روش های سقط جنین | 4 روش خانگی سقط جنین

روش های سقط جنین برای رهایی از بارداری ناخواسته به کار گرفته می‌شود. بارداری و بچه دار شدن می‌تواند از تجربه‌های بسیار خوب برای هر زن و مردی باشد اما به شرطی که در زمان درست خودش اتفاق بیفتد. اگر حاملگی بدون برنامه ریزی صورت بگیرد، بارداری ناخواسته محسوب می‌شود. بسیاری بعد از بارداری ناخواسته به دنبال راهی برای سقط جنین هستند که بهتر است در اوایل بارداری انجام شود. برای سقط جنین روش‌های مختلف پزشکی و خانگی وجود دارد که در ادامه این مطلب آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. برای دریافت خدمات مشاوره بارداری کلیک کنید.

برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام ذهن نو کلیک کنید.

انواع روش های سقط جنین

روش های سقط جنین با توجه به اینکه در چه بازه زمانی از بارداری اتفاق بیافتد، دارای انواع مختلفی است. هر کدام از روش های سقط جنین دارای علائم و عوارض متفاوتی نیز هستند. انواع سقط جنین به شرح موارد زیر می‌باشد:

 • کامل: در سقط کامل، تمام بافت‌های جنین از بدن مادر خارج می‌شود.
 • ناقص: در سقط ناقص مقداری از بافت و یا مواد جفتی از بدن مادر خارج شده است، اما هنوز باقی ماده آن در رحم مادر قرار دارد.
 • جنین از دست رفته: در این نوع از سقط جنین، در واقع جنین بدون اطلاع مادر مرده است.
 • سقط جنین در معرض تهدید: در سقط جنین در معرض تهدید، خونریزی و گرفتگی عضلات نشانه سقط جنین است.
 • از دست دادن جنین اجتناب ناپذیر: برخی از موارد شامل خونریزی، گرفتگی عضلات و گشاد شدن دهانه رحم باعث سقط اجتناب ناپذیر جنین خواهد شد.
 • جنین سپتیک : این نوع از سقط جنین نیز به دلیل عفونت در داخل رحم رخ می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با علائم سقط جنین کلیک کنید.

روش های سقط جنین

اینکه متخصص برای سقط جنین از چه روشی استفاده کند، بستگی به این دارد که بارداری در چه مرحله و زمانی قرار داشته باشد. معمولا سقط جنین تا پایان هفته نهم بارداری امکان پذیر است، اما گاه بنا به تشخیص متخصص در هفته‌های آتی نیز انجام می‌شود. در ادامه به انواع روش‌های سقط جنین در سه ماهه اول بارداری اشاره کرده‌ایم.

سقط جنین با دارو

معمولا مصرف دارو برای سقط جنین در سه ماهه اول بارداری، روش قابل اطمینانی است. دارو از شایع ترین روش های سقط جنین در دنیا محسوب می‌شود. در ادامه به داروهایی که توسط پزشکان برای سقط جنین تجویز می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

در روش سقط دارویی جنین، خونریزی بین 9 تا 16 روز ادامه پیدا می‌کند. گاها خونریزی‌ها با علائم دیگری شامل تهوع، استفراغ، اسهال، تب و لرز و خستگی شدید همراه است. بعد از گذشت این بازه زمانی برای اطمینان از سقط کامل، لازم است خانم مجدد به پزشک مراجعه کند.  برای آشنایی بیشتر با عوارض قرص میزوپروستول کلیک کنید.

هرگز بدون مشورت با پزشک از روش های سقط جنین حتی داروها استفاده نکنید. چرا که احتمال خونریزی بیش از حد و یا سقط ناقص وجود دارد که می‌تواند سلامت مادر را به خطر بیاندازد.

سایر داروهایی که ممکن است باعث سقط جنین شوند

علاوه بر داروهایی که نام بردیم که مختص به استفاده در روش های سقط جنین هستند، برخی دیگر از داروها نیز وجود دارد که از عوارض جانبی آن‌ها سقط جنین می‌باشد. بنابراین مادران باردار برای حفظ سلامت خود و جنین بهتر است داروهای زیر را تنها تحت نظر متخصص خود مصرف نماید.

ویتامین سی در دوز بالا

مصرف ویتامین سی در دوز بالا به مدت یک هفته باعث سقط جنین می‌شود. با اینکه ویتامین سی در بسیاری از میوه‌ها از جمله مرکبات وجود دارد، اما باید مادر برای اثر بخشی بیشتر از مکمل‌های ویتامین سی استفاده کند.

برای اثربخشی ویتامین سی جهت سقط جنین، باید روزانه 500 تا 1200 میلی گرم مصرف گردد و به تدریج نیز افزایش پیدا کند تا سطح استروژن را در بدن فرد افزایش دهد.

ویتامین سی با افزایش سطح استروژن باعث کاهش سطح پروژسترون می‌گردد. هورمون پروژسترون برای رشد سالم جنین ضروری است که در صورت کم‌شدن آن احتمال سقط جنین وجود دارد. اما هرگز از آن ها به عنوان روش های سقط جنین استفاده نکنید. اگر در مورد والد شدنتان شک دارید، حتما از خدمات مشاوره بارداری ذهن نو استفاده نمایید.

قرص آسپرین

مصرف قرص آسپرین در دوران بارداری ممنوع می‌باشد. استفاده از قرص آسپرین در بازه‌های زمانی 2 تا 8 هفتگی از بارداری به مدت یک هفته می‌تواند منجر به سقط جنین شود.

کپسول دونگ کوئی

استفاده از کپسول دونگ کوئی همراه با مصرف منظم ویتامین سی، می‌تواند باعث انقباض رحم و سقط جنین شود.

سقط جنین با عمل جراحی یا کورتاژ

 

از دیگر روش های سقط جنین استفاده از جراحی در سه ماهه دوم بارداری و تا پایان هفته شانزدهم است. از مرسوم‌ترین روش‌هایی که در عمل جراحی سقط جنین استفاده می‌شود؛ روش ساکشن و یا کورتاژ است. این روش از جراحی سقط جنین با نام‌های ساکشن آسپیراسیون، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم نیز شناخته می‌شود.

 • انحلال و کورتاژ (D & C) : از این نوع جراحی قبل از پایان شانزده هفتگی بارداری استفاده می‌گردد. این روش با دیگر نام‌های کورتاژ مکش یا آسپیراسیون خلاء نیز شناخته می‌شود.
 • انحلال و تخلیه (D & E) : در زمان‌هایی که بارداری در مرحله بعد از شانزده هفتگی قرار داشته باشد، از روش انحلال و تخلیه (D & E) برای سقط جنین استفاده می‌کنند. در این روش که جنین بزرگ‌تر شده است، برای باز کردن دهانه رحم به زمان بیشتری نیز نیاز است و توسط مکش جنین خارج می‌شود.

سقط جنین القایی با تزریق مایع داخل آمنیوتیک

روش سقط جنین با مایع آمنیوتیک

 

از دیگر روش‌های سقط جنین ، می‌توان به سقط جنین القایی اشاره کرد. این روش با تزریق مایع داخل آمنیوتیک در سه ماه دوم بارداری انجام می‌شود.

بنابراین در این روش از سقط جنین پزشک با سرنگ مایع آمنیوتیک خارج و محلول آب نمک، اوره یا کلرید پتاسیم به کیسه آمنیوتیک تزریق می‌کند.

در نهایت پروستاگلاندین‌ها داخل واژن می‌شوند و پیتوسین نیز به رگ تزریق می‌گردد و پس از گذشت 48 ساعت جنین از رحم خارج می‌شود.

روش های سقط جنین چقدر دردناک است؟

معمولا اگر برای سقط جنین از روش‌های دارویی استفاده شود، فرد احساس مشابهی همچون عادت ماهانه را خواهد داشت. البته این احساس با اسهال، کرامپ شدید شکمی، تب بالای 38 درجه و معده درد نیز ممکن است همراه شود. اگر در مورد حاملگی خود شک دارید، حتما مقاله راه های کنار آمدن با بارداری ناخواسته کلیک کنید.

روش های خانگی سقط جنین

علاوه بر روش‌های گفته شده، برخی روش های خانگی نیز برای سقط جنین وجود دارد. مصرف برخی مواد غذایی به شرح موارد زیر می‌تواند باعث سقط جنین شود….

نکات پایانی

 • روش های غیر ایمن سقط جنین ، ممکن است صدمات جبران ناپذیری را برای مادر ایجاد کند.
 • روش های خانگی سقط جنین برای بعد از هفته دهم بارداری موثر نیستند.
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، برای سقط جنین حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • پس از سقط جنین از رابطه جنسی،شناکردن، بلند کردن اجسام سنگین و … حداقل به مدت دو تا چهار هفته بپرهیزید و از میزان استرس و اضطراب خود کم کنید.
 • بهتر است فرد پس از سقط جنین، از غذاهای سالم و تازه استفاده کند و همینطور آب فراوان بنوشد.
 • برای کاهش درد در ناحیه شکم و پشت، می‌توانید از کیسه آب گرم استفاده کنید.
 • برای استفاده از داروهای مسکن و کاهنده درد پس از سقط جنین، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • بهتر است دمای بدن پس از سقط جنین مرتب کنترل شود، چراکه تب می‌تواند نشانه‌ای از عفونت رحم باشد.
 • سقط جنین در اواخر دوره بارداری و سه ماهه سوم به جز موارد خاص، غیر قانونی است.

سخن آخر

در مقاله روش های مختلف سقط جنین را شرح داده‌ایم. حتما متوجه خطرات انجام این کار شده اید. روش های سقط جنین تنها تحت نظر متخصص زنان ایمن هست. هر چند در این شرایط هم احتمال آسیب به مادر وجود دارد. بنابراین هرگز سرخود از دارو و سایر روش های تهاجمی استفاده نکنید.

سقط جنین پیامدهای زیادی برای روان مادر دارد. با توجه به تحقیقات مادرانی که سابقه سقط جنین عمدی را داشتند، بعد از گذر زمان اذعان به پشیمانی کردند. آن ها علت تصمیم به سقط جنین شان را نبود شرایط می دانستند. در حالی که برای بیشتر آنان شرایط لازم فراهم شده بود. بنابراین پیش از استفاده از روش های سقط جنین حتما با متخصصان روانشناسی ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روش های سقط جنین در هر زمان از روز برای مشاوره کودک با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

‫2 دیدگاه ها

 1. من با قرص سقط کردن خیلی طول کشید و اذیت زیاد داشت کاش از اول سقط نمی کردم
  دو روز بعدش هم جفتش بیرون اومد البته ناگفته نمونه درد غیر قابل تحملی داشتم در حدی ک نفس کشیدن هم سخت بود خیلی وحشتناک بود با خونریزی خیلی خیلی زیادددد

  1. سلام سقط جنین به اندازه یک زایمان میتونه دردناک و عوارض داشته باشه. ممنون که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره