دوستی های قبل از ازدواج چه فوائد و آسیب هایی دارد؟

امروزه تمایل جوانان به دوستی های قبل از ازدواج بسیار زیاد شده است و اکثر آنان ترجیح می‌دهند که همسر خود را از این روش انتخاب کنند. اینگونه دوستی‌ها مزایایی همچون کسب تجربه، افزایش خودشناسی و… را به همراه دارند و در صورتی که زیر نظر خانواده‌ها باشد، حتی به ازدواج موفق نیز منجر خواهد شود. اما از طرف دیگر معایب و پیامدهایی نیز وجود دارند که ممکن است مشکلات زیادی را برای زوجین به وجود آورد. در صورت بی‌توجهی به این مسائل احتمال شکست در ازدواج بسیار بالا می‌رود. برای رابطه و ازدواج موفق لازم است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. کمک گرفتن از روانشناس نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید. 

بیشتر بخوانید : رابطه قبل ازدواج

دوستی های قبل از ازدواج

در گذشته روابط بین دختر و پسر در چارچوب خواستگاری و ازدواج بوجود می‌آمد. امروزه اما اکثر جوانان زیادی علاقه به این نوع ازدواج‌ها ندارند و ترجیح می‌دهند که خود همسرشان را انتخاب کنند. دوستی‌های قبل ازدواج در صورتی که زیر نظر خانواده پیش برود، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. این دوستی‌ها باعث شناخت بیشتر طرفین از یکدیگر می‌شود. با این حال دوستی های قبل از ازدواج پیامدهایی نیز دارد که این پیامدها با مراجعه به روانشناس حل می‌شود.

چطور از رابطه دوستی همسر خود را انتخاب کنیم؟

بهترین نظریه برای اینکه متوجه شوید فردی که با اون در ارتباط هستید برای ازدواج با شما مناسب است یا نه، نظریه صافی می‌باشد. این نظریه بیان می‌کند که برای انتخاب همسر باید افراد را از صافی‌های گوناگون نژادی، عقیدتی، سلیقه‌ای و غیره رد کرد تا نهایتا یک فرد باقی بماند. سن و تجربیات و دیگر ویژگی‌های فرد مورد نظر برای تصمیم گیری در ازدواج باید لحاظ شود. برای تبدیل دوستی به ازدواج کلیک کنید.

فواید دوستی های قبل از ازدواج 

اگر دوستی‌های قبل ازدواج زیر نظر خانواده باشد، پیامدهای مثبت بی شماری را همراه خواهند داشت. نظارت خانواده‌ها بر این امر می‌تواند اشتباهات در رابطه را کاهش دهد یا حتی از بین ببرد. برای جلوگیری از اشتباهات قبل ازدواج کلیک کنید. در این قسمت به برخی از فواید دوستی های قبل از ازدواج اشاره می‌کنیم:

1. افزایش تجربه در برخورد با جنس مخالف

شناخت و معاشرت داشتن با افراد مختلف، جوانان را با تفاوت‌های افراد آشنا می‌کند. شناختی که از طریق رابطه با جنس مخالف صورت می‌گیرد، باعث می‌شود تفاوت‌های میان زنان و مردان را بشناسید. با شناخت این تفاوت‌ها بهتر می‌توانید ملاک‌های خود برای زندگی آینده را تشخیص داده و فرد مورد نظرتان را پیدا کنید. انسان‌ها جهان بینی‌های متفاوتی با یکدیگر دارند. معاشرت با افراد دیگر و جنس مخالف باعث می‌شود ما با نگرانی‌های آنان آشنا شوید و درک بهتری از رفتارشان پیدا کنید.

2. ملاک های ازدواج با خودشناسی مشخص می‌شوند

در ارتباط با جنس مخالف متوجه می‌شوید که کدام اخلاق‌ها باب میل شما هست و از چه اخلاقیاتی خوشتان نمی‌آید. فردی که با افراد زیادی معاشرت داشته به خوبی می‌داند تحمل چه رفتارهایی را ندارد یا چه رفتارهایی را دوست دارد. این آگاهی و شناخت فرد از خود برای تصمیم گیری بهتر در ازدواج به او کمک می‌کند.

3. دوستی های قبل از ازدواج و افزایش مهارت‌های اجتماعی

دوستی با جنس مخالف به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیرید. این روابط فرصت آشنا شدن با طرز فکرها و شخصیت‌های مختلف را به شما می‌دهد. در این دوستی‌ها فرصت آزمون و خطای زیادی دارید و این امر در انعطاف اجتماعی شما تاثیر مثبتی می‌گذارد.

پیامدهای دوستی قبل از ازدواج

دوستی های قبل ازدواج با جنس مخالف تاثیرات مثبت زیادی بر روابط اجتماعی شما و آشنا شدن با جنس مخالف می‌گذارد. از طرف دیگر این دوستی‌ها ممکن است پیامدهایی را در پی داشته باشد که عبارتند از:

1. مواجه شدن با شخصیت حقیقی فرد مقابل

دوستی قبل از ازدواج برای آن است که هر دو طرف یکیدگر را بهتر بشناسند. اما ممکن است که این دو نفر در دوره دوستی فقط به ویژگی‌های مثبت خود تاکید کرده‌ باشند. در نتیجه امکان دارد همسر آن‌ها با ورود به زندگی مشترک بعضی رفتارهای منفی را ببیند و دچار تعارض شود. این موضوع که چرا زودتر او را نشناخته بوده یا به صورت کامل همسرش را نشناخته برای فرد غیر قابل تحمل می‌شود.

2. چشم پوشی از مشکلات

افراد در رابطه قبل ازدواج برای آنکه رابطه‌شان را به ثمر برسانند به راحتی از برخی مشکلات چشم پوشی می‌کنند. پس احتمال اینکه بسیاری از موارد مهم را نادیده بگیرید تا به معشوق خود برسید، زیاد است. اما در حقیقت هر چه مدت آشنایی بیشتر باشد این ناسازگاری‌ها بیشتر خواهد بود.

3. آشنایی طولانی مدت و بی انگیزه شدن برای ازدواج

اکثر متخصصان این زمینه معتقدند که اگر دوستی های قبل از ازدواج بدون حد و مرز باشد، انگیزه افراد برای ازدواج را کم می‌کند. اینکه هر فرد چه حدودی برای رابطه‌اش تعیین کند یا رابطه جنسی برقرار نماید، به عهده خود اوست و هیچ اصول کلی‌ای برای همه افراد وجود ندارد.

4. دوستی های قبل از ازدواج و درگیری های عاطفی

اگر این روابط به ازدواج ختم نشود، وابستگی‌ای که بین دختر و پسر بوجود آمده خطرساز می‌شود. این وابستگی در دو طرف درگیری‌های عاطفی ایجاد کرده، موجب اضطراب و نگرانی شده و آرامش را از دو طرف می‌گیرد.

5. بی اعتمادی نسبت به فرد مقابل

در جامعه ما دوستی های قبل از ازدواج وجهه خوبی ندارند. اینکه دو طرف اول با هم وارد رابطه شدند، احتمال بروز بی اعتمادی زوجین به یکدیگر را فراهم می‌کند. ممکن است بعد ازدواج گمان کنند که شاید همسرشان علاوه بر آن‌ها با فرد دیگری هم رابطه داشته است. این بی اعتمادی بسیار خطرناک بوده و می‌تواند پایه‌های ازدواج را بلرزاند.

6. ندیدن اشتباهات و اشکالات فرد مقابل

یکی از نتایج دوستی قبل از ازدواج وابستگی شدید بین دو طرف است. این افراد به دلیل علاقه توان تشخیص نکات منفی یکدیگر را ندارند. زوجین پس از ورود به زندگی مشترک تازه متوجه تفاوت‌های میان خود می‌شوند. برای نحوه نگه داشتن عشق بعد از ازدواج کلیک کنید.

7. دوستی های قبل از ازدواج و تنوع طلبی

این امکان وجود دارد که گشتن زیاد برای پیدا کردن همسر مناسب، باعث تنوع طلبی شما شود. در نتیجه پس از ازدواج بودن با یک نفر شما را از نظر روحی ارضا نمی‌کند. برای ارضای روحی تمایل دارید با افراد بیشتری باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ازدواج می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی ازدواج با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا دوستی های قبل ازدواج مشکلی در ازدواج ایجاد می‌کنند؟

دوستی های قبل از ازدواج مزایای زیادی دارند اما از طرفی هم می‌توانند برخی مشکلات را با خود به همراه بیاورند. از بین رفتن اعتماد، تنوع طلبی، کم شدن انگیزه برای ازدواج و… از مشکلات دوستی های قبل ازدواج هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره