ازدواج با شخصیت پارانوئید | مشکلات زندگی با همسر پارانویید

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی

ازدواج با شخصیت پارانوئید می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند. اگرچه در روزهای اول آشنایی ممکن است بدبینی‌های این افراد از نظر شما شیرین و نشانه توجه و اهمیت باشد بااین‌حال ادامه دادن این وضعیت برای تمام عمر موضوع غیرقابل تحملی خواهد بود. این افراد دائماً به همه‌چیز شک داشته و ساده‌ترین مسائل را نیز به‌عنوان تهدید ادراک می‌کنند. به همین خاطر بهتر است قبل از اقدام برای ازدواج، با کمک گرفتن از مشاورین پیش از ازدواج نسبت به ‌سلامت شخصیت طرف مقابل اطمینان پیدا کنید و یا درصورتی‌که در طول دوران آشنایی متوجه رفتار غیرمعمولی از طرف مقابل شدید حتماً راجع به رفتارهای وی از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج با شخصیت پارانوئید می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

داستانی واقعی در مورد ازدواج با شخصیت پارانویید

شنیدن داستانی واقعی در این مورد شایع درک این مسئله را بیشتر برایتان ملموس کند. پسری را در نظر بگیرید که بسیار از لحاظ ظاهری جذاب بوده و همچنین وضع مالی خوبی دارد. او به دختر نزدیک شده و خود را فردی روشن فکر جلوه می‌دهد. اما از طرفی به مادر خود بسیار وابسته بوده و بسیاری از کارها را به صورت مستقل نمی‌تواند انجام دهد. در ابتدا همه چیز بسیار خوب پیش رفته و پسر می‌تواند نظر دختر و خانواده او را جلب کند.

در اوایل ازدواج نیز افراد تفریحات زیادی با یکدیگر دارند. اما بعد از مدتی زورگویی های پسر آغاز شده و شخصیت واقعی خود را نشان می‌دهد. پسر برای اینکه دختر را از سرکار رفتن و یا دانشگاه رفتن منع کند؛ حتی دست به خشونت فیزیکی زده و او را در خانه حبس می‌کند. این ماجرا تا جایی پیش می‌رود که دختر به فکر انتقام افتاده در نهایت به شکل دردناکی پسر را به قتل می‌رساند. در انتها اینکه جدی گرفتن این موضوع از آنجایی اهمیت دارد که حتی رفتارهای پارانویید گونه بر طرف مقابل نیز اثر گذاشته و او را نیز بیمار می‌کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی ذهن نو کلیک کنید.

ازدواج با شخصیت پارانوئید | شخصیت پارانوئید را چطور تشخیص دهیم؟

یکی از نگرانی‌ها برای بسیاری از دختران و پسران جوان این است که همسرشان از سلامت روان برخوردار باشد. بااین‌حال یکی از سؤالات مهمی که در این زمینه ایجاد می‌شود این است که شخصیت پارانوئید را از کجا بشناسیم؟

مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید نسبت به تمامی افراد و پدیده‌های اطرافشان نگاهی بدبینانه دارند و اغلب اوقات این سوءظن باعث می‌شود که به‌تندی با دیگران برخورد کنند.  با توجه به این شیوه از برخورد، اطراف آن‌ها معمولاً خالی از جمعیت است و دوستان صمیمی ندارند. شخصیت‌های پارانوئید معمولاً در روابط اجتماعی کدورت‌های همیشگی و طولانی‌مدتی از دیگران دارند زیرا باور دارند که نزدیکانشان قصد فریب آن‌ها را داشته‌اند. به‌طورکلی می‌توان شخصیت افراد پارانوئید را در بی‌اعتمادی نسبت به دیگران خلاصه کرد.

برخی از مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید ممکن است این ویژگی‌ها را با شدت کمتری نشان دهند و یا به دلیل علاقه به شما یا هر موضوع دیگری برای مدتی افکار خود را بروز ندهند. به همین خاطر بهتر است برای شناخت بیشتر طرف مقابل تا حد امکان دوره آشنایی را طولانی‌تر کنید و به جلسات مشاوره پیش از ازدواج توجه جدی داشته باشید. متخصصین روانشناسی می‌توانند با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه‌های بالینی ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل و میزان تناسب شما با یکدیگر را به‌وضوح مشخص نمایند. برای آشنایی بیشتر با اختلال شخصیت پارانوئید کلیک کنید.

برقراری ارتباط با افراد پارانوئید

در ابتدا این موضوع را در نظر داشته باشید که اختلال شخصیت پارانویید، یکی از رایج ترین اختلالات بوده که به همین دلیل بهتر است برقراری ارتباط با چنین افرادی را بدانید. مخصوصا در مورد ازدواج با شخصیت پارانوئید؛ سعی کنید از مشاجره کلامی و فیزیکی با چنین افرادی پرهیز کرده و اعتمادسازی کنید. همواره به طور شفاف و واضح با این افراد صحبت کرده؛ تظاهر نکنید. در صورت رعایت این موارد می‌توانید ارتباط سالمی با همسر خود برقرار کنید. همچنین بهتر است او را تشویق به کمک گرفتن به صورت تخصصی کنید. برای آشنایی بیشتر با تیپ های شخصیتی کلیک کنید.

راه های جلوگیری از ازدواج با شخصیت پارانوئید

برای ازدواج با شخصیت پارانوئید، حتی در خواستگاری نیز می‌توانید نشانه هایی از اختلال را شناسایی کنید. برای مثال این شخص بسیار شکاک بوده و سوالهای زیادی را در مورد گذشته خود می‌پرسد. همچنین درخواست های متعارفی داشته و در ابتدا سعی می‌کند تا خود را بسیار روشن فکر و منطقی نشان دهد. مردان پارانویید حتی با ادامه تحصیل و سرکار رفتن دختر نیز مخالفت می‌کنند. با توجه به این موضوعات، بهتر است در این مورد به خوبی فکر کرده و بر این اساس تصمیم بگیرید.

مشکلات آتی ازدواج با شخصیت پارانوئید

مبتلایان به اختلالات شخصیت و به‌ویژه اختلال شخصیت پارانوئید ازجمله افرادی هستند که توصیه می‌شود از ازدواج با آن‌ها اجتناب کنید. ازدواج با شخصیت‌های پارانوئید اگرچه ممکن است در ابتدا چندان هم بد به نظر نرسد و به‌خصوص خانم‌ها این بدبینی را به‌پای غیرت و توجه بگذرانند بااین‌حال در درازمدت باعث بروز مشکلات بسیاری خواهد شد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بروز اختلال شخصیت در فرزندان

ژنتیک اصلی‌ترین دلیل برای بروز اختلالات شخصیت است. ازدواج شما با فردی که دچار این بیماری است می‌تواند احتمال درگیری فرزندان شما با این اختلال را افزایش دهد. علاوه بر این فرزندان حاصل از ازدواج با شخصیت پارانوئید که در دوران کودکی خود سوءظن به دیگران را از والدینشان می‌آموزند حتی درصورتی‌که دچار اختلال شخصیت نباشند نمی‌توانند اعتماد به دیگران را تجربه کنند و احتمالاً در روابط اجتماعی آسیب خواهند دید.

برای آشنایی با سایر انواع اختلالات شخصیت دسته b (کلاستر B) کلیک کنید.

افزایش احتمال آسیب روحی تمامی اعضای خانواده

شخصیت‌های پارانوئید به دلیل بی‌اعتمادی که از درون خود احساس می‌کنند دائماً با اطرافیان درگیر بوده و همواره احساس می‌کنند که دیگران قصد فریب آن‌ها را دارند. این موضوع علاوه بر اینکه باعث خواهد شد تا روابط درون خانواده چندان‌که باید گرم و صمیمی نباشد، محدودیت‌هایی را نیز در برقراری روابط اجتماعی با دیگران ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث منزوی شدن هرچه بیشتر خانواده این افراد باشد.

همچنین شخصیت‌های پارانوئید بدبینی و سوءظن به دیگران را نیز به فرزندان خود آموزش می‌دهند و از این طریق باعث مسموم شدن طرز فکر کودک نسبت به جهان خواهند شد. مجموع این دلایل باعث می‌شود که اعضای خانواده این بیماران با احتمال بیشتری به انواع بیماری‌های روحی مبتلا شوند.

ازدواج با شخصیت پارانوئید | احتمال بروز پرخاشگری

بدبینی و سوءظن در برخی موارد نیز تنها به یک شک و تردید ختم نمی‌شود و می‌تواند باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه در فرد گردد. این پرخاشگری‌ها می‌تواند خطرات جسمی و روحی بسیاری را برای شما و فرزندانتان به همراه داشته باشد.

فقدان ارتباطات سالم

شخصیت‌های پارانوئید روابط محدودی با دیگران برقرار می‌کنند و در صورت ازدواج با شخصیت پارانوئید، شما نیز می‌بایست روابط اجتماعی خود را محدود کرده و حتی با نزدیکانتان نیز ارتباط نداشته باشید.

برای کاهش مشکلات در زندگی و ازدواج با شخصیت پارانوئید چه باید کرد؟

گاهی اوقات فرد خواسته یا ناخواسته درگیر ازدواج با فردی خواهد شد که دچار شخصیت پارانوئید است. درصورتی‌که به هر دلیلی می‌خواهید به زندگی خود با این فرد ادامه دهید در درجه اول از این موضوع آگاهی داشته باشید که مسیر بسیار سختی را پیش رو دارید بااین‌حال بهتر است با کمک گرفتن از مشاورین خانواده و استفاده از راهکارهای زیر شدت مشکلات خود را کاهش دهید. برای آشنایی با روش های درمان شخصیت پارانوئید کلیک کنید.

شرایط موجود را بپذیرید

در رابطه با ازدواج با شخصیت پارانوئید ، واقعیت این است که همسر شما دچار بیماری روحی است که تا حد زیادی نسبت به تغییر مقاوم است. انکار این واقعیت یا تلاش برای تغییر شرایط نه‌تنها باعث بهبود وضعیت موجود نمی‌شود بلکه باعث آسیب روحی شما خواهد شد. سعی کنید با این واقعیت کنار بیایید و همسرتان را با تمامی ویژگی‌هایی که دارد بپذیرید. به خاطر داشته باشید که شما هرگز به‌تنهایی نخواهید توانست این افراد را اصلاح کنید. درمان شخصیت‌های پارانوئید حتی توسط متخصصین این حرفه نیز زمان زیادی طول خواهد کشید.

دریافت کمک‌های تخصصی

اصلی‌ترین نیاز افرادی که با شخصیت‌های پارانوئید در یک خانه زندگی می‌کنند این است که از یک روانشناس کمک بگیرند. شما برای دریافت راهکارهایی درزمینهٔ ازدواج با شخصیت پارانوئید و برخورد او ، تربیت کودکانی که در چنین خانواده‌ای بزرگ می‌شوند، حفظ سلامت روان خود و فرزندانتان یا حتی قانع کردن فرد برای مراجعه به مراکز درمانی نیاز دارید تا از یک متخصص کمک بگیرید.

مخالفت نکنید

یکی از اشتباه‌ترین رفتارها در ازدواج با شخصیت پارانوئید این است که با باورهای او مخالفت کنید. بدبینی و اعتقاد به بدرفتاری دیگران باور جدی است که بی‌توجهی یا تلاش برای مبارزه با آن می‌تواند باعث عصبی شدن فرد شده و مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. سعی کنید در ارتباط با بیماران دچار این اختلال تا جای ممکن از بی‌توجهی به باورهای آن‌ها، ساده‌انگاری یا تمسخر این افکار خودداری کنید.

حتما درباره نحوه برخورد با شخصیت پارانوئید بخوانید.

طلاق از شخصیت پارانویید

طبیعی است که ازدواج با شخصیت پارانویید در بیشتر موارد منجر به طلاق می‌گردد. چرا که این افراد بسیار شکاک هستند و هیچ آزادی عملی به طرف مقابل خود نمی‌دهند. در واقع بعد از مدتی شروع به آزار و اذیت همسر خود به شکل های مختلفی می‌کنند. تحمل چنین شرایطی بسیار دشوار است. چرا که آنها حتی قانع به درمان نیز نمی‌شوند.

سخن پایانی

درمان اختلالات شخصیت بسیار دشوار هستند؛ چرا که آنان خود را بیمار ندانسته و اصلا برای درمان مراجعه نمی‌کنند. اما در صورت ازدواج با شخصیت پارانوئید ،باید او را قانع کرده و برای درمان به او کمک کنید. فرایند درمان بدون کمک روانشناس امکانپذیر نیست.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج با شخصیت پارانوئید می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن های ثابت منزل با شماره 9099070354 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

زندگی و ازدواج با شخصیت پارانوئید چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

ازدواج با این افراد مشکلاتی را در ارتباط با خود فرد و همین‌طور روابط اجتماعی با دیگران ایجاد می‌کند زیرا شخصیت‌های پارانوئید نسبت به همه‌چیز مشکوک هستند. علاوه بر این احتمال ابتلای فرزندان به انواع بیماری‌های روحی و به‌ویژه اختلالات شخصیت افزایش پیدا می‌کند.

کانال تلگرام روانشناسی      اینستاگرام روانشناسی


شماره تماس ذهن نو

‫4 دیدگاه ها

  1. متاسفانه در شرف ازدواج با آقايي هستم كه بيماري پارانوئيد داره و تو اين دوسالي كه باهم هستيم روحيه م اعتماد به نفسم ارامشم همه چيزمو از دست دادم حتي نميتونم در طول روز يكساعت بخوابم چون شك داره و هميشه بايد در دسترس باشم
    ديگه واقعا خسته م نميدونم بايد چيكار كنم
    امكانش هست كه خوب بشه؟

    1. نیلوفر عزیز شخصیت های پارانوئید به دلیل باورهای ریشه ای که از کودکی براشون ایجاد شده آگاهی و بینش کمی نسبت به مساله اشون دارن، اون ها معمولا شک و ظن های خودشون با دلایل مختلفی منطقی حلوه میدن و اون رو راهی برای ابراز علاقه میدونن. تغییر دیدگاه و رفتار پارانوئید ها هیچ ارتباطی با عملکرد شما نداره، انگار دائم به دنبال راهی برای اثبات شکشون هستن و چون نمیتونن اثبات کنن رفتارشون تشدید تر میشه. تا جایی که خیلی موقع ها به نظر میاد با اثبات شکی داشتن رضایت بیشتری دارن و خود ازاری ناشی از این افکار رنج درونی خودشون التیام می بخشن. درمان و تغییر اختلالات شخصیت نیاز به جلسات روان درمانی بلند مدت داره. توصیه میشه در مورد تشکیل زندگی با ایشون حتما مشاوره قبل از ازدواج دریافت کنید.

  2. سلام من چهارساله با یک فرد پارانوییدی هستم که رابطه دارم ولی ایشون رابطش با من جدی تر شده و میخواد ازدواج کنه من میخوام جدا بشم ولی حاضر نیس از من جدا بشه من چطور میتونم از این آقا جدا بشم

    1. سلام هلنسا جان آدم های پارانوییدی دائم بهت میگن دوست دارن و به خاطر علاقه زیادشونه که این همه کنترلت میکنن در حالی که فقط به فکر خودشونن و کمترین توجه رو به تو دارن. به هیچ عنوان فکر ازدواج باهاش نکن و به هر طریقی شده ازش جدا شو. بهتره یکهو هم این کار رو بکنید چون یواش یواش اگر بخوای جدا بشی بهت انگ خیانت میزنه. بهتره قبل از اینکه بخوای بهش بگی خوب به جواب هایی که میخوای بدی فکر کنی چون ممکنه بخواد عصبانیت کنه و در اخر کاری کنه که حتی از لج هم که شده بگی یکی دیگرو دوست داری. اگه این حرف رو بزنی برای خودت دردسر بزرگی شروع کردی پس برای همین قبل از اینکه واقعا بخوای جدا بشی با خودت جمله هایی که می خوای بگی رو تمرین کن که احساسی یا هیجانی نشی. باز اگر سوالی داری با شماره 02191002360 تماس بگیر بگو مشاوره ازدواج می خوام به من وصلت می کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره