و با جنسیت‌شان کنار می‌آیند.

می‌توان گفت فرد بایسکشوال به بیش از یک جنس میل جنسی دارد. این امر می‌تواند به دلایل مختلفی بوجود آمده باشد. برخی تحقیقات نشان داده که بین مغز تک جنس‌گرا و دو جنس گرا تفاوت‌های ساختاری و شیمیایی وجود دارد. دلایل پیچیده و ترکیبی از علل ژنتیکی، محیطی و شرایطی که در بدو تولد برای فرد اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث بروز این گرایش در یک فرد بشود. اگر در تربیت فرزند یک سری چالش‌ها بوجود بیاید، احتمال بروز این گرایش در بزرگسالی بیشتر می‌شود. برای آشنایی بیشتر با گرایشات جنسی مختلف کلیک نمایید.

 

چالش هایی که بایسکشوال ها با آن رو به رو هستند

افکار سنتی که در جوامع وجود دارد باعث می‌شود مردم یک دوجنسگرا را به رسمیت نشناسند. در جوامع معمولا انسان‌ها را تک جنس گرا یا هم جنس گرا می‌بینند و در نتیجه حد وسطی برای آن در نظر نمی‌گیرند. بعضی افراد فکر می‌کنند دو جنس گراها با جنسیت خود کنار نیامده و تکلیفشان با گرایش جنسی‌شان معلوم نشده است. بنابراین در آینده یا هم جنس‌گرا و یا دگر جنس‌گرا می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با شرایط جامعه ال جی بی تی کلیک نمایید.

دومین چالشی که افراد بایسکشوال با آن رو به رو می‌شوند، بی اعتمادی جامعه به آن‌هاست. باور عمومی به این شکل است که بایسکشوال‌ها بی ثبات بوده و تمایلات جنسی آن‌ها به نحوی کژکاری جنسی به حساب می‌آید. به خاطر وجود این افکار در جامعه و طرد شدن این گرایش، دو جنس گراها معمولا از ابراز اینکه به هر دو جنس علاقه جنسی و عاطفی دارند پرهیز می‌کنند. آن‌ها در جامعه معمولا خود را هم جنس گرای مطلق یا دگر جنس گرای مطلق معرفی می‌کنند.

این که بایسکشوال‌ها نمی‌توانند گرایش جنسی خود را بروز دهند، سبب ایجاد فشارهای روانی و روحی در آن‌ها می‌شود. آنان از سوی هم جنس گراها و جنس مخالف خود طرد شده و احساس بدی پیدا می‌کنند. این مسئله ممکن است تا حدی پیش برود که دست به خودکشی بزنند. اما آیا اصلا دو جنس‌گرا بودن یک نوع اختلال جنسی محسوب می‌شود؟ پاسخ این سوال هنوز مشخص نشده و نظریات گوناگونی در این راستا داده شده است. برای آشنایی بیشتر با انواع کژکاری جنسی کلیک نمایید.

دوجنس‌گرایی و سلامت روان

یکی از مسائلی پیش روی هر بایسکشوال این است که آیا این یک اختلال روانی محسوب می‌شود؟ باید در صدد درمان این گرایش برآمد یا خیر؟ پاسخ به این دست سوالات بسیار پیچیده است. انجمن روانشناسی آمریکا اعلام داشته که میل جنسی می‌تواند بین یک طیف از هم جنس گرایی مطلق تا دگر جنس گرایی مطلق قرار گرفته باشد. یعنی هیچ اجباری وجود ندارد که فرد حتما هم جنس گرا یا دگر جنس گرا باشد. از طرف دیگر فشارهای روانی جامعه، عدم حمایت و طرد شدن می‌تواند باعث احساس غیرعادی بودن در فرد شود. در همچین مواقعی ممکن است بخواهد خودش را درمان کند پس بهتر است آموزش‌های جنسی به خوبی انجام شود. برای اطلاع از تفاوت دوجنسه ها با بایسکشوال ها کلیک نمایید.

 

تشخیص بایسکشوال

تشخیص بایسکشوال بودن نیازمند داشتن تجربه در این زمینه نیست. فرد با تخیل و تصور می‌تواند متوجه شود به چه چیزی گرایش دارد. افرادی که بایسکشوال هستند در تصور و تخیل خود به دو جنس مخالف و موافق میل جنسی و عاطفی دارند.

تست دقیقی برای تشخیص دوجنس‌گرا بودن وجود ندارد. یکی از راه‌های تشخیص گرایش جنسی این است که احساس خود را در مقابل عکس‌ها و فیلم‌های گوناگون بررسی کنید. به عنوان مثال کسی که هم جنس‌گرا باشد به مشاهده عکس‌ها و فیلم‌های مربوط به جنس مخالف علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. یا اگر فردی دو جنس‌گرا باشد از مشاهده هر دو جنس دختر و پسر احساس لذت می‌کند.   

البته باید توجه کنید که زنان دگر جنس‌گرا با دیدن تصاویر و فیلم‌های هم جنس خود کمی لذت می‌برند و این لذت طبیعی را نباید با دو جنس‌گرا بودن اشتباه گرفت. همچنین افراد به طور طبیعی از اوایل بلوغ یا قبل از آن به گرایش جنسی خود پی می‌برند.

 

ازدواج بایسکشوال‌ها و دوجنس گراها

افراد بایسکشوال ممکن است تصمیم بگیرند با یک شخص (یک جنس) زندگی کنند. اما حالت بدبینی و بی اعتمادی می‌تواند همیشگی باشد. ممکن است تمایلات به افراد دیگر با جنس‌های دیگر هم حضور داشته باشند. اما این به معنی بی ثبات بودن ازدواج آن‌ها یا حتمی بودن خیانت در این ازدواج‌ها نیست. مانند تمام ازدواج‌های معمولی دیگر، فرد تصمیم می‌گیرد تا آخر عمر با یک نفر زندگی مشترکی داشته باشد. همه افراد با هر گرایشی قبل از ازدواج تصمیم اینکه رابطه متعهدانه‌ای داشته باشد یا نه را می‌گیرند.

برای دریافت مشاوره در زمینه بایسکشوال می‌توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی روانشناسی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت شهری با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

شیوع بایسکشوالی به چه میزان است؟

پژوهش‌ها نشان داده که شیوع بایسکشوال بودن بین یک تا سه درصد بین زنان و مردان می‌باشد. این گرایش خود را از سن 18 سالگی تا 44 سالگی نشان می‌دهد

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

یک دیدگاه

 1. معنی کلمه بایسکشوال چیست؟ به چه افرادی بایسکشوال گفته می شود؟ ما در این مطلب سعی داریم به این سوال که بایسکشوال یعنی چی پاسخ داده و اطلاعات کاملی درباره این گرایش جنسی در اختیار شما قرار دهیم.
  در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

  تعریف بایسکشوال به انگلیسی Bisexual به فردی گفته می شود که به هر دو جنس از انسان گرایش عاطفی و جنسی دارد.
  در سال 1824 که این کلمه وارد فرهنگ لغت شد به این معنا به کار می‌رفت که یک فرد دارای دو اندام جنسی زن و مرد باشد.
  اما با گذشت زمان مفهوم
  و معنی این کلمه بسیار تغیر یافت.
  به معنای واقعی بایسکشوال یک نوع تمایل جنسی است
  که در آن فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد.

  برای این افراد هم جنس زن و هم جنس مرد دارای جاذبه جنسی هستند.
  افراد بایسکشوال یا افراد دوجنسگرا معمولا با چالش های زیادی رو به رو هستند زیرا پذیرش این
  شکل از گرایش جنسی برای اطرفیان آن
  ها بسیار مشکل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره